Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
Үшбұрыштар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні:Геометрия |
Мектеп:№ 249 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Ибраимова Раушан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тақырыбы: Үшбұрыш және оның түрлері. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты(мақсаттары) |
7.1.1.13. Үшбұрыш анықтамасын білу, оның түрлерін ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Үшбұрыш анықтамасын, белгіленуін, элементтерін біледі және үшбұрыш түрлерін ажыратады. Сызбасын салады. Үшбұрыш периметрін есептей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Тікбұрышты, теңбүйірлі және тең қабырғалары үшбұрыштардың қасиеттерін біледі. Geogebra бағдарламасын пайдалана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Үшбұрыш түрлерінің ерекшеліктерін есептер шығаруда қолдана біледі. Geogebra бағдарламасын есеп шығаруда пайдалана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Үшбұрыш анықтамасын, элементтерін біледі; Үшбұрыш түрлерін анықтай алады, есептер шығаруда қолданады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер: – Үшбұрыш; – Бұрыш; – Катет; – Гипотенуза; Негізгі сөз тіркестер – сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тікбұрышты үшбұрыштар; – теңқабырғалы, теңбүйірлі, қабырғалары әр түрлі үшбұрыштар; – үшбұрыштың элементтері; – табаны, бүйір қабырғасы; – қабырғалар арасындағы бұрыш;
Диалог сұрақтары: – Қабырғаларының ерекшеліктеріне байланысты қандай үшбұрыштар болады? – Бұрыштарының ерекшеліктеріне байланысты қандай үшбұрыштар болады?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Қазақстан халқын біріктіретін «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяларын жүзеге асыру, сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Информатика, сызу,тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану |
Интерактивті тақтаны, GeoGebra бағдарламасын |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
- Геометрияның негізгі ұғымдары; - Бұрыш және оның түрлері; - Бұрыш биссектрисасы; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ-тың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңбасталуы 2 мин
Қайталау 3 мин
3мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. 1.Оқушылармен сәлемдесемін. 2.Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалаймын. 3. Оқушылардың бүгінгі көңіл-күйін білу, топта жағымды психологиялық ахуал туғызу мақсатында «Жүректен-жүрекке» тренингін ұйымдастырамын. 4.«Мозаика» әдісі бойынша сыныпты 3 топқа бөлемін.
«Кім жылдам» әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қою. Бұрыш түрлерін ата? Бұрыштың биссектрисасы деп нені айтады? Бұрышты қалай белгілейміз? Қандай фигура үшбұрыш деп аталады? Қалай белгіленеді? Үшбұрыштың элементтерін атаңыздар? Қалай белгіленеді? Периметрін қалай табамыз?
Қалыптастырушы бағалау: Оқушыларды мадақтау арқылы бағалау
Миға шабуыл.Әр топқа әр түрлі үшбұрыштар ұсынамын Оқушылардан оларды екі топқа топтастыруын сұраймын. Үшбұрыштарды қандай белгі бойынша топтастырдыңдар? Тұжырымдауды сұраймын. Қалыптастырушы бағалау: Шапалақпен бағалау.
|
Қима қағаздар
АКТ
Түрлі үшбұрыш-тар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3 мин
10 мин.
Жеке жұмыс 6 мин
1 мин
Жұптық жұмыс 5 мин
|
Мұғалім түсіндірмесі:Теңбүйірлі, теңқабырғалы, әрқабырғалы үшбұрыштардың сонымен бірге сүйір бұрышты, доғал бұрышты, тікбұрышты үшбұрыштардың анықтамаларын тұжырымдаймын.Өмірден алынған үшбұрышқа мысал: Астана қаласындағы Бейбітшілік және келісім сарайы, самса, үйдің шатыры.
Бірлескен оқу.Топтық жұмыс. Тапсырма: Постер қорғау. І топ. Қабырғасына қарай үшбұрыштардың түрлерінің ерекшеліктерін түсіндіру. ІІ топ. Бұрыштарына қарай үшбұрыштардың түрлерінің ерекшеліктерін түсіндіру. ІІІ топ. Кесте толтыру.
Қалыптастырушы бағалау: Смайлик арқылы бағалау
Тапсырма: Семантикалық карта
Қалыптастырушы бағалау: Шеңбер бойымен бағалау (Оқушылар бірін бірі бағалайды)
Сергіту сәті. «Қарлығаштар» биі
GeoGebra бағдарламасын қолданып, үшбұрыш түрлерін салу.
Қалыптастырушы бағалау: Өзін - өзі бағалау
|
АКТ, Оқулық
Карточка, плакат, Сызғыш, түрлі түсті қалам, смайликтер
Семантика-лық карта
АКТ
АКТ
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 6 мин
3 мин |
Бөлім: «Үшбұрыштар» Оқу мақсаты 7.1.1.13 үшбұрыштардың түрлерін ажырату Бағалау критерийі Білім алушы • Сызба бойынша үшбұрыштардың түрлерін ажыратады Ойлау дағдыларының деңгейі Білу және түсіну Тапсырма Үшбұрыштың қандай түрі берілгенін анықтап, атауын жазыңыз.
__________________________ ______________ _________________
___________________________ ______________ _________________ _______________________________ ______________ _________________ ______________________________________ ______________ _________________ Дескриптор Білім алушы − тең қабырғалы үшбұрышты анықтайды; − тең бүйірлі үшбұрышты көрсетеді; − тікбұрышты үшбұрышты анықтап, жазады; − сүйірбұрышты үшбұрышты көрсетеді; − әртүрлі қабырғалы үшбұрышты анықтайды; − тең бүйірлі тікбұрышты үшбұрышты анықтап, жазады. Қалыптастырушы бағалау: жазбаша кері байланыс жазу
«Өрмекшінің торы» әдісі оқушылар бір - біріне тақырып аясында сұрақтар қояды. Қалыптастырушы бағалау. Басбармақ арқылы бағалау |
Парақшалар
Бума жіп
Кесте, стикерлер
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 мин |
Кері байланыс. БББ кестесі
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы 1 мин |
Үшбұрыш және оның түрлері. Есеп №34.1 , 34.2 Бізді қоршаған әлемдегі үшбұрыштар. Үшбұрыштың өмірдегі мысалын жинақтау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау,көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға үшбұрыш қиындыларын зерттеу,оларды анықтау себептерін білу тапсырмасы беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне үшбұрыштар түрлерінің ұқсастығы мен айырмашылықтарын айту ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау,зерттеулері бойынша олардың білімдерін кеңейту. |
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақ беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, смайлик арқылы бағалау. 3.Кері байланыс (ауызша) Мадақтау арқылы 4.Басбармақ арқылы бағалау 5.Бірін- бірі бағалау 6.Әр оқушының оқу мақсатына жеткендігін анықтау үшін қалыптастырушы бағалау тапсырмаларды критериалды бағалау |
“Жүректен-жүрекке” тренингі арқылы психологиялық жағымды ахуал орнату; АКТ- мен жұмыс жүргізу кезінде адам өмірінің қауіпсіздігін сақтау. Сергітусәтінөткізу. “Қарлығаштар”биі.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.