Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Оценка 4.7
Научные работы
docx
классное руководство
Детсад
12.05.2018
Сөздер мен фра за ла рда ғы дыбыстарды дұрыс ды быс тау
0.1.3.1 Берілген кіріспесі бойынша әңгіме мазмұнын болжау
0.1.4.2 Берілген тақырып аясында диалогке қатысу
0.2.1.1 Тыңдаған мә тін де гі ақ пар ат ты , сыз ба, бел гі лер қол да нып жет кі зуқмж
04.12.docx
ТАҚЫРЫБЫ: Қанаттылар тіршілігі
Күні: 04.12.2017ж
Сынып/топ: «А»
ҰОҚ
оқытылу
мақсаты
Күтілетін нәтиже
Тілдік мақсат
Өткен ҰОҚ алған
білім
№13
Мектеп/МДҰ:Құрық орта мектеп
гимназиясы
Педагогтің атыжөні: Амирова Н
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
0.1.1.1 Сөздер мен фразалардағы дыбыстарды дұрыс дыбыстау
0.1.3.1 Берілген кіріспесі бойынша әңгіме мазмұнын болжау
0.1.4.2 Берілген тақырып аясында диалогке қатысу
0.2.1.1 Тыңдаған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып
жеткізу
Барлық тәрбиеленушілер: Дыбыстарды ажырата біледі, дұрыс
дыбыстайды. Тыңдаған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер
қолданып жеткізеді.
Көпшілік тәрбиеленушілер: Берілген тақырып аясында диалогке
қатысады.
Кейбір тәрбиеленушілер: Берілген кіріспесі бойынша әңгіме мазмұнын
болжайды.
Тәрбиеленушілер: Сөздердің мағынасын түсінеді, сұрақтарға жауап
береді. Диалог құрастырады, сөздік қорын кеңейтеді.
Көптілділік: құс птица bird
Негізгі терминдер мен сөз
тіркестері: Шыбыншіркей, инелік
Пікір алмасу сұрақтары:
Біздің айналамызды нелер қоршап тұр?
Құстардың дене бөліктерін ата.
Ұшатын жәндіктердің дене бөліктерін ата.
Олардың ортақ белгілері қандай?
Мектепке не үшін барады, онда не істейтінін біледі?
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Жосп
ар І. Дұрыс әсерлі көңіл
күй орнату.
02 минут
ІІ. Мақсатты болжам.
35 минут
(Ұ) Педагог өлең оқып береді.
Күлімде, күн, күлімде,
Жер жасарып, көгерсін.
Бұрынғыдай бүгін де
Қанат қақсын көгершін.
Өлең не туралы?
Құстар деген нелер?
Құстардың табиғатқа, адамға тигізетін
қандай пайдасы бар?
Қандай құстардың түрлерін білесіңдер?
Сендер құстарға қандай қамқорлық
көрсете аласыңдар?
Педагог «Мақтақыз бен мысық» әңгімесін тыңдауды
ұсынады.
«Мақтақыз бен мысық бақта қыдырып жүреді. Бақ
ішінен құстардың әсем дауыстары естіліп жатады.
Кенет мысық торғайдың баласын бас салып, ұстап
алады. Дереу Мақтақыз көмекке келіп, торғайдың
балапанын құтқарып алады. Үйіне әкеліп торға
қойып, жемсуын беріп күтеді. Ал мысықты қуып
жібереді.
Балалар, әңгімені әрі қарай
өздерің жалғастырыңдаршы. Үзілген достықты жалғау үшін мысық не істейді?
Мақтақыз мысықты неге қуып жіберді?
Дәрігер құстың аты қандай?
Ол терекке қалай көмектесті?
Суретпен жұмыс:
1тапсырма. Мына құстар қандай қазақ ертегісінде
кездеседі? Қай ертегіден екенін айтып бер.
Жұмбақ
шешейік.
Тұмсығымен
ояды, Ұя салып
қояды.
Табыңдаршы, балалар,
Ол қандай құс болады? (Тоқылдақ)
Тіл ұстарту:
Мамама – құс шоқиды
алма, Мемеме – балам,
оған тиме, Мамама –
қасына да барма,
Дайдайдай – құстарға сеп бидай.
Сергіту сәті:
Қазым, қазым,
қаңқылда, Көлде жүзіп
саңқылда.
Жем шашайын, жейсің бе,
Кәмпит берші дейсің бе?
Жоқ, жоқ, кәмпит тәтті, болмайды
ас. Арпа менен бидай шаш.
Педагог:
Балалар, қанаты бар тағы қандай тіршілік
иелерін білесіңдер?
