САБАҚ Нағыз қазақ –домбыра. |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөніТалгатова Лязат Хансултановна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
жазба жұмыстарында теңеуді қолданып жазу (7.Ж3.); тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу(О6.). |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткен тақырыптарды қандай деңгейде меңгергендерін көрсете алады. Мұғалімнің сұрақтарына жауап бере алады, басқа оқушыларға сұрақ қоя алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Өткен тақырыптар бойынша өзара тілдесе алады. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс сақтап қолдана алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырып бойынша деректер қолдана отырып өмірлік жағдаяттарда еркін пайдаланады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Сұрақтарға жауап бере алып, тақырып бойынша ақпаратпен жұмыс жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: Өнерпаз, орындаушы, байқау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: көне аспаптар, рухани қазынасы, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: Домбыра туралы не білесің? Домбыраның түрлерің білесің бе? Ән өнеріне, әншілерге деген көзқарасың қандай? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті ….депойлайсыз? Домбыра арқылы не жеткізу болады деп ойлайсың? Нағыз
қазақ қазақ емес, нағыз қазақ
домбыра деп не атаған қалай ойлайсың? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ишара: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: |
«Теннис» әдісі арқылы өткен сабақтармен ұштастыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 5 мин |
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Еске түсіру. Суретте не бейнеленген?
Тақырыпты ашу: Домбырада ойнаған адам видеороликті көрсету.
Натуралды көрнекілік көрсетіледі.
Сабақ мақсатымен таныстыру. |
Видеоролик http://ru.savefrom.net/#url=http://youtube.com |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 25-30 мин |
Жаңа сөздермен жұмыс. ОҚЫЛЫМ. Мәтін бойынша жұмыс. Домбыра — ерте заманнан бері халқымызбен бірге келе жатқан, оның рухани жан серігіне айналған музыкалық аспаптардың бірі. Домбырыда күй, терме, ән қосылып орындалады. Күй, терме – қазақ халқының музыкалық мұраларының бірі. Ол әр түрлі аспапта орындалуына байланысты қобыз, сыбызғы және домбыра күйлері деп аталады. Домбыра екі, кейде үш шекті шертіп немесе қағып ойнайтын музыкалық аспап ретінде танымал. Қазақ жерінін әр өлкелерінде тұратын халық шеберлері домбыраны өз қалауынша әр түрлі үлгіде жасады. Оған қайың, қарағай, жөке, шырша, үйеңкі ағаштарын пайдаланған. Қазіргі кезде домбыраның 20-дан астам түрлері бар. -ән мен күй домбырасы -торсық -тұмар -кең шанақты (екі нұсқасы) -балдырған -балашық -шіңкілдек -аша -үш ішекті -қуыс мойын -шертер -оркестр домбыралары: 1. Мәтін бойынша тірек сөздерді тауып, қандай сөздермен тіркесе келетін анықтау. 2. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрастыру. 3.Мәтін бойынша негізгі сөйлемдерді анықтап, идеясын ашу.
Өткен тақырыптарға шолу жасау.
Осы екі сурет бойынша не айта аласыңдар. Олар туралы не білесіңдер?
Тыңдалым. Қобыз бен домбыра туралы шағын әңгімені тыңдап тапсырмаларды жазбаша орындау. Венн диаграммасы бойынша жұмыс.
· Концертті ұлттық аспаптары оркестрі ашты. · Өнерпаздардың концертіне риза болған көрермендер ұзақ қол соқты. · Алматыда қазақ халқының Ықылас атындағы музыка аспаптары мұражайы бар. · Дина Нүрпейісова – дала күйшілерінің бірі, Құрманғазы шәкірті. · 1925 жылы Парижде гастрольдік сапармен барған Әміре Қашаубаевтың домбырасы да осында тұр. · Өнер атадан балаға, ғасырдан ғасырға өшпес мұра олып сақталады. · Өнер – халықтың рухани қазынасы.
Берілген теңеулермен жұмыс жасау. 1. Суреттер арқылы теңеулерді анықтау.
2. Теңеулерді пайдалана отырып шағын өлең жолдарын шығару. Асқар таудай, күннің сәулесіндей, тау суындай
сылдыра, таулардың сілеміндей,
нәп-нәзік білегіндей.
|
Қазақ тілі, 7 сынып, Атамұра,2016
Тыңдалым, аудиожазба, audio MPEG-4 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы
5 мин |
+ немесе - Плюс-сабақ барысында қандай тапсырма ұнады, қызықты болды. Минус- оқушыға не ұнамады, қызықсыз болып көрінді. Қызықты-бұрын естімеген жаңа ақпарат,қызықты фактілер туралы жазады.Сабақтың жағымды жақтарын. Үйге: құрастырылған монолог бойынша сөйлеу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
· Оқушылардың өзіндік жұмыс дәрежесі, шығармашылық · деңгейлері, қиындық деңгейлері бойынша тапсырмалар құрастырылған. · · |
· Қалыптастырушы бағалау, бағалау парақтары, кері байланыс. |
· Музыка, әдебиет, өзін-өзі тану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды, өйткені сабақта белсенді әдістер арқылы тапсырмаларды енгіздім.
Берілген бейнематериалдан сөздерді естеріне сақтап қалды, сөз тіркесін құрады, кейбір сөздерді жаза білді. Венн диаграммасы бойынша сөйлеуге үйреніп, теңеумен жұмыс жасауға үйренді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысында тапсырмалар мақсатқа сәйкес келді.
Әр кезең бойынша сағат ұтымды пайдаланды.
Бүгінгі сабақта мен сурет бойынша теңеуді анықтауды төмен оқитын балаларға ұсындым. Осы тапсырма арқылы қандай дәрежеде екендігін анықтадым. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: Венн диаграммасы бойынша жұмыс, теңеулермен жұмыс жасағанда.
2: Сөз тікестерін құруда сипаттаушы сөздер өз нәтижесін берді.
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: «Венн диаграммасы» тәсілін қолдану оқушылардың білімдерін толықтай жеткізуге көмектеседі.
2: Бірлескен жұмыс арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларының жетілген кезінде бір-бірімен пікір алмасып, ойларын еркін жеткізіп, ортақ шешімге келуге жағдай жасайды..
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? Сұрақтар қойылғанда, оқушылардың өз идеяларын ұсынуларына мүмкіндік берілді, алайда жұмыстың бастапқы кезеңінде өз ойларын жеткізуде жасқанып, үндемей отыру сияқты қиындықтар туындады. Алдағы уақытта бұл ол қылықтарды жою үшін сабақта оқушыларды қанағаттандыратындай тапсырмалар кіріктіремін. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.