Технологическая карта урока по английскому языку
Название предмета: Английский язык 8 класс
Дата: 19. 11.21
Тема урока: Работа/ Work
Цель урока: создание условий для практического применения языкового и речевого материала в знакомых и незнакомых ситуациях по теме «Работа»;
Планируемые результаты урока:
Предметные: научиться высказываться о видах занятости с опорой на схемы, развивать навыки аудирования и говорения
Личностные: воспитывать уважение к людям разных профессий, стремиться совершенствовать иноязычную речь
Метапредметные: развивать навыки самоконтроля, самооценки, развивать коммуникативные УУД через говорение и аудирование
Место урока в системе уроков данного раздела: 2b (стр.44-45)
Тип урока: урок усвоения новых знаний
Основные термины и понятия: лексика по теме «Работа»
Наглядность: презентация, учебник «Английский в фокусе 8» (авторы Ваулина Ю.Е., Дж. Дули, В. Эванс и др.), раздаточный материал, аудиозапись.
Оборудование: ПК, проектор.
Формы работы: фронтальная, индивидуальная, парная.
Этап урока |
Время |
Содержание |
Формы работы |
Деятельность учителя |
Деятельность учащихся |
УУД |
Организационный
Речевая разминка (рапорт дежурного)
Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся.
|
5 |
Подготовка к уроку - настроить учащихся на урок, ввести в языковую среду
Умение определить цель и задачи урока |
Фронтально |
Приветствует учащихся, создает эмоциональный настрой, подводит учащихся к формулированию темы урока, озвучивает обобщенные цели урока. Good afternoon, girls and boys! I’m glad to see you. How are you today? I’m fine. Thank you. Sit down, please, and let’s start our lesson. Answer my questions, please. What date is it today? And what is the day of the week? What’s the weather like today? Who is absent today?
Who can you see in these pictures?
Can you guess the topic of our lesson? What are the aims of our lesson? Tell me, please, your suggestions. |
Приветствуют учителя, отвечают на вопросы. Проявляют интерес к новому содержанию. Good afternoon, teacher! Good afternoon! I’m fine, thanks, and you?
It’s the 30th of September. It is Tuesday It’s warm and sunny. …….. is absent.
I can see a vet/an actor/an engineer. I think he is an architect.
the topic of our lesson is work
Высказывают предположения |
Регулятивные
Личностные |
Актуализация субъективного опыта учащихся |
1 |
Развитие навыков монологической речи |
Индивидуальная фронтальная |
Спрашивает у учащихся, какие профессии они знают. What professions do you know? Tell me, please. Посмотреть на доску и повторить новые слова (стр.44, упр.1)
Look at the board and repeat the new words |
Называют профессии teacher, driver, shop-assistant, accountant, artist, etc
Повторяют новые слова (названия профессии) |
Регулятивные Познавательные |
Первичное усвоение новых знаний
Физкультминутка |
4 |
Развитие умения монологической речи
|
Фронтальная
|
На доске написаны названия профессий. Учащиеся должны высказать свои предположения, кем человек на картинке является по профессии. Look at the pictures Suggest who the person in the picture is by profession.
We are going to work in groups now. . Let’s divide into 2 groups. Let one group describe a job and the other group give a name of the job. Тhen exchange .You have two minutes to do the task.
Please, take your seats.
|
Учащиеся читают слова, означающие профессии и должны сказать, кем является человек на картинке.
John might be an author because he is writing something. I think Steve is an air traffic controller because he ... I am sure Kim is a bank teller. In my opinion Bill is a pizza delivery boy.
Учащиеся делятся на 2 группы, берут карточки с названиями профессий и дают их описание в группе. |
Познавательные Коммуникативные Предметные
Раздаточный материал (карточки с названиями профессий). Приложение 2. Речевые образцы написаны на доске
|
12 |
Развитие умения воспринимать на слух иноязычную речь |
Фронтальная |
Выполним упражнение в парах , заполним пропуски словами и найдем значеине слов в словаре. Вы имеете 3 минуты
Do the exercise in pairs (ex 2a p. 44), fill in the missing words and look up the meaning of the words in the dictionary. You have 3 minutes
Let's check. The first sentence reads... the next sentence reads...
