Сабақ тақырыбы: Кіріспе
Мен зерттеушімін Мектеп: №32
Күні : 10,10 Мұғалімнің есімі: Малбагарова А.С
СЫНЫП: 1-сынып Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаты: • Барлық оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды оқып-үйренудің маңызын түсіну;
• Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жүргізу.
• Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.
Ресурстар: бөлме өсімдіктері;
табиғи және жасанды заттар;
сызғыш;
таразы.
Күтілетін нәтижелер: Оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды оқып-үйренудің қажеттілігін түсінеді;
қоршаған ортадағы құбылыстарға қалай бақылау жасау керектігін біледі.
Сабақтың мақсаты: 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
Сабаққа байланысты деректі материалдар
Сабаққа қатысты ескертпелер
Зерттеу дегеніміз — қандай да бір құбылысты ғылыми түрде оқып-үйрену үдерісі. Адам ба ласы қоршаған ортаны тани бастаған шақтан зерт теушілер пайда бола бастады. Алғашқы зерттеу шілер философтар және дін қызметкерлері еді. Олар ғылымның жеке салаларын зерттемей, тұтас қарастырды. Мысалы, Ежелгі Мысыр абыздары бір мезгілде жыл санаумен, астрономиямен, матема тикамен және медицинамен айналысты. Ұлы ғалым-дардың көпшілігі Ежелгі Грекиядан шықты. Олар — есімдері дүниежүзіне белгілі Сократ, Платон, Аристотель, Пифагор, Гиппократ, Архимед т.б.
Қазіргі заманғы ғылымның көптеген бағыттары бар. Өмірін ғылымға арнаған ғалымдар теориялық та, практикалық та тұрғыда зерттеулер жасай алады. Олар барлық қолда бар құжаттарды зерттейді немесе әртүрлі тәжірибелік бақылаулар жүргізеді.
Кіріспе сабағының барысында оқушылар зерт теушілер дегеніміздің белгілі бір ғылым саласын зерттейтін мамандар екенін түсінеді. Зерттеушілер қоршаған әлемнің үдерістері мен құбылыстарын, олардың табиғатын жақсы түсіну үшін зерттеу жүргізеді. Олар өз жұмысында ғылыми әдістерді пайдаланады және тексерістен өткен деректерге сүйеніп, зерттеу жасайды. Деректер құбылыстарды тікелей бақылау, өлшеу, тәжірибелер жасау ар қылы алынады. Ғалым жұмысының негізгі бөлігі мәлі меттермен жұмыс жасап, оларды жазу және сараптау болып табылады.
Есте сақта!
Зерттеушілер бізді қоршаған
Әлемді зерттейді. Олар бақы
лайды, өлшейді, тәжірибелер
жасайды және нәтижелерін жазып отырады. Кіріспе тапсырма. Оқулықтағы мәтінді оқыңыз. Оқушыларға айна ламыздағы заттар мен құбылыстарды зерттейтін адамдарды зерттеушілер деп айтатынымызды түсін діріңіз. Ғылым саласындағы зерттеулермен ғалым-дар айналысады. Олардан ғалымдардың нені зерт- тейтіндерін айтып беруді сұраңыз. Талқылау бары сында оқушылардың жауаптарын толықтыруға болады: ғалымдардың зерттеулерінің нәтижесінде табиғатта өсімдіктер мен жануарлардың өте көп екенін, олардың қандай түрге жататынын, қайда өсіп, мекендейтінін, немен қоректенетіндерін біл дік. “Заттар қалай қозғалады?” және “Не үшін қозға лады?” деген сұрақтарға ғалымдардың өз пайымдауы болатынын айтыңыз. Мысал келтірулерін сұраңыз, кейбір оқушылар өз нұсқаларын ұсынуы мүмкін. Тапсырманы жұппен ауызша орындауға болады.
Талқылаудан кейін ойын ойнатыңыз. Оқушыларға әртүрлі заттардың, өсімдіктердің, жануарлардың суреттерін таратыңыз. Әрбір оқушы зерттеуші рөлін ойнап, өз қолындағы суретті көрсетеді. Мысалы, аюдың суретіне қарап, оқушы: “Мен зерттеушімін, мен аңдарды зерттеймін”, — деп айтады.
Бақыла.
Сен білесің бе? Оқушыларға қазіргі заман зерттеушілері табиғатта болып жатқан әртүрлі құбылыстар мен заттарды да бақылай алатынын айтыңыз. Қазіргі таңда олар көзге көрінбейтін заттарды бақылауды үйренді. Ғалымдар көзге көрін-бейтін заттарды бақылау үшін лупаны (үлкейтіп көрсететін арнайы құралдарды) пайдаланады. Oқу шыларға көзге көрінбейтін ұсақ затты үлкейткіш әйнекпен немесе микроскоппен бақылатуға болады. Егер сыныпта оқушылардың біреуі телескопты көр ген болса, көргенін айтып беруін сұраңыз.
