Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Оценка 4.6
Разработки уроков
docx
биология
Взрослым
10.02.2017
Бұл ашық сабақты мен былтырғы оқу жылында семинар сабақта өткіздім. Және бұл сабаққа басқа мектептерден көптеген мұғалімдер қатысты және де өз пікірлерін жақсы жағынан айтып кетті. Мен Қызылорда қаласы Сақтапберген Әлжіков атындығы №144 орта мектебінің биология пәнінің мұғалімімін. Жасым 30 отызда.Протерозой заманындағы тіршіліктің пайда болуы.
Бекітемін 22.docx
Бекітемін: ____________________
Сабақ: 34 сабақ
Күні: 20.01.2016 жыл
Сынып: 11 «А»
Сабақтың тақырыбы: Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы.
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
Мектеп:Сақтапберген Әлжіков атындағы №144 орта мектеп
Мұғалімнің есімі: Жаңабатырова Ұлжан Ибадуллақызы
Оқушы саны: 30 Қатысқаны:25
1.Протерозой заманының ұзақтығын,климатын,жануарлар дүниесі
мен өсімдіктер әлемін білу.
2. Өмірмен байланыстыра білу
3. Сабақтың маңызын түсіну,салыстырмалы түрде қарастыру
Сабақ мақсаттары
Пәндік мақсат
Жетістік критерийлері
Алдыңғы оқу
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Басталуы
110 минут
Барлық оқушылар
Протерозой заманының ұзақтығын,қай эонға жататынын,осы
заманда пайда болған жануарлар дүниесі мен өсімдіктер әлемін
біледі.
Басым көпшілігі
Протерозой заманында табылған қазба қалдықтары Орталық
Аустралияда,Калифорнияда,Оңтүстік –Шығыс Якутия жерінен
табылғанын біледі
Кейбір оқушылар
Протерозой заманында байқалған күрделі эволюциялық
өзгерістерді айта алады
Оқушылар ..... Осы заманның ұзақтығын,жасын,криптозой эонына
жататынын,цианобактериялар мен омыртқасыздардың пайда
болатынын,қазба қалдықтары мен эволюциялық өзгерістер
жайында біледі
Негізгі сөз тіркестер мен терминдер
Цианобактерия,протерозой
Талқылауға арналған тармақтар
Жердің гологиялық тарихының қанша пайыз уақытын
қамтитынын,күрделі эволюциялық өзгерістер
Сіз протерозой заманында тіршілік қандай ортада кеңінен таралған
екенін айта аласыз ба?
1. Протерозой заманына тән белгілер
2. Сол заманда пайда болған тірі ағзалар
3.
Эволюциялық өзгерістер
Жер тарихы және оны зерттеу әдістері тақырыбын өткенде ,жердің
геохронологиялық шежіресі кестесінде қарастырғанбыз.
Ресурстар
Оқулық
Жоспарланған жаттығулар
Оқушыларды түгендеп, оқушыларды сергіту
мақсатында қысқа метражды видеоролик
көрсету.
Үй тапсырмасын сұрау
1.Замандарды ұзақтығына қарай ретретімен
орналастыру
2.Геохронологиялық картаны сөйлету
3.В.О.Ковалевский зерттеген жылқылардың
бірізділік қатарын орналастыру
4.Фотосинтез процесін және ағзалардағы
аэробты тотығу процесін жазу.
Ортасы
2025 минут
Видеоролик көрсете отырып,аралық
формаларды сұрау.
Ғаламтор желісі,сайттар Менің қойған сұрағыма алдарында тұрған
суреттерді көтеру арқылы жауап беру
Содан соң осы видеоролик ішінде протерозой
заманы қарастырылғанын сұрау.Ауызша жауап
алу.
Тақырыпты сыныпқа жеке жеке оқуға
беру.Жеке оқып болған соң жұпта талқылау .
Оқушылар сабақты түсінген түсінбегендерін
білу үшін жеке жұмыс беремін тақырыпты
ашатын.Осы жұмысты жеке орындайды.Бірінші
болғаны жауабымен тексеріп келесілерге
көмектеседі. Сонымен барлығы болған кезде
монитордан дұрыс жауабы шығады. Сонымен
қатар 56 оқушылардан түсінгендерін сұрау.
Аяқталуы
912 миут
4.Бекіту кезеңіне жеке тапсырма беру
Осы заманда байқалған эволюциялық
өзгерістерді бірбірімен байланыстыру.
