План-конспект по английскому языку на тему: "В мире профессий" (5 класс)
Оценка 4.8
Разработки уроков
doc
английский язык
5 кл
11.06.2017
форма данного урока игра-путешествие с элементами исследования. с помощью игр дети быстро и легко будут запоминать новые слова по теме занятия. игра во время занятия развивает память, внимание, логическое мышление, цельность высказывания. у детей пробудится познавательный интерес к различным профессиям.
В мире профессий.doc
Урок английского языка
5 класс
по теме: «В мире профессий»
Тема урока: «В мире профессий»
Класс: 5
Программа : «Happy English.ru» 5 класс, М.Ю. Кауфман, К. И. Кауфман.
Тип урока: обобщающий.
Оборудование: проектор, ПК, экран, раздаточный материал (тексты для чтения,
упражнения для словарной работы, план подготовки минипроекта).
Цели урока:
Практические
1) активизировать лексические навыки по теме «Профессии».
2) совершенствовать навыки поискового чтения;
3) повторить грамматические конструкции: формы настоящего простого времени
глагола to be, оборота to be going to… в высказываниях о будущей профессии;
4) совершенствовать навыки аудирования и говорения;
5) продолжать обучение работе с проектом
Развивающие:
развитие памяти, внимания, логического мышления, цельности высказывания.
Воспитательные
развивать познавательный интерес к различным профессиям,
обучение навыкам взаимопонимания;
формировать чувство ответственности при работе в паре;
воспитывать интерес к английскому языку как средству общения; к многообразию
средств английского языка.
Форма урока: играпутешествие
Технологии, методы и приемы работы:
1) частичнопоисковый метод;
2) игровая методика;
3) элементы исследовательской методики.
Ход урока
1. Приветствие и организационный момент начала урока:
Т – Good morning!
Pl – Goodmorning teacher!
T I’m glad to see you.
Pl – We are glad to see you too.
T Sit down, please. Who is on duty today?
Pl – … is on duty today.
T – Let’s start our lesson. Get ready for the lesson. Look at the screen and try to name the
professions (на экране появляются картинки ребята называют их)
2. Фонетическая зарядка: ǝ
T – Before we start our lesson let’s have a phonetic exercise. Как вы помните
буквосочетания er, or в конце слова передают звук [ ]. ǝ Repeat after me:
ǝ
[ ] – actor, teacher, cleaner, doctor, driver, singer.
Pl [ ] – actor, teacher, cleaner, doctor, driver, singer.
T – Также мы проходили на прошлом уроке, что буква «о» перед согласными m, n, v, а
также перед сочетанием th передает звук [^]. Repeat after me: mother, brother, love, dove.
Pl – [^] mother, brother, love, dove.
T – Буквосочетание ow передает звук [ǝu] если стоит в конце слова – blow, window,
yellow.
ǝ
Pl [ u] blow, window, yellow.
T – в буквосочетании wh+o буква w не читается [hu:], please, all together – who, whom,
whose.
Pl [hu:] who, whom, whose.
3. Речевая зарядка:
T – Now, answer my questions please:
1. What jobs do you like?
2. What are your parents?
3. What are popular jobs?
T I see you know a lot about jobs, so let’s play “Guess jobs”. Some of you will get cards
with short stories. Listen to their stories and try to guess the jobs (Я вижу вы хорошо
разбираетесь в профессиях, давайте поиграем в игру «Угадай профессию». Некоторые
из вас прочитают короткие истории, а остальные пoстараются угадать профессию).
Job #1 – I work at school and teach children like you (teacher).
Job #2 – I work in the hospital and treat sick people (doctor).
Job #3 – I like to sing, I’m very famous (singer).
Job #4 – I like cars. But my car is very old (driver).
Job #5 – I have a mop and I like to clean (cleaner).
4. Основная часть урока
Task 1.
The first station is «Scrambled word».
Unscramble them, please:
corodt
cetahre
rtoca
gsienr
crealne
doctor
teacher
actor
singer
cleaner
Т Thanks for a good job.
Task2.
And the next station is «Broken bridges». Build them up. Use the forms of the verb «to be»
and fill in the blanks.
My sister ___ a doctor.
You ____ a driver.
I ____ a lawyer.
We ____ students. His father ___ a policeman
Task3.
This station is called « Lost answers »
Who writes poems?
Who works with computers?
Who helps children to learn?
Who flies in airplanes?
Who drives a car?
Who helps sick animals?
Who draws beautiful pictures?
5. Физкультминутка:
T – Now let’s have a rest. Stand up and sing with me («Clap your hands»)
6. Основная часть урока (продолжение):
Task6.
8.
T Well, here you can see a poem about professions.
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
I`ll be a teacher,
That`s the life for me.
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
I shall be a fireman,
That`s the life for me.
T Thank you. Now write your own poem about your future profession.
What Are You Going to Be?
What Are You Going to Be?
I`ll be a …,
That`s the life for me.
7. Проверка домашнего задания:
T – What was your homework for today?
Pl – To make a project about profession.
T – Well, let’s check it up.
(учащиеся по желанию выходят к доске и рассказывают свой проект).
7. Заключительная часть урока
T Today you’ve learned a lot about different professions. I suppose, our talk will help you
to make the right decision.
Рефлексия
Учащимся предложены сигнальные карточки (красная5, зелёная4 жёлтая3), с
помощью которых они сами оценивают свою работу на уроке и анализируют ее.
T Here are your marks for today. Your homework is to learn your poem by heart. Thank you for a good work.
Match the words and the sentences
He takes care of our teeth. a policeman
He studies at school.
a postman
He protects people. a vet
She brings letters and newspapers. a dancer
She helps sick animals. a pupil
She works in a theatre. a dentist
Match the words and the sentences
He takes care of our teeth. a policeman
He studies at school.
a postman
He protects people. a vet
She brings letters and newspapers. a dancer
She helps sick animals. a pupil
She works in a theatre. a dentist Match the words and the sentences
He takes care of our teeth. a policeman
He studies at school.
a postman
He protects people. a vet
She brings letters and newspapers. a dancer
She helps sick animals. a pupil
She works in a theatre. a dentist
Match the words and the sentences
He takes care of our teeth. a policeman
He studies at school.
a postman
He protects people. a vet
She brings letters and newspapers. a dancer
She helps sick animals. a pupil
She works in a theatre. a dentist
Match the words and the sentences
He takes care of our teeth. a policeman
He studies at school.
a postman
He protects people. a vet
She brings letters and newspapers. a dancer She helps sick animals. a pupil
She works in a theatre. a dentist
Job #1 – I work at school and teach children like you (teacher).
Job #2 – I work in the hospital and treat sick people (doctor).
Job #3 – I like to sing, I’m very famous (singer).
Job #4 – I like cars. But my car is very old (driver).
Job #5 – I have a mop and I like to clean (cleaner).
План-конспект по английскому языку на тему: "В мире профессий" (5 класс)
План-конспект по английскому языку на тему: "В мире профессий" (5 класс)
План-конспект по английскому языку на тему: "В мире профессий" (5 класс)
План-конспект по английскому языку на тему: "В мире профессий" (5 класс)
План-конспект по английскому языку на тему: "В мире профессий" (5 класс)
План-конспект по английскому языку на тему: "В мире профессий" (5 класс)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.