The theme: “Healthy food”
Цель урока: развитие лексических и коммуникативных навыков по теме «Еда».
Задачи урока:
• Образовательные:
o развивать лексические навыки по теме «Еда»;
o развивать диалогическую речь;
o информировать о здоровом питании как об одном из аспектов здорового образа жизни;
o формировать у учащихся потребности изучения иностранного языка для овладения им как средством общения.
• Развивающие:
o развивать коммуникативную компетенцию, включая умения взаимодействовать с окружающими;
o Развивать внимание, память, речь;
o развивать учебно-организационные умения (самостоятельная работа).
• Воспитательные:
o способствовать развитию эмоциональной сферы личности учащихся;
o воспитывать стремление к совершенствованию речевой культуры;
o прививать интерес к изучению языка посредством игрового момента;
o воспитывать умение работать в парах, группах.
• Практические:
o расширить словарный запас учащихся;
o развивать умение общаться на иностранном языке.
Оборудование урока:
• мультимедийный проектор;
• карточки с текстом «Good Food for Good Life», картинки по теме «Еда»;
• презентация.Методическая разработка на тему: “HEALTHY FOOD” 5 class
КГУ «Средняя общеобразовательная школа № 1 им Н.Г Чернышевского»
Методическая разработка на тему:
“HEALTHY FOOD”
5 class
The teacher Proshkina V.A.развивать лексические навыки по теме «Еда»;
развивать диалогическую речь;
информировать о здоровом питании как об одном из аспектов здорового образа жизни;
формировать у учащихся потребности изучения иностранного языка для овладения им как
средством общения.
Развивающие:
развивать коммуникативную компетенцию, включая умения взаимодействовать с
окружающими;
Развивать внимание, память, речь;
развивать учебноорганизационные умения (самостоятельная работа).
Воспитательные:
способствовать развитию эмоциональной сферы личности учащихся;
воспитывать стремление к совершенствованию речевой культуры;
прививать интерес к изучению языка посредством игрового момента;
воспитывать умение работать в парах, группах.
Практические:
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
o
The theme: “Healthy food”
Semey, 2018
Цель урока: развитие лексических и коммуникативных навыков по теме «Еда».
Задачи урока:
Образовательные:
расширить словарный запас учащихся;
развивать умение общаться на иностранном языке.
Оборудование урока:
мультимедийный проектор;
карточки с текстом «Good Food for Good Life», картинки по теме «Еда»;
презентация.
I. Организационный момент.
Ход урока
Учитель: Good morning, dear girls and boys!
Учащиеся: (все вместе) Good morning, Good morning, Good morning to you, Good morning, Good morning, We
are very glad to see you!
Учитель: I am glad to see you, too! Sit down, please. How are you?
Учащиеся: We are fine, thank you. And how are you?
Учитель: I’m OK too. Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? What day of the week is
it today? What season is it now?
II. Сообщение цели урока.
Учитель:
Today we shall have a lesson according to our topic “Food” and we shall speak about tasty, healthy and useless
food.
And now let’s start our work.
III. Речевая разминка.
Учитель:
Now, remember the words according to our topic. Now I will read you Russian rhymes and you must finish them
in English.
Вкуснотища! Very Good!
Пищу называем Food
Для Шарика, для друга
Припас я сахар sugar
Всегда ты сладкий ждешь сюрприз
Конфетки поанглийски –sweets
Это вовсе не каприз:
Сыр мы называем cheese
Мясо жарится, шкварчит,
Мясо по английски meat
Рыбу ловишь не шумишь,
Рыба по английски fish
Молоко я пить привык
Молоко иначе milk
ВиниПуха нет ли с вами
А то спрячу мед свой honey
Масло нужно всем ребятам
Масло поанглийски butter
На кухне повар,
В рубке мичман,
Мы кухню называем kitchen.
IV. Закрепление лексических единиц по теме «Food».
What would you like to eat\drink? I would like to …
Name the products.
