"Сызықтық функция және оның графигі" тақырыбына ашық сабақ
Мақсаты:
7.5.1.5 y=kx+b түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу, оның графигін салу және графиктіңk және b коэффициенттеріне қатысты орналасуын анықтау;
7.5.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу нүктелерін графикті салмай табу;
7.5.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b таңбаларын анықтау;
7 ашық сабақ.docx
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4
Мектеп: №3 ХОМ
Күні: 14.11.18
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
Мұғалімнің атыжөні:Кариманова А.Т
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
Сызықтық функция және оның графигі
7.5.1.5 y=kx+b түріндегі сызықтық функцияның анықтамасын білу,
оның графигін салу және графиктіңk және b коэффициенттеріне
қатысты орналасуын анықтау;
7.5.1.6 сызықтық функция графигінің координата осьтерімен қиылысу
нүктелерін графикті салмай табу;
7.5.1.7 у = kx + b сызықтық функциясының графигінен k және b
таңбаларын анықтау;
Сабақтың мақсаты
Сызықтық функция және оның графигін сала білуге, сызықтық
функцияның графигі бойынша оны формуламен жазуды үйрету.
Бағалау критерийі
Тілдік мақсаттар
Құндылықтарға
баулу
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы білім
сызықтық функцияның графигін салу жолын біледі;
сызықтық функцияның графиктерін сала алады;
k мен bға байланысты графиктін орналасуын біледі;
Оқушылар функция ұғымы бойынша математикалық терминдерді дәл
қолдана отырып, өз тұжырымдарын талқылайды;
Пәнге тән лексика мен терминология:
Тәуелділік, функция, аргумент, тәуелсіз айнымалы, тәуелді айнымалы,
функцияның мәні, функцияның анықталу облысы, функцияның мәндерінің
облысы, функцияның берілу әдістері, функция графигі, сызықтық функция.
Тура пропорционалдық, пропорционалдық коэффициент.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Қандай да бір Х жиынының әрбір х элементіне У жиынынан алынған тек бір
ғана у элемент сәйкес қойылады;
Тәуелділік функция болады/болмайды.
Аргументтің көрсетілген мәнінде функцияның мәні ... болады.
Функцияның көрсетілген мәнінде аргументтің мәні ... болады.
Берілгендердің қайсысы айнымалы/тұрақты болады?
Функция формуламен/ кестемен/ графикпен/ сипаттаумен берілген.
а мен b шамалары тура пропорционал.
Сызықтық функция графигін салудың алгоритмі.
Берілген сызықтық функция графигі ... координаталық ширекте орналасқан.
Графиктердің қиылысулары ... білдіреді.
Сабаққа жауапкершілікпен қарауға, топтық және жұптық жұмыста
белсенділік танытуға, көмектесу. Ынтымақтастыққа баулу.
Бұл тақырып кейбір тәуелділіктердің, мысалы физика пәнінде,
арасындағы байланыстарды модельдеуге керектігін көрсетеді және
сол тәуелділіктердің графиктерін салуға көмектеседі.
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
Оқушыларды "Көңіл күйді анықтау" әдісі
арқылы топқа бөлемін. Оқушылар жетондарды
таңдап, "Жарқын болашақ", Дарынды ұрпақ",
"Асқақ арман ", " Биік шың" топтарына
бөлінеді. Оқушылар бірбіріне бүгінгі күнге
сәттілік, тілек тілейді."Жүректерініздегі елге
деген құрметпен, Күннің шуағындай ізгілікпен,
Аялы алақнның нүрымен
Көтеріңкі көңіл күймен сабағымызды
бастаймыз".
Үй тапсырмасын тексеру: ( жасыл парақшада
жазылған жауап дұрыс, сары парақшадағы
жауаптар дұрыс емес )
«Миға шабуыл»
Қандай тәуелділікті функционалдық
тәуелділік деп атайды?
Тәуелді және тәуелсіз айнымалы не?
