Развернутый план-конспект урока №86 в 5-м классе. УМК «Английский в фокусе-5» («Spotlight 5») под ред. Ваулиной Ю.Е., Дули Д., Подоляко О.Е. и др. Модуль №9. Тема «Современная жизнь». Тема урока «Оживленные места родного города»
Оценка 4.9

Развернутый план-конспект урока №86 в 5-м классе. УМК «Английский в фокусе-5» («Spotlight 5») под ред. Ваулиной Ю.Е., Дули Д., Подоляко О.Е. и др. Модуль №9. Тема «Современная жизнь». Тема урока «Оживленные места родного города»

Оценка 4.9
Разработки уроков
docx
английский язык
22.09.2021
Развернутый план-конспект урока №86 в 5-м классе. УМК «Английский в фокусе-5» («Spotlight 5») под ред. Ваулиной Ю.Е., Дули Д., Подоляко О.Е. и др. Модуль №9. Тема «Современная жизнь». Тема урока «Оживленные места родного города»
Урок комбинированный. Тема "Современная жизнь"
жизнь в городе хор конспект.docx

Развернутый план-конспект урока №86 в 5-м классе. УМК «Английский в фокусе-5» («Spotlight 5») под ред. Ваулиной Ю.Е., Дули Д., Подоляко О.Е. и др. Модуль №9. Тема «Современная жизнь».

Тема урока «Оживленные места родного города»

Тип урока. Урок комбинированный.

Цель урока - комплексное применение изученных раннее лексико-грамматических структур в конструктивной ситуации.

Задачи урока:

1. Обучающая–освоить во всех видах речевой деятельности знакомые и новые лексические единицы по теме «Досуг», научиться составлять монологическое высказывание – описание места.

2. Развивающая–развивать умение осваивать новые грамматические конструкции в контексте, социокультурную компетенцию.

3. Воспитательная – воспитывать интерес к культуре своей страны, развивать умение сопоставлять элементы культуры разных стран.

Новыйматериал – at the same time, department store, busy spots.

Материалдляповторения – cinema, theatre, attraction, zoo, concert hall,  museum, circus, square, глаголыдействия.

Оборудование – TV или Active Board, презентация «Симферополь и его культурная жизнь», карточки с текстом.

ХОДУРОКА.

1)    Организационный этап.

Приветствие. Good morning, dear pupils. I’m glad to see you. You are all in your places, with shining faces, ready to work. Today we are going to revise our lexical material and practise using it in our speech.

2)    Проверка домашнего задания, воспроизведение и коррекция опорных ЗУН. Актуализация знаний.

First, we check our homework. Упражнение 5, с. 111. Учащиеся представляют небольшие сообщения о знаменитых местах столицы страны.

3)    Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.

Look at the map (презентация начинается с карты Крыма с обозначенной столицей и фотографиями самых посещаемых мест в городе). What’s this? What is the capital of the Crimea? What places can you see on these photos?

Ss. This is the Crimea. The capital of the Crimea is Simferopol. There is a cinema, a theatre, an attraction, a mall, the Children’s park, a zoo, a concert hall, a museum, a circus and the Lenin square on these photos.

T. So, how do you think what are we learning about this lesson?

Ss. Our city and its popular places to visit.

T. These popular places we can call as “busy spots”.

4)    Первичное усвоение новых знаний.

Reading

Задача: ознакомиться с новой лексикой, изучающее чтение. Задание: определить, о каком месте в городе идет речь. Учащиеся читают текст о городе Крым и заполняют пропуски в нем.

Задание.  Read the text.

1.     What is the place?

museum,    circus,   theatre, concert hall,   zoo,   mall,   cinema,

  Lenin square,   the Children’s park

 

1.     ………………………………………………………

In Simferopol city there are four or five of them. We can go there with our friends, family or class. We usually buy pop-corn and some drink, and watch films or cartoons there. There we mustn’t talk or use our mobile phones.

