Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
английский язык
7 кл
24.06.2018
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс.Технологическая карта
урока английского языка в 7а классе по теме
"Идиомы и поговорки о еде"
к УМК "Spotlight-7" (В.Эванс, Д.Дули)
Учебно-методическое обеспечение: УМК "Spotlight-7" (В. Эванс, Д.Дули), учебник для 7 класса общеобразовательных учреждений, М.: Просвещение, 2014.
Тип урока: урок-исследование.
Виды работ: индивидуальная, фронтальная, парная, групповая.
Место урока в теме: урок расширения лексического запаса обучающихся.
Тема урока: Идиомы и поговорки о еде.
конспект.docx
Технологическая карта
урока английского языка в 7а классе по теме
"Идиомы и поговорки о еде"
к УМК "Spotlight7" (В.Эванс, Д.Дули)
Учебнометодическое обеспечение: УМК "Spotlight7" (В. Эванс, Д.Дули), учебник для 7
класса общеобразовательных учреждений, М.: Просвещение, 2014.
Тип урока: урокисследование.
Виды работ: индивидуальная, фронтальная, парная, групповая.
Место урока в теме: урок расширения лексического запаса обучающихся.
Тема урока: Идиомы и поговорки о еде.
Цели урока:
освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы;
повторить и обобщить лексический материал по теме Покупки. Еда.
Задачи урока:
1.
Образовательные: освоение новых лексических единиц идиом и поговорок;
2.
Развивающие: развитие умений работать со словарем; развитие умений
прогнозировать содержание с опорой на иллюстрацию и по заголовку и начальным фразам;
развитие умений изучающего чтения; развитие социокультурной компетенции; развитие
умений работать в парах; развитие познавательного интереса и активности обучающихся;
развитие мышления, памяти, внимания.
3.
Воспитательные: воспитание стремления к совершенствованию собственной
культуры; воспитание доброжелательного отношения друг к другу; формирование
устойчивой мотивации изучения английского языка.
«Идиомы и поговорки о еде» (УМК "Spotlight" В. Эванс, Д. Дули) »
Этапы
урока
Вре
мя
Технологии
1.
Мотивация
1
мин
Технология
активизации
личности и
коллектива.
Деятельность учителя
Деятельность
учащихся
Оборудов
ание и
ТСО
Good morning, children!
Hello!
I'm glad to see you. We have got some guests today.
Let's greet them, too.
We're glad to see
you ,too!
Sit down, please.
Let's begin our lesson.
Hello, dear guests!
1 2.
Фонетическа
я зарядка
Технология
активизации
личности и
коллектива
2
мин
We begin our lesson with Food rap.. Look at the
screen.
Listen and finish..
Hi? My name is Sam?
I like eating………(jam)
And my sister Bunny
eats too much………(honey)
This girl is Lola,
she likes drinking …….(cola)
My name is Louise, I like to eat…..(cheese)
My big brother Jake
is fond of ……(cake)
But do you want to know the food that is a dream?
It’s chocolate cake with lots of good … (cream)…. .
Заканчивают
договорку
3.
Актуализаци
я знаний.
3
мин
«Мозговой
штурм»
Tell me please, what is the title of our Module.
Shopping time.
Recently we have talked about different food,
vegetables, fruit, and dairy products. What food can
you remember?
Well done! And what you can say about a potato?
Describe it.
And what about a cucumber?
Перечисляют
названия
продуктов.
Brown, oval,
tasty, friable,
boiled, fried.
Green, long,
smooth, rough,
fresh.
4.
Операционн
о
исполнитель
ский этап
4.1.
Создание
проблемной
ситуации.
4
мин
You are right, when we mind the direct meaning of
these words.
Look at the screen. Translate the expressions.
To be full of beans
a hot potato
to be one's bread and butter
Are all the meanings of the expressions clear to
you?
Переводят
выражения
ПК,
мультиме
дийный
экран
Картинки
с
изображен
ием
овощей
(прилагат
ельные
подписыв
аются под
картинка
ми)
ПК,
мультиме
дийный
экран
2 ММП;
проблемное
обучение
Then let's learn them.
(переводы выражений)
Could we understand these expressions by
translating of separate words?
What do you think what will we do in our lesson
today?
You have already noticed that some of them we can
understand by translating of separate words, but
others we can't. What do you think what will be a
hypothesis of our research?
4.2.
Определение
темы
исследования.
Выдвижение
гипотезы.
Проблемное
обучение
4.3. Выбор
метода
решения
проблемной
ситуации.
6
мин
Please open your student's books on the page 91.
Read the topic of our lesson.
OK. But firstly let's find out what's the difference
between an idiom and a saying. Read ex.1 .
Translate, please.
Explain the difference of them. You can speak
Russian.
Good. Read the task b)
Not all.
ПК,
мультимеди
йный экран
Not all.
We'll learn some
expressions in
English.
We have to find
out which
expressions we
should translate to
understand them
and which we
shouldn't.
Idioms and
sayings about
food.
Читают о
значениях слов .
Идиомы
устойчивые
выражения,
которые нельзя
переводить по
отдельным
словам.
Поговорки
Учебники
ПК,
мультиме
дийный
экран
3 What do you think, is the first expression an idiom
or a saying? What do it mean? Can you tell a
Russian equivalent to it?