парақшалар
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері АКТ
мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
География,тарих
Балық суреті арқылы,
,критерий арқылы
бағалау,мадақтау
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға сыни
тұрғыдан ойланатын тапсырмалар
бере отырып, күрделендіру
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы
ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім
бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1 Архей:2,к, 2 Протерозой:3,а,ә,и,
3 Палеозой:4,б,з,ж,в,
4 Мезозой:5,г,ғ,
5 Кайнозой:1,д, Бекітемін:
Мектеп:Сақтапберген Әлжіков атындағы №144 орта мектеп
Сабақ:34 сабақ
Мұғалімнің есімі:Жаңабатырова Ұлжан Ибадуллақызы
Күні:20 .01.2016 жыл
Сынып:11 «А»
Оқушы саны:30 Қатысқаны:
Сабақтың тақырыбы: Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы.
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
1.Протерозой заманының ұзақтығын,климатын,жануарлар дүниесі
мен өсімдіктер әлемін білу.
2. Өмірмен байланыстыра білу
3. Сабақтың маңызын түсіну,салыстырмалы түрде қарастыру
Сабақ мақсаттары
Пәндік мақсат
Барлық оқушылар
Протерозой заманының ұзақтығын,қай эонға жататынын,осы
заманда пайда болған жануарлар дүниесі мен өсімдіктер әлемін
біледі.
Басым көпшілігі
Протерозой заманында табылған қазба қалдықтары Орталық
Аустралияда,Калифорнияда,Оңтүстік –Шығыс Якутия жерінен
табылғанын біледі
Кейбір оқушылар
Протерозой заманында байқалған күрделі эволюциялық
өзгерістерді айта алады
Оқушылар ..... Осы заманның ұзақтығын,жасын,криптозой эонына
жататынын,цианобактериялар мен омыртқасыздардың пайда
болатынын,қазба қалдықтары мен эволюциялық өзгерістер
жайында біледі
Негізгі сөз тіркестер мен терминдер
Цианобактерия,палеонтология,протерозой
Талқылауға арналған тармақтар
Жердің гологиялық тарихының қанша пайыз уақытын
қамтитынын,күрделі эволюциялық өзгерістер
Сіз протерозой заманында тіршілік қандай ортада кеңінен таралғанын
екенін айта аласыз ба?
Жетістік критерийлері
Алдыңғы оқу
Жоспар
4. Протерозой заманына тән белгілер
5. Сол заманда пайда болған тірі ағзалар
6.
Эволюциялық өзгерістер
Сүйектің құрылысы, құрамы, өсуі Жоспарланған
уақыт
Басталуы
16 минут
Ортасы
2530 минут
Аяқталуы
914 миут
Жоспарланған жаттығулар
Ресурстар:биология әдістемелік журналы. АКТ, ғаламтор сайттары.
11 сынып оқулығы
1.Ұйымдастыру
Оқушыларды топқа бөлу
2.Ой қозғау
1. Қаңқа дегеніміз не, ол қанша бөлімнен тұрады?
2. Пішініне қарай сүйектер қанша топқа бөлінеді?
3.Жаңа сабақтың тұсаукесері
Топтық жұмыс(өкіл әдісі)
І топ Бассүйек
ІІ топ – Алдыңғы иық белдеуі
ІІІ топ – Жамбас белдеуі
ІУ топ Омыртқа жотасы
4.Жеке жұмыс
№8 зертханалық жұмыс.
Омыртқа жотасының иілгіштігін, бүлшық еттер мен сүйектерінің
орналасуын анықтау
Бағалау – Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
1. Мадақтау сэндвичі
2. Кері байланыс
3. Екі жұлдыз, бір ұсыныс
4. Өзіндік жұмыс
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және
еңбекті қорғау
ережелері АКТмен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
АКТ,( элетронды
оқулықтан қаңқа
тақырыбын көреді)
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті
жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді
қалай жоспарлайсыз?
Барлық оқушылар топта жұмыс
істеу арқылы адам қаңқасының
ерекшеліктерін түсінеді.
Аса қабілетті Пиза тапсырмалары
беріледі.
Рефлексия
Сабақ/оқу
мақсаттары
шынайы ма? Бүгін
оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?Мен
жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1. 2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Протерозой заманында Жерде тіршіліктің дамуы (11 сынып ,биология)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.