Бөлме өсімдігін зертте. Оқулықтағы тапсыр маға кіріспес бұрын, оқушыларға өлшеу әрекеті туралы мәтінді оқып беріңіз. Оқулықтағы суретке назарларын аударып, балалардың не істеп жатқан дарын сұраңыз. Жақсы зерттеуші болу үшін заттарды өлшей білу қажет екенін айтыңыз. Өлшеудің көмегімен олар заттың көлемін немесе салмағын анықтай алады. Оқушыларды топтарға бөліңіз, әр топтағы оқушылар саны 4-тен аспағаны дұрыс. Oларға өлшеу жасай алатындай әртүрлі заттарды ұсыныңыз. Өлшеуге пайдаланатын затты оқушы лардың өздеріне таңдатыңыз. Оқушыларға бөлме өсімдіктерін беріп, оларға ұқыпты болуларын сұ раңыз. Тәжірибеге мысал келтіріңіз, мысалы: өсім діктің биіктігі 2 қаламға сәйкес т.б. Оқушылар өз өлшеулерінің нәтижелерін сурет салу арқылы көр сетсін.
Нәтижесін жаз. Оқушылардың назарын оқулықтағы мәтінге аударыңыз, зерттеушілердің өз бақылаулары мен өлшеулерінің нәтижелерін не үшін
жазатындығы туралы сұраңыз. Жауаптарды тыңдап алып, оқушыларға бұл нәтижелерді ұмытып қалмау үшін және кейін тексеру кезінде қолдану үшін жазу керек екенін айтыңыз. Оқушыларға өздерінің бақылаулары мен өлшеулерінің жазбаларына қайта қарап, оларды сыныптағы басқа оқушылардың жазбаларымен салыстыруды ұсыныңыз.
Пәнаралық байланыс
Қосымша тапсырмалар
Дүниетану. Адамдар өздерін қоршаған ортаны қалай зерттейтіндіктері туралы талқылайды.
Көркем еңбек. Бақылау барысында сурет салу. Oқушылар зейінді болып, заттың суретін неғұрлым нақтырақ салулары тиіс.
Кейбір оқушыларға оқулықтағы тапсырмаға қосымша ретінде өсімдіктерді сызғыштың көмегімен өлшеуді ұсынуға болады.
Бөлме өсімдігін зертте.
Бөлме өсімдігінің бірін ал.
Оның биіктігін қолыңда бар
заттармен өлше.
Нәтижесін жазып отырады.
Сен өсімдіктің биіктігін әртүрлі заттармен өлшедің. Зерттеу нәтижесін қағазға жазып ал немесе суретін сал.
Бағалау
Оқушылар бақылау жасай алады.
Оқушыларға өздерінің айналасындағы заттарға бақылау жасатыңыз.
Оқушылар әртүрлі өлшеулер жасай алады. Қолда бар заттардың көмегімен заттарды өлшеу ді тапсырыңыз.
Оқушылар жасаған бақылаулары мен өлшеуле рінің нәтижесін жаза алады.
Бақылаулары мен өлшеулерінің нәтижелерін жазып отыруды ұсыныңыз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?Сабақ тақырыбы: Кіріспе
Мен зерттеушімін Мектеп: №32
Күні : 10,10 Мұғалімнің есімі: Малбагарова А.С
СЫНЫП: 1-сынып Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаты: • Барлық оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды оқып-үйренудің маңызын түсіну;
• Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау жүргізу.
• Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.
Ресурстар: бөлме өсімдіктері;
табиғи және жасанды заттар;
сызғыш;
таразы.
Күтілетін нәтижелер: Оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды оқып-үйренудің қажеттілігін түсінеді;
қоршаған ортадағы құбылыстарға қалай бақылау жасау керектігін біледі.
Сабақтың мақсаты: 1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
Сабаққа байланысты деректі материалдар
Сабаққа қатысты ескертпелер
Зерттеу дегеніміз — қандай да бір құбылысты ғылыми түрде оқып-үйрену үдерісі. Адам ба ласы қоршаған ортаны тани бастаған шақтан зерт теушілер пайда бола бастады. Алғашқы зерттеу шілер философтар және дін қызметкерлері еді. Олар ғылымның жеке салаларын зерттемей, тұтас қарастырды. Мысалы, Ежелгі Мысыр абыздары бір мезгілде жыл санаумен, астрономиямен, матема тикамен және медицинамен айналысты. Ұлы ғалым-дардың көпшілігі Ежелгі Грекиядан шықты. Олар — есімдері дүниежүзіне белгілі Сократ, Платон, Аристотель, Пифагор, Гиппократ, Архимед т.б.