What about the second?...
ММП;
интегрирова
нное
обучение
5.
Физминутка.
1
мин
Well done! Let' have a rest! Stand up, please. Repeat
after me!
If you're happy and you know it, clap your hands.
If you're happy and you know it, clap your hands.
If you're happy and you know it,
And you really want to show it,
If you're happy and you know it, clap your hands.
If you're happy and you know it, stomp your feet.
If you're happy and you know it, nod your head.
If you're happy and you know it, turn around.
If you're happy and you know it, say we are, we
are.
Let's go on then. Ex. 2. Read the task.
Здоровье
сберегающие
технологии.
12
мин
4.4.
Открытие
детьми
нового
знания.
ПК,
мультимеди
йный экран
советы,
основанные на
опыте людей;
некоторые из них
можно понять,
переведя
отдельные слова.
1) saying; a task
isn't done well, if
too many people
do it. (У семи
нянек дитя без
глазу.)
2) saying; a failed
deal that can't be
return back. (Что
упало, то
пропало. Плакать
попусту над чем
то.)
3) idiom; to be
absolutely calm.
(Спокойный как
удав.)
4) idiom; someone
who spends o lot
of time sitting on
the sofa doing
little more than
watching TV.
(Лежебока,
лентяй, увалень)
Выполняют
движения за
учителем.
Читают
задание к
упражнению.
Читают первые
2 предложения
Учебники
4 What do you think what is the quiz about?
текста.
OK. In pairs, choose the correct idioms or saying to
complete the statements.
Are you ready?
Let's check your work.
What expressions were difficult to understand for
you? Let's discuss them.
Is it an idiom or a saying?
4.5.
Проверка
гипотезы.
Проведение
исследовани
я. Работа в
парах.
Дидактическ
ая игра.;
Исследовательс
кая
деятельность
обучающихся
How many questions have you answered correctly?
And what is your score?
Food is very
important in
people's lives,
therefore there are
a lot of idioms and
sayings about it.
Работают в
парах.
1b, 2a, 3c, 4c, 5b
Hot potato a
difficult problem.
A piece of cake
that is very easy.
Bread and
butter the main
income.
To sell like hot
cakes selling
very quickly.
A bad egg a bad
person.
As easy as a pie
that is very easy.
To be full of
beans to have a
lot of enthusiasm.
One's cup of tea
something I
generally like.
An apple a day
keeps the doctor
away if you eat
healthy, you'll
never ill.
You can't have
your cake and
eat it too you
can't have things
both ways.
Eating your
words publicly
accepting that you
have said smth.
5 Fine. What can you say about the hypothesis of our
research?
wrong.
Having a finger
in every pie.
involved in many
things.
We can't
understand idioms
by translating of
separate words,
but saying can be
understood by the
same way.
8
мин
Well done! We go on then.
We'll work in groups. Take your places, please. This
is The RED APPLE TEAM, and that is THE
GREEN APPLETEAM.
Делятся на две
команды.
Now you'll become a list of idioms and sayings.
Discuss with your partners and match each
expression with its meaning. I give you 5 minutes.
Are you ready? Let's check your work.
Look at the screen.
Every team takes a card with a cinquain. Fill in the
gaps. (на доске учитель дублирует обе карточки)
Let's check you rcinquains.
•
•
•
to be full
of beans
happy,
merry
Enjoys,de
lights,cele
brates
• He has a
lot of
energy
•
To be in
high spirit
A couch
potato
lazy,
inactive
Sits,
watches,
does
nothing
Карточки
с
заданиями
(Приложе
ние 1),
словари
ПК,
мульти
медийный
экран
Карточки
с
синквейна
ми
6
5. Оценочно
рефлексивн
ый этап.
5.1.
Применение
знаний в
учебной
деятельност
и.
Групповая
работа;
обучение в
сотрудни
честве;
ММП
Резерв урока
«Мозговой
штурм» 5.2. Итог
урока
2
мин
What have you learned today? What of them can
you remember?
He
watches
TV all
day
homester
We have found
out a lot of
English idioms
and sayings
(называют
поговорки и
идиомы, которые
они запомнили)
Write down your home task. You must find an
idiom or a saying in your dictionaries or in the
Internet, find Russian equivalents to it as more as
you can and draw a colourful picture to it.
5.3.
Рефлексия.
1
мин
You have worked very good. Do you like our lesson
today? Was it interesting or boring? What idiom will
you use to express your mood?
Our lesson was
interesting and
very informative.
Thank you for your work. The lesson is over. Good
bye!
Goodbye!
Источники информации:
https
:// kopilkaurokov
. ru / angliiskiyYazik
/ uroki
/ idiomy
i poghovorki
o iedie
umk
spotlight
v evans
d duli
http://context.reverso.net/перевод/английскийрусский
http://englsecrets.ru/vsyakayavsyachina/10foodidioms.html
https://iloveenglish.ru/stories/view/podborka_samikh_vkysnikh_anglijskikh_idiom_o_ede
http://www.lingvistov.ru/blog/expressions/englishidiomsfood/
http://www.study.ru/support/lib/65.html
7
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Технологическая карта урока "Идиомы и поговорки о еде" 7 класс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.