Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Оценка 5
Разработки уроков
doc
география
11 кл
23.02.2017
В материале даны подробный и развернутый план-конспект открытого интегрированного урока по географии с предметами информатики и английского языка. В плане изложены материалы и статические данные современной Еропы. Вкючены долнительные материалы по достепримечателности Европы, задания по инфрматики и вопросы английского языка.Разработка урока по предмету география в 11 классе
Ашық сабақ география 2017.doc
Ашық сабақ География
11 «Ж» сыныбы
Тақырыбы: Шетелдік Еуропа елдерінің экономикалық
және әлеуметтік жағдайы.
Сабақ түрі: Қорытындылау–қайталау
Сабақ типі: Кіріктірілген интеграциялы (география, ағылшын,
информатика).
Мақсаты:
Оқыту: Шетелдік Еуропаның елдері туралы мәліметтерді тереңірек оқып
экономикасы мен әлеуметтік жағдайына баға беру.
Тәрбиелік: 1) Интернационалдық
2) Экологиялық
3) Эстетикалық
Дамытушылық: 1) Шетелдік Еуропаның елдерін оқи отырып, ағылшын
тілінде мемлекеттер туралы мәліметтер игеруді дамыту.
2) Географиялық мәліметтерді пайдаланып ақпараттық
технология жүйесін қолданудың сарамандық әдістемесін
үйрету.
Көрнекілік: (дүние жүзінің физикалық және саяси карталары, тест
тапсырмалар, суреттер, сызбанұсқалар, компьютерлер,
интербелсенді тақта, диаграммалар).
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру: 1) Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу
2) Аудиторияның санитарлық–гигиеналық жағдайын тексеру
II Сабақтың мақсатын жариялау: Бүгін біз тек география пәнінен ғана
алған білімімізді тексеріп қана қоймай, сонымен қатар
ағылшын тілі мен информатика пәндерінен алған сарамандық
білімдеріңді сабақ барысында қалай игергендеріңді тексеру.
Сонымен сендерге іске сәт тілей отырып сабағымызды
бастаймыз.
ІІІ Өткен материалды қайталау, қорытындылау, бір жүйеге келтіру.
1. Шетелдік Еуропаның географиялық жағдайы мен территориясына жалпы
сипаттама беру.
1 2. Шетелдік Еуропаның халқы туралы қысқаша мәлімет беру.
3. Шетелдік Еуропаның шаруашылығының ерекшеліктеріне сипаттама беру.
4. Келесі кезекте сендермен Шетелдік Еуропа бөлімінен алған білімімізді тексеру
мақсатында алдын–ала берілген қосымша шығармашылық тапсырманы тексеріп
көрелік. Ол үшін рефераттар мен хабарламаларды тыңдалық.
Хабарламалар: «Грекияның Олимпіндегі Зевс мүсіні», «Грекиядағы Родос алыбы»,
«Ұлыбританиядағы Big Ben алып қоңырауы», «Франциядағы Эйфель мұнарасы»,
«Германиядағы Нойванштайн сарайы», «Еуропа елдерінің асханасы».
География мұғалімі:
II Топ оқушылары 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын шешуге кірісеміз.
1нұсқа
1) Шетелдік Еуропада неше тәуелсіз ел бар?
А) 14
Б) 20
В) 33
Г) 40.
2) Еуропадағы жауқазын гүлін экспортқа ең көп шығаратын ел?
А) Нидерланды
Б) Голландия.
В) Испания
Г) Польша
3) «Икарус» автобусын қай ел шығарады?
А) Чехия
Б) Хорватия
В) Испания
Г) Венгрия.
4) Өздерін «таудың қара қырандарның ұрпақтары» деп атайтын ел?
А) Француздары
Б) Чехтар
В) Албандықтар.
Г) Римдіктер
5) Еуропада ең ластанған өзен?
А) Рейн
Б) Дунай.
