Өркениет деп нені айтамыз?
Сабақтың мақсаты:
Өркениет пен мәдениеттің ара жігін ажырата отырып,мағынасын ашу, тарихқа өркениетті тұрғыдан қарау;
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті, әңгіме, пікіраламасу
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қазақ философиясының, тілінің, мәдениетінің қайнары қайдан бастау алады?
«Дүние-жалған» дегенді қалай түсінуге болады? Батыстың бір ғұламасының үстел үстінде тұрған қызыл алма туралы «ол алма мен көріп, сезіп тұрғандықтан үстел үстінде тұр. Егер мен болмасам, менің сезімдерім болмаса, қызыл алма да болмас еді» дегені бар. Осы айтылған сөз бен «дүние-жалғанның» мағыналарын салыстырыңдар.
Қазақша ойлаудың ерекшелігі неде?
М.Шоқайды Орталық Азиядағы түркі тілдес халықтардың бір ұлт есебінде, бір мемлекет болуға ұмтылу идеясына алып келген факторларға назар аударыңдар.
Алашордашылар нағыз ұлтжанды қайраткерлер бола тұра, ұлттық автономия мәселесін көтеруі дұрыс па? Олар неге Ресейден бөлініп, жеке мемлекет құру мақсатын алға қоймады?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Өркениет және мәдениет
Өркениет (лат.-азаматтық, мемлекеттік) деп белгілі бір елдер мен халықтардың тарихи дамуының белгілі бір кезеңіндегі материалдық, рухани және әлеуметтік өмірінің өзіне тән сапалық ерекшеліктерін айтамыз.
Мәдениет дегеніміз-айналадағы нағыздықты жаңартуға, адамның мүмкіндігі мен қабілетін айқындауға және шыңдауға бағытталған адамзаттың шығармашылық қызметі.
Освальд Шпенглер
1. Құндылықтар мен идеялар жүйесі
2. Тарихқа өркениетті тұрғыдан қарау
3. Тұтас өркениет және өркениеттердің қатар өмір сүруі.
4. Тарихи дамуды сипаттайтын теориялар
Тойнби Арнольд Джозеф
Сабақты бекіту:
«Иә-жоқ»
Пресс конференция
БҮҮ
Білгенім Үйренгенім Үйренгім келеді
М.Барг деген ғалым «өркениет-алынып отырған қоғамның айналадағы дүниеге қарсы тұруда өзінің мүшелерін жарақтандыратын рухани, материалдық және адамгершілік қаруларының жиынтығы»-деген екен. Осы түсіндіру сендердің көңілдеріңе қона ма?
Адамзат өркениетін не күтіп тұр: біртұтас дүниежүзілік адамзат өркениеті мен, әлде өз ерекшеліктерімен дамыған түрлі өркениетердің жиынтығы ма? Сендер қайсысын қалайсыңдар?
Бағалау: өзін-өзі
Үйге тапсырма: §19.Өркениет деп нені айтамыз?
Сабақтың мақсаты:
Өркениет пен мәдениеттің ара жігін ажырата отырып,мағынасын ашу, тарихқа өркениетті тұрғыдан қарау;
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті, әңгіме, пікіраламасу
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
• Оқу құралын тексеріп түгелдеу
• Әнұран орындау, «Хабар»
• Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қазақ философиясының, тілінің, мәдениетінің қайнары қайдан бастау алады?
«Дүние-жалған» дегенді қалай түсінуге болады? Батыстың бір ғұламасының үстел үстінде тұрған қызыл алма туралы «ол алма мен көріп, сезіп тұрғандықтан үстел үстінде тұр. Егер мен болмасам, менің сезімдерім болмаса, қызыл алма да болмас еді» дегені бар. Осы айтылған сөз бен «дүние-жалғанның» мағыналарын салыстырыңдар.
Өркениет деп нені айтамыз.docx
11сынып. Адам және қоғам
Сабақтың тақырыбы: §19. Өркениет деп нені айтамыз?
Сабақтың мақсаты:
Өркениет пен мәдениеттің ара жігін ажырата отырып,мағынасын ашу, тарихқа
өркениетті тұрғыдан қарау;
Қоғамдық көзқарасы дұрыс қалыптасқан, көзі ашық, көкірегі ояу, ұлтжанды білімді
азамат тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті, әңгіме, пікіраламасу
Көрнекілік: кітап, нақыл сөздер
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Қазақ философиясының, тілінің, мәдениетінің қайнары қайдан бастау алады?
«Дүниежалған» дегенді қалай түсінуге болады? Батыстың бір ғұламасының үстел
үстінде тұрған қызыл алма туралы «ол алма мен көріп, сезіп тұрғандықтан үстел
үстінде тұр. Егер мен болмасам, менің сезімдерім болмаса, қызыл алма да болмас
еді» дегені бар. Осы айтылған сөз бен «дүниежалғанның» мағыналарын
салыстырыңдар.
Қазақша ойлаудың ерекшелігі неде?
М.Шоқайды Орталық Азиядағы түркі тілдес халықтардың бір ұлт есебінде, бір
мемлекет болуға ұмтылу идеясына алып келген факторларға назар аударыңдар.
Алашордашылар нағыз ұлтжанды қайраткерлер бола тұра, ұлттық автономия
мәселесін көтеруі дұрыс па? Олар неге Ресейден бөлініп, жеке мемлекет құру
мақсатын алға қоймады?
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Өркениет және мәдениет
Өркениет (лат.азаматтық, мемлекеттік) деп белгілі бір елдер мен
халықтардың тарихи дамуының белгілі бір кезеңіндегі материалдық, рухани
және әлеуметтік өмірінің өзіне тән сапалық ерекшеліктерін айтамыз.
Мәдениет дегенімізайналадағы нағыздықты жаңартуға, адамның мүмкіндігі
және шыңдауға бағытталған адамзаттың
мен қабілетін айқындауға
шығармашылық қызметі.
Освальд Шпенглер
1. Құндылықтар мен идеялар жүйесі
2. Тарихқа өркениетті тұрғыдан қарау
3. Тұтас өркениет және өркениеттердің қатар өмір сүруі.
4. Тарихи дамуды сипаттайтын теориялар
Тойнби Арнольд Джозеф
Сабақты бекіту:
«Иәжоқ»
Пресс конференция
БҮҮ
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді М.Барг деген ғалым «өркениеталынып отырған қоғамның айналадағы дүниеге
қарсы тұруда өзінің мүшелерін жарақтандыратын рухани, материалдық және
адамгершілік қаруларының жиынтығы»деген екен. Осы түсіндіру сендердің
көңілдеріңе қона ма?
Адамзат өркениетін не күтіп тұр: біртұтас дүниежүзілік адамзат өркениеті мен, әлде
өз ерекшеліктерімен дамыған түрлі өркениетердің жиынтығы ма? Сендер қайсысын
қалайсыңдар?
Бағалау: өзінөзі
Үйге тапсырма: §19.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с
договором-офертой сайта. Вы можете
сообщить о нарушении.