1.Білімділік: Аралас сандарды бөлуге есептер шығару арқылы машықтандыру.
2.Дамытушылық: Аралас сандарды бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.
3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір - біріне көмектесуге тәрбиелеу.
Аралас сандарды бөлуді орындай біледі.
Электрондық оқулық, кішітіректер.
« Т әдріпі» әдісі
Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Менің арманым» әдісін қолданып,оқушылар өз армандарын,кім болғысы келетінін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.
Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында « Т әріпі» әдісі қолданылады:
1)Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.
Ережені әріптермен жазсақ:
a/b: c/d = a/b * d/c.
Мұндағы a – натурал сан немесе 0 саны, b,c,d – натурал сандар.
Мысалдар: 1) 4/7 : 2/3 = 4/7 * 3/2 = (4*3)/(7*2) = (2*3)/7 = 6/7; қысқаша: 4/7 : 2/3 = 4/7 * 3/2 = 6/7;
2) 0: 5/6 = 0
Санды нөлге бөлуге болмайды.Себебі кез келген санды 0-ге көбейткенде көбейтінді 0-ге тең болады.
Аралас сандарды бөлу..docx
Тақырыбы:
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Ресурстар
Қолданылатын әдістәсілдер
Пәнаралық байланыс:
Ұйымдастыру кезеңі:
Қыска мерзімді сабақ жоспары
Пәні:математика,5 «А» сынып.Күні 26.01.2015ж
Аралас сандарды бөлу.
1.Білімділік: Аралас сандарды бөлуге есептер шығару арқылы машықтандыру.
2.Дамытушылық: Аралас сандарды бөлуді,қысқартуды толық үйренеді.
3.Тәрбиелік: Ұйымшылдыққа,жауапкершілікке,бір біріне көмектесуге тәрбиелеу.
Аралас сандарды бөлуді орындай біледі.
Электрондық оқулық, кішітіректер.
« Т әдріпі» әдісі
Оқушылармен амандасу,түгендеу. «Менің арманым» әдісін қолданып,оқушылар өз армандарын,кім болғысы
келетінін сағат тілі бағытымен айтып,психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.
Сабақта орындалатын ісәрекеттер
Мұғалім әрекеті
I.Қызығушылықты ояту.14 минут
Оқушы әрекеті
Өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында « Т әріпі» әдісі қолданылады:
1)Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері
санға көбейту керек.
Ережені әріптермен жазсақ:
a
b :
c
d =
a
b *
d
c .
Мұндағы a – натурал сан немесе 0 саны, b,c,d – натурал сандар.
Математикалық терминдерге байланысты 2 топқа бөлінеді:
«Жай сандар», «Натурал сандар».
« Т әріпі» әдісі бойынша екі топтың бірі жай бөлшектерді бөлуге, ал
екіншісі натурал сандарды жай бөлшекке бөлуге 10 мысалдан келтіреді.
Және анықтамаларын жатқа айтады.
Мысалдар: 1)
қысқаша:
4
7 :
2
3 =
2
3 =
4
7 *
4
7 *
3
2 =
3
2 =
6
7 ;
4
7 :
4∗3
7∗2 =
2∗3
7
6
7 ;
= 2) 0:
5
6 = 0
Санды нөлге бөлуге болмайды.Себебі кез келген санды 0ге көбейткенде көбейтінді 0ге
тең болады.
2)Натурал санды бөлшекке бөлу немесе бөлшекті натурал санға бөлу.
Бөлінгіш немесе бөлгіш натурал сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек
түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.
Мысалы:
4 :
2
3 =
4
1 :
2
3 =
4
1 *
3
2 = 6
Әріптермен жазсақ: n:
a
b =
nb
a ;
a
b : n =
a
bn ; nнатурал сан.
II.Мағынаны тану.23 минут
Сағат тілімен бағыттас есептерді шығарып,бір бірін тексереді.
II.Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алып,
бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек.
2
5 : 1
7
9 =
22
5 :
16
9 =
22
5 *
9
16 =
99
40 = 2
Мысал. 1) 4
19
40 .
№799.
Аралас сандардың бөліндісін есептеңдер.
1
5 : 2
2
15 ; 3) 6
1
2 : 1
6
7 ; 5) 5
3
11 : 2
1)3 7
11 ; 7) 5
5
14 : 2
1
7 ;
7
8 : 4
2
5 : 1
1
6 ; 4) 6
7
9
2)1
8) 6
2
3 : 2
7
9 ; 6) 5
1
3 : 3
5
9 ;
№808.
Амалдарды орындаңдар:
9
10 ; 3) 2
1)
3
8 *
3
5 * ( 2
4
5 :
2
3 : 3
5)
1
5 );
2
5 ; 4)
6
7 :
2)
3
5 * 1
1
3 : 1
1
8 * ( 9
6) 1
3
4 );
2
11 * 1
3
8 :
3
4 ;
11
23 * 3
2
7 : 5
1
2 ;
№809.
Амалдарды орындаңдар:
1
12 +
1
6 ):(
3
8
1
4 ); 3) (
7
9
2
3 ):(
1
3 +
1)( 5
12 ); 5) (
5
7
2
3 ):(
4
9
5
12 );
2)( 1
5
12 +
4
9 ):(
5
8 ):(
6) (
1
3
1
4 ); 4) (
1
3
5
16 ):(
1
6
1
8 );
1
4 +
3
8 );
№810.
Теңдеуді шешіңдер.
1)( 1
7
10 ) х = 2
1
4 ; 3) ( 3
1
8 + 1
3
4 ) х = 2
1
6 ;
1
4 +
1
5 ) х = 1
4
5 ; 4) (2
1
12 1
5
6 ) х =
3
4 ;
2)(
№811.
1)Квадраттың периметрі 18
2
5 см.Квадраттың қабырғасы неше сантиметр?
2) Кубтың барлық қырларының қосындысы 69 см.Кубтың қыры неше сантиметр?
III:Ой толғаныс.5 минут Аралас бөлшектерді бөлуге мысалдар келтіру.
Әр оқушы 5 аралас бөлшекті бөлуге мысалдар келтіреді.
Сағат тілімен бағыттас, топтар бірін бірі тексеріп,бағалайды.
Үйге тапсырма
1мин
Бағалау 2мин
Рефлексия
№814, №815.
Формативті бағалау. « 2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі бойынша топтар өзара бағаланады.
ССП "Аралас сандарды болу" (5-сынып)
ССП "Аралас сандарды болу" (5-сынып)
ССП "Аралас сандарды болу" (5-сынып)
ССП "Аралас сандарды болу" (5-сынып)
ССП "Аралас сандарды болу" (5-сынып)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.