В) Луар
Г) Сена
6) Шетелдік Еуропа елдерінің басым көпшілігі қай дінге сенеді?
А) Буддизм
Б) Ислам
В) Христиан.
2 Г) Синтоизм
7) Еуропалық одаққа қанша ел кіреді?
А) 4
Б) 10
В) 8
Г) 15.
8) Еуропаның ауыл шаруашылығы неше типке бөлінеді?
А) 6
Б) 3.
В) 4
Г) 7
9) Атом Электр Станциясы қай елде өте көп салынған?
А) Италия
Б) Германия.
В) Польша
Г) Франция
10) Еуропадағы мұнай қоры өте көп барланған жер?
А) Жерорта теңізі
Б) Қара теңіз
В) Солтүстік теңіз.
Г) Егей теңізі
2нұсқа
1) Шетелдік Еуропадағы мемлекеттердің тілдері ҮндіЕуропа әулетіндегі
қанша тармаққа бөлінеді?
А)1
Б)3.
В)4
Г)5
2) Ең керемет парфюмерияның отаны?
А) Швеция
Б) Германия
В) Франция.
Г) Италия
3) «ФИАТ» автомобилі қай елде шығарылады?
А) Италия.
Б) Польша
В) Румыния
Г) Испания
4) Донкихот пен Санчо Пансо ескерткіші қай елде?
А) Португалия
3 Б) Германия
В) Испания.
Г) Ұлыбритания
5) «Смок» немесе мұзға айналған түтін қай елдің астанасынасының үстінде
жиналған?
А) Швеция
Б) Румыния
В) Польша
Г) Ұлыбритания.
6) Шетелдік Еуропада христиан дінінің қандай тармағы таралған?
А) Изуиттер Шииттер
Б) Конфуции Ламанизм
В) Синтоизм Шаманизм
Г) Протестанттықтар және Католиктер.
7) Дүние жүзінің елдерінің құнды қағаздары мен ақша қаражаттары Еуропа
елінің қайсысының банкісінде сақталады?
А) Швеция
Б) Германия
В) Швейцария.
Г) Ұлыбритания
8) Цитрус тұқымдастарын Еуропаның ауыл шаруашылығының қай типі
дамыған аудан өсіреді?
А) Батыс
Б) Шығыс
В) Орта
Г) Оңтүстік.
9) Еуропада тас көмірге ең бай ел?
А)Румыния
Б) Италия
В) Германия.
Г) Дания
10) Еуропадағы ағаш экспорттайтын негізгі ел?
А) Италия
Б) Финляндия.
В) Испания
Г) Польша
Келесі тапсырмаларды алдын–ала берілген әдебиет көздері мен оқулықтан қарап
іздеп келуге берілген. Енді сол тапсырмаларды әр бағытта орындағаны бойынша
тыңдап көрелік.
1) Бірінші проблемалық тапсырма
4 Еуропаның ең лас атмосферасы қай мемлекетте байқалады?
Екінші проблемалық тапсырма
2) Еуропаның ең лас өзендері, көлдері және теңіздерінің экологиялық
жағдайлары
3) Проблемалық тапсырма Еуропадағы «Демографиялық қыс» жағдайы
қандай себептерден болатынын түсіндіріңдер. Бұл жағдайдан шығу үшін
қандай демографиялық саясат жүргізілу қажет деп ойлайсыңдар? Өз
пікірлерің.
Еуропаның кескін картасына оқушылар мемлекеттер мен олардың астаналарын
түсіреді.
I Топ оқушылары берілген мәлімет бойынша 1ші тапсырманы
орындайды. Ол үшін информатика мұғалімінің нұсқауын тыңдап, айтқанын түсіну,
лезде жұмысты орындау қажет.
Информатика мұғалімі:
1) MS Excel қолданбалы бағдарламасын ашамыз
2) Зертханалық жұмыста берілген кесте қаңқасын жасап, кесте құру барысында
ұяшықтарды біріктіру функциясын қолданамыз.
