Առարկա՝ <<Դասղեկի ժամ>>
Դասի թեման՝ Ճանապարհային երթևեկության կանոններ
Դասի նպատակը՝
Ø Ծանոթացնել ճանապարհային երթևեկության կանոններին:
Ø Ուսուցանել լուսակիրից օգտվելու կանոնները, նաև նրա դերն ու նշանակությունը:
Ø Դաստիարակել անվտանգ երթևեկելու վարքագիծ
Դասի ընթացքը՝ խթանման փուլ.
Զրույցի միջոցով պարզել սովորողների իմացության մակարդակը:
-Ինչու՞ են հաճախ մեծերը տարբեր առիթներով խրատում. <<Զգույշ անցի՛ր ճանապարհը>>:
Լսել երեխաների կարծիք-պատասխանները:
Իմաստի ընկալում՝ բացատրել, որ հետիոտն են կոչվում առանց մեքենայի փողոցն անցնող մարդիկ, իսկ մեքենա վարողները կոչվում են վարորդներ: Որպեսզի անվտանգ երթևեկենք,պետք է իմանանք անվտանգ երթևեկության կանոնները:
Կանոն N 1.- Ճանապարհն անցնելիս համոզվելու համար, որ մեքենաներ չեն գալիս, նախ նայի՛ր ձախ:
Կանոն N 2.-Ճանապարհի մեջտեղը հասնելուց հետո նայի՛ր աջ և եթե համոզվում ես, որ մեքենա չկա, անցի՛ր ճանապարհը:
Կանոն N 3.-Միշտ քայլի՛ր մայթով:
Ստեղծելխաղային իրավիճակ՝ տղաները՝ վարորդներ, աղջիկները՝ հետիոտներ:
Ուս.- Նկատե՞լ եք,որ փողոցների որոշակի մասերում կան սպիտակ կամ դեղին ներկով նշագծված հատվածներ: Հենց այդտեղով էլ պետք է հատել փողոցը:
Ֆիզդադար՝ ուսուցանել քառատողը. Կարմիր լույս է՝ կանգնի՛ր,
Դեղին լույս է՝ քիչ սպասի՛ր,
Իսկ երբ լույսը կանաչ է,
Շտապ վազի՛ր ու անցի՛ր:
Ցուցադրել ճանապարհային երթևեկության կանոններով քարտերը և բացատրել դրանց նշանակությունը:
1.Սպասարկման նշաններ
2.Հատուկ թելադրանքի նշաններ
3.Տեղեկատվության նշաններ
4.Առավելության նշաններ
5.Նախազգուշացնող նշաններ
6.Արգելող նշաններ
Խաղ՝ <<Լուսացույց>>
Կշռադատման փուլ՝ կգունավորեն նկարված լուսացույցը համապատասխանգույներով կամ կսոսնձեն շրջանները լուսացույցի գույների հերթականությամբ: Կպատասխանեն հարցերին՝ այո կամ ոչ:
1.Փողոցը կարելի է անցնել ցանկացած տեղից:
2.Երբ վառվում է լուսացույցի կանաչ լույսը, պետք է արագ անցնել փողոցը:
3.Փողոցն անցնելիս պետք է հատել նշագծված հատվածներից:
4.Պետք է միշտ քայլել մայթով:
5.Պետք է փողոցն անցնել, երբ վառվում է լուսացույցի կարմիր լույսը:
Դասի ավարտին կազմակերպել մրցույթ՝ ով ավելի շատ տրանսպորտային միջոցներ կթվարկի.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.