Құстар немен қоректенеді?
Қанаты бар масалар, көбелектер, шыбын
шіркейлер, инеліктер жылдың қай мезгілінде өмір
сүреді?
Құстар мен жәндіктердің арасында қандай
ортақ белгілер бар?
Суретпен жұмыс:
2тапсырма. Көбелек, маса, инелік суреттерін
аяқтап сал.
3тапсырма. Өлеңді жаттап
ал. Көк көбелек, көк көбелек,
Көздері дөпдөңгелек.
Гүл көрсе,
күлімдейді, Қолыма
ілінбейді.
Көк шөптің арасынан
Түртүсі білінбейді. (Б. Қожабекұлы)
Педагог қорытынды жасайды.
Балаларды марапаттайды.
(Ө) Рефлексиялық бағалау: өз жұмысын бағалап
қорыту.
ІІІ. Тақырып
бойынша жұмыс.
627 минут
IV. ҰОҚ
қорытындыс
ы.
Рефлексия.
2830 минут
Әліппе
дәптер,
түрлі түсті
қарындашта
р №7 ҰОҚ Айналам
қандай тамаша!
Күні: 04.12.2017ж
Мектеп/Мұ: Құрық орта мектепгимназиясы
Педагогтің атыжөні:Амирова Н
сынып/топ: «А»
Қатысқандардың саны:
Қатыспағандардың саны:
ұОҚнің
мақсаттары
Күтілетін
нәтижелер
тілдік мақсат тар
Өткен
ұОҚде
алған білім
Жоспарланған
уақыт
І. Дұрыс, әсерлі
көңіл күй орна
ту. 0–1 мин
II. Өмірлік
тәжірибені
маңыздандыру.
Мақсатты бол
жам.
2–5 мин
III. тақырып
бойынша жұмыс
6 – 25 мин
0.1.1.2. Табиғи және жасанды материалдардың қасиеттерін атау.
0.2.1.1. Құрастыру түрлеріне сәйкес түрлі техника лар мен тәсілдерді қолдану.
0.3.1.1. Өз ойы бойынша түрлі материалдардан құрастырып шығу.
0.3.2.2. Өзінің шығармашылық жұмысының нәтижесін сипаттау және бағалау.
0.1.2.3. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру.
Барлық тәрбиеленушілер:
табиғи және жасанды материалдарды қасиеттеріне қарап ажырата алады;
материалдармен және құралдармен жұмыс жасау кезінде техникалық қауіпсіздік
ережелерін сақтай алады;
жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіре алады.
Зерек тәрбиеленушілер:
табиғи материалдармен жұмыс жасауға арналған құралдарды ажыратып,
қолдана алады;
құрастыру түрлеріне сәйкес түрлі техникалар мен тәсілдерді қолдана алады.
Қабілетті тәрбиеленушілер:
өзінің ісәрекетін дербес жоспарлай алады және мәнерлі болуы үшін ұсақ
бөліктерін толықтырып әшекейлей алады;
өз ойы бойынша түрлі материалдардан құрастырып шығара алады;
өзінің шығармашылық жұмысының нәтижесін
сипаттайды және бағалай алады.
Дағдыларын дамыту:
• табиғи материалдармен өсімдіктер әлемі туралы, олардың өсуі мен тіршілігіне
қажет жағдайлар тура лы әңгімелесе алады.
Көптілділік: өсімдік – растение – plant.
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
• табиғи материалдар, өсімдіктер, күтім.
Пікір алысуға арналған сұрақтар.
Қандай табиғи материалдарды білесің? Табиғи материалдардың айырмашылығы
неде? Қандай бөлме өсімдіктерін білесің? Табиғи материалдар ды қалай
пайдалануға болады? Оларды қалай сақтаймыз?
Табиғи материалдардың қасиеттері, оны пайдаланудың негізгі тәсілдері.
Жоспарланған ісәрекет
ресурстар
Психологиялық жағымды көңіл күй қалыптастыру.
Сөздік дидактикалық ойын:
«Өсімдіктер әлемі» – кім өсімдіктерді көп атай алады?
Қандай табиғи материалдарды білесіңдер?
Интерактивті тақтадан табиғи материалдардың суреттерін
көрсетіп, атап өту.
Табиғи материалдарды зерттеу, олардың қасиеттерін атап
өту: жапырақтар өте нәзік, үгітіледі, сына ды, ағаштың
қабықтары мен бұтақтары қатты, шырша бүрлері, жаңғақтар
т.б. Бүгін біз ұсақ жапырақтардан әдемі ағаштарды
бейнелеп «Күзгі бақ» жа саймыз.
