Сабақ жоспары:XVIII ғ Қазақстандағы казак әскери отаршылдығы
Оценка 4.7

Сабақ жоспары:XVIII ғ Қазақстандағы казак әскери отаршылдығы

Оценка 4.7
doc
30.11.2020
Сабақ жоспары:XVIII  ғ Қазақстандағы казак әскери отаршылдығы
Муратханова А.М..doc

  Қазақстан тарихы пәнінен сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

7. 2В Отарлау және ұлт азаттық күрес

Мектеп: М.В.Ломоносов атындағы орта мектебі КММ

Күні:

Мұғалімнің аты -жөні: Муратханова А.М.

Сынып: 8

Барлық оқушы саны:18

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

№2

Сырым Датұлы бастаған ұлт- азаттық көтеріліс

Зерттеу сұрағы: Сырым Датұлы  Кіші жүз қазақтарының қандай құқықтарын қорғауды көздеді?

 

Осы сабаққа қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.1.5-халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау.

7.3.1.6-ұлт азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру.

       Сабақтың мақсаты

 Барлық оқушылар:  С.Датұлы бастаған ұлт- азаттық көтерілістегі С.Датұлы қызметін сипаттайды.

Оқушылардың басым бөлігі: Ұлт-азаттық көтерілістің барысын талдайды, С.Датұлына мінездеме береді.

Кейбір оқушылар:  Көтерілістің тарихи маңызына, С.Датұлына дипломат,әскери қолбасшы,қоғам қайраткері ретінде баға береді.

 

 

 

Бағалау критерийі                                         

 

Сырым Датұлының бастаған ұлт – азаттық көтерілісінің жаңа кезеңін  сипаттайды.

 Кіші жүз қазақтарының құқықтарын қорғауда С.Датұлы дипломат қоғам қайраткері екеніне баға береді.

Тілдік мақсаттар:

Оқушылар: С.Датұлының Кіші жүз қазақтарының  құқықтарын қорғауда  өзіндік ролін анықтайды.

Ұлт- азаттық көтеріліс басшысы туралы ақпарат алады./оқылым/

С.Датулының кіші жүздегі ұл азаттық көтерілістің жеңілу себептерін айтады./айтылым/

С.Датұлы туралы видео көрсету арқылы Кіші жүздегі ұлт-азаттық  көтерілісті  талдайды.(тыңдалым)

СДатұлына мінездеме бер /Жазылым/

 

Пәнге қатысты терминология:

 отар, отаршылдық, бодан , казак, раправа, шекара шебі, бекіністер шебі, ұлт-азаттық қозғалыс,бостандық.тәуелсіздік.

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тапсырмалар:

Неліктен С.Датұлының бірден екі жақты күрес жүргізгенін айтыныз?Егер ол старшындардың қолдауына ие болып,тек бір жақты күрескенде жеңіске жетерме еді?

 

Сіз неліктен..... екенін айта аласыз ба?

Неліктен О.Игельстром хан сайлауын тоқтатып жүзді басқаруды хандық кеңеске жүктеді......

Жазылым бойынша ұсыныстар:

С.Датұлына саяси мінездеме бер.......

/жазылым/

        Құндылықтарға

              баулу

 

   Көтерілістің басты идеясы-қазақ жерінің пайдалану жүйесін қалпына келтіру арқылы Мәнгілік  Ел«Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана» құндылығына баулу

Пәнаралық

Байланыс

География, қазақ әдебиеті

Алдыңғы білім

Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт азаттық күресінің себеп салдарын анықта

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер

 

Ресурстар

Сабақтың басы   9мин.

2 мин

 

 

5 мин

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, психологиялық ахуал туғызу, оқушыларды түгендеу)

 

Топқа топтастыру.1234ке дейін санап бөлу.

 

Хан. Сұлтан. Старшын.

.

 

 

Т1. Үй тапсырмасын тексеру.

 «Шабармандармен-шабандоз» әдісі арқылы

2топқа –сұрақ, 2 топқа-жауап

Үй тапсырмасының  сұрақтар.

