"Сложение и вычитание двухзначных чисел"

  • Разработки уроков
  • docx
  • 23.06.2019
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Математика Сабақтың тақырыбы: Екі таңбалы сандарды қосу және азайту. (10-нан – 15-ке дейінгі сандар) Сабақтың мақсаты: • Екі таңбалы сандарды жазбаша қосу мен азайтудың тәсілдерін меңгерту. (10-нан - 15-ке дейінгі сандар) • Логикалық ойлау, математикалық тілін, шығармашылық қасиеттерін дамыту. • Тиянақты жауап беруді талап ету. Сандарды жаза білуге үйрету. • Цифрларды ажырата біліп, көрші сандарды таба білуге және кері санай білуге үйрету. Балалардың логикалық ойлау,есептеу қабілеттерін дамыту. Сабақтың түрі: аралас сабақ. Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ажырата білу, ойлау,ойын. Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестірме материалдар, тақта, бор. I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Сәлемдесу (балалармен бірге) Сәлемдесейік иіліп, Жылы жүзбен жымиып Қызыға мол сабақта Ойнайық та күлейік III. Жаңа сабақ. Жазбаша қосу және азайту. Ендеше, балалар бүгін біз осы екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту тәсілдерімен танысамыз. (тақтадағы кестеге мұқият назар аударамыз.) 3 5 2 3 Екі таңбалы сандарды кестеде көрсетілгендей, жазып қосқан қолайлы. 2 8 2 1 10 нан - 15-ке дейінгі сандар. 10,11,12,13,14,15 10 саны он бірліктен тұрады. 1+1+1+1+1=5 1+1+1+1+1=5 5+5=10 15 саны бір ондық бес бірліктен тұрады. Тақтаға 15-ке дейінгі сандар қатары ілінген. Балалар мұғаліммен бірге тура және кері тәртіппен санайды. Балалар шаттық шеңберде өлең шумақтарың қимыл- қозғалыспен айтады . Оқып білім аламыз Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз. Ауызша жұмыс. Тірек білімдерін жетілдіру. Мұғалім балаларға 10-нан 15-ке дейінгі сандар қатарын жетілдіруге арналған тапсырмалар береді: 1. 10 нан 15-ке дейін тура санау 2. 10-нан 15-ке дейін кері санау 3. 10 нан 15-ке дейін реттік санау 4. 15-ден 10-ға дейін кері санау. (реттік) IY.Сергіту сәті. Тура және кері санату. 10,11,12,13,14,15,.......... ............15,14,13,12,11,10 Тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр. II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балаларды түгелдеу, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Жасырынбақ» ойыны. Шарты: 10-нан 15-ке дейінгі сандар беріледі. Сол сандардың 2-уін жасырамын. Балалар жасырылған сандарды табу керек. IY.Сергіту сәті. «Поезд» құрастыру ойыны. Шарты: Вагондарға сандар жазылады. Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+2, 2+5, 3+7 -«3» санын (саусақпен көрсету) -«7» санын (саусақпен көрсету) -«10» санын (саусақпен көрсету) келесі.... -«......»........ III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. 10-нан 15-ке дейінгі сандарды жазып атап шығу. 5 7 5 3 Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 11, 14 12, 13, 10 Дәптермен жұмыс. «Фигуралардың бұрыштарын санату және жаздыру» «Неше рет?» ойыны. Мақсаты: заттар мен құбылыстарды санау дағдыларын бекіту. Шарты: Мұғалім қол шапалақтайды, балалар соған сәйкес цифр жазылған карточканы көрсетеді. IY.Сергіту сәті. IV апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). «Суреттегі заттарды сандармен сәйкестендір» Мысалы: 10,............ сандарды 1 заттын, пішіндердің суреттерімен сәйкестендіру керек. IY.Сергіту сәті. Дидактикалық ойын: «Сандарға үй жасаймыз". (әр балаға ішінде геометриялық пішіндер бар конверт беріледі) Шарты: берілген пішіндерден құрастырып үй жасап шығу. Қай бала бірінші құрастырса, сол балаға жұлдызша беріледі. «Фигураларды ата» V. Бекіту. «Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек. VI. Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. VII. Бағалау. Балаларды жеке-жеке мадақтау.
