Сабақ: №12 Бөлім 5. Ақпараттық жүйелер |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып:10 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатысқан оқушылар саны: |
|||||
Сабақтың тақырыбы |
Деректер қорының негізгі түсінігі. |
||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
10.3.1.1 “реляциялық деректер қоры” түсінігі 10.3.1.2 терминдердің анықтамалары: өріс, жолдар, индекс 10.3.1.3 деректер қорының бастапқы кілтін анықтау 10.3.2.1 деректер қорының өрістерінде орналасқан мәліметтерінің типтерін анықтау. |
||||||
Сабақтың мақсаттары |
- бастапқы кілт терминдерін түсіндіру -деректер қорының өрістерін толтыру үшін қажетті типтерді қолдану. |
||||||
Бағалау критерийлері |
Білу және түсіну: -деректор типін біледі, ДҚБЖ «Access» қолданылатын -Деректер Қорының типтерін біледі Түсіну: -Деректер қорының өрістерінің типтерін дұрыс анықтай алады -кілттік өрісті анықтай алады. Анализ: -Деректер Қорының өрістерін және жолдарын анықтай алады, өрістердің және жолдардың мысалдарын келтіре алады. |
||||||
Құндылықтар |
Оқушылар біледі: Деректер Қоры және ДҚБЖ түсіндіре алады. Нақты Деректер Қорының өрістерін және жолдарын айта алады. Пән лексикасы және терминология: Деректер қоры, ДҚБЖ, деректер. Сабаққа қатысты пайдалы фразалар үшін қарым-қатынас/хат: ДҚБЖ келесіге қажет... Берілген өріске келесі ...деректер типін, себебі … |
||||||
АҚТ қолдануы |
Оқу материалын меңгеру барысында сыныптастарына қолдау көрсету, сыныптастар арасында бір-бірін силау қасиеттерін дамыту және нығайту. |
||||||
Тілдік мақсаттар |
MS Excel, деректер типтері. |
||||||
Сабақ барысы |
|||||||
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер |
|||||
Сабақтың басы 0-1 мин 4-5 мин 6-7 мин
8-13 мин
Сабақтың ортасы
14-23 мин
25-30 мин
31-32 мин
33-34 мин
35-36 мин
37-38 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың санын тексеру. Жаңа тақырыпқа кіріспе. Интерактивті тақтада суреттер көрсетілген (жазуға арналған кітапша, журнал, мұрағат, картотека) Сыныпқа сұрақ қою: Қала тұрғындары туралы ақпаратты қалай сақтауға болады? Оқушылар ауызша өз нұсқаларын ұсынады. Жаңа сабақты тұсіндіру. Сабақтың тақырыбы: Деректер қорының негізгі түсінігі. Деректер қорындағы типтер.
Жаңа анықтамалар мен және терминдер мен танысу. Анықтамаларын дәптерде жазу: Деректер қоры (ДҚ) – бұл ақпараттық модель, бір топқа қатысты және қаситеттері бір болып келетін деректерді реттік түрінде сақтауға мүмкідік береді. Деректер түрлері мен таныстыру: желілік, иерархиялық, реляциялық. Өмір мен байланысты мысалдар келтіру.
Топтық жұмыс: Оқушыларды деректер қоры түрлеріне қарай үш топқа бөлу (кезкелген реті бойынша, рандом қолдану).
Топта бір деректер түрін қарастырп талқылау. Мысалдар келтіріп, сипаттамасын беру және схема түрінде көрсету. Постерлерді қорғау. Мысалдарды қарастыру. Реляциялық ДҚ:
Келесі түсініктемелерді түсіндіру: жолдар, өрістер, өрістердің атауы. ДҚ өрістері – бұл бір шаманың нақты қасиетін білдіретін сонымен қатар кестенің бағандары болып келеді. ДҚ жолдары – бұл деректер қорының кестенің жолында орналасатын нақты бір нысанның қасиетіне байланысты жиынтығы болып келеді. Проблемалық жағдай: Жаңа тақырыпқа кіріспе. Интерактивті тақтада кестелер ұсынылған.. Оқушылармен бірге талқылау. Деректер қорының әр кестесіне негізгі кілті анықталуы қажет. Негізгі кілт (кілт) –бұл өріс (немесе өрістер комбинациясы), жазуларды нақты анықтайды.
Кестеде кілттері бір -біріне тең жолдар болуы мүмкін емес.
Кілттік өріс келесі жағдайда қажет болады: 1. Жолдардың бірегей болуын қажет еткенде; 2. Деректерді тез іздеу үшін; 3. Кестелер арасында байланыс құрастырған жағдайда.
1 Тапсырма. Интерактивті тақтада көрсету. Берілген деректер кілт ретінде бола алама? -тегі -аты -паспорт нөмірі -үй нөмірі -автокөліктің регистрациялық нөмірі -тұру қаласы -тапсырманы орындау күні
Деректер қорымен жұмыс жасауға арналған бағдарламалық жабдықтама, деректер қорымен басқару жүйесі болып келеді (ДҚБЖ). ДҚБЖ келесі жағдайда қолданылады: көп көлемді ақпараты өңдеу және сақтау үшін. Мысалдар келтіру: Сұрақ: Сіздер қалай ойлайсыздар, Access бағдарламасына қандай деректер еңгізуге болады? Кестені толтыру (ауызша) Интернет ресурсын қолдана отыра теориялық ақпаратты оқу. Тапсырма. Типтер түрін анықтаңыздар. Интерактивті тақтада берілген тапсырмадан әр мысал үшін қажетті деректер типін сәйкестендіру (сурет, күні, уақыт, сілтеме, сандық) |
Презентация
Презентация
http://www.programm-school.ru/data_type_access2010.html
|
|||||
Сабақтың соңы 39-40 мин |
Рефлексия флипчарттағы берілген сұрақтарға фронталды жауап беру қажет. |
Флипчарт |
|||||
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
|||||
Топтық жұмыс кезінде төмен оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушылардан үйренеді. Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Топтық жұмыс кезінде төмен оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушылардан үйренеді. Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Топтық жұмыс кезінде төмен оқитын оқушылар жақсы оқитын оқушылардан үйренеді. Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. Ойлану Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
|||||
Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
|||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.