Сабақтың тақырыбы: Сүйектің құрылысы мен химиялық құрамы.
Сабақтың мақсаты: Сүйектің құрылысы мен химиялық құрамы туралы ақпарат алады. Сүйектің химиялық құрамы неден тұратынын және оның сүйекке қандай қасиет беретіні ажырата алады. Адам өміріндегі сүйектің маңызын түсінеді.
Негізгі идеясы Сүйек құрылысы және оның химиялық құрамы, қызметі туралы мағлұмат беру.
Оқыту нәтижелері 1.Сүйектің құрамы мен құрылысы туралы жалпы мәлімет алады.
2. онық химиялық құрамындағы органикалық және бейорганикалық заттардың маңызын ажырата алады.
3. сүйектің құрылысын жіктей алады.
Әдістер мен тәсілдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;
Оқыту үшін және оқуды бағалау;
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер;
Жеке жұмыс, топпен жұмыс,сыныппен жұмыс.
Формативті бағалау.
Үш тілділік, ПИЗА тапсырмалары.
Қолданылатын ресурстар. Сызба нұсқалары,бағалау парағы,А-3 парағы, стикер, маркер,айдың формалары. Интерактивті тақта, 8 сынып оқулығы. №7 зертханалық жұмыс. Сүйек, спиртті шам, шыпы, 10% туз қышқылы.
Пән аралық байланысы Химия
«Бекітемін»
Директордың орынбасары:
_________ "______ " ______ 2016ж
Күні: 29.04.2016
Пәні: Биология
Қысқа мерзімді жоспар.
Пән мүғалімі: Мырзабекова Б.
Күнғараева Н
Кабинеті: биология
Сабақтың
тақырыбы:
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды сүтқоректілердің жеке отрядтарының кеңінен таралған және сирек кездесетін түрлерімен таныстыру, олардың
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Негізгі идеясы
Оқыту нәтижелері
тіршілік әрекеттеріне байланысты біріненбірін ажырата білуге үйрету.
Әлемде таралған сүтқоректілер туралы мағлұмат беру.
1.Сүтқоректілер туралы жалпы мәлімет алады.
2.Оқушылар алға мақсаттар қойып, сол мақсаттарын жүзеге асыруға әрекет етеді.
3.Жүйелі сөйлеу,талдау,дәлелдеу, ұсыныс жасау дағдыларын дамиды.
4.Креативті ойлау дағдыларын топтық жұмыстар кезінде ой пікірін еркін жеткізеді.
Әдістер мен тәсілдер: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;
Оқыту үшін және оқуды бағалау;
Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс тәсілдер;
Жеке жұмыс, топпен жұмыс,сыныппен жұмыс.
Үш тілділік.
Сызба нұсқалары,бағалау парағы,А3 парағы, стикер, маркер,айдың формалары. Интерактивті тақта,
Қолданылатын
ресурстар.
Пән
байланысы
аралық
География, ағылшын тілі
Сабақтың барысы
Сабақ
кезеңдері
Уақ
ыт
Тапсырма
Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушылардың ісәрекеті
Бағалау
Ұйымдаст
3
Топқа бөлу. Оқушылармен амандасу. Топқа бөлу. Good morning pupils.
Амандасады, көңіл күйлері Мадақтау «Білу»
5
мин
ыру кезеңі мин Оқушылард
ы түгендеу,
топ
басшысын
сайлау
«Сиқырлы
сандық»
Әдісі
арқылы үй
тапсырмасы
бойынша
сұрақтарға
жауап береді
Қызығушы
лық
тарын ояту
«Түсіну»
Жаңа
тақырып
тың
мазмұнын
3
мин
«Полиглот»
әдісі
бойынша
өткен
тақырып
Оқушыларды 3 топқа бөлу. Жануарлар арқылы
1топ: жыртқыш сүтқоректілер carnivorous mammals хищных
млекопитающих
2топ: кемірушілер – грызуни rodents
3топ: Жұптұяқтылар – парнокопытных clovenhoofed
Үйге берілген тапсырма сұрақжауап арқылы диалогқа түсіру.
«Сиқырлы сандық»
10 – Алғашқы аңдардың құстарға ұқсастығы? (клоакаклоака
cloaca)
20 – сүтқоректілердің жүрегі неше бөлімнен тұрады? (екі
жүрекше –двух предсердий two hearts, екі қарынша – двух
желудочков two ventricles)
30 Ұрық аналық жыныс мүшесі неде жетіледі? (жатыр –
плацентаplacenta)
40 Жер астында тіршілік ететін сүтқоректілерді ата?
