Открытый урок по английскому языку в 6 классе "Наш досуг"
Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
английский язык
6 кл
31.03.2017
Данный урок направлен на актуализацию материала по теме "Досуг", охватывает необходимый минимум лексического и грамматического материала в рамках изучения данной темы. Урок построен с учетом требований ФГОС на основе сингапурских технологий. Разработка будет полезна учителям иностранного языка, работающим по УМК "Spotlight - 6".Открытый урок по английскому языку в 6 классе
наш досуг.docx
Открытый урок по английскому языку в 6 классе по
теме «Наш досуг»
(«Our leisure activities»)
Цели урока:
Образовательная: формирование умений монологической и диалогической речи по теме урока,
понимания высказываний учителя и собеседника в различных учебных ситуация.
Развивающая: развитие коммуникативной компетенции учащихся на основе изученных
лексических единиц, речевых и грамматических структур по теме “Свободное время”, развитие
творческих способностей учащихся и расширение кругозора.
Воспитательная: воспитание интереса к культуре и традициям стран изучаемого языка,
акцентирование внимания учащихся на способах проведения досуга.
Задачи урока:
тренироваться в употреблении лексики по теме “Свободное время”;
развивать умение аудирования с извлечением необходимой информации;
тренировка коммуникативного взаимодействия обучающихся;
Тип урока – урок обобщающего повторения.
Педагогические технологии: информационная, проектная, коммуникативная, критического мышления.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, парная, групповая.
Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, аудиозаписи, УМК Ю.Е. Ваулина, Д.Дули, В.
Эванс “Английский в фокусе 6 класс”.
Ход урока
1. Greeting. /Организационный момент/.
Teacher: Hello, dear boys and girls! How are you?
Pupils: Good morning. Fine, thank you. And you?
Teacher: I’m OK too, thank you. Now, face partners, look at each other
and smile to each other. Shoulder partners, say “Hello” to each other. What
day is it today?
Pupils: Today is Wednesday.
Teacher: Yes, you are right. What is the weather today?
Pupils: It is cold, cloudy, snowy today.
Teacher: Thank you. But it’s warm here, in our classroom. What is the date
today?
Pupils: Today is the 1st of March.
Teacher: Right you are. Today is the first day of spring. You will have
holidays very soon. And you’ll have a lot of free time. But now look at the screen. We’ll use the structure SEETHINKWONDER. (Slide 1) You
should answer 3 questions: 1) What do you see?
Pupils: Children are playing computer games. Men are playing football. A
man and a woman are dancing……..etc.
Teacher: 2) What do you think about that?
Pupils: I think about my free time, hobby….etc…
Teacher: 3) What does it make you wonder?
Pupils: How many different hobbies are there? So many people, so many
activities.
Teacher: Thank you for your answers. I think, now you are ready to say the
theme of our lesson.
Pupils: Hobby. Free time.
Teacher: You are almost right. Today we’ll speak about leisure activities.
2. Warmup.
Teacher: We’ll use the structure ROUND ROBIN. And now I’d like you to
talk about your free time. You work in groups, every participant tells what
he/she likes to do in his/her free time. A person with the longest hair begins.
You have 1 minute.
Pupils do the task.
Teacher: Now partners 1, share your ideas, please. Partners 3, tell us what
your facepartners like to do.
Pupils do the task.
3. Speaking, reading and writing.
Teacher: Now we’ll speak about the new idea of spending free time and
use Running dictation.
1) You work in pairs. Partners 2 and 4 stand up, look for the pieces of
paper with the words, read them, remember and dictate to your
partners. You should find 8 words and write them all. Let’s start!
Pupils do the task.
Физкультминутка.
Teacher: Let’s sing a song and dance! (Skinnymarinki)
4. Listening. You have got 8 words. Now you will listen to the texts. You
should match those texts and the words and say what games the speakers
prefer. So, you’ve done the task. Now tell me, please, what are these texts
about? Tell it in your own words.
Pupils do the task.
5. Speaking Teacher: You see different board games on the table. Imagine, that you are
in the shop. One of you will be a shop assistant, another one will be a
customer.
Pupils make dialogues.
6. Reflection. Take a strip of paper (if you understood everything and liked the
lesson, take red one, if you understood something and the lesson is soso for
you, take white strip; if you didn’t understand anything and didn’t like the
lesson, take brown one), fold it in half, and put on one side some glue, then
put 2 sides together. You’ve got a heart. Put them on the board. Your marks
are….. The lesson is over. Goodbye.
Открытый урок по английскому языку в 6 классе "Наш досуг"
Открытый урок по английскому языку в 6 классе "Наш досуг"
Открытый урок по английскому языку в 6 классе "Наш досуг"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.