Қосындының, көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін анықтай білуге үйренеді және оны есептерді шығару кезінде пайдалана біледі.
берілген санның цифрларының қосындысына қарап, оның 3-ке, 9-ға бөлінетіндігін ажырата білуге үйрету,
натурал сандардың 3-ке, 9-ға бөлінгіштік белгісінің тұжырымдамасын айта білуге дағдыландыру,
3-ке және 9-ға бөлінетін көп таңбалы сандарға мысал келтіре білуге үйретуҚосындының, көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін анықтай білуге үйренеді және оны есептерді шығару кезінде пайдалана біледі.
берілген санның цифрларының қосындысына қарап, оның 3-ке, 9-ға бөлінетіндігін ажырата білуге үйрету,
натурал сандардың 3-ке, 9-ға бөлінгіштік белгісінің тұжырымдамасын айта білуге дағдыландыру,
3-ке және 9-ға бөлінетін көп таңбалы сандарға мысал келтіре білуге үйрету
3, 9 сандарына бөлінгіштік белгілері.docx
Бекітемін: Директордың оқутәрбие жұмыстары жөніндегі орынбасары
Г.Дөңесова
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Мұғалімнің атыжөні:
Күні:
Сынып:
Пәні:
Тақырыбы:
Негізгі түйінді идея:
Оқу мақсаты:
Ибраимова Раушан Талғатқызы
11.11.16
5 «Ә», 5 «В»
Математика
3, 9 сандарына бөлінгіштік белгілері
Қосындының, көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін анықтай білуге үйренеді және оны есептерді шығару
кезінде пайдалана біледі.
Қосындының, көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін анықтай білуге үйрету және оны есептерді шығару кезінде
пайдалана білуді үйрету.
Табыс критерийлері
Барлық оқушылар:
берілген санның цифрларының қосындысына қарап, оның
3ке, 9ға бөлінетіндігін ажырата білуге үйрету
Көпшілік оқушылар:
натурал сандардың 3ке, 9ға бөлінгіштік белгісінің
тұжырымдамасын айта білуге дағдыландыру
Жекелеген оқушылар:
3ке және 9ға бөлінетін көп таңбалы
сандарға мысал келтіре білуге үйрету
Кезеңдер
Кіріспе
Негізгі
бөлім
I.
Қызығушы
лығын ояту
II.Мағына
ны тану
кезеңі
уақыт
1 мин
2 мин
3 мин
Мұғалімнің әрекеті
Пазлдар арқылы 2 топқа бөлу
Үй тапсырмасын тексеру
№607
Тақтада есептің жауабы арқылы көршілес отырған әр оқушы бірінің дәптерін бірі алып көршілес оқушының
үй тапсырмасын тексеріп бағалайды.
Оқушының әрекеті
Оқушылар жетон арқылы 2 топқа бөлінеді
Бағалау
Марапат
арқылы
бағалау
Ресурстар
Жетондар
оқу
дәптері,
оқулық
12, 29, 45, 57, 61, 72, 83, 99 сандары берілген. Оқушылар берілген сандардың цифрларының қосындысы 3
ке, 9ға бөлінетін сандарды сәйкесінше 3ке 9ға бөліп тексереді. Осыдан берілген санның 3ке, 9ға
бөлінгіштік белгісін өзінше тұжырымдайды.
Тақырыпта берілген сан разрядтық қосылғыштарға жіктеліп, қосындының және көбейтіндінің берілген
санға бөлінгіштігі пайдаланылады.
Мысалы: 561=500 +60 + 1 = 5*100 +6* 10 + 1= 5`(99+1) +6(9+1) +1= 5*99 +5 + 6*9 +6 +1 = 5*99 +6*9
+`(5+6+1) Қосындыдағы 5*99 және 6*9 қосылғыштары 3 –ке бөлінеді. Сонда 5+6+1 қосындысы 3 –ке
бөлінсе , берілген сан 3ке бөлінеді. Ал, 5+6+1 қосындысы берілген санның цифрларының қосындысы.
Осындай тәжірибеден қорытындыланып , берілген санның 3ке және 9ға бөлінгіштік белгілерін өз
беттерімен тұжырымдайды.
Марапат
арқылы
бағалау
оқу
дәптері,
оқулық III.Ой
толғаныс
кезеңі
28 мин
А. №220(1) Ітоп №220(2) ІІтоп
1) 123, 342, 561, 672, 873, 948, 1041
2) 288, 333, 558, 9468, 8649, 576, 891, 7839, 765, 936
А. № 222(2) І топ №222(1) ІІтоп
2) 531, 423, 288, 711, 414, 999, 837, 963
1) 111, 135, 228, 315, 234, 153, 249
Марапат
арқылы
бағалау
Интербел
сенді тақта,
оқу
дәптері,
оқулық
В . №227 І, ІІ топ
4a+3 : a=3, 6, 9; 4∙3+3=15
4∙6+3=27
4∙9+3=39
С. №235 (1) №235 (2) ІІ топ
1) а) 5091; ә) 30141; б) 1710; в) 21171; г) 1341; д) 14121; е) 6171; ж) 60231
2) а) 2574; ә) 3816; б) 7479; в) 6732; г) 8631; д) 2304; е) 5256; ж) 1359
Қорытынд
ы бөлім
1 мин
С.№236
21∙5=7∙3∙5=7∙15 Бөлінді 7
33∙5=11∙3∙5=11∙15 Бөлінді 11
25∙3=5∙5∙3=5∙15 Бөлінді 5
51∙5=17∙3∙5=17∙15 Бөлінді 17
Үйге тапсырма
А №221
1) 444, 444 444, 555 2) 81, 8181
В №229;
Айдын – 27 асық
Еркін – 27+9=36
Нұрлан – 27:3=9
27+36+9=72 72:3=24
Жауабы: 24 асықтан 1 мин
1 мин
Рефлексия. Қол көтеру арқылы
Бағалау. Жиынтық баға қою
План урока 3, 9 сандарына бөлінгіштік белгілері
План урока 3, 9 сандарына бөлінгіштік белгілері
План урока 3, 9 сандарына бөлінгіштік белгілері
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.