Разработка открытого урока английского языка по теме "The world of birds"
Оценка 4.9

Разработка открытого урока английского языка по теме "The world of birds"

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
английский язык
11.12.2023
Разработка открытого урока английского языка по теме "The world of birds"
УМК "New Millennium English" 7 класс
Разработка урока.docx

Тема: «The world of birds»

Класс: 7

УМК / уровень:  «New millennium English»,О.Б Дворецкая., Н.Ю.Казырбаева, Н.И.Кузевановасредний уровень

Урок №: 5

Планируемые предметные результаты учащихся:

1. Знают новые слова и фразы, применяют их в устной и письменной речи.

2. Умеют отвечать на поставленные вопросы, соотносить увиденное с написанным в тексте

3. Владеют навыками    изложения содержания прочитанного

  Образовательные задачи учителя:

ü Практические (связаны с формированием навыков и умений):

1.     Способствовать общению на иностранном языке в течение урока

2.     Создать условия для изучения (а в дальнейшем владения) лексическим материалом урока; изложения содержания прочитанного; осознанного чтения

ü Познавательные (связаны с расширением кругозора: страноведческого, филологического, общего):

 

Формируемые универсальные учебные действия:

1.   Узнают, для чего нужно читать данное произведение (мотивация на последующее чтение познавательного текста)

2.   Научатся отвечать на вопросы учителя или одноклассников, работать в группах для выполнения совместного задания; ставить цель данного урока

3.   Овладеют навыками поиска запрашиваемой информации

Развивающие задачи:

-Развивать коммуникативные способности (ответы на вопросы учителя, вопросы и ответы друг другу)

- Развивать умение самостоятельно добывать знания (при работе с электронным словарем, при поиске ответов на вопросы в тексте)

Воспитательные задачи:

- Мотивировать учащихся на изучение данного материала

- Прививать навыки взаимодействия с партнерами (при работе в парах, группах)

Предполагаемые трудности

1.Не хватает времени на выполнение заданий

2. Не работает интернет для работы с онлайн-словарем, Quizlet live

3. Ребенок не любит работать в паре, группе

Способы их преодоления

1.Переходить на фронтальную работу (например, не успеваем поработать с онлайн-словарем – повторяем слова и фразы за учителем, не успеваем найти ответы на вопросы – ищем их все вместе в тексте, кто первый найдет, зачитывает вслух)

2. Работаем фронтально

3. Работает индивидуально

 

 

ХОД УРОКА

Этапы (под этапы), виды речевой деятельности

Задачи видов деятельности

Речевая деятельность учителя

Деятельность учащихся и ее результат

Средства реализации задач

Формы взаимодействия

/ время

I.                  Организационно-мотивационный этап

Pre-reading

 

to introduce the topic

 

 

 

Hello, boys and girls! I am glad to see you. How are you getting on?

Today we’ re going to discuss a very interesting topic

What do you think it is going to be about?

I`ll give you the second chance

You are right! We speak about birds.

Do you know these birds?

Let`s name it.

Where do they live?

But what do you know about this bird? What s  it name?

What is the popose of our lesson?

Good morning, teacher. We are glad to see you too.

Ss look at the screen and try to guess the topic and discuss their ideas in pairs.

 

 

 

 

 

A parrot, an owl, a duck, a turkey

 

 

 

 

Ss  answer

Слайд 1

 

Слайд 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 3

In pairs

2 min

to activate prior knowledge

Which of the following words do you think will be included in our theme?

Head, beak, feather, turkey, parrot, wings, species, tail, forest, suburban , areas, kingfisher, dive, insects, reptiles, territory, team, features

Ss try answer the question.

They are: Head, beak, feather, turkey, parrot, wings, species,

 

 

 

 

 

 

Слайд 4

words

 

The whole class

3 min

to generate interest

Let’s watch the beginning of the video  This is what we are going to read about.

(Ss watch a video)

https://vimeo.com/208436009

 

A video

The whole class

2 min

to provide any necessary language preparation for the text

Before doing tasks teacher gives each Ss a paper with a table. After each task students put tick or cross (Приложение 4)

- There are a lot of new words in this text. To understand them try to do this exercise. (Teacher gives Ss a task to match the words from the text with their definitions)

-Scan the text for the words and  try to guess their definitions)  (Приложение 1)

Teacher monitors Ss to help them

- Now look at the board and compare your answers with a model

- Let’s practice to pronounce new words. Please, take the laptops and headphones. Enter to the site https://dictionary.cambridge.org/ru/. Find these words and translate them into Russian

 ( на доске) Kingfisher-зимородок

Laughter -хохот

Beak

Reach - достигать

Belly - живот

Feather- перо

Species

Suburban - пригородный

Features -часть

Woodland- лесистая местность

A nest

Dwelling –жилище

-Don’t forget to put tick or cross in the table

 

 

 

 

 

Ss do the task

 

 

 

 

 

 

 

Ss do this exercise

Matching task, pronunciation, online dictionary

(Приложение 1,4)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 5

 

Слайд 4

Individually

11 min

to set reading aims

-Why do you think we should read the article?

And at the end of the lesson you will be able to understand the information from the text.

-It will help us to  know more facts about this bird (and the other Ss’ answers)

Question

2 min

II.               Исполнительский (деятельностный) этап

While-reading

to read for gist

 

-Pay attention to our new words.

