Планирование. "Үшбұрыштың сыртқы бұрыштары" 7-класс, геометрия
Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
математика
7 кл
13.04.2018
Сабақтың тақырыбы Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу.
Сабақтың мақсаты Үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасы мен үшбұрыштың сыртқы бұрышың теоремасын сызбаларды дәлелдеуде қолдану
Күтілетін нәтиже Сыртқы бұрышты сыза алады. Сыртқы бұрыш жайлы теореманы дәлелдейді. Белгісіз сыртқы бұрыштарды анықтайды.
Тілдік
мақсаттар
Оқушылар:
- бөлімнің терминдері мен ұғымдарына сүйенеді;
- сызбадағы берілгендерді суреттейді.
Пәнге қатысты лексика мен терминология
- үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
- берілген бұрыш үшбұрыштың ... төбесіндегі сыртқы бұрышы болып табылады, өйткені ...;
« Мәңгілік
ел» ұлттық
идеясында
қоғамның басты
құндылықтары Оқушылардың танымдық қызығушылығын туғызу. Топпен, жұппен жұмыста достық қатынасты қалыптастыру.Ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу. Ізденгіш жеке тұлға қалыптастыру.
Әдісі «Кім жылдам?» жеке жұмыс, «Ойлан-жұптас-бөліс» жұптық жұмыс, топтық жұмыс,
АКТ қолдану дағдылары Презентация, GeoGebra бағдарламасында жұмыс жасау
Бастапқы білім
Транспортир көмегімен бұрыштарды салу және өлшеу. Сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін, үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу.
Урисбаева Жанат Алдамуратовна 7-сынып.docx
Тараз қаласы, Ө.Жолдасбеков атындағы
№50 орта мектебінің математика пәні мұғалімі
Урисбаева Жанат Алдамуратовна
Сабақ №39
Қатысқаны
Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Урисбаева Ж.А.
Ө.Жолдасбеков атындағы №50 орта мектебі
7.3А бөлім: Түзулердің
өзара орналасуы
Күні 01.02.2018ж
Сыныбы 7 «Г»
Сабақтың
тақырыбы
Оқу мақсаттары
(оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақтың мақсаты Үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасы мен үшбұрыштың сыртқы
7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және
үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу.
Күтілетін нәтиже
Тілдік
мақсаттар
« Мәңгілік
ел» ұлттық
идеясында
қоғамның басты
құндылықтары
Әдісі
АКТ қолдану
дағдылары
Бастапқы білім
Сабақтың
кезеңдері
Ұйымдастыру
кезеңі
Сабақтың
басы
бұрышың теоремасын сызбаларды дәлелдеуде қолдану
Сыртқы бұрышты сыза алады. Сыртқы бұрыш жайлы теореманы дәлелдейді.
Белгісіз сыртқы бұрыштарды анықтайды.
Оқушылар:
бөлімнің терминдері мен ұғымдарына сүйенеді;
сызбадағы берілгендерді суреттейді.
Пәнге қатысты лексика мен терминология
үшбұрыштың сыртқы бұрышы
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
берілген бұрыш үшбұрыштың ... төбесіндегі сыртқы бұрышы болып
табылады, өйткені ...;
Оқушылардың танымдық қызығушылығын туғызу. Топпен, жұппен
жұмыста достық қатынасты қалыптастыру.Ұқыптылыққа,
жауапкершілікке тәрбиелеу. Ізденгіш жеке тұлға қалыптастыру.
«Кім жылдам?» жеке жұмыс, «Ойланжұптасбөліс» жұптық жұмыс, топтық
жұмыс,
Презентация, GeoGebra бағдарламасында жұмыс жасау
Транспортир көмегімен бұрыштарды салу және өлшеу. Сыбайлас және
вертикаль бұрыштардың қасиеттерін, үшбұрыштар теңдігінің белгілерін білу.
Жоспарланған ісәрекеттер
1. Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.
2. Оқушыларды топқа бөлу. «Үшбұрыш түрлері»не
байланысты
1. Үй тапсырмасын тексеру.
16.12 жаттығу.
∠A=x,∠B=2x,∠C=3x
Ресурстар
Фигуралар
Тақта, жұмыс
дәптері. Сабақтың
ортасы
А3 формат,
сызғыш,
транспортир,
үлестірмелі
карточкалар.
∠A+∠B+∠C=1800
x+2x+3x=1800
6x=1800
x=300
∠A=300,∠B=600,∠C=900
Жауабы:300,600,900
2. Өткен сабаққа шолу жасау.
«Ой қозғау» сұрақтары.
1. Үшбұрыш қандай фигура?
2. Үшбұрыштың қандай түрлерін білесіңдер?
3. Үшбұрышты қабырғаларына қатысты қалай атаймыз?
4. Үшбұрышты бұрыштарына қатысты қалай атаймыз?
5. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы неге тең?
Жаңа сабақ.
Оқушылар топтық жұмыс ретінде үшбұрыштың сыртқы
бұрышының градустық өлшемін зерттеуге тапсырма
орындайды.