Қазіргі заманғы ғылымның көптеген бағыттары бар. Өмірін ғылымға арнаған ғалымдар теориялық та, практикалық та тұрғыда зерттеулер жасай алады. Олар барлық қолда бар құжаттарды зерттейді немесе әртүрлі тәжірибелік бақылаулар жүргізеді.
Кіріспе сабағының барысында оқушылар зерт теушілер дегеніміздің белгілі бір ғылым саласын зерттейтін мамандар екенін түсінеді. Зерттеушілер қоршаған әлемнің үдерістері мен құбылыстарын, олардың табиғатын жақсы түсіну үшін зерттеу жүргізеді. Олар өз жұмысында ғылыми әдістерді пайдаланады және тексерістен өткен деректерге сүйеніп, зерттеу жасайды. Деректер құбылыстарды тікелей бақылау, өлшеу, тәжірибелер жасау ар қылы алынады. Ғалым жұмысының негізгі бөлігі мәлі меттермен жұмыс жасап, оларды жазу және сараптау болып табылады.
Есте сақта!
Зерттеушілер бізді қоршаған
Әлемді зерттейді. Олар бақы
лайды, өлшейді, тәжірибелер
жасайды және нәтижелерін жазып отырады. Кіріспе тапсырма. Оқулықтағы мәтінді оқыңыз. Оқушыларға айна ламыздағы заттар мен құбылыстарды зерттейтін адамдарды зерттеушілер деп айтатынымызды түсін діріңіз. Ғылым саласындағы зерттеулермен ғалым-дар айналысады. Олардан ғалымдардың нені зерт- тейтіндерін айтып беруді сұраңыз. Талқылау бары сында оқушылардың жауаптарын толықтыруға болады: ғалымдардың зерттеулерінің нәтижесінде табиғатта өсімдіктер мен жануарлардың өте көп екенін, олардың қандай түрге жататынын, қайда өсіп, мекендейтінін, немен қоректенетіндерін біл дік. “Заттар қалай қозғалады?” және “Не үшін қозға лады?” деген сұрақтарға ғалымдардың өз пайымдауы болатынын айтыңыз. Мысал келтірулерін сұраңыз, кейбір оқушылар өз нұсқаларын ұсынуы мүмкін. Тапсырманы жұппен ауызша орындауға болады.
Талқылаудан кейін ойын ойнатыңыз. Оқушыларға әртүрлі заттардың, өсімдіктердің, жануарлардың суреттерін таратыңыз. Әрбір оқушы зерттеуші рөлін ойнап, өз қолындағы суретті көрсетеді. Мысалы, аюдың суретіне қарап, оқушы: “Мен зерттеушімін, мен аңдарды зерттеймін”, — деп айтады.
Бақыла.
Сен білесің бе? Оқушыларға қазіргі заман зерттеушілері табиғатта болып жатқан әртүрлі құбылыстар мен заттарды да бақылай алатынын айтыңыз. Қазіргі таңда олар көзге көрінбейтін заттарды бақылауды үйренді. Ғалымдар көзге көрін-бейтін заттарды бақылау үшін лупаны (үлкейтіп көрсететін арнайы құралдарды) пайдаланады. Oқу шыларға көзге көрінбейтін ұсақ затты үлкейткіш әйнекпен немесе микроскоппен бақылатуға болады. Егер сыныпта оқушылардың біреуі телескопты көр ген болса, көргенін айтып беруін сұраңыз.
Бөлме өсімдігін зертте. Оқулықтағы тапсыр маға кіріспес бұрын, оқушыларға өлшеу әрекеті туралы мәтінді оқып беріңіз. Оқулықтағы суретке назарларын аударып, балалардың не істеп жатқан дарын сұраңыз. Жақсы зерттеуші болу үшін заттарды өлшей білу қажет екенін айтыңыз. Өлшеудің көмегімен олар заттың көлемін немесе салмағын анықтай алады. Оқушыларды топтарға бөліңіз, әр топтағы оқушылар саны 4-тен аспағаны дұрыс. Oларға өлшеу жасай алатындай әртүрлі заттарды ұсыныңыз. Өлшеуге пайдаланатын затты оқушы лардың өздеріне таңдатыңыз. Оқушыларға бөлме өсімдіктерін беріп, оларға ұқыпты болуларын сұ раңыз. Тәжірибеге мысал келтіріңіз, мысалы: өсім діктің биіктігі 2 қаламға сәйкес т.б. Оқушылар өз өлшеулерінің нәтижелерін сурет салу арқылы көр сетсін.
Нәтижесін жаз. Оқушылардың назарын оқулықтағы мәтінге аударыңыз, зерттеушілердің өз бақылаулары мен өлшеулерінің нәтижелерін не үшін
жазатындығы туралы сұраңыз. Жауаптарды тыңдап алып, оқушыларға бұл нәтижелерді ұмытып қалмау үшін және кейін тексеру кезінде қолдану үшін жазу керек екенін айтыңыз. Оқушыларға өздерінің бақылаулары мен өлшеулерінің жазбаларына қайта қарап, оларды сыныптағы басқа оқушылардың жазбаларымен салыстыруды ұсыныңыз.