А деңгейі

1.Кіші жүздегі саяси жағдайды шиленістірген қандай себеп-салдар болды?

2.Неліктен Игельстром  С.Датұлының ел алдындағы ықпалын әлсіретуге тырысты?

3.Көтерілістің басты қозғаушы күші?

4.Орынбор өлкесінің жаңа басшысы кім?

В деңгейі

1 Неліктен патша жазалау тобының қимылдары кезінде Сырымның сарбаздары суы тапшы шөл жерге шегінді?

2 Неліктен С.Датұлының есімі қазақ халқының есінде ұзақ сақталды?

3 Сырым Датұлы басқарған қазақтардың бір тобы Сахарная бекінісін алар кезде неге кері шегіну керек болды?

 С деңгейі

1.1785 ж көктемінде көтерілісшілердің басты мақсаты неде және С.Датұлының алдында қандай таңдау болды?

 2Хандық кеңестің шешімі қандай болды және Нуралы ханға шығарылған шешімге баға беріңіздер.

3.Әскери коллегияның президенті Г.А.Потемкиннің нұсқаулығын анықтап талдаңыздар.

Қ Б «Жарық жұлдыз»әдісі

 

Т2. «кинометафора» әдісі арқылы видео көрсету

Осы видеоны көре отырып оқушылар қай тарихи тұлға туралы айтылатынына мән беріңіздер.

1.      С. Датұлы шығу себептерін айтыныз?

2.      Қай ханның саясатына қарсы шықты?

3.      С.Датұлы көтеріліс не себептен ұйымдасқан түрде басталды?

Оку мақсатын көрсету

7.3.1.5-Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау.

7.3.1.6-ұлт азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру

Қ Б «Түйінді сәт»әдісі арқылы

 

 

 

 

 

Топтың аты жазылған парақша

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы 

20 мин

7 мин

 

 

 

 

 

6 мин

 

 

 

 

 

7 мин

                                                                                          

Т3. /топтық/     «Аялдама» тәсілі  арқылы  Ұлт-азаттық көтерілістің барысын, жеңілу себептерін талдайды . 1 топ.Көтерілістің барысы.

2 топ. Көтерілістің жеңілу себептері, тарихи маңызы.

3 топ. С.Датұлына мінездеме.

4 топ. Сырым Датұлы  Кіші жүз қазақтарының құқықтарын қорғаушы.

ҚБ: мадақтау сэндвинч әдісі арқылы

Т4. Құрылымдалған топтарға қиындық деңгейіне байланысты саралау тапсырмасы.

1 топқа. Көтеріліс барысындағы маңызды деген үш тұлғаны, үш оқиғаны анықтаныз, неліктен екенін түсіндірініздер.

2 топқа.  «Төрт сөйлем» тәсілі С.Датұлының тарих сахнасында қайталанбас тұлға  әскери қолбасшы және дипломат екенін анықтайды.   (Жұп құрылымдалға А және С   Ажәне В)

 

 

Пікір

 

Дәлел

 

Мысал

 

Қорытынды

 

3 топқа. Сырым батырмен Нуралы ханға мінездеме беру.

Дерек мәліметтер негізінде С.Датұлына баға беру үшін талдау жұмысы жүреді С.Датұлына  мінездеме береді

ҚБ. «3 минуттық үзіліс». Топтар өз жұмыстарын сыныпта жариялау барысында оқушылар өзін-өзі бағалау жүргізеді.

1.Мен......туралы көзқарасым өзгерді Себебі,......

2.Мен.....жайлы хабардар болдым.Себебі,........

3.Менің......жайлы айқын түсінік қалыптасқан тұсы,себебі....

4.Мені.....таң қалдырғаны,себебі....

 

 

 

 

Сырым батыр(kz).Деректі фильмі

 

Htt//e-histori.kz/kz/video/view/117sc0ntent

 

Сабақтың соңы

8мин

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

2мин

Қалыптастырушы бағалау: С.Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс туралы ПОПС(ПТМС)-формуласын толтырыңыз.

Позиция(мен солай санаймын............)

Түсіндіру(...............себебі.........)

Мысал (Мен мұны мынадай мысал бойынша қорытынды жасаймын.........)

