Сабактын темасы: Суу эриткич
Сабактын максаты:
а) окуучулар суунун турмуштагы мааниси, суу кандай жол менен эриши жөнүндө билимин кенейтишет.
б) Окуучулар сууну турмушта үнөмдүү пайдаланууга үйрөнүшөт.
В) Табиятка болгон сүйүүлөрү калыптанат,жаратылышты коргоого тарбияланышат.
Сабактын методу: интерактивтүү метод
Сабактын тиби: жаны материалдарды окуп үйрөнүү сабагы
Сабактын жабдылышы: сүрѳттѳр, ватман, маркер:
Сабактын жүрүшү:1-кадам жагымдуу маанай
2-кадам мээ чабуул
3-кадам ѳтүлгѳн сабакты кайталоо
4-кадам долбоор менен иштөө
5-кадам жыйынтыктоо
6-кадам окуучуларды баалоо
7-кадам үйгѳ тапшырма
1-кадам: Жагымдуу маанай:
Кана балдар сабагыбызды баштоодон мурда бири-бирибизге жагымдуу создорду тартуулайлы.
2-кадам. Келгиле айтылган комплименттер учун кол чаап коелу.
Сабагыбызды баштаарда алтын эрежени эске алалы.
1)Химиялык элемент деген эмне?
2)Кычкылтек, азот деген элементтерди ким ачкан?
3)Молекула деген эмне?
4)Атом деген эмне?
5)Татаал заттар д.э?
6)Жонокой заттар деген эмне?
3-кадам: ѳтүлгѳн теманы бышыктоо менен жаны теманы баштоо.
Канча,канча кылымдардын кыйра откон,
Кыйры менен кылка муун бирге откон.
Байыртадан бабалар уулуна,
Касиеттуу суунун тилин уйроткон! Бул ыр эмне жонундо айтылды.
Азаматсынар, бугунку биздин темабыз дал ушу суу жонундо болмокчу. Суу биздин жаратылыштын бир болугу, жашоо булагыбыз. Биз адам баласы суусуз жашай албайбыз.Уйкудан ойгоноорубуз менен сууга жуунуп, анан тамактанабыз.
-Ушул сууну биз кайдан алабыз-деген суроо баарыбыздын оюубузда болсо керек.
Ал эми суу булак болуп жер алдынан чыгат.Тоо башындагы монгудон эрип келет дагы озон сууларды пайда кылат.Озон суулар бири-бирине кошулуп отуруп, дарыяга айланат. Дарыялар колго, дениздерге агып барат. Демек жерде кургактыктан суу коп. Жер бетинин ¾ болугун суу каптап турат.
Суунун касиеттери:
Суу жердин бетинде уч абалда кездешерин силер билесинер.
Баарынан коп суюк суу турундо, андан кыйла аз олчомдо каттуу суу (кар, муз), газ турундо (буу) кездешет. Суу эн туруктуу бирикме. Ал туссуз, жытсыз, тунук, формасыз суюктук.Сууну ысытса кайнайт, бууга айланат.1000 о С чейин ысытса да ажырайт.Эгерде бууну муздатса сууга айланат, дагы температураны андан ары томондотсо, музга отот.
Суунун эн бир асыл касиети адамга, жан-жаныбарларга, осумдукторго, тируу организмдерге омур берет. Адам баласына эн керек зат, жада калса жер бетине корк берип, кооз гулдорду жайнатып остургон да суу. Суунун касиеттерин айта берсек абдан коп.
Адамдарга Жаныбарларга Осумдукторго
Тамактанууга айбанаттар канаттуулар чоптор, бак-дарактар
Кунумдук жашоо уй жаныбарлар
тиричилигине керектелиши
азыктанууга сугаруу учун
Эми балдар суунун касиеттерин аныктап коргулочу.
1-топ. Суунун тусуно.
Суунун туссуз экендигин далилдоо учун, кок, сары, жашыл, кызыл тустогу кагаздарды алалы.Сууну кагаздардын тустору менен салыштыралы.Суунун кандай тусто деп айта алабыз.Чынында эле суу туссуз.
2-топ.Суунун тунуктугуна.
Суунун тунук экендигин далилдедик.Бир стаканга сут, бир стаканга суну алалы. сутко, сууга кашык салып королу. Суунун ичинен кашык корунду. Ал эми сутттон короалбайбыз. Демек биз суну тунук деп далилдедик.
3-топ. Суунун даамына
Суунун дамы жок экендигин далилдоо учун биз каннттын, пияздын даамы кандай экендиги бизге белгилуу.Кантт-каттуу, пияз ачуу.Ал эми суунун даамы болбойт.Ал эми жаратылышта шор суулар кездешет.Алар туз даамданат.
Мисалы: Ысыкколдун суусу туздуу.Сууда жыт жок экендиги белгилуу.
Суу акканда озу менен кошо кумдун, топурактын жана ар кандай заттардын эрибеген болукчолорун агызып келет.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.