Пәнаралық байланыс
Қосымша тапсырмалар
Дүниетану. Адамдар өздерін қоршаған ортаны қалай зерттейтіндіктері туралы талқылайды.
Көркем еңбек. Бақылау барысында сурет салу. Oқушылар зейінді болып, заттың суретін неғұрлым нақтырақ салулары тиіс.
Кейбір оқушыларға оқулықтағы тапсырмаға қосымша ретінде өсімдіктерді сызғыштың көмегімен өлшеуді ұсынуға болады.
Бөлме өсімдігін зертте.
Бөлме өсімдігінің бірін ал.
Оның биіктігін қолыңда бар
заттармен өлше.
Нәтижесін жазып отырады.
Сен өсімдіктің биіктігін әртүрлі заттармен өлшедің. Зерттеу нәтижесін қағазға жазып ал немесе суретін сал.
Бағалау
Оқушылар бақылау жасай алады.
Оқушыларға өздерінің айналасындағы заттарға бақылау жасатыңыз.
Оқушылар әртүрлі өлшеулер жасай алады. Қолда бар заттардың көмегімен заттарды өлшеу ді тапсырыңыз.
Оқушылар жасаған бақылаулары мен өлшеуле рінің нәтижесін жаза алады.
Бақылаулары мен өлшеулерінің нәтижелерін жазып отыруды ұсыныңыз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
Жаратылыстану ҚМЖ.docx
Сабақ тақырыбы: Кіріспе
Мектеп: №32
Мен зерттеушімін
Күні : 10,10
СЫНЫП: 1сынып
Оқу мақсаты:
Ресурстар:
Күтілетін нәтижелер:
Сабақтың мақсаты:
Сабаққа байланысты
деректі материалдар
Адам ба
Зерттеу дегеніміз —
қандай да бір құбылысты
ғылыми түрде оқыпүйрену
үдерісі.
ласы
қоршаған ортаны тани
бастаған шақтан
зерт
теушілер пайда
бола
бастады. Алғашқы зерттеу
шілер философтар және дін
қызметкерлері еді. Олар
ғылымның жеке салаларын
зерттемей,
тұтас
қарастырды.
Мысалы,
Ежелгі Мысыр абыздары бір
мезгілде жыл санаумен,
астрономиямен,
матема
тикамен және медицинамен
айналысты.
Ұлы ғалым
Мұғалімнің есімі: Малбагарова А.С
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Барлық оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді
және нысандарды оқыпүйренудің маңызын түсіну;
•
Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы
құбылыстарға бақылау жүргізу.
• Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде
қолданады.
бөлме өсімдіктері;
табиғи және жасанды заттар;
сызғыш;
таразы.
Оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарды, үдерістерді және
нысандарды оқыпүйренудің қажеттілігін түсінеді;
қоршаған ортадағы құбылыстарға қалай бақылау жасау керектігін
біледі.
1.1.1.1 қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын
зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
1.1.2.1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.1.2.2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
Сабаққа қатысты ескертпелер
Кіріспе тапсырма. Оқулықтағы мәтінді оқыңыз. Оқушыларға
айна ламыздағы заттар мен құбылыстарды зерттейтін адамдарды
зерттеушілер деп айтатынымызды түсін діріңіз. Ғылым саласындағы
зерттеулермен ғалымдар айналысады. Олардан ғалымдардың нені
зерт тейтіндерін айтып беруді сұраңыз. Талқылау бары сында
оқушылардың жауаптарын толықтыруға болады: ғалымдардың
зерттеулерінің нәтижесінде табиғатта өсімдіктер мен жануарлардың
өте көп екенін, олардың қандай түрге жататынын, қайда өсіп,
мекендейтінін, немен қоректенетіндерін біл дік. “Заттар қалай
қозғалады?” және “Не үшін қозға лады?” деген сұрақтарға
ғалымдардың өз пайымдауы болатынын айтыңыз. Мысал келтірулерін
сұраңыз, кейбір оқушылар өз нұсқаларын ұсынуы мүмкін.
Тапсырманы жұппен ауызша орындауға болады.
Талқылаудан кейін ойын ойнатыңыз. Оқушыларға әртүрлі
заттардың, өсімдіктердің, жануарлардың суреттерін таратыңыз.
Әрбір оқушы зерттеуші рөлін ойнап, өз қолындағы суретті көрсетеді.
Мысалы, аюдың суретіне қарап, оқушы: “Мен зерттеушімін, мен
аңдарды зерттеймін”, — деп айтады. Бақыла.