(көртышқандаркротыmoles, соқыр тышқандар –слепыши
blind moles, қалталы көртышқандарсумчатые кроты–
marsupial moles )
50 – Сүтқоректілердің кеуде мен құрсақ қуысын не бөліп
тұрады? (көкетдиафрагма diaphragm)
60 – Езуден шықшытқа дейінгі жақсүйекті иекпен жалғастырып,
тұтастыратын бұлшықет қалай аталады? (ұрт)
70 Әлемдегі ең ұзын күйіс қайрайтын жануарды ата? (керік –
жираф girrafe)
80 Суда тіршілік ететін сүтқоректілерді ата? (құндыздар –
бобры beavers, жұпартышқандар moles, ондатрлар –
ондатры – ondatra, кәмшаттар – выдра – mink or otter,
түлендер – тюлени seals, киттер – кит whales)
90 – Сүтқоректілер туралы зерттейтін ғылым қалай аталады
(маммология маммология mammalogy)
1.
“Полиглот” суретпен жұмыс. “Polyglot”
Ұшатын сүтқоректіні көрсет:
(Жарқанат, летучая мышь, bat )
What mammal does fly?
көтерікі болады. 3 топқа
бөлінеді.
Топ басшысын
сайлайды.
Оқушылар ұяшықтарды таңдау
арқылы сұрақтарға ауызша
жауап береді. Қазақ тілінде,
орыс тілінде, ағылшын тілінде
жауаптарды айтады.
Фишка
арқылы,
кретериалды
бағалау.
топты бағалау
тақтадағы
Интерактивті
суреттердің
ішінен дұрыс
жауапты тауып оны қаза
тілінде, орыс тілінде, ағылшын
тілінде айтады.
Фишка
арқылы,
кретериалды
бағалау.
топты бағалау ұғындыру
«Миға
шабуыл»
арқылы жаңа
тақырыпты
ашу
Мына
сүтқоректілердің қайсысы
Жұмыртқа салу арқылы көбейеді:
(үйректұмсық, утконос platypus)
What is the egglaying mammal?
Суда тіршілік ететін сүтқоректіні көрсет?: (кит, whale)
What is the aquatic mammal? Ең биік сүтқоректі? керік (жираф)
What is the longest mammal? (giraffe)
15
мин
«Мәтінмен
жұмыс»
«Қолдану»
Жаңа
тақырып
тың
мазмұнын
ұғындыру
Жаңа сабақты таныстыру
Қазақстанда мекендейтін сүтқоректілер
Бунақденеқоректі
лер отряды
Кемірушілер
отряды
Қоянтектесте
р отряды
Қолқанатты
лар отряды
Жұптұяқтылар,
тақтұяқтылар отряды
Жыртқыштар
отряды
Ескекаяқтылар
отряды
Қазақстанда сүтқоректілердің 8 отрядына жататын 178
түрі таралған
Видео сүтқоректілер туралы.
Оқушыларға мәтін берілерді.
1. Жыртқыштар отряды
2. Кемірушілер отряды
3. Жұптұяқтылар, тақтұяқтылар отряды
талқылап,
Оқушылардың мұндағы
мақсаты берілген тапсырманы
өздері
өз ой
пікірлерімен санаса білуі,
топпен жұмыс жасауы. Бір
біріне түсіндіреді. Әр топ өзіне
берілген тапсырманы ауызша
жауап береді.
Фишка
арқылы,
кретериалды
бағалау.
топты бағалау «Қаламсап ортада» әдісі арқылы мәтіннен түсінгенін
сұрау.
Терминдік сөзлдер
Сүтқоректілердің ағылшын, орыс тілінде,
қазақа тілінде атауы:
Бунақденеқоректілер – насекомоядных insectivorous
Кемірушілер отряды – грызуни – rodents
Қоянтектестер отряды – зайцеобразных – lagomorphs
Қолқанаттылар отряды – рукокрылых сhiroptera
Жұптұяқтылар, тақтұяқтылар отряды – парнокопытных cloven
hoofed
Жыртқыштар отряды – хищных млекопитающих carnivorous
mammals
Ескекаяқтылар отряды – непорнокопыхных solipeds
Талдау
10
мин
«Work
with map»
To glue the mammals into the map, which lives in
Kazakhstan region, answering to these questions.
1) What kind of mammals have you read about? (We have read
about lagomorphs, carnivorous, insectivorous mammals?)
