"Працэнты. Знаходжанне лікі па яго працэнтах. Знаходжанне працэнтных адносін двух лікаў »
Оценка 5
Разработки уроков
docx
математика
6 кл
23.04.2017
"Працэнты. Знаходжанне лікі па яго працэнтах. Знаходжанне працэнтных адносін двух лікаў »
• Мэты: паўтарыць паняцце працэнт, перавод дзесятковых і звычайных дробаў у працэнты і наадварот, сістэматызаваць веды аб працэнце, ўменні знаходзіць некалькі адсоткаў колькасці, перакладаць працэнты ў дроб і наадварот, навучыцца знаходзіць лік па яго працэнтах і адсоткавага адносіны двух лікаў;
спрыяць трываламу засваенню ведаў, развіццю матэматычнай мовы;
ствараць умовы для выхавання акуратнасці, узаемадапамогі і ўзаемапавагі.
Матэматыка 6 класпрацэнт.docx
Матэматыка 6 клас
Тэма урока: "Працэнты.
_____________
Знаходжанне лікі па яго працэнтах.
Знаходжанне працэнтных адносін двух лікаў »
• Мэты: паўтарыць паняцце працэнт, перавод дзесятковых і звычайных дробаў
у працэнты і наадварот, сістэматызаваць веды аб працэнце, ўменні знаходзіць
некалькі адсоткаў колькасці, перакладаць працэнты ў дроб і наадварот,
навучыцца знаходзіць лік па яго працэнтах і адсоткавага адносіны двух лікаў;
спрыяць трываламу засваенню ведаў, развіццю матэматычнай мовы;
ствараць умовы для выхавання акуратнасці, узаемадапамогі і ўзаемапавагі.
ход урока
1. Арганізацыйны момант
2. Вызначэнне мэты ўрока
У мяне да вас такія пытанні:
Як мы называем сотую частку метра? (Сантыметр)
сотую частку гектара? (Ар або сотка)
сотую частку цэнтнера? (Кілаграм)
Такім чынам, сотую частку любой велічыні прынята называць працэнтам.
Працэнт адна сотая частка.
Вы , напэўна здагадаліся , якая сення тэма ўрока?...
Якую мэту паставіце перад сабой?
3)50:0,2;
4) 100:0,5
3. Актуалізацыя ведаў
А) Вылічыце:
1) 56 : 0,7; 2) 45 : 0,1;
Б) Перавядзіце ў %:
1) 0,256;
В) Перавядзіце ў дзесятковую дроб:
1) 120%;
Паўтарэнне
Задача. Турысты 15 км ішлі пешшу, што склала 30% усяго шляху. Знайдзіце
даўжыню ўсяго шляху.
Зробім кароткую запіс ўмовы задачы:
15 км (30%)
3) 1259%;
2) 1,01;
2) 6%;
3) 0,29;
4) 0,0062
4) 81%
? км
Як можна даведацца ўвесь шлях, калі нам вядома, што 30% = 0,3?
Знаходзім ўся колькасць (г.зн. лік па яго часткі).
15:0,3=50 (км) – увесь шлях.
Адказ: 50 км. Такім чынам, карыстаючыся задачай, можна сфармуляваць правіла, як знайсці
лік па яго працэнтах.
Правіла: Каб знайсці лік па яго працэнтах, трэба лік працэнтаў прадставіць у
выглядзе дробу і падзяліць дадзеную частку на дроб (стар. 156)
На прыкладзе 3 з падручніка разбіраюць правіла знаходжання працэнтных
адносін двух лікаў.
4. Рашэнне задач
А) Работа з падручнікам (вучні вырашаюць каля дошкі з усімі тлумачэннямі)
№ 6.39 (2,4)
№ 6.43 (задача)
№ 6.48 (задача)
фізкультмінутка
Б) вусна
Знайдзіце лік, калі:
а) 30% гэтага ліку роўная 12/40 / Як знайшлі?
б) 70% гэтага ліку роўныя 56; / 80 / Што для гэтага трэба зрабіць?
в) 15% гэтага ліку роўныя 45. / 300 /
Як атрымліваецца лік у параўнанні з вядомай колькасцю? / Большае /
У) Задача напісана на дошцы (адзін вучань рашае каля дошкі)
Лялькі матылькоў выносяць тэмпературу 600 холаду, што складае 60%
тэмпературы, якую вытрымліваюць матылі, і 12% тэмпературы, якую
вытрымліваюць гусеніцы матылькоў. Вызначыць, колькі градусаў холаду
вытрымліваюць матылі і іх гусеніцы?
• Пра каго ідзе гаворка ў задачы? О ляльках, гусеніцах і матылях.
• Што пра іх распавядаецца? Як яны пераносяць нізкую тэмпературу.
Рашэнне.
12% = 0,12
1) 6: 0,6 = 100 матылі.
2) 6: 0,12 = 500 вусеня.
Адказ: 100 і 500.
4. Праверка засваення
Давайце паглядзім, наколькі добра мы з вамі сёння папрацавалі. Прапаную ў
парах выканаць тэставыя заданні. Абраны вамі варыянт адказу запішыце ў
сшыткі.
Ключ тэсту запісаны на адваротным баку дошкі. Па ягоным выкананьні вучні
звяраюць адказы
Варыант 1.
1. Знайдзіце лік, калі 80% гэтага ліку
роўныя 36.
а) 28,8; б); в) 45.
2. Знайдзіце лік, калі 30% гэтага ліку
роўныя 33.
Вариант 2.
1. Знайдзіце лік, калі 50% гэтага ліку
роўныя 24.
а) 56; б) 48; в).
2. Знайдзіце лік, калі 60% гэтага ліку
роўныя 42. а) 7; б) 70; в) 25,2.
3. Знайдзіце працэнтную адносіну ліку
50 да ліку 200.
а) 25%; б) 2,5% у) 250%.
4. У малодшых класах школы вучацца
40% усіх навучэнцаў, а ў старэйшых
астатнія 360 чалавек. Колькі ўсяго
вучняў у школе?
а) 900; б) 1440; в) 600.
а) 110; б) 11; в) 9,9.
3. Знайдзіце працэнтную адносіну ліку
20 да ліку 100
а) 2%; б) 200%; в) 20%.
4.
У першы дзень турысты
пераадолелі 60% усяго шляху, а ў
другой тыя, што засталіся 14 км. Які
шлях пераадолелі турысты за два дні?
а) 19,6 км; б) 35 км; в) 20 км
4. Падвядзенне вынікаў. Ацэніце ступень паўтарэння сённяшняй тэмы:
усе засвоіў добра;
засвоіў, але не ўсе;
не зусім засвоіў;
ня засвоіў.
5. Выстаўленне адзнак
6. Хатняе заданне
Стр. 156, № 6.39 (1,3), № 6.40 (1,3), № 6.42
"Працэнты. Знаходжанне лікі па яго працэнтах. Знаходжанне працэнтных адносін двух лікаў »
"Працэнты. Знаходжанне лікі па яго працэнтах. Знаходжанне працэнтных адносін двух лікаў »
"Працэнты. Знаходжанне лікі па яго працэнтах. Знаходжанне працэнтных адносін двух лікаў »
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.