How do you feel? Let’s do some exercises for our eyes. Look at me and repeat after me. Up and down Right and left Close your eyes Nod your head. ( 2 раза)
https://youtu.be/h8gAbNrGoWE
|
В парах заполняют пропуски необходимыми словами. Затем прослушивают предложения. Bob has to travel a lot. A desk job isn’t for him. John works Monday to Friday, 9 to 5. It’s a full-time job. My father often has to work overtime. My brother doesn’t have to wear a uniform at work. His salary is £30,000 a year. Tom’s mother has just got a pay rise. They often have to meet tough deadlines but they manage. Ann often works the night shift. Now that Jenny has children she works part-time from 4 to 8 every weekday. She works as a freelancer from home.
|
Регулятивные, коммуникативные, личностные, познавательные |
|
Первичное закрепление и применение нового материала |
10 |
Развитие навыков монологической и диалогической речи |
Индивидуальная
Парная |
Побуждает учащихся высказаться о профессиях родителей, опираясь на слова и словосочетания из упр.2а Use the words in ex 2a to talk about your parents jobs. Организует работу над упр. 3a Look at questions A-F in the box. Complete the dialogue with them. Two questions are extra.
Координирует ответы учащихся, при необходимости корректирует их. |
Выполняют упр.2b, рассказывают о профессиях своих родителей. My mother has a full-time job. She is a Music teacher. She doesn’t have to wear a uniform at school.
Выполняют в парах упр. 3a, вставляют вместо пропусков подходящие вопросы, во время прослушивания проверяют себя, затем разыгрывают диалог. 1 – E. What does your mum do for a living? 2 – B Is it part-time? 3 – C What exactly does the job involve? 4 – A What’s the pay like? |
Регулятивные, коммуникативные, познавательные |
Парная |
Формулирует задание к упр. 4 Use the following table to make up short dialogues for the following situations. |
Читают, как подавать хорошую/плохую новость и реагировать на нее, пример диалога, составляют по аналогии мини-диалоги по представленным ситуациям. - I’m afraid my friend didn’t get a part-time job. - Really? She must be very sad. - I’ve got some good news. My mother got a promotion. - Wow! That’s brilliant! - I’ve just learnt my friend’s father got a pay rise. - That’s great! Well done! |
|
|||
|
5 |
|
Индивидуальная |
Предлагает учащимся выполнить упр. 5. Now let’s do ex 5. Your task is to choose the correct answer. |
Выполняют упр. 5, затем прослушивают и проверяют 1. How long has he been out of work? – a. Four months 2. How’s your mum finding her new job? – b. It’s very hard. 3. How are things at work? – a. The same as ever. 4. Working evening shifts must be tiring for your dad. – b. He’s got used to it. 5. He’s got a job as a sales assistant. – a. What does he do for a living? |
|
|
6 |
|
Индивидуальная |
Подводит учащихся к выполнению упр. 6. Организует аудирование учебного текста Listen and complete the missing information.
|
Прослушивают объявление о приеме на работу и заполняют пропуски. Are you over 16 years old? Enthusiastic and well-organised? Able to work flexible hours? Your duties will include: serve customers, taking payments. pay: £5.50/hour
|
|
Информация о домашнем задании. Рефлексия |
2 |
Развитие способности к самоанализу и самоконтролю. |
Индивидуальная |
Координирует ответы учащихся, при необходимости корректирует их. Your homework will be ex 8 on p. 45. Make up a similar dialogue as in ex 3 about your parents’ jobs.
Your homework for the next lesson is to tell about your choice of the future profession. Your home task is to make up Portfolio and describe your future profession.
|
Выражают собственное мнение: подводят итоги урока, сопоставляя задачи и проделанную работу.
|
Регулятивные |
Рефлексия Учащимся предлагается сказать, что нового они узнали. |
2 |
Развитие способности к самоанализу и самоконтролю. |
|
Please say what new things you have learned. What job would you like to try in the future?
|
Выражают собственное мнение: подводят итоги урока, сопоставляя задачи и проделанную работу.
Учащиеся говорят о том, кем они хотят быть. |
|
Подведение итогов урока, оценка деятельности учащихся. Мотивация дальнейшей учебной деятельности.
|
1 |
|
|
Thank you, you were very active today. I hope you have learnt a lot of new thing. For this lesson you’ve got fives….. The lesson is over. Good Bye!
|
Good Bye! |
|
Объявление темы и целей урока:
Т: Look at the pictures and try to guess what we are going to speak about.(на доске висят картинки с изображением профессий)
P: Work
Т: Yes, right. The topic of our lesson today is «Work» . By the end of the lesson you should be able:
1. To recognize and understand the lexical material of the topic;
2. To speak about your parents jobs;
3. To give and react to news;
Введение лексического материала.
