Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
7.2: Тірі ағзалардың қоректенуі
Мектеп:№15 орта мектеп
Мұғалімі: Екибаева Бибігүл Ғабитқызы
Күні:
Сынып:7
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына
сілтеме)
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Жапырақтың құрылысы мен қызметі. Жапырақтың
ішкі құрылысы.Лептесік. Жапырақ фотосинтездеуші
негізгі арнайы мүше.Судың булануы мен газдардың
алмасуы
7.1.2.1 жапырақтың ішкі құрылысын сипаттау,құрылысы
мен қызметі арасындағы өзара байланысты сипаттау.
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар :Жапырақта заттардың тасымалдануын
білу.Суды буландыратынын білу.
Оқушылардың басым көпшілігі
Жапырақтың ішкі құрылысы мен қызмет атқаруға
бейімделгендігі туралы білім қалыптастыру.
Кейбір оқушылар: Өсімдік жапырағының қызметі мен
құрылысы туралы білу және олардың арасындағы
ерекшеліктерін анықтау.
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Жапырақтың ішкі құрылысын сипаттайды
Жапырақтың ішкі құрылысы мен қызметі және
олардың арасындағы өзара байланысын түсіндіреді
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Диалог жазу үшін бірқатар үзінділер
Жапырақ өсімдіктің ……мүшесі.
Фотосинтез өсімдіктің …жүретін процесі
Траспирация…….процестеріне қатысу.
Лептесік дегеніміз…… Құндылықтарға баулу
Пәнаралық байланыс
«Мәңгілік ел» жалпы ұлттық идеясындағы « ұлттық
қауіпсіздік және бүкіләлемдік мәселелерді жаһандық
тұрғыдан қатысуы» өсімдіктерді көбейту мәселесі
тұрғысынан қарастырамын
Құрылымдық деңгейлердің үйлесімділігін тусінуі
Математика пәні бойынша (жапырақтардың орналасу
заңдылықтары)
Химия пәні бойынша (жапырақтың тыныс алуы)
экология пәні бойынша( табиғатты қорғау)
Алдыңғы білім
Өсімдіктердің тыныс алуы.жапырақ туралы 5,6сыныптардан
біледі
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы
6мин
Ұйымдастыру кезеңі:психологиялық ахуал
туындату,амандасу,тугелдеу,сабаққа
даярлығын тексеру.
«Аялы алақан»
Мақсаты:Жылылық,сенімділік,еркіндікті
дамыту.
Топқа бөлу:оқушыларды екі топқа
бөлемін(жұлдызшалар және жүрекшелер
таңдау арқылы бөлінеді)
1топ:Білімділер тобы(жұлдызшалар)
2топ:Ойшылдар тобы(жүрекшелер)
Жүрекше,жұлдызша
суреттері бейеленген
флипчарттар арқылы топқа
бөлемін.
Нұсқаулық:
Қатысушылар шеңбер болып
отырады, «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз,не
көргіңіз келеді?» сұрағын оқушыларға
қойып,сұрақтарға
алу.Бастапқы
қатысушы жанындағы көршісінің қолын
шеңбер
ұстайды,тренинг
бойымен
жалғасады,сұрақтарға
жауап бергеннен
кейін,қолдарын ұстаған күйі оқушылар бір
біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.
жауап 4мин
Тақырыпты ашу мақсатында қойылатын
алғашқы сұрақ?
Өсімдіктің қоректенетін басты мүшесі?
Жапырақтың суреттері.
Жапырақжоғары сатыдағы өсімдіктердің
фотосинтез, газ алмасу, буландыру, қор жинау,
көбею қызметтерін атқаратын өсу мүшесі. Ол
негізгі өркеннің жанама бұтақтарының
қысқаруынан пайда болады.
Сабақтың
ортасы 20 мин
5мин
Қызығушылықты ояту кезеңі
Оқушыларға
бейнекорсетілім
тақырыпқа
байланысты
Бейнекөрсетілім 6сынып
6мин
1тапсырма (Жұптық жұмыс)
Суретте жапырақтың ішкі құрылысы берілген.
7сынып
«Атамұра» баспасы 2017ж
А.Соловьева,Б.Ибраимова
83 бет
Жапырақтың ішкі құрылысы
(көлденең кесіндісі)
(а) Жапырақтың ішкі құрылысын анықтайтын құрылымдарды атаңыз.
(b) Әр құрылымның атқаратын қызметін
сипаттаңыз. Жауабын кестеге толтырыңыз
Құрылым атауы Атқаратын қызметі
Дескриптор
Білім алушы − жапырақтың ішкі құрылысын
құрайтын құрылымдарды атайды;
жапырақтың ішкі құрылысын құрайтын
құрылым қызметін сипаттайды
5мин
2тапсырма
Топ бойынша
1топтың тапсырмасы
Жапырақ қандай қызмет атқарады?
Жапырақтың сыртқы құрылысы қандай
бөлімдерден тұрады?
Жанаспалы жасушалардың тыныс
саңылауы қандай қызмет атқарады?
Транспирация дегеніміз не?
2топтың тапсырмасы
Жапырақ тақтасының пішіндері қандай
болады?
Жапырақтың Ішкі құрылысы неше
қабаттан тұрады?
Лептесік дегеніміз не?
Ғарыштық процесс қалай аталады?
4мин
Сабақтың соңы
Кері байланыс
4мин
3. Тақырыпқа қатысты терминдерді жазу
«Еркін жазу» әдісі арқылы кері байланыс
аламын:
Мен түсіндім,себебі________________
Түрлі түсті
қарындаштар,стикерлер,қай
шы
Мен түсінбедім,
себебі_____________________________
Мен қолдана
аламын___________________________
Маған тиімді
емес,себебі(ұсыныс)________________ Үйге тапсырма
3мин
Тәжірибелік жұмыс:Жапырақтың
буландыруы.(өзіндік жұмыс)
суды
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар
бересіз?
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау. АКТ қолдану
дағдысы.
1.Жапырақта заттардың
тасымалдануын білу.Суды
буландыруда видеоролик
пайдалану
1.Кесте арқылы
тапсырмада «бас
бармақ»арқылы бірін
бірі бағалайды
АКТмен жұмыс барысында
оқушылардың қауіпсіздік техникасын
сақтауын қадағалау
2.Жапырақтың ішкі
құрылысы мен қызмет
атқаруға бейімделгендігі
туралы білім
қалыптастыруды кесте
арқылы ажыратады.
3.Өсімдік
жапырағының
қызметі мен құрылысы
туралы білімін және
арасындағы
олардың
сұрақ
ерекшеліктерін
жауап,терминдерді
жазу
арқылы анықтау
2.Сұрақжауапта
смайликтер арқылы
топтар өзара бағалайды
3.Мұғалім светафор
әдісі бойынша
бағалайды
Планы по Биологий 7 класс
Планы по Биологий 7 класс
Планы по Биологий 7 класс
Планы по Биологий 7 класс
Планы по Биологий 7 класс
Планы по Биологий 7 класс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.