Методическая разработка урока английского языка в 7 классе «Виртуальное путешествие по англоговорящим странам»
Оценка 4.7

Методическая разработка урока английского языка в 7 классе «Виртуальное путешествие по англоговорящим странам»

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
английский язык
7 кл
01.02.2020
Методическая разработка урока английского языка в 7 классе  «Виртуальное путешествие по англоговорящим странам»
Методическая разработка урока английского языка в 7 классе «Виртуальное путешествие по англоговорящим странам» Учебник: М.З. Биболетовой «Enjoy English» Цели: Формирование интереса к культуре англо-говорящих стран. Совершенствование коммуникативных навыков обучающихся. Задачи: Совершенствовать лексические навыки по темам: «Англо-говорящие страны» и «Транспорт». Ознакомить учащихся с символами стран (флаг, герб, гимн). Тренировать навыки монологической и диалогической речи. Повторить правила называния больших числительных. Оборудование: карта мира, тексты гимнов англо-говорящих стран, мультимедийная установка для демонстрации презентации, учебник английского языка.
Методическая разработка урока английского языка в 7 классе 01.02.20 сайт Знанио.docx

Методическая разработка урока английского языка в 7 классе 

«Виртуальное путешествие по англоговорящим странам»

Учебник: М.З. Биболетовой «Enjoy English»

Цели:

Формирование интереса к культуре англо-говорящих стран.

Совершенствование коммуникативных навыков обучающихся.

Задачи:

Совершенствовать лексические навыки по темам: «Англо-говорящие страны» и «Транспорт».

Ознакомить учащихся с символами стран (флаг, герб, гимн).

Тренировать навыки монологической и диалогической речи.

Повторить правила называния больших числительных.

Оборудование: карта мира, тексты гимнов англо-говорящих стран, мультимедийная установка для демонстрации презентации, учебник английского языка. 

 

ХОД УРОКА

1.Т:  Today we will not have an ordinary lesson, you have learnt much about English- speaking countries, and your task was to revise all the information from your textbooks.

Now you should do all your best to show your knowledge of the material. But it will not be boring, as we will illustrate all  the  information.

– You are to make groups of 3 or 4  and choose   one   of  the English-speaking countries you will tell us about.

– What will be the points? Well, you are to speak about the GEOGRAPHICAL POSITION, THE CAPITAL, THE POPULATION, THE WEATHER and may be about WILDLIFE, if it is unusual!

Let’s try to speak about transport too, as we are going to travel!

2. Учащиеся делятся на микрогруппы, каждой дается название одной из стран, по которым планируется провести заочное путешествие.

Перед ними на столе лежат тексты с гимнами разных стран, чтобы они могли с ними ознакомиться. После того, как  учащиеся определились с информацией, которую они могут сообщить по указанным вопросам, путешествие начинается. Необходимая  информация  для высказывания содержится в слайдах презентации к уроку.

 

3.Т: The UK is the country where we are going to start.

Р: It is situated on the British Isles. It consists  of 4 countries: England, Scotland, Wales and Northern Ireland. It is an island country.

Т: Pupils, you see the symbols of The UK: the flag, the arms and  you can listen to the anthem (hymn) of Great Britain. (Прослушиваем и поем гимн Британии)

Р: The capital of the country is London. It is a big city. It has many sights; the English Queen lives in London…

Р: The English speak in English, of course, the population of the country is > 58 million people.

Р: The weather is very changeable in Britain: summer temperature is from  + 15 to  + 23. And winter temperature is from 0 to + 6

Т: OK, we are leaving The UK and we should visit the USA! How can we get there?

P: We can travel by train, by bus, by ship and by plane. Of course,  we should choose the plane.

T: Why do you think so?

P: It is comfortable and quick!

T: Isn’t it too dangerous and  expensive?

P: Perhaps, but still it is the best transport to get to the USA!

T: Let’s go then!

4.Т: Look at the symbols of the USA! Again we can listen to the hymn of the country. You know, Americans are very patriotic people and they are always standing in this way, while listening  to the anthem.

Учащиеся знакомятся с текстом и мелодией гимна США.

T: Do you know how many states are there in the USA?

P: There are 50 states (they can name some of the states)

T: By the way, who is  at the head of the USA? Is it the Queen?

P: No, the president is at the head, now Baraсk Obama is the president of the country.

P: The population of the USA is 309.469.203 people. The people speak English there, but there are many nationalities as you can see…

P: The capital of the USA is Washington DC.

T: Why do they call it so?

P: It is situated in the District of Columbia. Washington is a very big and beautiful city!

P: The summer temperature in the USA is from + 14 to + 25. And the winter temperature is – 25 to + 20. You see, the USA is a large country.

T: How do you like the climate of the country?

(Учитель провоцирует учащихся на беседу в процессе показа слайдов)

5. T: Now we are to start to Canada! Do you mind to go there by train? What can you say about this way of traveling?

P: Traveling by train is cheap, comfortable and fast! I like to travel by train!

T: OK! We are arriving in Canada now! You can see the flag and the arms and you can hear the anthem of course!

P: The capital of Canada  is Ottawa. It is a nice town.

T: What else can you say about Ottawa?

P: It looks like British!

T: What language do people speak in Canada?

P: The Canadians speak English and French. The population of the country is > 34 million people.

P: The weather in summer is from + 4 to + 21. In winter it is from – 35 to + 4

T: The next stop we’ ll have in Australia ! I am sure it is the most interesting country in the world, because of the climate  and animals!

P: We are flying to Australia! It is the country and the continent!

T: Traditionally we are going to listen to the anthem of Australia! Do you mind to travel by coach   around Australia? What is a coach? It is a bus for tourists, isn’t it?

P: I think, travelling by bus is interesting …

P: Sidney is the capital of Australia. I would like to see Sidney.

P: The population of the country is 17.3 million people.

T: And what is the official language in Australia?

P: It is English, but it is a bit different from British English.

P: The weather in Australia is nice! In winter it is from + 15 to + 26, and in summer it is from + 26 to + 31.

P: There are many unusual animals in Australia! The wildlife is so  interesting!

T: Look at some Australian animals and name them.

P: They are: Kangaroo, duck-bill, emu, koala, echidna.

6. T: And at last we are going to New Zealand. One more unusual country. We can get there by ship! What can you say about this way of travelling?

P: The ship is a nice kind of transport. I would like to travel by ship…

T: OK, as usually we are to learn about the symbols of the country!

Демонстрируется флаг, герб и гимн  Новой Зеландии.

P: We know that Wellington is the capital of New Zealand.

P: The population of the country is 4.353.000 million people. Maori are the native people. Their population is 565.329 people.

P: They have 2 official languages- English and Maori.

P: The wildlife of the country is  unusual too. There are such animals as penguins, kiwi, whales, and many domestic animals. You know, New Zealand is famous  for its meat, milk and butter!

T: Now the trip is over! We are to go back to Great Britain ! The plane is the quickest and  the most comfortable way of travelling!


 

Скачано с www.znanio.ru

Методическая разработка урока английского языка в 7 классе «Виртуальное путешествие по англоговорящим странам»

Методическая разработка урока английского языка в 7 классе «Виртуальное путешествие по англоговорящим странам»

Учащиеся делятся на микрогруппы, каждой дается название одной из стран, по которым планируется провести заочное путешествие

Учащиеся делятся на микрогруппы, каждой дается название одной из стран, по которым планируется провести заочное путешествие

Т : Look at the symbols of the

Т : Look at the symbols of the

P: The Canadians speak English and

P: The Canadians speak English and

P: The wildlife of the country is unusual too

P: The wildlife of the country is unusual too
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
01.02.2020