"Текст. (чтение текстов))"
Оценка 4.7

"Текст. (чтение текстов))"

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
естествознание +1
Взрослым
23.06.2019
"Текст. (чтение текстов))"
Сауат ашу. Сабақтың тақырыбы: Мәтін. (мәтіндерді оқыту) Сабақтың мақсаты: • Балаларға мәтін туралы түсінік беру. Мәтіннің бірнеше сөйлемдерден құралатындығын ұғындыру. Мәтінді түсініп оқуға дағдыландыру. • Сөйлеу тілін дамыту, мәтінді түсіне білуге, оған ат қоюға машықтандыру. • Адамгершілікке, білімділікке тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, топпен жұмыс,ойын, т.б. Сабақтың көрнекілігі: мәтін түрлері, плакат, суреттер, тақтаға ілетін құралдар, бор. I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы) Психологиялық дайындық. Балдырғанбыз балдаймыз Бақытты өмір таңдаймыз Оқу – білімді, Болашаққа жалғаймыз. Әрқашанда біргеміз, Бөлінбейді іргеміз Бүгінгі күн сабаққа, Біз сәттілік тілейміз. -Жарайсыңдар, балалар! Өткенді қайталау. Ой қозғау. Ұран: мақсатымыз – білім алу Міндетіміз – еңбектену Беске қолды жеткізу II. Жаңа сабақ. Мәтіннің құрамындағы сөйлемдер мазмұны жағынан өзара байланысқан. Мәтінге ат қоюға болады. Мәтінге ат қою – оның тақырыбын немесе ондағы негізгі ойды қысқаша атау. Тақырып – мәтінде баяндалатын оқиға мен ойдың түйіні. Мәтіндегі негізгі ой – автордың айтқысы келген басты пікірі. Мәтіндегі тақырып пен негізгі ой бір-бірімен тығыз байланыста болады. Мәтін дегеніміз не Тірек сызбаға сүйене отырып мәтіннің мағынасын ашу. Мәтін – басы – негізгі бөлім – соңы Мәніннің неше түрі бар? Мәтін – әңгімелесу, сипаттау, пайымдау IV. Сергіту сәті: Жел соғады гу-гу-гу Жаңбыр жауады тырс-тырс Жаңбыр басылады Күн ашылады. Тапсырма: Суреттерге қара. Бұлар қай ертегі бойынша салынған. Сурет бойынша сөйлемдерді көшіріп жаз. Ертегі мазмұнын әңгімелету. «Түлкі мен ешкі» ертегісін айтуға дайындау. Суреттер мен сөйлемдер арқылы. Суреттердің көмегімен. Есіңде қалғаны бойынша II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Ертегіні оқы. «Түлкі мен құмыра.» Сөйлемдердегі сөздерді тауып жаз. Сұрақтарға жауап бер. -Әйел шөптің арасына нені қойды. -Сүті бар құмыраны не көріп қалды -түлкі басын қайда сұқты Құмырадан басын шығара алмаған түлкі қайтті Түлкі немен бірге суға батып кетті Ертегінің мазмұнын айтып беру. «Менің досым» тақырыбына әңгімелеу мәтін құрастырып жазу. Берілген сурет бойынша әңгіме құрап жазу. «Бір айналым сөйлеу» Отан. (Балалар сағат тілі бағытымен Отан туралы сөйлемдер құрастырып, тұтастай бір мәтін құрастырып шығады. -Балалар біз не туралы сөйлемдер құрадық (Отан) Біздің сөйлемдеріміз бір-бірімен мағынасы жағынан байланысты ма (Иә) -Балалар, жарайсыңдар! IY.Сергіту сәті. III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Әр түрлі сөйлемдердің ішінен керекті сөйлемдерді таңдап алып, мәтін құрастыру. «Хатшы» ойыны. Мәтіннің түрлері ажырату. Оқиғаны ретімен баяндайтын мәтін – әңгімелеу мәтіні (іс-қимыл білдіреді) Зат немесе құбылысты суреттеп, сипаттайтын мәтін – сипаттау мәтіні.(заттың сынын білдіреді) Оқиға, құбылыстардың себебін дәлелдейтін мәтін - пайымдау мәтін(сөйлемдер себебін ашып көрсету) Дәптермен жұмыс. Мәтінді көшіріп жаз. Мәтін неше сөйлемнен құралған? IV. Сергіту сәті: Дәптермен жұмыс: Орны ауыстырылып берілген сөйлемдерден мәтін құра. Өз бөлмелеріңді сипатта. Менің бөлмем. Мынау менің бөлмем. Оның терезелері үлкен. Оң жақта менің төсегім тұр. Сол жақта үстел, орындықтар қойылған. Бөлменің ауасы таза. IY апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың зейінін сабаққа аудару,оқу құралдарын жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Мәтінді оқы. Данияр мектептен келді. Үйдің алдына қар үйіліп қалыпты. Қолына күрек алды. Ауланың қарын тазартуға кірісті. Бірақ қар таусылар емес. Осы кезде оған көрші үйдегі досы Нариман келді. Нариман да қол шанасын сүйреп шығыпты. Екеуі екі шанамен қарды тез тасып бітірді. V. Бекіту. «Адасқан буындар» ойыны. Адасқан буындарды табу. Мұғалім тақтаға буындар жазылған суреттерді іледі. Суреттегі буындарды тауып магниттік тақтаға ілгізу. VI. Қорытынды. Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. VII. Бағалау. Балаларды жеке-жеке мадақтау.