2) Can you tell us the names of lagomorphs’ mammals? (They
are rabbits, chiropters, cloven – hoofed, deer, swine, roe deer,
arches)
3) Where can we meet them? What do they eat? (We can see
them in the deserts, mountains, seas, rivers, lakes forests and
under the ground. They eat insects and small fishes)
4) Where we can see arches? (we can see them in Balqash,
Zaisan, Betpaqdala , Qyzylqum, Aral, Ustirt and in Mangistau
region)
5) Give the names of insectivorous mammals? And in what
regions do they live? (They are hedgehogs, moles, rat moles,
rodents, marmots and eared rodents. We meet hedgehogs in the
және
Ағылшын тілінде мәтінде
оқылған сүтқоректілердің қай
немен
жерде
туралы
қоректенетіні
мәліметтерлі
картаға
жабыстыру арқылы табады.
Сұрақтарға ауызша жауап
беру.
Фишка
арқылы,
кретериалды
бағалау.
топты бағалау desert of Mangistau, we meet different kinds of moles in the rivers
of Edil, Zhaik, Tobyl and Obagan. )
6) What can you say about carnivorous mammals? Where do
they live and what do they eat? (They are brown bears, wolves,
cheetah, snow leopard, sable, otters and beavers. They live in the
mountains of Altai, Tarbagatai and Tien Shan and reserves of
AksyZhabagly, Almaly, Markakol. They eat wild rabbits, moles
and ets. We should protect them because they were included in
RED BOOK of Kazakhstan)
БУНАҚДЕНЕҚОРЕКТІЛЕР
КЕМІРУШІЛЕР
ЖҰПТҰЯҚТЫЛАР
ЖЫРТҚЫШТАР
1.Күрек тістері жақсы жетілген.
2.Дене температурасы онша тұрақты емес
3.Түр құрамы өте көп
4.Сойдақ және азу тістері жақсы жетілген
5.Миы нашар дамыған
6.Үшінші және төртінші саусақтары жақсы дамыған
7.Қарақұйрық, ақбөкен, бегемот
8.Кірпі,жұпартышқан,жертесер
9.Борсық, күзен, қабылан, ілбіс
10 Қалқанқұлақ,жайра, көк суыр
11.Тұмсығы алға қарай шығыңқы
12. Сойдақ тістері өте өткір
13. Тістерінің құрылысы біркелкі
14. Кей түрі ін қазып тіршілік етеді
15. Қуысмүйізділер деген тұқымдасы бар
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату
Оқушыларды жеке бағалау. Әр торптың топ басшысы
оқушыларының барлық баллдарын қосып бағасын қояды.
4. “ЕҢ,ЕҢ,ЕҢ....” қызықты деректер
1) Ең үлкен сүтқоректі көк кит.Ұзындығы 33 м, салмағы
150т. Киттің бойының
Жинақтау
4
мин
арқылы
«Сәйкестен
діру
картасы»
жаңа
сабақты
қорытындыл
ау
Бағалау
2
мин
Өзінөзі
бағалау
Бағдарша,
бағалау
парақшалар
ы
Берілген
сәйкестендіру
кестесін толтырады. Ауызша
жауап береді.
А2,5,8,11,13
Ә1,10,14
Б6,7
В3,4,9,12,15
Фишка
арқылы,
кретериалды
бағалау.
топты бағалау
Оқушыларды топ басшысы
жалпы ұпайын
бағалайды,
шығарады.
«Ең,
ең»
қызықты дерект ер айтылады.
ең,
Мадақтау ұзындығы құрлықтағы 5 қабатты үймен тең. Судың бетіне
1000 м тереңдіктен 1520
секундта шыға алады. Терісінің астында 1 метрдей май
қабаты бар, дене тепературасы
тұрақты 3437ºС ыстық болады.
2) Ең кішкентай сүтқоректіқызғылт тісті жертесер.
Ұзындығы 35 см, салмағы 1,73 грамм.
Зат алмасуы тез жүретіндіктен өте қомағай болып келеді.
Күніне өзінің салмағынан 3 есе
(30 гр) азық жейді
3) Ең жүйрік сүтқоректіқабылан. Африкада, Иран,
Түркменстан елдерінде тіршілік етеді.
Қабылан сағатына 100 км/сағ жылдамдықпен 550 мге
жүгіре алады.
4) Ең жалқау сүтқоректіүшсаусақты жалқаңаң. Оңтүстік
Африкада ағаш басында тіршілік
етеді. Жалқаулығы сондай түктерінде жасыл балдырлар
өседі. Жылдамдығы 1,82,4 м/мин
немесе 0,10,16 км/сағ.