2.     ………………………………………………………

Children visit it when it is a puppet play. Usually adults go there. They visit it in the evening because the play starts at 19:00 o’clock. Men and women dress up beautiful clothes. Actors and actresses work there.

3.     ………………………………………………………

There are lots of them in our city. People go there 24/7. They are very big. Some of them are huge. There are lots of shops in it. You can buy different things there: food, clothes, shoes, toys and other. In some of them there is a cinema, a bowling, cafes, restaurants, and a skate rink.

4.     ………………………………………………………

Children go there to play on the playground, ride on a roller coaster or horse, and drive cars. There are lots of different swings and attractions there. There is also a zoo and planetarium there. There grows the 750 years old oak “Bogatyr of Taurida”. This is the place for a whole family.

5.     ………………………………………………………

It is in the centre of Simferopol. There is a concert hall and the house of city council there. But the main part of this place is a statue of Lenin.

6.     ………………………………………………………

There are lots of animals there. But visitors mustn’t feed them. In our city there is one in the children’s park. In the Crimea there are several. The biggest is Tigan – under the open air. The most popular is “Skazka” in Yalta.

7.     ………………………………………………………

This is the place children love very much. We can visit it on Fridays, Saturdays and Sundays when a troupe comes to our city. It’s a funny place. Clowns, magicians, acrobats work there. You can also watch horses, dogs, cats, camels, parrots, seals, and even lions and tigers performing ticks there. But most important part is candy floss.

8.     ……………………………………………………….

Different musicians, music bands and theatrical troupes make their concerts there. So we go there to watch plays but most listen to music and watch concerts.

9.     ……………………………………………………….

There are some of them in our city. Usually we visit it with class on excursion. There you mustn’t speak aloud, touch anything, move slowly and listen to attentively.  There are many works of art, sculptures, pictures or paintings there.

Keys: 1. Cinema; 2. Theatre; 3. Department store; 4. Children’s park; 5. Lenin square; 6. Zoo; 7.Circus; 8. Concert hall; 9.Museum.

5)    Первичная проверка понимания.

Speaking

Задание: Учащиеся отвечают на вопросы по каждой фотографии.

What is the place? Where is it (centre, park, on the river etc.)? What can we do there? What can we see, watch, listen to or else there?

6)    Первичное закрепление.

Задача: отработка в связной речи специальных вопросов; развитие умения поискового чтения.Задание: учащиеся составляют вопросы к тексту по образцу с опорой на текст.

Keys: 1. Where is the statue of Lenin? (in the middle of  Lenin square)

2. Where is the zoo? (in the children’s park)

3. When do people usually go there? (at the weekend)

4. Where do people go shopping and watch films at the same time? (at department store)

7)    Контроль усвоения, обсуждение допущенных ошибок и их коррекция.

Writing

Задача: уметь кратко сообщить главное. Задание: учащиеся пишут 3 предложения о своем любимом месте в городе или стране.

План: 1. Name. 2. Location. 3. Why do you like going there?

Учащиеся выборочно представляют свои ответы, остальные комментируют или дополняют их (по желанию).

8)    Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению.

Spotlight on Russia, p. 11. Прочитать статью о Сергиевом Посаде (по выбору), ответить на вопросы о себе “Activities” – написать о своем любимом месте отдыха (по аналогии).

9)    Рефлексия (подведение итогов занятия).

T. What places do you usually visit in our city with your friends/ family/ class/ group? Why?

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Развернутый план-конспект урока №86 в 5-м классе

Развернутый план-конспект урока №86 в 5-м классе

Look at the map (презентация начинается с карты

Look at the map (презентация начинается с карты

There grows the 750 years old oak “Bogatyr of

There grows the 750 years old oak “Bogatyr of

Writing Задача: уметь кратко сообщить главное

Writing Задача: уметь кратко сообщить главное
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
22.09.2021