Се
дардың көпшілігі Ежелгі
Грекиядан шықты. Олар —
есімдері дүниежүзіне белгілі
Сократ,
Платон,
Пифагор,
Аристотель,
Гиппократ, Архимед т.б.
заманғы
Қазіргі
көптеген
ғылымның
бағыттары бар.
Өмірін
ғылымға арнаған ғалымдар
теориялық та, практикалық
та тұрғыда зерттеулер жасай
алады. Олар барлық қолда
бар құжаттарды зерттейді
немесе әртүрлі тәжірибелік
бақылаулар жүргізеді.
Кіріспе
сабағының
барысында оқушылар зерт
теушілер
дегеніміздің
белгілі бір ғылым саласын
зерттейтін мамандар екенін
түсінеді.
Зерттеушілер
қоршаған әлемнің үдерістері
мен құбылыстарын, олардың
табиғатын жақсы түсіну
үшін зерттеу жүргізеді.
Олар өз жұмысында ғылыми
әдістерді пайдаланады және
тексерістен
өткен
деректерге сүйеніп, зерттеу
Деректер
жасайды.
құбылыстарды
тікелей
бақылау,
өлшеу,
тәжірибелер жасау ар қылы
алынады. Ғалым жұмысының
негізгі бөлігі мәлі меттермен
жұмыс жасап, оларды жазу
және сараптау болып
табылады.
Есте сақта!
Зерттеушілер бізді
қоршаған
Әлемді
Олар бақы
лайды,өлшейді,
зерттейді.
н білесің бе? Оқушыларға қазіргі заман зерттеушілері табиғатта
болып жатқан әртүрлі құбылыстар мен заттарды да бақылай
алатынын айтыңыз. Қазіргі таңда олар көзге көрінбейтін заттарды
бақылауды үйренді. Ғалымдар көзге көрінбейтін заттарды бақылау
үшін лупаны (үлкейтіп көрсететін арнайы құралдарды) пайдаланады.
Oқу шыларға көзге көрінбейтін ұсақ затты үлкейткіш әйнекпен
немесе микроскоппен бақылатуға болады.
Егер сыныпта
оқушылардың біреуі телескопты көр ген болса, көргенін айтып
беруін сұраңыз.
Бөлме өсімдігін зертте. Оқулықтағы тапсыр маға кіріспес бұрын,
оқушыларға өлшеу әрекеті туралы мәтінді оқып беріңіз. Оқулықтағы
суретке назарларын аударып, балалардың не істеп жатқан дарын
сұраңыз. Жақсы зерттеуші болу үшін заттарды өлшей білу қажет
екенін айтыңыз. Өлшеудің көмегімен олар заттың көлемін немесе
салмағын анықтай алады. Оқушыларды топтарға бөліңіз, әр топтағы
оқушылар саны 4тен аспағаны дұрыс. Oларға өлшеу жасай
алатындай әртүрлі заттарды ұсыныңыз. Өлшеуге пайдаланатын затты
оқушы лардың өздеріне таңдатыңыз. Оқушыларға бөлме өсімдіктерін
беріп, оларға ұқыпты болуларын сұ раңыз. Тәжірибеге мысал
келтіріңіз, мысалы: өсім діктің биіктігі 2 қаламға сәйкес т.б.
Оқушылар өз өлшеулерінің нәтижелерін сурет салу арқылы көр
сетсін.
Нәтижесін жаз.
Оқушылардың назарын оқулықтағы мәтінге
аударыңыз, зерттеушілердің өз бақылаулары мен өлшеулерінің
нәтижелерін не үшін
жазатындығы туралы сұраңыз.
Жауаптарды тыңдап алып,
оқушыларға бұл нәтижелерді ұмытып қалмау үшін және кейін
тексеру кезінде қолдану үшін жазу керек екенін айтыңыз. тәжірибелер
жасайды және нәтижелерін
жазып отырады.
Оқушыларға өздерінің бақылаулары мен өлшеулерінің жазбаларына
қайта қарап, оларды сыныптағы басқа оқушылардың жазбаларымен
салыстыруды ұсыныңыз.
Пәнаралық байланыс
Қосымша тапсырмалар
Дүниетану.
Адамдар
өздерін қоршаған ортаны
қалай
зерттейтіндіктері
туралы талқылайды.
Көркем еңбек. Бақылау
барысында сурет салу.
Oқушылар зейінді болып,
заттың суретін неғұрлым
нақтырақ салулары тиіс.
Бағалау
Кейбір оқушыларға оқулықтағы тапсырмаға қосымша ретінде
өсімдіктерді сызғыштың көмегімен өлшеуді ұсынуға болады.
Бөлме өсімдігін зертте.
Бөлме өсімдігінің бірін ал.
Оның биіктігін қолыңда бар
заттармен өлше.
Нәтижесін жазып отырады.
Сен өсімдіктің биіктігін әртүрлі заттармен өлшедің. Зерттеу
нәтижесін қағазға жазып ал немесе суретін сал.
