№30-сабақ
Пән: Математика |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сахиева Роза |
||||||||||||||||||||||||
Сынып: 4 « Г» сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Пысықтау және қорытындылау |
||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.5.1.2- есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану 4.2.1.8 - бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларынкөрсету және қолдану(s=v∙t, t=s: v, v=s:t) |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалануды біледі; Көптеген оқушылар: есептерді шығаруда шамалардың: жылдамдық, уақыт, арақашықтықтың өзара тәуелділігін түсіндіре алады; Кейбір оқушылар: есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігіне есептер құрастыра алады; |
||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
1. Есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады; 2. Есептерді шығаруда шамалардың:жылдамдық, уақыт, арақашықтықтың өзара тәуелділігін түсінеді; 3. Есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігіне есептер құрастырады; |
||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: есептерді шығаруда шамалардың: жылдамдық, уақыт, арақашықтықтың өзара тәуелділігін түсіндіруді біледі. Пәндік лексика және терминология: есептерді шығаруда шамалардың:жылдамдық, уақыт, арақашықтықтың өзара тәуелділігін түсіндіру. Диалогқа / жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы сөздер топтамасы Талқылау:Жылдамдықты берілген бірлікте өрнекте. Жазу: жылдамдық, уақыт, арақашықтық шамаларының арасындағы өзара тәуелділікке қатысты есептерді жазу. |
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Тапсырмаларды орындау барысында топпен және жұппен жұмыс жасауда ауызбіршілікке, достыққа баулу. |
||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Шамалардың өзара байланысы: жылдамдық, уақыт, арақашықтық. |
||||||||||||||||||||||||
Саралау: |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
||||||||||||||||||||||||
Бағалау: |
Бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||
Ресурстар: |
Жұптық, топтық, жеке жұмыстарға арналған тапсырмалары бар карточкалар. |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті: |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал (Ұ) « Логикалық ойын » Сұрақ-жауап
Үй тапсырмасын тексеру,бекіту 6-есеп,110-бет Алдыңғы білімді еске түсіру
(Ұ) « Сәйкестендір » тәсілі бойынша формуланы табу
-Жылдамдықты қалай табамыз? -Қашықтықты қалай табамыз? -Уақытты қалай табамыз?
1-тапсырма Жылдамдықты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнекте
Жауапты тексеру
Топқа біріктіру 1-топ: «Велосипедшілер» 2-топ: « Желаяқтар » 3-топ: « Шаңғышылар» 4-топ: « Конькишілер» 1-тапсырма 1.24 км/сағ = м/мин
2.120 м/мин = м/сек
3.120 км/сағ = м/мин
4.42000 м/сағ = м/мин
Өзіндік жұмыс 2-тапсырма кесте толтыру -Қандай формуланы еске түсірдік?
3-тапсырма Дәптермен жұмыс теңдеуді шешу Х-56*2=850
748+205+х = 2000
Х+89*3 = 748
2*1457+х = 10267
Бағалау
Сергіту сәті Физ минутка https://www.youtube.com/watch?v=XLJMOBul5Ic
|
Оқу құралдарын түгелдейді
Үй тапсырмасын көрсетеді
Сәйкестен діру жасайды
Формулалар ды қайталайды
Жылдамдық ты көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектейді
Есептерді шығарады
Дұрыс емес теңдеуді табады
Есеп құрастырып, шығарады
Өрнектерді есептейді
Жауаптарын ірірек өлшем бірлігімен жазад
Кестені толтырады
Ойланып жауап береді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Есеп құрастыра алады-1б Шамаларды табуды білді-1б
Дескриптор: Формулаларды сәйкестендірді-1б Шамаларды табу жолдарын біледі-1б
Дескриптор: Жылдамдықты өлшем бірлігіне өрнектей алды-1б Шамаларды білді-1б
Дескриптор: Есептердің мазмұнын түсінді-1Б Қозғалыс есептерін шығарды-1Б
ҚБ: Тамаша жұмыс!