Салдар(айтылған мәселе бойынша мынадай қорытынды жасаймын.......)

Қорытынды.

Дескриптор

1.Оқушылар С.Датұлының көтерілісінің себееп салдарын дәлелмен айта алады.

2.Тарихи тұлға екенін нақты дәлелдейді.

3.көтеріліс бойынша  қорытынды жасай алады.

 

Кері байланыс.

Тақтаға үміт ағаштың макетін іліп оқушылар жапырақ сияқты стикерге С.Датұлының бойындағы құндылықтарын,ой пікірін жабыстырады.

 

Үйге тапсырма беру.

  1. Мәтінді оқу,сараптама жүргізу.
  2. С.Датұлының тарихи тұлға ретінде бойындағы ерекше қасиеттері.Эссе жазу.
  3. Ашық ,жабық 20тест құрап келу.

 

 

 

 

ҚБ тапсырмасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үміт ағаш

Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз.Сіз басқаларға қарағанда қандай тапсырмалар бересіз.

Бағалау

Оқушылардың білімін қалай тексересіз.

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-ны қолдану құндылықтармен байланыс.

 Алдынғы білімді тексеру кезінде деңгейлі тапсырма бойынша сұрадым. Жаңа тақырыпты меңгерту үшін визуалды оқушыларға видео көрсеттім .Құрылымдалған топтарға қиындық деңгейіне байланысты саралау тапсырмасын бердім.

Топтарға қиындық деңгейі бойынша тапсырмалар беріп

«Жарық жұлдыз»

«Түйінді сәт»

«Мадақтау сэндвинч»

 «3 минуттық үзіліс».

ПОПС(ПТМС) әдісі арқылы оқушы білімін тексерілді.

1.АКТ-ның қауіпсіздік техникалық ережелерін сақтау.

2.СЭС талаптарын орындау.

3.Сергіту сәттерін өткізу.

4.Сыныпта топқа бөлінгенде

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Бөлім

Тақырып

7. 2В Отарлау және ұлт азаттық күрес

 

Оқу мақсаты

7

7.3.1.6-ұлт азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға беру.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғарғы ойлау дағдысы

Бағалау критерийі

. Кіші жүз қазақтарының құқықтарын қорғауда С.Датұлы дипломат қоғам қайраткері екеніне баға береді.

 

Тапсырма

С.Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріліс туралы ПОПС(ПТМС)-формуласын толтырыңыз.

Позиция(мен солай санаймын............)

Түсіндіру(...............себебі.........)

Мысал (Мен мұны мынадай мысал бойынша қорытынды жасаймын.........)

Салдар(айтылған мәселе бойынша мынадай қорытынды жасаймын.......)

Қорытынды.

 

Дескриптор

 С.Датұлының көтерілісінің себееп салдарын дәлелмен айта алады.

Тарихи тұлға екенін нақты дәлелдейді.

көтеріліс бойынша  қорытынды жасай алады.

 

 


В Отарлау және ұлт азаттық күрес

В Отарлау және ұлт азаттық күрес

Тілдік мақсаттар: Оқушылар: С.Датұлының

Тілдік мақсаттар: Оқушылар: С.Датұлының

Топқа топтастыру.1234ке дейін санап бөлу

Топқа топтастыру.1234ке дейін санап бөлу

Сабақтың ортасы 20 мин 7 мин 6 мин 7 мин

Сабақтың ортасы 20 мин 7 мин 6 мин 7 мин

Сабақтың соңы 8мин 3 мин 3мин 2мин Қалыптастырушы бағалау:

Сабақтың соңы 8мин 3 мин 3мин 2мин Қалыптастырушы бағалау:

Топтарға қиындық деңгейі бойынша тапсырмалар беріп «Жарық жұлдыз» «Түйінді сәт» «Мадақтау сэндвинч» «3 минуттық үзіліс»

Топтарға қиындық деңгейі бойынша тапсырмалар беріп «Жарық жұлдыз» «Түйінді сәт» «Мадақтау сэндвинч» «3 минуттық үзіліс»
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
30.11.2020