T: What professions do you know? Here is a list of jobs. Match the names of the professions with their definitions:
· Journalist
· Bricklayer
· Carpenter
· Manager
· Postman
· Engine-driver
· Plumber
· Calling
· Designer
· Nurse
· Pilot
· Interpreter
· Actor/Actress
· Locksmith
· Musician
· Architect
· a strong inner urge to follow an occupation, etc.; vocation
· a person who directs or manages an organization, industry, shop, etc
· a person trained or skilled in laying bricks
· a person who drives a railway locomotive; train driver
· a person who works in or takes care of a garden as an occupation or pastime
· a person who makes or repairs locks
· a person skilled in woodwork, esp in buildings, ships, etc
· a person who tends the sick, injured, or infirm
· a person who installs and repairs pipes, fixtures, etc., for water, drainage, and gas
· a person who acts in a play, film, broadcast, etc
· a person qualified to design buildings and to superintend their erection
· a person whose occupation is journalism
· a person who plays or composes music, esp as a profession
· A person whose work is to translate from one language to another in the oral form
· a person who is qualified to operate an aircraft or spacecraft in flight
· a person who carries and delivers mail as a profession
·
5. Закрепление темы
Работа в группах
T: When choosing a future career, we should consider different factors.What is the most important for you ? Put the sentences in order of importance.(Что для вас важно при устройстве на работу. Расставьте критерии в порядке убывания.)
(Учащимся раздаются карточки с критериями будущей предпологаемой профессии на английском языке. Их задача: расставить все пункты в порядке убывания.)
read and translate the phrases
Getting good pay
Having interesting work
Being responsible
Contacting people
Working with nice people
Having good health
Being hardworking
Getting job satisfaction
Having good holidays
Travelling
Short working hours
6. заключительный этап.
Домашнее задание: упр.8 стр.45 (написать диалог о том, кем работают ваши родители с опорой на упр.3 стр.44)
Выставление и комментирование оценок.
Рефлексия с помощью опор на интерактивной доске.
Т: Which emotions do you feel? – I feel:
Positive emotions Negative
Satisfaction irritation
Happiness boredom
Joy sadness
Success fear
Proud surprise
Why?
Because I:
was not bored,
worked hard
was active
received a good mark.
Т: The lesson is over. Good bye, class.
·
. Игра: Guess! Here you can see descriptions of many different jobs. First of all read them. Then match the sentences with names of jobs.
·
· Task: Match the descriptions with names of jobs.
· 1. A person who works with the money and accounts of a company is a ... . accountant,
· 2. A person who designs building and houses is a ... architect,
· 3. A person who works on a farm is a … . farmer
· 4. A person who prepares and cooks food is a … . cook
· 5. A person who treats the teeth is a … . dentist
· 6. A person who drives a car is a … . driver,
· 7. A person who makes things from wood including houses and furniture is a ... .
· 8. A person who defends people in court and gives legal advice is a ... .
· 9. A person who performs on a musical instrument, or who writes music is a … .
· 10. A person who flies an aircraft is a … .
· 11. A person who makes or repairs shoes is a … .
· 12. A person who put out fires is a … .
· 13. A person who repairs machines, especially car motors is a .. mechanic. .
· 14. A person who delivers mail to your house is a ... .
· For help:
· a) dentist, b) shoemaker, c) accountant, d) driver, e) architect, f) mechanic, h) farmer, i) carpenter, j) lawyer, k) cook, l) pilot, m) musician, n) postman
Task 7. “Make
the crossword”
Now, let`s do the crossword.
I`ll give to each command the poster with
crossword. Let`s do it right.
1. He protects people
2. He takes care of our teeth
3. He brings letters and newspapers.
4. She helps sick animals
5. She works in a theatre
6. He studies at school.
1. Who deliveries pizza? (pizza delivery boy) 2. Who sets up the sound? (sound engineer) 3. Who works in a field (farmer) 4. Who works with computers? (programmer) 5. Who helps sick animals? (vet) 6. Who makes new cars? (engineer) 7. Who flies in a spaceship (cosmonaut) 8. Who flies in airplanes? (pilot) 9. Who can play tricks? (clown) 10. Who writes stories and tales? (writer) 11. Who repairs cars? (mechanic) 12. Who makes films? (director) |
Слайд 10 Данные загадки написаны черным маркером на белых воздушных шарах, которые располагаются на подставке. Обучающиеся по очереди выходят, выбирают шар и отгадывают загадку, написанную на |
.
p o l i c e m a n
d e n t i s t
p o s t m a n
v e t
d a n c e r
p u p i l
Task 4. “Guess
these professions”
1. I look after vegetables and fruit. I water
them.
2. When people on a train or a bus they give
money to me and I give tickets.
3. I sing at theatres or concert halls. People
like to listen to my songs.
4. I teach children at school. I teach them
English.
5. I work at home. I look after the house, clean
and wash up.
6 I like animals and I can treat them.
7. I care of your teeth.
8. I write books.
(a writer, a dentist, a vet, a dustman, a
teacher, a singer, a conductor, a gardener)
https://youtu.be/NRGQsVUQfzg
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.