Топтың жас ерекшелігі: ортаңғы топ
Тақырыбы: «Сабын мен көбік сумен ойындар»
Мақсаты: Тәжірибе жасау арқылы сабынның көбіршігі болатынын көрсету Сабақ барысында балалардың сөздік қорын,ойлау қабілетін дамыту.
Міндеттері:
БМ: Қажет заттардың сырын танып білуге баулу.Тәжірибе жасауда алған білімдерін қортындылай білуге үйрету.
ДМ:Зерттеу әрекеттерін, құралдарды ұқыптылықпен ұстау дағдыларын қалыптастыру. тәжіріибе жасай білу дағдысын дамыту.
ТМ: Өз беттерімен және бірігіп жұмыс істеуге қарым-қатынастарын қалыптастыру.
Құрал жабдықтар: Сабын түрлері,ыдыстағы көбіршік су,бос ыдыстар,
түтікшелер,сүлгілер.
Эксп.№1..docx
КОНСПЕКТ №1
Өткізген:Жусамбаева Қ.М.
Өткізу мерзімі: 29.09.2017 ж
Топтың жас ерекшелігі: №12 ортаңғы топ
Тақырыбы: «Сабын мен көбік сумен ойындар»
Мақсаты: Тәжірибе жасау арқылы сабынның көбіршігі болатынын көрсету
Сабақ барысында балалардың сөздік қорын,ойлау қабілетін дамыту.
Міндеттері:
БМ: Қажет заттардың сырын танып білуге баулу.Тәжірибе жасауда алған
білімдерін қортындылай білуге үйрету.
ДМ:Зерттеу әрекеттерін, құралдарды ұқыптылықпен ұстау дағдыларын
қалыптастыру. тәжіріибе жасай білу дағдысын дамыту.
ТМ: Өз беттерімен және бірігіп жұмыс істеуге қарымқатынастарын
қалыптастыру.
Құрал жабдықтар: Сабын түрлері,ыдыстағы көбіршік су,бос ыдыстар,
түтікшелер,сүлгілер.
Сөздік жұмыс:Тәжірибе,зерттеушілер.
Қостілділік компонент:Зертханалабараторияlaboratory,сабынмыло
soap,көпіршіктерпузыриbubbles.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі.
Тәрбиеші:Қараңдаршы мына үстелге зерттеушілер өздерінің құралдарын
ұмытып кетіпті. Бізге арнап хат қалдырыпты
Балаларға хатты оқып беру.
(зерттеушілер арнайы тапсырма жұмыспен кеткендері жайлытүсіндіру)
Сабақтың негізгі бөлімі.
Тәрбиеші: Балалар зерттеуші деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Балалар:Бір нәрсені зерттейтін адамды.
Тәрбиеші: Ал зертхана деген сөз ше?
Балалар: Әркім өз түсініктерін айтады.
Тәрбиеші:Қандай ақылдысыңдар.Әрине зертханада тәжірибе жасайды.
Сендер тәжірибе жасауды ұнатасыңдар ма?
Балалар:Иа,ұнатамыз.
Тәрбиеші:Онда сендермен тәжірибе жасамас бұрын қауіпсіздік шараларын
еске түсірейік.
Қауіпсіздік ережесі.
Үлкеннің рұқсатынсыз орыныңнан тұрып жүруге;
құрал жабдықтарды ұстауға;
ауыз, мұрын, құлаққа танымайтын затты апаруға болмайды.
Ғажайып сәт: Топ бөлмесіне бақылдап үйрек келеді.
Балалармен амандасып, өзінің түсініксіз жағдайға қалғанын айтып, көме
к сұрайды.
Үйрек:
Мен суға салқындап алайын деп түсіп едім, кенет суым көпірши бастады.
Шошығанымнан судан шығып кеттім.Бірақ та ең қызығы мамықтарым аппақ б
олып, тазаланып қалыпты.Неліктен екенін білмедім.Осы жағдайды маған
түсіндіріңдерші?
Тәрбиеші:Балалар үйректің қызық жағдайға қайтіп түскенін зерттеп көрейік .
Ол үшін біз сендермен тәжірибе сабағын өткіземіз..
Сөздік жұмыс: Тәжірибе, зерттеушілер.
1 тәжірибе.