Әліппедәптермен жұмыс.
Тәрбиеленушілер жұппен жұмыс
істейді. Орындалу реті:
1. Екі балаға ортақ қатырғықағаз
беріледі, екеуі бірлесіп жұмысты
қалай бастау керек, кім не жасайды
келісіп алады.
2. Жапырақтарды таңдайды, ағаштың
діңін қоңыр түсті қағаздан қиып
дайындап алады.
3. Таңдаған жапырақтарын ағаш
бұтақтарына желім жағып алып, екеуі
кезекпен, екі жағынан жапсырып ор
наластырып алады.
4. Жапсырылған жапырақтардың
үстіне қағаз салфетканы қойып, бас
тырып алады. (Берік жабысу үшін).
5. Келесі кезекте жерде жатқан
жапырақтарды келісіп, біреуі жапсы
рады.
6. Екінші бала ағаштың жоғарғы
бөлігіне сары түсті жапырақтарды
таңдап «күн» жасайды.
7. Тәрбиеленушілер ағаштан ұшып
түскен жапырақтар сияқты шет
терін әшекейлейді т.б. Бұл жұмыс
олардың қызығушылығы мен
шығармашылығын дамытуға байла
нысты орындалады.
Тәрбиеленушілердің табиғи
материалдармен жұмыс жасауы
барысында педагог олардың мұқият
болуын қадағалайды, ұқыпты
жұмыс жасалу, әр жұпқа жеке
нұсқаулар беріліп, көмек көрсетіледі.
Өз білімдері мен бақылауларына
сүйенеді, өздері жасаған затты
әрлеудің қарапайым әдістерін
қолданады, шығармашылық таңдау
жасай алуға үйренеді.
Жасаған жұмыстары жайында әңгімелеп береді, қандай
ағаштың ең әдемі жасалғаны және оның ерек шелігіне
назар аударады. Бірбіріне ұқсастығы немесе
айырмашылығы қандай болды?
Бөлме өсімдіктері ғана емес, терезе сыртындағы өсімдіктер
де күтімді қажет етеді. Туған өлкеңнің табиғатын қорға!
Сендерге жасаған жұмыстарың ұнады ма?
Жапырақтармен жұмыс
жасағанда қандай қиындықтар болды? Өздері жасаған
жұмысын бағалайды. Егер жұмыс барысында қиналса неме
се педагогтен көмек сұраса – доға сы зады, ал қиналса,
бірақ өздігінен жа саса – түзу сызық, күлімсіреген – бәрі
түсінікті, өз бетімен орындады дегенді білдіреді.
Табиғи ма
териалдар
және үлгі
суреттер,
желім,
сүлгі.
Әліппе дәптердегі
сурет.
IV. ұОҚнің
қорытындысы.
рефлексия.
26–30 мин № 33
ҰОҚ: Дене шынықтыру
04.12.2017ж
тақырыбы: Керуен
ҰОқның оқыту
мақсаты
Күтілетін нәтиже
тілдік мақсат
Алдыңғы оқыту
Жоспар
0.2.1.2. Жүру мен жүгірудің негізгі түрлерін орындау, оларды
кезектестіріп орындау, қарапайым дене жаттығуларымен алмастыру.
0.2.1.4. Секірудің әртүрлі түрлерін орындау, тепетеңдікті сақтай
отырып өзгермелі жағдайларда секірулер.
0.2.1.6. Қашықтыққа, көлденең және тік нысанаға лақтыру.
0.2.2.1. Дене қуаты қасиеттерін көрсету: әртүрлі дене әрекеті
түрлеріндегі ептілік, тепетеңдік, үйлесімділік, күш, жылдамдық пен
реакция.
0.3.1.2. Командалық ойындардың рөлдері мен тәсілдерін қолдану.
Барлық балалар орындай алады:
Шеңбер бойымен жүру түрлерін, белгіленген екпінде шеңбер бойымен
жүгіру. Педагогтің бұйрығы бойынша асықты жылдам көтеріп алу және
онымен қимылдар көрсету.
Асықты дәлдеп лақтыру.
Балалардың көпшілігі орындай алады:
Малдас құрып отырып тас лақтыру және қағып алу.
Асықты төменнен лақтыру амалын дәл сақтау.
Бір аяқпен секіре отырып тез орын алмастыру.
Кейбір балалар орындай алады:
Тастарды лақтыру және қағып алу кезінде алақанды жылдам жоғары және
төмен аударып, төңкеру.