Иконка файла материала Математик1.docx
Математика       Сабақтың  тақырыбы:  Екі  таңбалы  сандарды  қосу және  азайту.                                                 (10­нан – 15­ке  дейінгі сандар)  Сабақтың  мақсаты:  Екі таңбалы сандарды жазбаша қосу мен азайтудың тәсілдерін меңгерту. (10­нан ­  15­ке  дейінгі сандар)   Логикалық ойлау, математикалық тілін, шығармашылық қасиеттерін дамыту.  Тиянақты жауап беруді талап ету. Сандарды жаза білуге үйрету.  Цифрларды ажырата біліп, көрші сандарды таба білуге және кері санай білуге  үйрету. Балалардың логикалық ойлау,есептеу қабілеттерін дамыту.  Сабақтың   түрі:  аралас  сабақ.     Әдіс­тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ­жауап,сергіту  сәті, ажырата  білу, ойлау,ойын. Көрнекі­құралдар: суреттер, кеспе  цифрлар, үлестірме  материалдар, тақта, бор. I апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:   Балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,  оқу құралдарын   жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Сәлемдесу (балалармен бірге)                      Сәлемдесейік  иіліп,                      Жылы  жүзбен  жымиып                      Қызыға  мол  сабақта                      Ойнайық  та  күлейік III.  Жаңа  сабақ.  Жазбаша қосу және азайту. Ендеше, балалар бүгін біз осы екі таңбалы  сандарды жазбаша қосу және азайту тәсілдерімен танысамыз. (тақтадағы кестеге мұқият  назар аударамыз.) 3 5       2 3 Екі таңбалы сандарды кестеде көрсетілгендей, жазып қосқан қолайлы. 2 8   2 1 10 нан ­ 15­ке  дейінгі сандар.  10,11,12,13,14,15 10 саны  он  бірліктен  тұрады.  1+1+1+1+1=5        1+1+1+1+1=5        5+5=10 15 саны бір  ондық  бес  бірліктен тұрады.    Тақтаға  15­ке  дейінгі сандар қатары ілінген. Балалар мұғаліммен  бірге тура және кері  тәртіппен санайды. Балалар  шаттық  шеңберде  өлең  шумақтарың  қимыл­ қозғалыспен   айтады .               Оқып білім аламыз              Біздер зерек баламыз              Математика пәнінде,              Тапқыр, алғыр боламыз. Ауызша жұмыс. Тірек білімдерін жетілдіру. Мұғалім   балаларға 10­нан  15­ке  дейінгі  сандар  қатарын  жетілдіруге  арналған  тапсырмалар  береді:  1. 10 нан 15­ке дейін тура санау 2. 10­нан  15­ке  дейін кері санау 3. 10 нан  15­ке  дейін реттік санау 4. 15­ден 10­ға дейін кері санау. (реттік) IY.Сергіту сәті. Тура  және  кері  санату.  10,11,12,13,14,15,..........                ............15,14,13,12,11,10Тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр.    II  апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:   Балаларды  түгелдеу, оқу құралдарын   жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). «Жасырынбақ» ойыны.  Шарты:  10­нан 15­ке дейінгі   сандар   беріледі.   Сол   сандардың   2­уін   жасырамын. Балалар  жасырылған  сандарды  табу  керек.  IY.Сергіту сәті. «Поезд»  құрастыру  ойыны. Шарты:   Вагондарға   сандар   жазылады. Сол санның   шешуін   тауып   вагонға   тіркеу керек.Мысалы:  0+0,   1+2,   2+5,   3+7 ­«3»  санын (саусақпен  көрсету) ­«7»  санын (саусақпен  көрсету) ­«10» санын (саусақпен  көрсету)  келесі.... ­«......»........ III  апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:   Балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,  оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Тақтамен  жұмыс. 10­нан  15­ке дейінгі  сандарды  жазып  атап  шығу.                            Дидактикалық  ойын «Көршісін  тап»    11,  14          12, 13, 10         5  5 7 3 Дәптермен  жұмыс. «Фигуралардың  бұрыштарын  санату  және  жаздыру» «Неше  рет?»  ойыны. Мақсаты: заттар  мен  құбылыстарды  санау  дағдыларын  бекіту. Шарты: Мұғалім қол шапалақтайды, балалар  соған  сәйкес  цифр  жазылған  карточканы көрсетеді. IY.Сергіту сәті. IV  апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:   Балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,  оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы).  «Суреттегі заттарды сандармен сәйкестендір» Мысалы: 10,............  сандарды  1 заттын, пішіндердің  суреттерімен сәйкестендіру керек. IY.Сергіту сәті. Дидактикалық ойын: «Сандарға  үй  жасаймыз". (әр балаға ішінде геометриялық пішіндер бар конверт беріледі) Шарты: берілген пішіндерден құрастырып үй жасап шығу. Қай бала  бірінші құрастырса,  сол балаға  жұлдызша беріледі.  «Фигураларды  ата»  V.  Бекіту. «Не  жоқ?»  ойыны. Мұғалім  тақтада  ілініп  тұрған  сандардың  есте  сақтауын  өтінеді.  Сосын  бала  көзін  жұмған  уақытта  мұғалім  бір  санды  алып  қояды. Жоғалған  санды   табу  керек. VI. Қорытынды. Сұрақ­жауап  арқылы  тақырыпты  қорытындылау.VII. Бағалау. Балаларды  жеке­жеке мадақтау.