Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану. (5 сынып,Математика) қысқа мерзімді жоспар. Амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау және мәнін табу;-Есептеулерде арифметикалық амалдарды орындаудың ретін анықтайды.
-Амалдар саны төрттен артық болатын санды өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтайды және мәнін табады;
5сынып, математика.docx
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 5.1А
Мектеп: Ш.Ермағанбетова атындағы № 246 орта
мектеп
Күні:
СЫНЫП: 5
Мұғалімнің атыжөні: Туралиева Камар
Қатысқандар : 16
Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:
Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
5.1.2.2. амалдар саны төрттен артық болатын
жақшамен және жақшасыз берілген санды
өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау
және мәнін табу;
Сабақ
мақсаттары
Бағалау
критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы оқу
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Есептеулерде арифметикалық амалдарды орындаудың ретін
анықтайды.
Амалдар саны төрттен артық болатын санды өрнектердегі
амалдардың орындалу ретін анықтайды және мәнін табады;
Төрттен артық амалы бар жақшамен берілген санды
өрнектің мәнін табады;
Төрттен артық амалы бар жақшасыз берілген санды
өрнектің мәнін табады.
1
2
арифметикалық амалдардың қасиеттері; көптаңбалы сандар;
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Біздер амалдар саны төрттен артық болатын санды
өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтауды үйрендік.
Бірнеше қосылғыштарды қосу әр уақытта жазылу ретіне қарай
орындала бермейтінін білдік.
Мен жақшасы бар өрнекте әр уақытта жаша ішіндегі өрнек
бірінші орындала бермейді деп ойлаймын, себебі:
24 * 25 – (23+100:20)=600(23+5)=60028=572
Сандарды қосу кезінде қосылғыштардың өздерін қосынды
түрінде жазған ыңғайлы ,мысалы:
286+78=286+( 14+64 )= ( 286+14)+64=300+64=364
Тарихтың, м дениет пен тілдің біртұтастығы
ə
Жаратылыстану,тарих
Бастауыш мектепте сандарға амалдар қолдану,олардың орындалу
ретін біледі
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар 1мин
Сабақты
ң басы
8 мин
2 мин
5 мин
2 мин
Сабақты
ң ортасы
27 мин
4 ↔
4 ↔
Ұйымдастыру кезеңі
24*25 – ( 23 + 100 : 20 )
таңбалы,жақшамен
24*25 – 23 + 100 : 20
таңбалы,жақшасыз
24*(225) – (3 + 100 : 20)
таңбалы,жақшамен
24*255 – 3 + 100 : 20
таңбалы,жақшасыз
Оқушыларды 4 топқа типтес есептермен бөлемін
5 ↔
5 ↔
Ширату жаттығуы
1. 24*25 – (23+100 : 20) =
2. 24*25 – 23 + 100 : 20 =
3. 24*(225) – (3 + 100 : 20) =
4.
24*255–3 + 100 : 20 =
Оқушылар тапсырманы жеке,жұптасып,топта
орындайды.
Джигсо әдісі арқылы,топтарын ауыстырып бір
біріне түсіндіреді.
АКТ мүмкіндіктерін пайдаланып,
слайдта :
1) 4289+267+311+5333295 462:194
өрнегінің мәні қалай табылады?
2) 400 322 : ( 306 – 133 ) – 476 684 : 206 +
906 өрнегінің мәні қалай табылады?
Оқушылар тұжырым жасайды:
Бірнеше қосылғыштарды қосу әр уақытта
жазылу ретіне қарай орындала ма?
Жақшасы бар өрнекте әр уақытта жақша
ішіндегі өрнек бірінші орындала ма?