Мысалы:
1. ABC үшбұрышын салыңыз;
2. С төбесіне сыртқы бұрышты салыңыз;
3. С төбесіне сыртқы бұрышты өлшеңіз;
4. үшбұрыштың A және B төбелеріндегі ішкі бұрыштарын
өлшеңіз;
5. үшбұрыштың С төбесіндегі сыртқы бұрыштың өлшемі мен A
және B төбелеріндегі ішкі бұрыштарының қосындысын
салыстырыңыз;
6. қорытынды жасаңыз.
Оқушыларға теореманы өз бетінше дәлелдеуді ұсыныңыз.
Мұғалім қажеттілігіне қарай көмек бере алады.
Әрбір топ теореманың дәлелдеуін көрсетеді.
Үшбұрыштың сыртқы бұрышы үшбұрыштың онымен
сыбайлас емес екі бұрышының қосындысына тең болатынын
дәлелдейміз.
Мұндағы 4бұрыш берілген үшбұрыштың
3бұрышымен сыбайлас сыртқы бұрышы.
Ал ∠4+∠3=180° әрі үшбұрыш
бұрыштарының қосындысы туралы
(∠1+∠2)+∠3=180° болғандықтан,
теорема бойынша
∠4=∠1+∠2 дәлелдейтініміз де осы.
Сабақты бекіту.
Жеке жұмыс. «Кім жылдам?».
Әрбір оқушы дайындап келген үшбұрыштарының сыртқы
бұрыштарын есептеп табады.
Сергіту сәті. Жадыны дамытуға арналған жаттығу.
Топтық жұмыс. «Ойлантоптасбөліс» үшбұрышы табаны
болатын тең бүйірлі үшбұрыш.
бұрышының сыртқы бұрышы
.
үшбұрышының
1)
B
және
бұрышы неше градус?
Берілгені:
ABC
теңбүйірлі.
AC
сыртқы бұрыш.
табаны.
DBC
DBC
100
0
Табу керек:
Шешуі:
ABC
теңбүйірлі болғандықтан
бұрыштары
CA
,
бір біріне тең.
C
A
DBC
100
0
B
A
100
0
2:
50
0
Жауабы:
2)
үшбұрышында
,
бұрышының сыртқы
бұрышы
.
бұрышын табыңыз.
C
A
100
0
C
100
0
0
40
60
0
Жауабы:
3)
үшбұрышында
,
.
сыртқы
бұрышын табыңыз.
теңбүйірлі болғандықтан,
ABC ∠А+∠В=1800−500=1300⟹∠A=∠B=1300∶2=650
∠CBD=∠A+∠C=500+650=1150
Жауабы: 1150
* Саралап оқыту құрамы әлсіз топтардағы және жоғары
деңгейдегі тапсырмаларды орындауда қиналатын
топтардағы оқушыларға көмек көрсету жолымен жүзеге
асырылады.
Сабақты қорытындылау.
1тапсырма
1) Келесі үшбұрыштың сыртқы бұрышын сызыңыз.
Үлестірмелі
карточкалар
Сабақтың
соңы
Үйге тапсырма: 16.17
Рефлексия
Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың
біреуін таңдау арқылы бағалаңыз.
Сабақтың күрделілігін бағала.
Сізге сабақ…
— жеңіл
— қарапайым
— қиын
Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз:
— толық меңгердім,
— бүгінгі сабақты жартылай түсіндім
— бүгінгі сабақты түсінбедім
Саралау – оқушыларға
Бағалау – оқушылардың материалды Денсаулық және қауіп қалай көбірек қолдау
көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Қабілеті жоғары
оқушылар сызбаны сызу
арқылы тақырыпты
ашады. Жеке, топтық
жұмыстар орындайды.
Сабақ бойынша рефлек
сия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс
қойылған ба?
Оқушылардың барлығы
ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,
неліктен?
меңгеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлай
сыз?
сіздік техникасының
сақталуы.
«Ой қозғау», «Кім жылдам?», «Ойлан
топтасбөліс», Рефлексия «Өзөзіңді
бағала»
Сергіту сәті, Сызғыш
пен транспортирді
қолдану ережелері
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланы
ңыз. Өзсабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Оқушылар
жанаманың қасиеттерін біледі және есептер шығаруда қолдана
алады.
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды, ауытқу болған жоқ.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Планирование. "Үшбұрыштың сыртқы бұрыштары" 7-класс, геометрия
Планирование. "Үшбұрыштың сыртқы бұрыштары" 7-класс, геометрия
Планирование. "Үшбұрыштың сыртқы бұрыштары" 7-класс, геометрия
Планирование. "Үшбұрыштың сыртқы бұрыштары" 7-класс, геометрия
Планирование. "Үшбұрыштың сыртқы бұрыштары" 7-класс, геометрия
Планирование. "Үшбұрыштың сыртқы бұрыштары" 7-класс, геометрия
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.