Дескриптор: Теңдеулерді шешеді-1б Дұрыс емес теңдеуді тапты-1б
Дескрипторы: Алған білімдерін қорытындылады-1б Математиканы күнделікті өмірде қолдана алады-1б
Дескриптор: Өрнектерді есептеді-1б Есептеуді білді-1б
Дескриптор: Өлшем бірліктерін біледі-1б Тапсырманы орындайды-1б
Дескриптор: Кестені сызды, толтырды-1б Шамаларды есептей алды-1
Дескриптор: Есептің шешуін табады-1б Тез ойланып жауап айта алды-1б
Дескриптор: Есепті түсінеді-1б Шамаларды таба алды-1б
«Білім сандығы» кері байланысы
|
Cуреттер
Суреттер
Сәйкестендіру парағы
оқулық
оқулық
КЕсте
оқулық
Есеп сызбасы
Оқулық
КЕсте
Оқулық
Өлшем бірліктері жазылған парақ
Кесте
Кесте
Оқулық
Дереккөздер
Оқулық
Кері байланыс парағы
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Жұптық жұмыс 4 тапсырма Кесте бойынша есеп құрастыр және шығар.
Жауабы: 1) Автобустың жүрген арақашықтығы: 3000м 2) Автокөліктің жылдамдығы: 62 км/сағ . 3) Эскалатордың жүріп өткен уақыты: 2 сағ
6 тапсырма Есепте. Мүмкін болатын жерлерде жауаптарын ірірек өлшем бірлігімен жаз.
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Үй жұмысы 7-8 -10 тапсырма Қосымша дереккөздерден басқа да нысандардың жылдамдығын анықта. Есеп құрастыр және шығар. Тағы да қандай мысалдар келтірер едің?
Сен зерттеушісің 9 -тапсырма Ойлан және жауап бер. Үш баланың әрқайсысында 10 асықтан болды. Ойын аяқталған соң олар асықтарын санады. Кішісі былай дейді: – Мен аздап ұтылып қалдым. Егер оң қалтамнан 1 асықты алып, сол қалтама салсам, екі қалтадағы асықтардың саны тең болады. Ал егер сол қалтамнан 1 асықты оң қалтама салсам, онда сол жақта оң жаққа қарағанда 3 есе кем болады. Үлкені: – Сенің асықтарыңның саны менің ұтып алғаныммен тең болады, – дейді. Ортаншысы: – Менің қалған асығымның саны үлкен ағамның ұтып алған асығының жартысына тең, – дейді. Олардың әрқайсысында қанша асықтан болды? Жауабы: Рефлексия Торға доп салу Берілген сұрақтарға дұрыс жауап бере отырып,доптар санын санау |
|
|
|
|||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау |
|||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|||||||||||||||||||||||||
1-тапсырма
|
|
|
|
24 км/сағ= ... м/мин |
120 м/мин =.... м/сек |
120 м/мин = .... м/мин |
42 000 м/сағ = .... м/мин |
1-тапсырма
|
|
|
|
24 км/сағ= ... м/мин |
120 м/мин =.... м/сек |
120 м/мин = .... м/мин |
42 000 м/сағ = .... м/мин |
1-тапсырма
|
|
|
|
24 км/сағ= ... м/мин |
120 м/мин =.... м/сек |
120 м/мин = .... м/мин |
42 000 м/сағ = .... м/мин |
1-тапсырма
|
|
|
|
24 км/сағ= ... м/мин |
120 м/мин =.... м/сек |
120 м/мин = .... м/мин |
42 000 м/сағ = .... м/мин |
1-тапсырма
|
|
|
|
24 км/сағ= ... м/мин |
120 м/мин =.... м/сек |
120 м/мин = .... м/мин |
42 000 м/сағ = .... м/мин |
Өзіндік жұмыс
2-тапсырма кесте толтыру
-Қандай формуланы еске түсірдік?
|
v |
t |
s |
|
65м/мин |
5 мин |
........м |
|
.....м/мин |
10 мин |
920м |
Өзіндік жұмыс
2-тапсырма кесте толтыру
-Қандай формуланы еске түсірдік?
|
v |
t |
s |
|
65м/мин |
5 мин |
........м |
|
.....м/мин |
10 мин |
920м |
Өзіндік жұмыс
2-тапсырма кесте толтыру
-Қандай формуланы еске түсірдік?
|
v |
t |
s |
|
65м/мин |
5 мин |
........м |
|
.....м/мин |
10 мин |
920м |
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.