5) Ең биік сүтқоректі жайлаң (жираф). Ол сахараның
оңтүстігінде Африканың қуаң
саваннасы мен шөлейт аудандарын мекендейді. Оның
биіктігі5,5 метр. Салмағы1000 кг,
буаз болу мерзімі15 ай.
6) Ең ұзақ буаз болатын сүтқоректіазиялық піл. Оның буаз
болу мерзімінің ұзақтығы690на
760 күнге дейін созылады. Бұл адамның бала көтеруімен
салыстырғанда 2,5 есе ұзақ.
7) Ең ақылды сүтқоректідельфин.Көптеген мұхиттарда және
теңіздерде тіршілік етеді.
қыртыстарының иірімі адамдікімен
салыстырғанда екі есе көп. Олар еш уақытта ұйықтамайды,
яғни көзін ашып ұйықтайды.
Себебі миының оң және сол бөлігі кезектесіп тынығады.
Миының салмағы1700 гр, адамдікі1400 гр. Ми Рефлексия 3
мин
Қағазға
толтыру
Оқушыларға «Түсіндім, Түсінбедім, түсінгім келеді» бетшелер
тарату арқылы оқушылардан бүгініг сабақ туралы ой пікірлерін
білу.
Ұсынылған стикерге бүгінгі
сабақта не үйренгеніні және
ұсыныс жазады.
Мадақтау
№
Орта белгілер
Бунақденеқоректі
лер
Кеміруші
лер
Жұптұяқты
лар
Жыртқыш
тар
1 Күрек тістері жақсы жетілген.
2 Дене температурасы онша тұрақты
емес
3 Түр құрамы өте көп
4 Сойдақ және азу тістері жақсы жетілген
5 Миы нашар дамыған
6 Үшінші және төртінші саусақтары
жақсы
дамыған
Тұмсығы алға қарай шығыңқы
7 Қарақұйрық, ақбөкен, бегемот
8 Кірпі,жұпартышқан,жертесер
9 Борсық, күзен, қабылан, ілбіс
1
Қалқанқұлақ,жайра, көк суыр
0
1
1
1
2
1
3
1
4
1
5
Сойдақ тістері өте өткір
Тістерінің құрылысы біркелкі
Кей түрі ін қазып тіршілік етеді
Қуысмүйізділер деген тұқымдасы
бар
№
1
2
3
4
Орта белгілер
Бунақденеқоректі
Кеміруші
Жұптұяқты
Жыртқыш
лер
лер
лар
тар
Күрек тістері жақсы жетілген.
Дене температурасы онша тұрақты
емес
Түр құрамы өте көп
Сойдақ және азу тістері жақсы
жетілген
5 Миы нашар дамыған
6 Үшінші және төртінші саусақтары жақсы
дамыған
Тұмсығы алға қарай шығыңқы
7 Қарақұйрық, ақбөкен, бегемот
8
Кірпі,жұпартышқан,жертесер
Борсық, күзен, қабылан, ілбіс
9
1
Қалқанқұлақ,жайра, көк суыр
0
1
1
1
2
1
3
1
4
1
5
Сойдақ тістері өте өткір
Тістерінің құрылысы біркелкі
Кей түрі ін қазып тіршілік етеді
Қуысмүйізділер деген тұқымдасы
бар
сүтқоректілердің қаңқасы неше бөлімнен тұрады? (бас сүйегі – head bones, омыртқа жотасы – back bones, иық белдеуі – shoulders, алдыңғы және
артқы аяқ legs, жамбас белдеуі – pelvis, кеуде қуысы breast)
сүтқоректілердің жүрегі неше бөлімнен тұрады? (екі жүрекше – two hearts, екі қарынша two ventricles)
Ұрық аналық жыныс мүшесі неде жетіледі? (жатыр – плацента, placenta)
Жер астында тіршілік ететін сүтқоректілерді ата? (көртышқандарmoles, соқыр тышқандар – blind moles, қалталы көртышқандар – marsupial
moles )
сүтқоректілердің ішінде күйіс қайыратын жануарлардың қарыны неше бөлімнен тұрады? (4 бөлімнен тұрады. Таз қарын, ұлтабар, жұмыршақ,
қатпаршақ) – Езуден шықшытқа дейінгі жақсүйекті иекпен жалғастырып, тұтастыратын бұлшықет қалай аталады? (ұрт)
Әлемдегі ең ұзын күйіс қайрайтын жануарды ата? (керік – жираф girrafe)
Суда тіршілік ететін сүтқоректілерді ата? (құндыздар – бобры beavers, жұпартышқандар moles, ондатрлар – ондатры – ondatra, кәмшаттар –