3) Кестеге «Еуропаның кейбір елдерінің әлуметтік – экономикалық көрсеткіштері»
жайлы мәлметтер енгізуіміз қажет.
4) Жұмыстың соңында кестені сақтап қоямыз.
№
Мемлекет
Қала және ауыл халқы үлесі
1
2
3
4
Швеция
Ұлыбритания
Италия
Польша
Қалада
Ауылда
Қалада
Ауылда
Қалада
Ауылда
Қалада
Ауылда
83%
17%
89%
11%
68%
32%
65%
35%
5
Қай салада еңбек етеді және ондағы
үлесі
Өнеркәсіпте
Өндіріс емес салада
Ауыл шаруашылығында
Басқа салада
Өнеркәсіпте
Өндіріс емес салада
Ауыл шаруашылығында
Басқа салада
Өнеркәсіпте
Өндіріс емес салада
Ауыл шаруашылығында
Басқа салада
Өнеркәсіпте
Өндіріс емес салада
Ауыл шаруашылығында
Басқа салада
24%
67%
4%
5%
26%
66%
2%
6%
33%
51%
10%
6%
34%
31%
25%
10% II Топ оқушылары информатика мұғалімнің көмегімен тапсырманы орындауға
кіріседі.
Информатика мұғалімі:
1) Бірінші топ сақтаған кестені ашамыз.
2) Диаграмма шеберін шақырып, әр елдің қала және ауыл тұрғындарының
үлесін көрсететін «дөңгелек диаграмма» тұрғызуымыз қажет.
3) Әр елдің еңбек ресурстарының қандай салада еңбек ететінін және
олардың үлесін көрсететін «гистограмма» тұрғызамыз.
4) Жұмыстың соңында жұмыс кітабін сақтауымыз қажет.
Диаграммалар түрі
6 ІІІ –топ оқушылары есеп шығарады
Қазақстанның астанасы Астана қаласы мен Ұлыбританияның астанасы Лондон
қаласынаара қашықтығын анықтауға берілген есепті шығарып көрелік.
7 Атластағы саяси картаны пайдаланып
а) Лондон мен Астана қалаларының ара қашықтығын анықтаңдар.
Шешуі:
Лондон мен Астана қалаларының ара қашықтығы картада 7 см. егер
масштабы 1:83 000 000 картада (1 см. 830 км. болса) 830×7=5810 км.
б) Осы екі қаланың арасына 450 км/сағ жылдамдықпен ұшатын ұшақ неше
сағатта жетеді.
Шешуі:
5810 км : 450 км/сағ =12 сағ. 9 минутта жетеді. Яғни күндізгі 1200 –де
ұшсақ 2409 түнде келеміз. Ол кезде Лондонда 1809.
6. Келесі кезекте халықтар арасындағы экономикалық мәдени байланыстың
құралы тілдер туралы біраз әңгіме өрбітелік. Шетелдік Еуропа үнді – еуропа тіл
әулетінің үш тармағына жататын (роман, герман, славян тілдес) халықтардың
басын қосады. Осы топтағы халықтардың сөздері де өте ұқсас болып келеді. М:
славян тілінде сөйлейтін болгарлар, сербтер орыс тіліне ұқсас сөздерді қолданады.
Олардың “Leto”, “Zima”, “Voda”, “Otec”, “Skola”, “Sladoled” сөздері бірдей
мағынада айтылған. Қазіргі таңда халықаралық сұхбатттасу тілі ағылшын тілі
болғандықтан осы тілді қалай игергенімізді тексеріп көрелік.
Осындайда Қадыр Мырзалиев ағамыз жазған:
Қазақ тілің арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл.
Өз тіліңді құрметте.
Іскерлік ойынның тақырыбы: A traveling to London.
Мектеп оқушылары Лондонда өтілетін Оксфорд университетінің
экономика факультетінің студенттері ұйымдастырған форумға шақырылады.