Балалар ісәрекеттерін талдап, бағалау, өзінің және өзгенің олқылықтары
мен әлеуетін анықтау дағдыларын; ҚР халқының мәдени құндылықтарын
құрметтеу және толеранттылыққа тәрбиелеуге ықпал ететін Қазақстан
Республикасының, Орта Азия мен Ресейдің тарихы туралы білімдерін
көрсетеді.
Пәндік лексика және терминология:
Керуен, тұрақ, толеранттылық, Орта Азия, бастапқы қалып, асық, малдас
құрып отыру, құрылымдық амал, төменнен қабылдау.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Керуен не үшін қажет болған? Түрлі ұлт өкілдерінің сүйекпен ойнайтын
ойындарына қандай ортақ ережелер тән? Көлденең нысанаға лақтыру
кезінде қандай амал қолданылады?
Неге екенін айта аласыңдар ма?
Неліктен ойын үшін сүйек, мата қуыршақ, жүннен жасалған доптар
пайдаланылғанын айта аласыңдар ма? Неліктен нысана көлденең деп
атала ды? Ойында тәуекелдікті қалай азайтуға болады?
Гимнастикалық қабырға бойымен өрмелей отырып, қадам аттауға
ауысу. Кірпі тікенектеріне ұқсас төсеніштермен (массаж жолымен)
жүру.
Құрсауданқұрсауға секіру.
Доға астынан еңбектеп өту. Жоспарланға
н
уақыт
Қызығушылық
ты ояту
0–3 минут
Негізгі
бөлім 4–12
13–27
Қорытынды
бөлім 28–
30
Жоспарланған ісәрекет
Керуеннің маңызы туралы, керуен тұрақтарындағы ойын
дар туралы әңгімелесу. Балаларды асықпен таныстыру.
Азия мен Ресей халықтарының ұқсас ойындарымен
таныстыру.
Асықты шеңберлеп тізеді. Шеңберді айнала оңға, солға
жүреді, шеңбер бойымен жүгіреді. Педагог: «Асық алу!» –
деп бұйрық берген кезде балалар аяқ ұшымен тұрып,
денені жоғары созады. Қозғалыс түрлерін алмакезек
орындай отырып, жүру мен жүгіру түрлерін алмастырады.
(т, ПК) 4 метр қашықтықтан көлденең нысанаға асық
лақтыру. Бастапқы қалыпқа және көлденең нысанаға
(құрсау) лақтырудың құрылымдық амалына назар
аудары лады.
Бастапқы қалып – сәл еңкейіп сол аяқты иық тұсынан
асыра алдыға қою, оң аяқ артта, оң қолды шынтақтан бүгіп
алға артқа сермей отырып асық лақтыру.
Ойын ережесі «Тастар», «Әжелер» орыс халқының
ойында рына ұқсас екеніне назар аударылады.
Жерге отырып тастарды лақтыру және қағып алу. Нұсқау
– тастарды лақтырып қолды сыртымен тосып, қағып алу.
«қарғымақ» (татар ойыны)
Бір аяқтап түрлі бағытқа секіру.
Ойынға қатысушылар шеңбер құра отырып, құрсау ішіне
тұрады. Ойын бастаушы шеңбер ортасына шығады. Ойын
бастаушы: «Қарғы!» – деп белгі береді.
Осы кезде балалар бір аяқпен секіре отырып, орын
ауысты рады. Ойын бастаушы да бір аяғымен секіре
отырып құрсау ішіне балалардың бірінің орнына барып
тұруға тырысады.
«терек» (қырғыз ойыны). Ойын жүргізуші таңдап алы
нады. Ол «терек» болады. Ол шеңбер ортасына тұрады.
Ойынға қатысушылар шеңбер бойымен тұрып, түрлі
қимылдар жасайды. «Терек!» деген кезде балалар тез
орын алмастырады. Ойын жүргізуші осы кезде босаған
орынға барып тұрып алуға тырысады. Орынсыз қалған
бала ойын ды жалғастырады. Ойын жүргізуші болып
таңдалмаған бала
жеңімпаз саналады.
«Дала әуендері» – тынығу. Бастапқы қалып – малдас
құрып дөңгелене отырады. Музыка тыңдайды. Өздерін
кең далада жүргендей елестетеді.
ресурстар
Кең, бос
кеңістік.
Бала
санына
қарай
асық.
Диаметрі 1 метр
құрсаулар – 45
дана.
Ұсақ тастар.
Диаметрі – 5
см
шеңберлер.
АКТ –
«Дала
әуендері».
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Қанаттылар тіршілігі" қысқа мерзімді жоспар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.