V. Video “Our food”
VI. Good Food for Good Life.
Proper nutrition
Vitamins
Fruit
Vegetables
Proteins
Minerals
Porridge
Fish
Meat
Milk
Правильное питание
Витамины
Фрукты
Овощи
Белки
Минералы
Каша
Рыба
Мясо
Молоко
VII.Reading
Please, take the cards with the text “Good Food for Good Life”
Good Food for Good Life
We need good food for good life. Good food has a lot of vitamins, proteins and minerals. They are in
vegetables, fruit, bread, milk, meat, fish and porridge. These things help to make your bones and teeth
strong. They make your body strong and healthy.
It’s important to eat enough – not too much and not too little. Too much food makes you fat. Too little
food makes you weak.
Tasks:
Are these statements true (T) or false (F)?
We need bad food for good life.It’s important to eat much.
We need many vitamins.
Minerals make your bones and teeth strong.
Vitamins, proteins, minerals make you healthy.
Find English equivalents in the text to the sentences:
В полезной еде много витаминов, белков, минералов.
Эти вещества помогают сделать крепкими ваши кости и зубы.
VIII. Let’s rest
IX.Proverbs about food
There are a lot of English and Russian proverbs connected with food. Look at the screen and try to match English
proverbs to their Russian equivalents.
•Tastes differ.
•An apple a day keeps the
doctor away.
•The appetite comes with
eating.
•Every vegetable has its
season.
•After dinner sit a while,
after supper walk a mile.
•Too much butter won’t
spoil the porridge.
•Аппетит приходит во
время еды.
•Кашу маслом не
испортишь.
•О вкусах не спорят.
•Кто по яблоку в день
съедает, у того доктор
не бывает.
•После обеда посиди
немного, после ужина с
милю пройдись.
•Каждый овощ имеет
своё время года
X. Your next task is to find the odd word.
1.milk –cake –juice –tea
3. carrots –cabbage –tomatoes –fish
2. apples –oranges –potatoes –bananas
4. sweets –icecream –chocolate –meat
5. cheese yogurt – onion milk
6. garlic – carrot – strawberry – cabbage
Solve the puzzle.
XI.Project
T.: Let’s do project. Now you will compose your menu.
– What do you usually have for breakfast, lunch, supper.(Работа по группам. Группы выбирают продукты по своей теме, один учся из группы защищает проект)
P.: We usually have …, …, …,
a) for breakfast. 1 группа.
b) for dinner. 2 группа.
T.: What food can help us to be healthy?
An apple a day keeps the doctor away.
(Кушай по яблоку в день и доктор не понадобится)
An apple is useful for your health. Take one apple and mark your work and our lesson. Go to the board and
click on our “tree”.
The information is interesting, I can easily use it in practice. Excellent!
The information is interesting, but I have some problems to use it in practice. OK!
The information is difficult to understand. Not bad!
XII.Riddles
1. It is a fruit. It is red or yellow, sometimes green. It is very tasty. Children like to eat it very much. …
apple
2. It is a vegetable. It is orange. It is sweet. It is good for vegetable soup or salad. It is good to eat. …
carrot
3. It is white or brown. It is good to eat with meat soup or vegetable soup. It is good to eat with butter
or jam. It may be toast….bread
4. It is a very tasty thing. Everybody usually buys it for a birthday party. …cake
5. It is white. It is oval. It is good to eat for breakfast. It comes from a hen. …egg
6. It is a drink. It is white. Children like to drink it. It comes from a cow. …milk
XIII. Now let’s remember how we use the following pronouns: some\any, much\many. What pronoun
do we use in the affirmative sentence? What pronoun do we use in the sentences?
What pronoun do we use with countable nouns? What pronoun do we use with uncountable nouns?
Read the following sentences and correct the mistakes.
I’d like any water, please.
Are there much pupils in the class?
Is there some cheese in the fridge?
Give me any sweets, please.
He has many money.
There aren’t some pictures in the book.
I have got much friends.
The lesson is over. Thank you for being active at the lesson. It was very interesting to listen to your points of
view. You were active and worked not bad. Your marks are … . Thank you!