Good morning, students, today we shall have a traveling to England, we shall go
sightseeing in London. We shall start our traveling from Ust–Kamenogorsk and we
shall fly over such countries as: France, German, Poland, Italy and at the end we shall
arrive in London. Тақтада маршрут картасы ілінген.
8 2)Мұғалім: And now students .You are at the airport of Ust –Kamenogorsk. In
order to board on the ship of the airplane you must fill Visa –card.
Visa –card
Name __________________________
Surname ________________________
Birthday ________________________
Student _________________________
Town___________________________
Languages_______________________
Мұғалім: Now you are through with your visa – cards and you are invited to the
platform where you will board on the ship.
3) The captain : Ladies and gentlemen! Passengers are invited on International
Flight Ust–Kamenogorsk – London. I am captain: John Brown and our cruise welcomes
you on board of our International plane. We wish you a good flight and a pleasant
journey. (Экипаж командирі жолаушыларды ұшаққа жайғасуға шақырады)
4) Ағылшын компаниясының президентінің сөзі:
The representative of English company.
9 Ladies and gentlemen! We begin our flight. My name is Jane Smith. I represent
the English company. Take your seats, please. Do not move before the flying up and
down. Fasten your belts, please. No smoke. Have a nice trip!
5)
Лондондағы 2 қабатты қызыл автобусқа жайғасқаннан кейін
компанияның 2 өкілі экскурсия өткізеді:
The passengers arrive in London. The second representative of English
company: You are welcome to London. Take your seats in our Red Double Decker.
He uses the booklet and tells about London:
London is one of the largest cities in the world. About nine million people leave
here. London is more than two thousand years old. London’s famous sights are: Tower
Bridge, Big Ben – the famous clock in the world, Houses of Parliament, Trafalgar
Square and St. Paul’s Cathedral. You will see all these places and much more of
London from our Red Double Decker (points to the picture of bus on the blackboard).
The third representative:
– I will tell you about the Buckingham Palace. It is the queen’s home place in London.
The Houses of Parliament are the seat of the British Government The Royal Church is
in the Westminster Abbey. Thank you and nice travel to you.
6)Several passengers speak to each other in the streets.
Жолаушылардың сұхбаттасуы.
– Hello! My name is Nazerke
– Hello! My name is Mary.
– Where do come from.
– I come from Kazakhstan, East Kazakhstan State University, I am a student of Many
Profile College.
– What do you study?
– I study Economics.
– And what do you study?
– I study Economics too.
– I am glad to meet you
– So am I.
– Good – bye!
– Good – bye!
Келесі жолаушылардың сұхбаттасуы:
– You are from Kazakhstan, aren’t you? I’m thinking of going there for a vocation.
– Yes, I’m. You are always welcome
– When’s a good time to go? And what’s climate of Kazakhstan?
– You wouldn’t go in winter, say from November to March, because the weather is
very cold and wet then. But if you go from around May to August, you should have
nice weather.
– What places would you recommend me to visit?
– I think you’d like Almaty. That’s the biggest city. End the capital Astana nice too.
10 – Is there plenty to see there?
– Yes, especially you will like Medeo, a famous sport complex. We are proud of
Baiterek in Astana too.
– You are welcome to Kazakhstan, to my native town Ust–Kamenogorsk too.
– I will try to go there.
– Good – bye!
– Good – bye!
7) Teacher: Well, students what interesting places in your town would you like
to tell your friends in England, will show them working in computer
Мектеп оқушылары өз қаласын Өскеменнің көрнекті жерлерін көрсетіп,
(.