Жаңағы үйректің суын алып,неден көпіршік пайда болғанын анықтап көрейік
Барлығымыз көпіршікті қолымызға алып зерттеп, оны сипаттайық.
(ыдыстағы көпіршік суды зерттеу)
Тәрбиеші: Мынау не?
Түсі, қандай?
Көпіршік ауыр ма, әлде жеңіл ме?
Мына көпіршіктердің ішінде не бар деп ойлайсыңдар?
Балалар:Сұрақтарға жауап береді.
Тәрбиеші:Қараңдар,мына судың түбіне сабын түсіп кетіпті.Осы сабынның
суға түсуінен көпіршіктер пайда болған екен ғой!
Қостілділік компонент: Зертханалабараторияlaboratory,сабынмыло
soap,көпіршіктерпузыриbubbles
Балалар сабының екі түрі болады:Бірі қатты сабын, екіншісі сұйық сабын.
Мына ыдыстағы судың көпіршіктері қатты сабыннан пайда болған екен.
2 тәжірибе.
Тәрбиеші: Сабынды қандай жағдайда қолданғанда көріпшік пайда болады?
(Сұйық сабын мен судың қосындысынан көпіршік жасап көрсету)
Стаканға көпіршік суды құйып,оны мына түтікше арқылы үрлеп көрелік.
Нені байқадыңдар?
Балалар: Сабынды су көпіршіп көлемі үлкейді.
«Ең үлкен көпіршік» ойыны.
Шарты:Ойынға арналған ыдыстағы көпіршіктерді таяқша арқылы үрлеу.
Түр түсін, көлемін салыстыру. Ең үлкен көпіршікті таңдау.
Үйрек:
Ал балалар, менің үйге оралатын уақытым келді.
Менің сұрағыма жауап қайтарып, дәлелдеп бердіңдер.
Сендерге үлкен рахмет!
Сау болыңдар.
Балалар:Үйрекпен қоштасады. Рефлексия:
Сендерге бүгін жасаған тәжірибелерің, жалпы оқу ісәрекеті ұнады ма?
Сурет бойынша қорытындылау, бекіту.
Зерттеуші дегеніміз кімдер екен?
Нені зерттедік?
Көпіршіктер неден пайда болады екен?
Ал, бүгін сендер үлкен сынақтардан өттіңдер.
Енді сендерді зертеушілер қатарына қосуға болады.
Зерттеу – іздестіру бойынша сабақтың
№1 конспектісі
Өткізген:
Өткізу мерзімі: 27.10.17 Ұйымдастыру кезеңі:
Тақырыбы: Жарықпен және көлеңкемен ойындар.
Мақсаты:
БМ:
ДМ:
ТМ:
Құралжабдықтар: айна, лампа, қағаз, қайшы
Сөздік жұмыс:
Қостілдік компонент:
Егер сіз жарық көзі мен қабырға ортасына тұрсаңыз онда
қабырғада сіздің көлеңкеңіз пайда болады – қара мүсін, көзі
жоқ, мұрны жоқ, аузы жоқ.
Көлеңкеде үлкен көздер және мұрын, ашылып жабылатын ауыз
жасауға болады. Бұл үшін бөлменің бұрышты қабырғасында
тұрып бірақ онда айна ілініп тұруы қажет. Лампыны немесе май
шамды айнадан қабырғадан түсетін «елесті» көру үшін қойып,
бұл бізде экран болады, мұнда сіздің басыныздың елесі түседі,
бұл жерде айнаның мүсінінен тік мұрын немесе овал пайда
болады.
Бірақ айнаны қағаз бетімен жабуға болады сол бетте көз және
мұрынды және ауызды тесу керек,осы кезде олар ақшыл
көлеңкелі нүктелер болып суреттеледі.
Егер де екі бет әр түрлі кесіндері бар айнаға орнатсан онда
біреуі бірнешесін салып ал екіншісін үстіңгі қабатына қойып
отырсан онда көлеңке қозғалып аузы ашылады жабылады. Бұл
өте жеңіл әрі көңілді сиқыр болып табылады.
«Сабын мен көбік сумен ойындар»
«Сабын мен көбік сумен ойындар»
«Сабын мен көбік сумен ойындар»
«Сабын мен көбік сумен ойындар»
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.