Тема «Безопасность на дороге». (ROAD SAFETY)
Воспитательная цель:
формировать у учащихся уважение к принятым в обществе нормам и правилам дорожного движения
создавать условия для формирования коммуникативной культуры (умения работать в парах, группах);
формировать потребности и способности к сотрудничеству.
Развивающая цель:
развивать навыки грамотного логически связного изложения мысли;
развивать аудитивные умения и навыки;
развивать умение высказывать свое мнение и обосновывать свою точку зрения
Образовательная цель:
систематизация языковых знаний;
формирование умений и навыков коллективного речевого взаимодействия;
автоматизация лексических навыков.
обеспечить практическую направленность обучения.
Методы обучения: репродуктивный, продуктивный, проблемный, частично-поисковыйПлан-конспект урока по английскому языку
6 класс, УМК Spotlight 6
Конспект урока 7 кл Road Safety.doc
Планконспект урока по английскому языку
6 класс, УМК Spotlight 6
Тема «Безопасность на дороге». (ROAD SAFETY)
Воспитательная цель:
формировать у учащихся уважение к принятым в обществе нормам и правилам дорожного
движения
создавать условия для формирования коммуникативной культуры (умения работать в
парах, группах);
формировать потребности и способности к сотрудничеству.
Развивающая цель:
развивать навыки грамотного логически связного изложения мысли;
развивать аудитивные умения и навыки;
развивать умение высказывать свое мнение и обосновывать свою точку зрения
Образовательная цель:
систематизация языковых знаний;
формирование умений и навыков коллективного речевого взаимодействия;
автоматизация лексических навыков.
обеспечить практическую направленность обучения.
Методы обучения: репродуктивный, продуктивный, проблемный, частичнопоисковый
1.Оргмомент.
1)
Я. Good morning dear boys and girls. I’m very glad to see you. How are you?
У. We are fine, thanks.
Я. Are you ready for our lesson?
У. Yes, we are!
Я. Who's on duty today?
У. (Урюпин Никита) I`m on duty today.
Я. What is the date today?
У. Today is the 14th of November.
Я. What day of the week is it today?
У. Today is Monday. Я. Who is absent? (the reason of student’s absence)
У. Nobody is absent. (…..is ill.)
2. Фонетическая зарядка.
2)
Я. Look at the blackboard. What are we going to speak about?
Я. We know much about transport and signs. But it is very important to be safe on the roads.
What are we going to speak at the lesson?
1. To speak how to behave at lessons.
2. To speak how to behave at school.
3. To speak how to be safe on the road and make the instruction.
У. To speak how to be safe on the road and make the instruction
3)
Я. That’s all right, today we are going to speak about Road Safety, but first of all let’s do our
phonetic exercises and learn a new our poem.
Twinkle, twinkle, traffic light
Standing on the corner bright
Green means go, we all know
Yellow means wait, even if you're late
Red means stop
Twinkle, twinkle, traffic light
Standing on the corner bright.
3. Мотивация. Целеполагание.
4)
Я. So, we are at school again. Every day you must go to school. But I think that your way to
school is very safe. There is little transport in the street and there are no dangerous places for
you, that’s why it is not so necessary to learn the traffic rules.
У. Не соглашаются. Ученики составляют короткие предложения о том, почему они должны
изучать правила дорожного движения.
P1. No I don’t agree with you. There are a lot of cars in the street.
P.2 We all live in the town and it is dangerous to cross the road.
4. Основная часть.
5)
Я. OK. Are you ready to speak? What words about road and road safety do you know? Look at
the blackboard. (на слайд)Which of these things can you see on the road (on your way to
school)?Let`s look and repeat after me.
Parking zone Pedestrian
Traffic sign
Traffic warden
Zebra crossing
Pavement
Traffic lights
6)
Я. Well done. Now, let`s do the next ex. Read and match the word and the word definition.
1. Parking zone f) A place where you can park a car.
2. Pedestrian a) A person who is on foot, not by car/ bike, etc.
3. Zebra crossing b) White stripes on the road. People can cross the road on it.
4. Traffic warden e) A name of a job. This person watches the traffic and makes it safe.
5. Pavement d) An area which people use for walking.
6. Traffic sign c) A sign on the road.
7)
Я. You are smart and I know this. Now look at your text books. Ex. 2 p.26. You should match the
words in columns A and B to make phrases. And let`s discuss what is dangerous\safe to do in our
country. (работа с учебником)
Eg. It`s dangerous to run onto the road.
8)
Я. Very good. Look at the blackboard and try to make phrases.
It’s safe / it’s dangerous
wear a seat belt
walk straight across the road
walk on the pavement
look both ways when you cross the road
talk to the driver
cross between parked cars
look for a zebra crossing
push others when you enter the bus
lean out of the window
run onto the road ФИЗКУЛЬТМИНУТКА
9)
Я. Well done. And now some grammar. Look at p.26 ex3, read the eg.
Повторение темы «Повелительное наклонение (The imperative)
повторение правила (объяснение учителя с примерами на доске)
Повелительное наклонение образуется с помощью глагола без подлежащего и всегда
обращено ко 2му лицу единственного или множественного числа (Sit down.Take your
books.)
Отрицательная форма образуется с помощью «Do not/Don’t» и смыслового глагола
(Do not/Don’t talk to him.)
Повелительное наклонение используется для того, чтобы
отдать приказание (Stop that noise!);
проинструктировать коголибо (Cut the paper into two pieces.)
предложить чтолибо (Have some cake.)
выразить просьбу (не забывайте про слово «please» в начале или конце предложения
(Be quiet, please.Please be quiet.) Обратить внимание на запятую перед словом «please» в
конце предложения.
конструкция «Let’s + глагол» приглашение сделать чтолибо вместе (Let’s help her.)
10)
Я. Well done. Now try to give instructions.
When on the street look both ways before crossing. Don’t run onto the road.
When in the car wear a seat belt. Sit in the back if you are under 12.
When on the bus don’t talk to the driver and don’t lean out of the window
11)
Я. Now let’s repeat the means of transport. Look at the pictures and repeat after
me.Ученики повторяют.
a car – in the (by) car
foot – on foot
a tram – by tram
a bus by bus
a taxi – by taxi
a train – by train
a plane – by plane a ship – by plane
12)
Я. Now, dear pupils I see that you know the means of transport very well. Let`s do ex.4 p.26
13)
Я. Well done. Now we will divide into 2 groups. The 1stgroup (6 чел –к) take your gadgets, open
the site www.socrative.com enter our Room number and do the test. The 2nd group will do this test
in written form. Then we will check the tasks together. Change the papers with your neighbours.
Look at the blackboard, check the answers. Tell me the marks. But some of you made mistakes.
Let`s discuss together.
14)
Я. Now let`s play a game. (интерактивная игра)
15)
Я. Let’s make a conclusion of our lesson. What did we do at our lesson? How do you like the
lesson?
Now we know how to be safe on the road. Can you tell this instruction to your mum, to your
Granny, to your Dad?
16)
Я. Thank you for your active work at the lesson. I give you good and excellent marks today. I
hope you will always remember the traffic rules and will never get into trouble . At home I want
you to write messages that you would like to send to car drivers and draw a poster. (Slow down,
kids are walking here, Safe Way to School).
План-конспект урока по английскому языку 6 класс.
План-конспект урока по английскому языку 6 класс.
План-конспект урока по английскому языку 6 класс.
План-конспект урока по английскому языку 6 класс.
План-конспект урока по английскому языку 6 класс.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.