айтқылары келетінін компьютерде кесте толтыру арқылы білдіреді
)
I’d like to tell you about
In Ust–Kamenogorsk.
museums
theaters
squares
cinemas
libraries
streets
monuments
factories
old part
new part
8) Мектеп оқушыларының делегациясының жетекшісі Өскемен туралы
ағылшындық достарына ағылшынша әңгімелеп береді:
I am leader of our delegation. These are the students of Many Profile college
–
.
of East Kazakhstan State University; in future we shall be economists
I want to tell you of Ust–Kamenogorsk, It is the capital of our region. It lies on
the bank of the river Irtysh. More than 300 thousand people live there. It is the most
important, industrial, commercial and cultural centre. Ust–Kamenogorsk has a lot of
factories, offices, banks. In the town we can find a lot of shops, cinemas, parks, squares
and many schools, colleges, Universities, institutes. There are East Kazakhstan State
University, East Kazakhstan State Technical University, The Palace of sports, such
shopping centres as Daniel, Arzan and others. I think you will like our town .You are
wellcome there!
9) And our traveling has finished we have been to London for 2 days . And we
are going off to our country Kazakhstan and to our town Ust–Kamenogorsk. Take your
seats in our international plane Fasten your belts, please. Nosmoke!
Good–bye, London.
Олар Өскеменге ұшып келгеннен соң ұшақпен ұшудың пайдасы мен
зиянын көрсетіп компьютердегі кестені толтырады. Ұшақпен ұшу ұнаса (+)
11 ұнамаса (–) белгісін қойып, өздерінің пікірлерін компьютермен жұмыс істеп
білдіреді.
Teacher: Your traveling has finished, you have traveled to London by plane.
Let’s make conclusion.
Choose and complete the table, which Statements are true for the plane, put the
sight if you want to say true (+), if you want to say false put the sight (–)
+
–
№
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Transport: plane.
They are comfortable
They usually come in time
They are expensive
They are often crowded
You have to wait long
They are quick
It’s an enjoyable way to travel
It’s a safe way to travel.
It’s a dangerous way to travel.
10) Мұғалімнің сұрақтарына оқушылар ағылшын тілінде жауап беріп
қорытынды жасайды.
Teacher: Let’s say in a few words of your impressions of traveling?
1. – Was it interesting?
– It was interesting, I liked it.
2. – Did you enjoy it?
– Yes, I enjoyed the traveling.
3. – Did you see many interesting places?
–Yes we saw many interesting places
4. –Do you want to go there are more?
– Yes, we want to go there.
1. Саяхат Ұнады ма?
2. Қандай қызықты жерлерді көрдіңдер?
3. Тағы да барғыларың келе ме?
11) Оқушылар сабақ туралы ағылшын тілінде пікірлерін айтады.
– Did you like the lesson?
– What use did you get from the lesson?
– What will we have pay attention in future?
Thank you very much for taking part at the lesson!
IV Қорытындылау:
Мінеки құрметті шәкірттер сабағымыз өз мәресіне жетті. Сонымен
сабағымыздың басында қойылған мақсаттарды орындадық. Яғни Шетелдік
12 Еуропаның экономикасы, халқы, тілі, саяси жағдайы, мәдениеті туралы
мәліметтерді жеткілікті игеріппіз.
V Бағалау:
1) Бағалау , қоғамдық бағалау құзырына бергендіктен 3 пәннен алған
қорытынды бағаларды естиміз.
2) Қажет десеңдер бағаларға әр пән мұғалімі комментарий жасайды.
VI Үй тапсырмасы:
География
I 5 Қазақ энциклопедиясынан Еуропаның ергежейлі мемлекеттері
(Андора, Ватикан, Сан–Марино, Монако, Лихтенштейн) туралы
хабарлама әзірлеу.
II n Еуроодақтағы экономикалық дағдарысты қалай жоюға болатыны
туралы өзіндік қысқаша пікір жазып келу.
III « Қазақстанның Еуропа қауіпсіздігі ұйымындағы ролі.
English
I £ To speak about London, to make up dialogues.
Информатика
I ÿ Кестеге баған, қатар қосу туралы конспект жазу.
13
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Поурочный план интегрированного урока (География,информатика, английский язык) на тему "Экономика и культура Европейских стран" (11 класс, география)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.