Кері байланыс орнату
« Егер 5 минутыңыз болса... »
Сандарды қосу кезінде қосылғыштардың өздерін
қосынды түріне келтірген соң қосындының мәнін
тапқан ыңғайлы.Үлгі:
286+78=286+(14+64)=( 286+14)+64=300+64=364
Кітаппен жұмыс:
№ 41 тақ нөмірлі есептер
1) 279+56=279+(21+35)=(279+21)+35=300+35=335
3) 577+44=577+(23+21)=(577+23)+21=600+21=621
5)
181+438=(119+62)+438=119+(62+438)=119+500=619
7)
1205+796=1205+(795+1)=(1205+795)+1=2000+1=200
1
2мин
2 мин
3 мин
5 мин
5 мин
Қағаз
қиындылары
Джигсо әдісі
АКТ,слайд
Электронды
оқулық
(оқу жоспарын
дағы сайт)
Ж
Т 1топ. № 42 есеп
2015 жылғы мәлімет бойынша:
Қала
тұрғыны
Ауыл
тұрғыны
Барлығы
9 647 000
7 793 000
17 440 000
9 647 000 1 854 000 = 7 793 000
9 647 000 + 7 793 000 =17 440 000
2топ. № 43есеп
Солтүстік
Қазақстанда
Орталық және
Оңтүстік
Қазақстанда
Барлығы
15 623 км²
21 580 көл
4 658 км²
17 554 көл
20 281 км²
39 134 көл
3топ. № 53(2)
Қарағай мен шырша 1 айда 80:10=8(см) және
20:10=2(см)
1 жыл = 12 ай болғандықтан, қарағай 8*12=
96(см) және 2*12=24(см) өседі.
4топ. № 53(3)
№ 1
2
3
н
а
р
у
2*3=6 2+5=7
4
5
6
7
8
9
з
а
г
й
а
н
ұ
м
«Көшбасшы» ойыны арқылы белсенді
оқушыны анықтау.
№ 53(1)
1 л = 1 дм³ =1000 см³
Сондықтан 20 л =20 000 см³.
Онда 20 000 : 500 = 40 (жұтым) немесе 1 лді
жылқы 2 жұтым жасағанда ішеді.(1000 : 500 = 2)
демек,20 л суды 40 жұтым жасағанда ішеді.(20 л
* 2 = 40)
Оқушылар кері байланыс жасайды
2 мин
2 мин
Саралау әдісі
Кері байланыс
«Жылдам
сұрақ»
Дескриптор
Жеке жұмыс 3 мин
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма:
1. (1001535) *(353934*98) :699 =
2. 33*1721*19+2020:10+4157 =
Сабақты бекітуге тест тапсырмаларын
беремін.
1. 73+278*(3733025:25) өрнегінің мәнін
табудағы амалдар реті:
1) қосу 2) азайту 3) көбейту 4) бөлу
2. 73+278*3733025:25 өрнегінің мәнінтабудағы
амалдар реті:
1) қосу 2) азайту 3) көбейту 4) бөлу
3. 521+(479+836) өрнегініңтмәнін табу үшін қай
қасиетті қолданған тиімді?
1) қосудың терімділік қасиеті
2) көбейтудің терімділік қасиеті
3) қосудың ауыстырымдылық қасиеті
4) көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті
5) қосуға қатысты көбейтудің үлестірімділік
қасиеті
4. 501+(836+499) өрнегінің мәнін табу үшін қай
қасиетті ғана қолданған тиімді?
1) қосудың терімділік қасиеті
2) қосудың ауыстырымдылық қасиеті
3) қосудың терімділік және ауыстырымдылық
қасиеті
Жауабы:
3.
1.
4231
1
2.
3421
4.
3
1 мин
Жұлдызшамен
бағалау
Жұлдызшалармен оқушыларды бағалау
1
2
3
4
Нашар
Орташа
Жақсы
Өте жақсы
Сабақты
ң соңы
5 мин
3+2мин Рефлексия:
Мәтінді оқып, тірек сөздерін анықтаңыздар. Ең
маңызды сөздерді «тұғырыққа» орналастыру
қажет, ал маңызы азырақ
сөздер құбырда сүзіліп
қалуы тиіс.
ыс тық
Ақпаратты
сүзу суық
Үйге тапсырма. № 41 жұп нөмірлі есептер
Уильям Оутред және Готфрид Вильгельм
Лейбниц – көбейту мен бөлу амалдарын
енгізген,Иоганн Видман – плюс пен минус
таңбаларын енгізген математиктер жайлы
мәлімет дайындау.
Қосымша ақпарат
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
Қауіпсіздік техникасы
ережелері
1. Оқушылардың қажетті
білімдерін білу мақсатында
ширату жаттығуы беріледі.
2.Топтық жұмыс арқылы
оқушылардың бірлескен
әрекетін бақылау, өзара
« Егер 5 минутыңыз
болса...»беру бойынша
жетістіктерін айқындау.
