Бекітемін: Директордың оқу-тәрбие жұмыстары
жөніндегі орынбасары Г.Дөңесова
Қысқа мерзімді жоспар
№249 мектеп-лицей |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1А бөлім Геометрияның алғашқы мәліметтері |
||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ибраимова Раушан Талғатқызы |
||||||||
Сынып: 7 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны |
|||||||
Сабақ тақырыбы |
Сыбайлас және вертикаль бұрыштар және олардың қасиеттері |
||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.1.1.9 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың анықтамаларын білу; 7.1.1.10 сыбайлас және вертикаль бұрыштардың қасиеттерін дәлелдеу және қолдану; |
||||||||
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану |
||||||||
Сабақ мақсаттары |
|||||||||
Оқушылардың барлығы: - сыбайлас және вертикаль бұрыштар ұғымы туралы оқушылардың түсініктерін кеңейтеді, олардың қасиеттерін түсіндіру және оларды есептер шығаруда қолдануды үйренеді |
Оқушылардың басым көпшілігі: сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамасын, қасиеттерін білу және олардың градустық өлшемдерін табу білімдерін, сызбаларын салу және ажырату бейімділіктерін қалыптастырады |
Кейбір оқушылар: Тақырыптың мағанасын түсінеді,есептер мен тапсырамалар арқылы өз бетімен жұмыс істеп үйренеді |
|||||||
Бағалау критерийлері |
сыбайлас және вертикаль бұрыштар анықтамасын, қасиеттерін білу және олардың градустық өлшемдерін табу, сызбаларын салу |
|
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады |
|
|||||||
Құндылықтарға баулу
|
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана |
|
|||||||
Пәнаралық байланыстар |
Сызу |
|
|||||||
Алдыңғы білім |
Сызу |
|
|||||||
Сабақ барысы |
|||||||||
Сабақтың жоспарлан- ған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
Сабақ басы 2 минут
10 минут |
Бұрыш ұғымына байланысты сұрақтар (білімді жандандыру): Геометриялық фигура – бұрыштың анықтамасы. Бұрыштың қандай түрлері бар? Сүйір бұрыш деп қандай бұрышты айтады? Қандай бұрышты доғал бұрыш деп айтады? Қандай бұрышты тік бұрыш деп айтады? Тік бұрыш деп қандай бұрышты айтады? Толық бұрыш дегеніміз қандай бұрыш? Бұрышты өлшем бірлігі. Бұрышты қандай құралмен өлшейді? Бұрышты өлшеу қасиеттері (аксиомалар). Қандай бұрыштарды тең бұрыштар деп айтамыз? |
|
|||||||
Сабақ ортасы 10 минут
10 минут
|
Егер екі бұрыштың бір қабырғасы ортақ, ал қалған екі қабырғалары толықтауыш сәулелер болып келетін екі бұрыш сыбайлас бұрыштар деп аталады. О – бас нүкте, ОА – ортақ қабырға. ОВ, ОD қабырғалары – бір –біріне толықтауыш сәулелер. Теорема: Сыбайлас бұрыштардың қосындысы 180º- қа тең. Дәлелдеуі: ІІІ4 аксиомасы негізінде: ÐАОD +ÐDОВ = ÐАОВ. ÐАОВ – жазыңқы бұрыш, ÐАОВ = 180º. Ендеше, ÐАОD +ÐDОВ = 180º. Д.к.о. О нүктесінде қиылысқан а және b түзулері берілсін. a∩b =О. Ð1, Ð3 және Ð2, Ð4 – вертикаль бұрыштар. Бір бұрыштың қабырғалары екінші бұрыш- вO тың қабырғаларының созындысы болып С 3D келетін екі бұрышты – вертикаль бұрыштар деп атайды. ОС, ОВ және ОА, ОD сәулелері бір –бірінің созындысы. Теорема: Вертикаль бұрыштар тең болады. Дәлелдеуі: a∩b =О. Ð1, Ð3 вертикаль бұрыштар. Ð1 + Ð2 = ÐАОD; Ð3 + Ð2 = ÐВОС. ÐАОD = 180º → Ð1 +Ð2 =180º , Ð1 = 180º - Ð2 (1) ÐВОС = 180º → Ð3 +Ð2 =180º; Ð3 = 180º - Ð2 (2) (1), (2) ÞÐ1=Ð3. Д.к.о.
Төмендегі тапсырмалар Ауызша есептер: АВС бұрышы 111, 90, 15 градусқа тең деп алып, АВС бұрышына сыбайлас бұрыш табыңдар. Сыбайлас бұрыштардың бірі тік бұрыш, екінші бұрыш қандай болады? Сыбайлас екі бұрыштың биссектрисалары жасайтын бұрышты табыңыздар. Вертикаль бұрыштардың биссектрисалары бір түзудің бойында жататынын дәлелдеңдер. Вертикаль бұрыштардың бір бұрышы 44015!-қа тең. Қалған бұрыштарын табыңдар.
|
|
|||||||
Сабақ соңы |
Үй тапсырмасы |
|
|||||||
Саралау– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе? 2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды? |
Бір бірінің жұмыстарын тексеріп бағалау, Өз-өзін тексеру, |
қауіпсіздік ережелерін есте сақтау |
|||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.