I`ll give you a link and you enter to our group.

-Don’t forget to put tick or cross in the table

Ss work individually or  in pairs

 

 

Quizlet

 

 

Choosing the right answers

In pairs, individually

5 min

to read for a specific purpose

-Now it’s time to check your understanding of this text. Please, make a group of 4.

(Teacher gives the task where Ss must find the answers for the questions) Приложение 3

(Teacher monitors Ss and help them if they need)

-Now let’s check your answers

 

-Decide whether the following statements are true or false

 

 

 

 

 

-Don’t forget to put tick or cross in the table

 

Answering the questions

In groups

10 min

After-reading

to relate the content of the text to learners’ own knowledge, experience, interests, views

Teacher ask some questions:

1)    What is the family of kookaburra?

2)    Where do kookaburra live?

3)    What do they like to it?

 

 

Questions

The whole class

2 min

 

to make practical use of, or expand on the reading text and/or lexis and grammar introduced in the text

-Don’t look at the text now. Tell me about this bird

1Kookaburras live in Australia

2.It is famous for having a loud call that sounds like human laughter.

3. It prefers insects, mice, small reptiles and snakes.

Ss put their hands up and finish the sentences about

 

Finishing the sentences

The whole class

 

2 min

III.           Рефлексивный этап

Feedback

to get feedback

Teacher asks students to talk about today’s lesson, using the table where Ss put tick or cross

Students say:

Too difficult tasks are…

Not so difficult tasks are…

Easy tasks are…

 

3 min

to give feedback

Each time it will be easier and easier to work with the same tasks. You were very good today. I liked your work. (Teacher can put marks to Ss who were active on this lesson)

Home task 6a or 6b ex.8

 

 

 


Task 1

1.     Match the words with the transcription

 

1laughter

A part

2 kingfisher

B an area of land with a lot of trees

3 a beak

C the sound or act of laughing

4 dwelling

D the hard part of  a bird`s mouth

5  to reach

E a small, brightly coloured bird that catches fish from rivers and lakes

6 belly

F your stomach

7 feather

G а house or place to live in

8 species

H one of the soft, light things that grow from and cover a bird`s skin

9 suburban

I a group of plants or animals that share similar charecteristic

10 a nest

J a home built by birds for their eggs

11woodland

K to arrive  somewhere

12feature

L relating to a suburb

13 kookaburra

M a large Australian bird that lives in trees and makes a strange sound like a person laughing

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Task 3

Decide whether the following statements are true or false

1.The kookaburra is an western Australian bird

(T/F)

 

2. The length reaches forty-three centimeters.

(T/F)

 

3. Kookaburra has a white head and belly with brown feathers on its wings and back.

(T/F)

 

4. Kookaburras are the only largest species of all the kingfishers of Australia.

 

(T/F)

 

5. They prefer to eat insects, mice, small reptiles and snakes

(T/F)

 

6.  Kookaburras live in the forests and  in suburban areas.

 

(T/F)

 

7. It is famous for their laughter.

(T/F)

 

8 Depending on the species of kookaburra may have blue feathers on the wings and tail.

(T/F)

 

 

 

 

 

 

 

Which task is more difficult? Put tick or cross

 

Task 1 (Match the words with the definitions)

Task 2 Quizlet

 

Task 3 True, False

Task 4 answer the questions

Too difficult

 

 

 

 

Not so difficult

 

 

 

 

Easy

 

 

 

 

 

I think

 

too difficult tasks are…

 

not so difficult tasks are…

 

easy tasks are…

 

Кеуs:

Task 1    

1C

2E

3D

4G

5 K

6F

7H

8I

9L

10G

11 И

12 A

13 M

Task 2

1 F

2 T

3T

4F

5T

6T

7T

8T

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Тема : «The world of birds»

Тема : «The world of birds»

Формируемые универсальные учебные действия: 1

Формируемые универсальные учебные действия: 1

ХОД УРОКА Этапы (под этапы), виды речевой деятельности

ХОД УРОКА Этапы (под этапы), виды речевой деятельности

Let`s name it. Where do they live?

Let`s name it. Where do they live?

ХОД УРОКА Этапы (под этапы), виды речевой деятельности

ХОД УРОКА Этапы (под этапы), виды речевой деятельности

Find these words and translate them into

Find these words and translate them into

ХОД УРОКА Этапы (под этапы), виды речевой деятельности

ХОД УРОКА Этапы (под этапы), виды речевой деятельности

Decide whether the following statements are true or false -Don’t forget to put tick or cross in the table

Decide whether the following statements are true or false -Don’t forget to put tick or cross in the table

Don’t look at the text now. Tell me about this bird 1Kookaburras live in

Don’t look at the text now. Tell me about this bird 1Kookaburras live in

Task 1 1. Match the words with the transcription 1laughter

Task 1 1. Match the words with the transcription 1laughter

Task 3 Decide whether the following statements are true or false 1

Task 3 Decide whether the following statements are true or false 1

Which task is more difficult?

Which task is more difficult?

M Task 2 1 F 2 T 3T 4F 5T 6T 7T 8T

M Task 2 1 F 2 T 3T 4F 5T 6T 7T 8T
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
11.12.2023