Функцияның анықталу облысы деп нені
айтамыз?
Функфияның графигі деп нені айтады?
Фукнцияның берілу жолдары?
Жаңа білімді меңгерту.
Жалпы сұрақ:
"Аялы
алақан", " Жүрек"
"күн шуақ"
"смайлик"
Тақырып бойынша
үлестірме материалдар
Бензині бар 20 литрлік канистрден х литр
бензин алынды . Егер 1 л бензин салмағы
0,9 кг болса , онда канистрде қалған
бензиннің салмағы уті табу керек.
Жауабы: У=180,9х
«Басбармақ» арқылы бағалау.
Оқушылар өз жауаптарын А3 қағазына
жазып көрсетеді. Дұрыс жауабын бірге
талдайды.
Мұғалім презентация арқылы сызықтық
функцияның анықтамасын айтады.
Анықтама.
( мұндағы хтәуелсіз
y
kx
l
берілген
айнымалы, k және lқандай да бір сандар)
формуласымен
функция
сызықтық функция деп аталады.
Сызықтық функцияның графигі түзу сызық
болады.
1)Сызықтық функциялардың графиктерін
салу дағдыларын дамыту үшін оқушыларға
жұптық жұмысты ұсынамыз.Оқушылар
жұпқа бөлініп, тапсырма орындайды.
Жұптар бірінбірі бағалайды.
1 тапсырма Топпен жұмыс.
Бағалау кретерийі
1. х айнымалыға мән беріп, у –тің
мәнін табады 2. Алынған нүктелерді
координаталық жазықтықта
белгілейді.
3. Нүктелерді сызғышпен сызады
4. Сызықтық функцияда тек түзу
сызық болатындығын біледі.
а) Берілген функциялардың графиктерін
салыңдар
1.y=3х−22.y=0,5х−1
3. у=3х+5 4. у= 0.2х
2 тапсырма
Суреттер бойынша тура
пропоционалдық коэффицентін
анықтап , оның формуламен жазады.
Сергіту
«Артығын алып таста» әдісі
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен
артығын тап
1.Функфия , кесте , график , түбір.
2. нүкте, бұрыш, дәреже, координата.
3. аудан, уақыт, у, көлем.
4.пропорция, теңдеу, сызу, теңсіздік
5.коэфицент, түбір, бос мүше, шар.
Ұжымдық жұмыс.
Берілген функциялардың ішінен сызықтық
функцияларды теріп жаз.
Кері байланыс.
«Бағдаршам»
Парақтар тақырыпты түсінгенін көрсету үшін
пайдалануға болады (мысалы, қызыл
түс =БАРЛЫҒЫ, сары түс =КӨБІ, жасыл
түс=КЕЙБІРІ).
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Кеспе қагаздар
Стикерлер
Қызыл, сары, жасыл түсті
парақтар
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
«Бағдаршам» әдісі арқылы кері байланыс
жүргіземін.
(мысалы, қызыл
түс =БАРЛЫҒЫ, сары түс =КӨБІ, жасыл
түс=КЕЙБІРІ).
Оқушылар «Физикалық
эстафета» әдісінде барлық
оқушылар орындарынан
тұрып қозғалады. Осы
жерде денсаулық сақтау
технологиясы сақталады.
Сабақтың соңы
Үй тапсырмасы:
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай тапсырмалар
бересіз?
«А,В,С» әдісі арқылы
оқушылар саралап сұрақ
қоюға, жауап беру кезінде
ойларын жүйелеуге, кейбір
оқушылар берілген жауапты
бақылап толықтырады.
«Еркін ізденіс стратегиясы»
әдісі арқылы шығармашылық тапсырманы
орындау арқылы зерттеу
дағдылары қалыптасады
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
"Сызықтық функция және оның графигі"
"Сызықтық функция және оның графигі"
"Сызықтық функция және оның графигі"
"Сызықтық функция және оның графигі"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.