Оқушылар бақылау жасай алады.
Оқушыларға өздерінің айналасындағы заттарға бақылау
жасатыңыз.
Оқушылар әртүрлі өлшеулер жасай алады. Қолда бар заттардың
көмегімен заттарды өлшеу ді тапсырыңыз.
Оқушылар жасаған бақылаулары мен өлшеуле рінің нәтижесін
жаза алады.
Бақылаулары мен өлшеулерінің нәтижелерін жазып отыруды
ұсыныңыз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім ? Оқу ісінің меңгерушісі: ___________
Сабақ тақырыбы:
Күні :
СЫНЫП: 1сынып
Оқу мақсаты:
Ресурстар:
Күтілетін нәтижелер:
Өсімдіктер — тірі
ағзалар.
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар саны:
Барлық оқушылар: өсімдіктердің негізгі сипаттамалары мен
олардың тіршілік формаларын анықтау;
Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы құбылыстарға
бақылау жасау.
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде
қолданады.
Бөлме өсімдіктері; жанды және жансыз заттар дың суреттері..
Оқушылар табиғаттағы жанды және жансыз заттарды ажырата
алады.
Өсімдіктердің тірі ағза ретіндегі негізгі ерек шеліктерін табады.
Олардың өсетінін, қорек тенетінін, тыныс алатынын және
көбейетінін біледі.
Зерттеу жұмысы барысында оқушылар бақылау, сараптау,
Сабақтың мақсаты:
қорытындылау дағдыларын жетілдіре түседі.
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
Сабаққа байланысты деректі материалдар
Сабаққа қатысты ескертпелер
Табиғатта заттардың түрі көп. Оларды жанды
және жансыз табиғат деп бөледі.
Тас пен өсімдік
Тас пен өсімдікті салыстыр. Нені байқадың?
Өсімдіктердің тірі ағза екенін қалай білуге
болады? Жанды және жансыз табиғат
Суреттерден нелерді көріп тұрсың? Олардың
қайсысы жанды табиғатқа жатады?
Қайсысы жансыз табиғатқа жатады?
Ал қайсысы бұрын тірі ағзаның бөлігі болған?
Есте сақта!
Өсімдіктер — тірі ағзалар. Олар өседі,
қоректенеді, тыныс алады, көбейеді. Жансыз
табиғат нысандары өспейді, қоректенбейді,
тыныс алмайды және көбеймейді.
Зерттейік
Айналаңа қара. Қандай жанды табиғат
нысандарын көріп тұрсың?
Зерттейік
Тапсырмаларды орындағаннан кейін шағын тә
жірибелік жұмыс жасаңыздар. Жұмыс
барысында оқушылар мынадай сұраққа жауап
беруі тиіс: Біздің айналамызда жанды заттар бар
ма? Егер ауа райы қолайлы болса, далаға
шығуға болады, егер мүмкіндік болмаса,
жұмысты сыныпта орындаңыздар.
Пәнаралық байланыс
Қосымша тапсырмалар
Дүниетану.
Адамның
әртүрлі тұрмыстық зат тарды
жасауы
өмірде
пайдалануын
талқылау
адамның айналадағы әлемге
қалай
бейімделетінін
көрсетеді.
мен
Кейбір оқушыларға алдын ала дайындалып қойған екі өсімдікті
ұсынуға болады. Оның бірі үнемі суарылған, екіншісі суарылмаған
болсын. Оқушылар өсімдіктердің суреттерін салып, ұқсастықтары
мен ерекшеліктерін таба алады.
Бағалау
Оқушылар жанды және жансыз заттарды ажырата алулары
тиіс.
Жанды — жансыз
Оқушылар суреттерде салынған жанды ағзалар мен жансыз
заттарды ажырата алады.
Жұмыстың дұрыс орындалуын бақылаңыз. Егер оқушыға тапсырманы
орындау қиынға соқса, онда оған көмектесіңіз. Сонымен қатар тапсырманы
тез, нақты әрі қатесіз орындаған оқушыларды ерекше атап өтіңіз.
Тапсырманы орындай алмаған оқушылар кездессе, оның себебін анықтап,
сабақ тақырыбын тағы да түсіндіру қажет. Жауабы
Жанды: ағаш, ит, гүл, қоңыз, құс.
Жансыз: сағат, тас, су, үстел, асықтар, домбыра, құс қауырсыны.
Оқушылар бақылау, сараптау дағдыларын жетіл діреді.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
Оқу ісінің меңгерушісі: ___________
Сабақ тақырыбы:
Күні :
СЫНЫП: 1сынып
Өсімдіктердің
қандай түрлері
болады?
