Мақсаты:1. Оқушыларға А. Тоқмағамбетов туралы мәлімет беру, «Түлік туралы сабақ» өлеңімен таныстыру, мәтінін меңгерту. Төрт түлік малдың құрметтеу, пайдасын түлік туралы жан-жақты мағлұмат беру, малды жасына қарай топтау2. Өлеңді оқыту арқылы мәнерлеп оқу, түсініп оқу дағдыларын қалыптастыру.3. Оқушыларға төрт түлік малдың қадірін біліп, қамқор болуға тәрбиелеу.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық
Мейірімді жүрекпен (жүректерін ұстайды)
Ақ пейілді тілекпен (қолдарын көкке көтереді)
Амандасып алайық (бір бірінің қолдарын ұстайды)
Бір жадырап қалайық (бір біріне қарап күлімдейді)
Еңбек етіп ерінбей,
Жақсы баға алайық! (бас бармақтарын көрсетеді)
Шаттық шеңбері:
Жарқын, жарқын үніміз,
Болашақтың күніміз.
Бастауыш шақ үйінің,
Жайнап тұрған гүліміз.
Сәлеметсіздер ме қонақтар,
Қош келдіңіз, бәріңіз.
Өткенді
пысықтау.
3. Автор
жайлы не
білесің?
2.Авторы
кім?
4. Қамбарата
не жасады?
1. Өлеңде
не жайында
айтылған?
5. Оқушылар
қандай сөзге
түсінбей қалды?
9.«Қараторғай»
әңгімесімен тақырыбы
ұқсас тағы қандай
шығарма оқыдың?
6. Осы
Қамбаратаның
айтқан сөзін сен
қалай түсінесің? 7. Бұл
8.«Қараторғай»
қандай құс?
әңгімеден
нені
түсіндіңдер?
1. Өлеңде не жайында айтылған?2.Авторы кім?3. Автор жайлы не білесің?4. Қамбарата не жасады?5. Оқушылар қандай сөзге түсінбей қалды? 6. Осы Қамбаратаның айтқан сөзін сен қалай түсінесің?7. Бұл әңгімеден нені түсіндіңдер?8.«Қараторғай» қандай құс? 9.«Қараторғай» әңгімесімен тақырыбы ұқсас тағы қандай шығарма оқыдың?
Жаңа сабақ
«Түлік туралы сабақ»
Мақсаты:
1. Оқушыларға А. Тоқмағамбетов туралы мәлімет беру,
«Түлік туралы сабақ» өлеңімен таныстыру, мәтінін
меңгерту. Төрт түлік малдың құрметтеу, пайдасын
түлік туралы жанжақты мағлұмат беру, малды
жасына қарай топтау
2. Өлеңді оқыту арқылы мәнерлеп оқу, түсініп оқу
дағдыларын қалыптастыру.
3. Оқушыларға төрт түлік малдың қадірін біліп, қамқор
болуға тәрбиелеу.
Асқар Тоқмағамбетов
(19 қыркүйек 1905жыл,
Қызылорда облысы,Тереңөзек
ауданы (қазіргі Сырдария
ауданы), бұрынғы 18партия
съезді атындағы кеңшар –
21 тамыз 1983, Қызылорда қ.)
—қазақтың ақыны,
жазушысы."Әзірет Сұлтан",
"Семафор ашық", "Екі заң"
атты драмалық шығармалар,
"Бәріміз де сондай болсақ"
киносценарий де жазды.
Балалар, өлеңде не жайында айтылған?
Марат пен Болат неге таласты?
Болаттың сұрағына сендер қалай жауап берер едіңдер?
1 Түлік туралы сабаққа кімдер қатысты?
2 Кім сұрақ қойды?
3 Не жөнінде сұрады?
4 Марат көп сөйлегенмен қойдың түрін айта алдыма?
5 Болат тағы қандай сұрақтар қойды?
6 Болаттың өзі не біледі екен?
7 Ендігі сұрақ не туралы болды.
8 Ешкі, лақ, серке мен текенің айырмасы не екен
9 Болат пен Маратқа тағы кім қосылды?
10 Ол қандай сұрақ қойды? «Жабағы деген жүн ғой» деген
Мұраттың сөзіне келісесіндерме? Жабағы қойдың жүні
одан иіріп киімдер тоқиды.
11Түйе туралы қандай талас тудыруға болады?
«Айналмалы бекет»
Төрт түлік малдың бойында тағы қандай
ерекшеліктерді көргілерің келеді.
1. Қазақ халқы қай малды көшіп
қонғанда пайдаланған?
2. Қазақ халқы амандасқанда неге «Мал
жаның аман ба?» дейді?
3. Төрт түліктің адамға пайдасы
қандай?
4. Төрт түлікке байланысты қандай
ұлттық ойындарды білесіңдер?
5. Әрі көлік әрі адамның серігі, соғыста
мініп шабатын қай түлік?
Үйге тапсырма:
«Түлік туралы сабақ» өлеңін түсініп оқу,
төлдер суретін салып келу.
Назар
аударғандарыңызға
рахмет!