3. Кері байланыс ( Жылдам
сұрақ)
4. Дайын үлгі жауап
5. Әр оқушының ОМ
жеткендігін аныұтау үшін
бағалау критерийлері мен
дескрипторлар қолдану
5. (жазбаша)
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
1.Топтық, жұптық жұмыстар
арқылы оқушыларға өзара
қолдау, көмек көрсету
жүзеге асырылады.
2. Сынып оқушыларының
басым бөлігі натурал
сандарға қолданылатын
бірнеше арифметикалық
амалдардан және
жақшалардан тұратын
тапсырмалардағы
амалдардың орындалу ретін
анықтауды үйренеді,
қабілеті жоғары оқушыларға
қорытынды жасау,ұсыну
арқылы олардың білімдерін
кеңейту.
Рефлексия
Сабақ \оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Бөлім. Тақырып
Оқу мақсаты
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
5.1.2.2. амалдар саны төрттен артық болатын жақшамен және
жақшасыз берілген санды өрнектердегі амалдардың орындалу
ретін анықтау және мәнін табу;
Қолдану Бағалау критерийлері
1. Төрттен артық амалы бар жақшамен берілген санды
2.
өрнектің мәнін табады;
Төрттен артық амалы бар жақшасыз берілген санды
өрнектің мәнін табады.
Тапсырма
(1001535) *(353934*98) :699 =
1.
2. 33*1721*19+2020:10+4157 =
1.
Бағалау критерийлері
Төрттен артық амалы бар
жақшамен берілген санды
өрнектің мәнін табады;
Дескрипторлар
Жақшамен берілген санды өрнектің
орындау реті мен мәнін табады
Балл
2
2. Төрттен артық амалы бар
жақшасыз берілген санды
өрнектің мәнін табады.
Жақшасыз берілген санды
өрнектің орындау реті мен мәнін
табады.
2 Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 5.1А
Мектеп: Ш.Ермағанбетова атындағы № 246 орта
мектеп
Күні:
СЫНЫП: 5
Сабақтың тақырыбы:
Мұғалімнің атыжөні: Туралиева Камар
Қатысқандар : 16
Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдану
Қатыспағандар:
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары
5.1.2.2. амалдар саны төрттен артық болатын
жақшамен және жақшасыз берілген санды
өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтау
және мәнін табу;
Сабақ
мақсаттары
Бағалау
критерийі
Барлық оқушылар:
Көптаңбалы сандарға арифметикалық амалдар қолдана
алады;
Есептеулерде арифметикалық амалдарды орындаудың ретін
анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі:
Амалдар саны төрттен артық болатын санды өрнектердегі
амалдардың орындалу ретін анықтайды және мәнін табады;
Кейбір оқушылар:
Амалдарды орындаудың реті бойынша қорытынды жасайды;
Кейбір есептерде амалдардың реті сақтала бермейтінін
3
4
анықтайды.
Төрттен артық амалы бар жақшамен берілген санды
өрнектің мәнін табады;
Төрттен артық амалы бар жақшасыз берілген санды
өрнектің мәнін табады.
Тілдік мақсаттар Оқушылар:
Натурал сандарға қолданылатын бірнеше арифметикалық
амалдардан және жақшалардан тұратын тапсырмалардағы
амалдардың орындалу ретін анықтауды үйренеді.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
арифметикалық амалдардың қасиеттері;көптаңбалы сандар;
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Біздер амалдар саны төрттен артық болатын санды
өрнектердегі амалдардың орындалу ретін анықтауды үйрендік.
Бірнеше қосылғыштарды қосу әр уақытта жазылу ретіне қарай
орындала бермейтінін білдік.
Мен жақшасы бар өрнекте әр уақытта жаша ішіндегі өрнек
бірінші орындала бермейді деп ойлаймын, себебі:
24 * 25 – (23+100:20)=600(23+5)=60028=572
Сандарды қосу кезінде қосылғыштардың өздерін қосынды
түрінде жазған ыңғайлы ,мысалы: 286+78=286+( 14+64 )=
( 286+14 )+64=300+64=364
Сын тұрғысынан ойлау,
Топтық жұмыс барысында өзара сыйластық,
Құндылықтарға
баулу Пән байланыс
Алдыңғы оқу
Тарихтың, м дениет пен тілдің біртұтастығы
ə
Жаратылыстану,тарих
Натурал сандардың жазылуы, натурал сандарды салыстыру
теориясы туралы түсініктері бар.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.