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар саны:
Оқу мақсаты:
Барлық оқушылар: жабайы және мәдени өсімдіктерді ажырату;
Ресурстар:
Күтілетін нәтижелер:
Сабақтың мақсаты:
Оқушылардың басым бөлігі: өсімдіктердің негізгі бөліктерін
білу;
Кейбір оқушылар: қоршаған ортадағы құбылыстарға бақылау
жасау.
өсімдіктердің суреттері;
бөлме өсімдіктері;
көкөністер мен жемістер.
Oқушылар өсімдіктердің әртүрлі тіршілік фор маларын оқып
біледі.
Ағаштар, бұталар және шөптердің негізгі ерекшеліктері мен
ұқсас белгілерін біле алады.
Мәдени және жабайы өсімдіктердің ерекшелік терімен
танысады.
Оқушылар жергілікті флора түрлерін (оқушылар елімізде өсетін
кем дегенде 3 өсімдіктің түрімен танысады) қарастыру
арқылы қоршаған ортаға ұқыпты қарауға және қамқор
болуға үйренеді.
1.2.1.3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.2.1.4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.2.1.5 мәдени өсімдіктерге күтім жасаудың тәсілдерін сипаттау
Сабаққа байланысты
деректі материалдар
Сабаққа қатысты ескертпелер
Ал
Өсімдік үш түрлі қарапайым
морфологиялық топқа бөлінеді.
Мысалы: ағаштар, бұталар және
шөптесін өсімдіктер. Ағаш — бір
ғана сүректенген сабағы бар,
көпжылдық өсімдіктің тіршілік
формасы. Ағаштың жуан сүрегі
дің деп аталады.
бұта
дегеніміз — бірнеше сүректенген
сабағы бар, көпжылдық өсімдіктің
тіршілік формасы. Бұталарда дің
болмайды. Бұталардың биіктігі
ағаштарға
қарағанда аласа.
Шөптесін өсімдіктер дегеніміз —
сүректенбеген,
жұмсақ
сабақтары бар біржылдық және
көпжылдық өсімдіктер. Қолайсыз
жағдайда шөптесін өсімдіктердің
жерүсті бөлігі қурап қалады.
Өсімдіктер мәдени және жабайы
болып екіге бөлінеді. Мәдени
өсімдіктерді
адам өзінің
қажеттіліктерін
қанағаттандыру мақсатында
өсіреді. Жабайы өсімдіктерді
өсіруінің
адам
арқасында
мәдени
өсімдіктерге айналдырған. Мә
дени өсімдіктер жеміс, көгөніс,
дәнді
сәндік
өсімдіктер болып бөлінеді.
Жабайы өсім діктер дегеніміз
— адам күтім жасамайтын
өсімдік тер тобы.
қолдан
дақылдар,
Кіріспе тапсырма. “Өсімдіктер — тірі ағзалар” тарауын толық
меңгерту үшін қарапайым сұрақ қоюдан бастауға болады.
Жанды ағзалар жансыз заттардан қалай ерекше ленеді?
Жанды ағзаларға не жатады?
Жанды ағзаларға мысал келтіріңдер.
Жансыз заттарға мысал келтіріңдер.
Баубақшадағы өсімдіктер. Оқулықтағы кі ріспе бөлімді оқып,
оқушылардың назарын суретке аударыңыз.
Оқушылардың
бейнеленген өсімдік терді қаншалықты білетіндігін және осы өсімдік
тер дің қай жерлерде өсетінін сұраңыз.
Оқушыларды жұптастыра отырып, суреттегі өсімдіктердің бір
бірінен қандай ерекшелігі бар екенін сұраңыз. Жауап беру
барысында оқушы лардың назарын өсімдіктің мөлшеріне, биіктігіне,
сабағының санына аударыңыз. Оқушылар өсім діктерді ағаштар
тобы, бұталар тобы, шөптесін өсімдіктер тобы деп анықтағаннан
кейін, екінші суреттен осы топқа жататын өсімдіктерді табуды
тапсырыңыз.
Оқып, білген білімдерін бекіту мақсатында оқу шылардың өмірлік
тәжірибесімен байланыстыра отырып, ойын ойнауды ұсыныңыз. Тақтаға
өсімдіктер топтарының атауларын (ағаштар, бұталар, шөптер) бекітіп,
сыныпты үш топқа бөліңіз. Әр топ өз атауына сәйкес (бірінші топ — ағаштар,
екінші топ — бұталар, үшінші топ — шөптер) неғұрлым көп өсімдіктерді
атауы қажет. Оқытушы осы атауларды тақтадағы сәйкес бағанға жазады.
Өсімдіктерді ата. Егер ауа райы қолайлы болса, мектептің ауласындағы
өсіп тұрған өсімдік терді зерттеуге болады. Олардың мөлшерін анық тау
үшін оқушыларды ағаштың немесе бұтаның жанына тұрғызыңыз. Оқушылар
ағаш діңінің жуан дығын құшақ арқылы анықтап көрсін, егер бір оқушының
құшағы жетпесе, онда екі немесе бір неше оқушы бірбірінің қолдарынан
ұстауына болады. Егер ауа райы қолайсыз болса, өсімдіктер туралы
бейнефильм немесе фотосуреттерді көруді, терезеден қарап, күнделікті
көріп жүрген өсімдік терге қарауды ұсыныңыз.