выдра – mink or otter, түлендер – тюлени seals, киттер – кит whales)
– Сүтқоректілер туралы зерттейтін ғылым қалай аталады (маммология mammalogy)
ҮйректұмсықутконосPlatyus Жарқанат летучая мышьBаt Жарқанат летучая мышьBаt Керік Жираф –Giraffe
сүтқоректілердің қаңқасы неше бөлімнен тұрады? (бас сүйегі – head bones, омыртқа жотасы – back bones, иық белдеуі – shoulders, алдыңғы және
артқы аяқ legs, жамбас белдеуі – pelvis, кеуде қуысы breast)
сүтқоректілердің жүрегі неше бөлімнен тұрады? (екі жүрекше – two hearts, екі қарынша two ventricles)
Ұрық аналық жыныс мүшесі неде жетіледі? (жатыр – плацента, placenta)
Жер астында тіршілік ететін сүтқоректілерді ата? (көртышқандарmoles, соқыр тышқандар – blind moles, қалталы көртышқандар – marsupial
moles )
сүтқоректілердің ішінде күйіс қайыратын жануарлардың қарыны неше бөлімнен тұрады? (4 бөлімнен тұрады. Таз қарын, ұлтабар, жұмыршақ,
қатпаршақ)
– Езуден шықшытқа дейінгі жақсүйекті иекпен жалғастырып, тұтастыратын бұлшықет қалай аталады? (ұрт)
Әлемдегі ең ұзын күйіс қайрайтын жануарды ата? (керік – жираф girrafe)
Суда тіршілік ететін сүтқоректілерді ата? (құндыздар – бобры beavers, жұпартышқандар moles, ондатрлар – ондатры – ondatra, кәмшаттар –
выдра – mink or otter, түлендер – тюлени seals, киттер – кит whales)
– Сүтқоректілер туралы зерттейтін ғылым қалай аталады (маммология mammalogy)
ҮйректұмсықутконосPlatyus Жарқанат летучая мышьBаt Жарқанат летучая мышьBаt Керік Жираф –Giraffe Кірпі (Ёжик)
Жұпартышқан
(выхуоль)
Суыр (сурки)
Кәмшат
қайыр(бабровая стуря)
Құндыз (бобр)
Қалқанқұлақ
(ушастый)
Ақбөкен
Ақ қоян (белый
кролик)
салпаңқұлақты
(ушастая)
(кабан)
Қабан
олени марал
Арқар
(сайгаки) қоңыр аю («
Түлкі (лисицы)
Сілеусін (рысь)
қабылан (гепард)
Қасқыр (волк)
қарбарысы Ілбіс
0 Кемірушілер –
грызуни
rodents Топ аты: ___________________________________________________
Бағалау бетшесі
оқушы
__________
№1
_
№2
оқушы
_________
№3
Оқушы
________
№4
Оқушы
_________
№5
оқушы
________
Қорытынды
Сабақ барысы
«Білу» Үй тапсырмасы.
«Сиқырлы сандық»
«Түсіну» миға шабуыл
«Полиглот»
«Қолдану» жаңа сабақ, (жаңа сабақты
талқылауы, үлес қосуы, ой пікірі, жеткізе
білуі) «Қаламсап ортада»
«Талдау» (картамен жұмыс жасауы,
сұрпақтарға жауап беруі)
«Work with map»
«Жинақтау»
«Сәйкестендіру кестесі»
Жалпы ұпай
Баға
2518 «5» Өте жақсы «5»
1711 «4» Жақсы – «4»
10 – 5 «3» Қанағаттанарлық – «3» 4 – 1 «2»
Топ аты: ___________________________________________________
Бағалау бетшесі
оқушы
__________
№1
_
№2
оқушы
_________
№3
Оқушы
________
№4
Оқушы
_________
№5
оқушы
________
Қорытынды
Сабақ барысы
«Білу» Үй тапсырмасы.
«Сиқырлы сандық»
«Түсіну» миға шабуыл
«Полиглот»
«Қолдану» жаңа сабақ
«Қаламсап ортада»
«Талдау» картамен жұмыс
«Work with map»
«Жинақтау»
«Сәйкестендіру кестесі»
Жалпы ұпай
Баға
2518 «5» Өте жақсы «5»
1711 «4» Жақсы – «4» 10 – 5 «3» Қанағаттанарлық – «3»
4 – 1 «2»
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Сүтқоректілердің көптүрлілігі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.