Ормандағы және шалғындағы өсімдіктер.
Бұл тапсырманың мақсаты — “мәдени өсімдіктер” ұғымымен
олардың өсетін жерлерін (баубақшада) зерттеу арқылы таныстыру.
Оқушылардың назарын оқулықтағы суретке аударып, келесі
сұрақтарды қойыңыз.
Өз мектебіңнің айналасында өсетін бірнеше өсімдікті ата. Пәнаралық байланыс
Қосымша тапсырмалар
Математика. Өсімдіктің
биіктігін салыстыру.
Бағалау
Мәдени және жабайы өсімдіктер. Оқушылар әр пікірге сай келетін
дұрыс жауапты қоршайды.
Жауабы: 1. Жоқ. 2. Жоқ. 3. Иә. 4. Иә.
Осыдан кейін оқушылардан мәдени және жабайы өсімдіктердің
айырмашылықтарын атауын сұрауға болады.
Оқушылар өсімдіктердің тіршілік формаларын ажыратып,
ағаштардың, бұталардың және шөп тердің негізгі белгілерін
білулері тиіс.
Өсімдіктер тобы. Оқушыларға әр өсімдіктің қай топқа жататынын
анықтатыңыз. Одан кейін тапсырманы біршама күрделендіруге
болады. Оқу шылардан өсімдіктердің әрқайсысы қалай атала тынын
сұрай отырып, олардың ағаш, шөп және бұта деп бөлінетінін еске
түсіртіңіз.
Оқушылар мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырата
білулері тиіс.
Суретте не көрсетілген? Оқушылар суреттегі өсімдіктерді олардың
дұрыс атауларымен байла ныстырып қосып, мәдени өсімдік
түрлерін ғана бояйды. Тапсырманы орындағаннан кейін мәдени
және жабайы өсімдіктер дегеніміздің не екендігін сұрауға болады.
Оқушылардың жұмысын қадағалаңыз. Әлі де жақсы оқи алмайтын
оқушыларға көмек көрсетіңіз. Тапсырманы орындауда қандай
қиындықтарға кез дескенін айтқызыңыз. Қажет болса, тағы да өсім
діктер тобы арасындағы айырмашылықты түсінді ріңіз.
Жауабы
Орамжапырақты, алманы, картопты, қызылшаны, сәбізді, пиязды
бояу.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.
2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.
2: Рефлексия.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?
Оқу ісінің меңгерушісі: ___________
Сабақ тақырыбы:
Күні :
СЫНЫП: 1сынып
Оқу мақсаты:
Ресурстар:
Күтілетін нәтижелер:
Сабақтың мақсаты:
Өсімдік бөліктері
Мектеп:
Мұғалімнің есімі:
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Барлық оқушылар: өсімдіктердің негізгі бөліктерін
ажырату;
Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған ортадағы
құбылыстарға бақылау жасау.
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде
қолданады.
өсімдік суреттері;
бөлме өсімдіктері;
үрмебұршақ тұқымдары;
стақандар;
пластикалық тостағандар (кішкене стақандар және басқа
да ыдыстар);
мақта;
тұқымы бар жемістер (қызанақ, шие, алма, алмұрт және
алдын ала дайындалған тәжірибе нәтижесі.
Өсімдіктердің қандай бөліктерден тұратынын білетін
т.б.);
болады.
Суретте көрсетілген өсімдік бөліктерін (тамыр, сабақ,
жеміс, тұқым) танып, ажыратады.
“Тұқымдар қалай өнеді?” зерттеуін жүргізуде оқушылар
бақылау, талдау, қорытындылау дағ дыларын
жетілдіреді.
1.2.1.1өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және
олардың өмірлік формаларын анықтау;
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
Сабаққа байланысты деректі
материалдар
Сабаққа қатысты ескертпелер
Табиғатта тіршілік формалары
мен мөлшерінің алуантүрлілігіне
қарамастан,
өсімдіктердің құры
лысы ұқсас болып келеді.
Өсімдіктердің
мүшелері
вегетативтік
және
генеративтік (көбею) болып екіге
(өсімді)
Кіріспе тапсырма.
Оқушылардың сабаққа қы
зығушылығын арттыру үшін сабақты ойыннан бастауға
Оқушылардан өздерін өсімдіктер рөлінде
болады.
елестетулерін сұраңыз:
қолдарын жоғары көтеріп,
саусақтарының арасын ашсын. Оқушылардан қандай
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Мен зерттеушімін 1 сынып жаратылыстану
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.