Сауат ашу.docx
Сауат  ашу. Сабақтың тақырыбы:  Мәтін. (мәтіндерді  оқыту) Сабақтың  мақсаты:   Балаларға  мәтін  туралы  түсінік  беру. Мәтіннің  бірнеше сөйлемдерден   құралатындығын  ұғындыру.  Мәтінді  түсініп  оқуға  дағдыландыру.  Сөйлеу  тілін  дамыту, мәтінді  түсіне  білуге,  оған  ат  қоюға  машықтандыру.  Адамгершілікке,  білімділікке  тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ­жауап, топпен  жұмыс,ойын, т.б. Сабақтың көрнекілігі: мәтін  түрлері, плакат, суреттер, тақтаға  ілетін құралдар, бор.  I  апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,  оқу   құралдарын  жинақтау,  ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы)  Психологиялық  дайындық. Балдырғанбыз  балдаймыз                                                   Бақытты  өмір  таңдаймыз                                                   Оқу – білімді,                                                   Болашаққа  жалғаймыз.                                                   Әрқашанда  біргеміз,                                                   Бөлінбейді  іргеміз                                                   Бүгінгі  күн  сабаққа,                                                   Біз  сәттілік  тілейміз.            ­Жарайсыңдар, балалар! Өткенді  қайталау. Ой  қозғау. Ұран:  мақсатымыз – білім  алу Міндетіміз – еңбектену Беске  қолды  жеткізу II.  Жаңа  сабақ.   Мәтіннің  құрамындағы  сөйлемдер  мазмұны  жағынан  өзара  байланысқан. Мәтінге  ат   қоюға  болады.  Мәтінге  ат  қою – оның  тақырыбын  немесе  ондағы  негізгі  ойды  қысқаша  атау. Тақырып – мәтінде  баяндалатын  оқиға  мен  ойдың  түйіні. Мәтіндегі  негізгі  ой – автордың  айтқысы  келген  басты  пікірі. Мәтіндегі  тақырып  пен   негізгі  ой  бір­бірімен  тығыз  байланыста  болады.        Мәтін  дегеніміз  не  Тірек  сызбаға  сүйене  отырып  мәтіннің  мағынасын  ашу. Мәтін – басы – негізгі  бөлім – соңы Мәніннің  неше түрі  бар? Мәтін – әңгімелесу,  сипаттау,  пайымдау IV. Сергіту  сәті:   Жел  соғады  гу­гу­гу                                   Жаңбыр  жауады  тырс­тырс                                   Жаңбыр  басылады                                   Күн  ашылады.    Тапсырма: Суреттерге  қара. Бұлар  қай  ертегі  бойынша  салынған.  Сурет  бойынша   сөйлемдерді  көшіріп  жаз.   Ертегі  мазмұнын  әңгімелету.  «Түлкі  мен  ешкі»  ертегісін  айтуға  дайындау. Суреттер  мен  сөйлемдер  арқылы. Суреттердің  көмегімен. Есіңде  қалғаны  бойынша   II апта Сабақтың  барысы:  I. Ұйымдастыру  кезеңі:  балалардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу  құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Ертегіні  оқы. «Түлкі  мен  құмыра.» Сөйлемдердегі  сөздерді   тауып  жаз. Сұрақтарға  жауап  бер. ­Әйел  шөптің  арасына  нені  қойды.  ­Сүті  бар  құмыраны не  көріп  қалды ­түлкі  басын  қайда  сұқты Құмырадан  басын  шығара  алмаған  түлкі  қайтті Түлкі  немен  бірге  суға  батып  кетті Ертегінің  мазмұнын  айтып  беру. «Менің  досым»  тақырыбына  әңгімелеу  мәтін  құрастырып  жазу. Берілген  сурет  бойынша  әңгіме  құрап  жазу.  «Бір  айналым  сөйлеу» Отан. (Балалар  сағат  тілі  бағытымен  Отан  туралы  сөйлемдер құрастырып,  тұтастай  бір  мәтін  құрастырып  шығады. ­Балалар  біз  не  туралы  сөйлемдер  құрадық  (Отан)  Біздің  сөйлемдеріміз бір­бірімен   мағынасы  жағынан  байланысты  ма  (Иә) ­Балалар,  жарайсыңдар! IY.Сергіту сәті. III  апта Сабақтың  барысы:  I. Ұйымдастыру   кезеңі:  балалардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Әр  түрлі  сөйлемдердің  ішінен  керекті  сөйлемдерді  таңдап  алып,  мәтін  құрастыру.  «Хатшы» ойыны. Мәтіннің  түрлері  ажырату.  Оқиғаны  ретімен  баяндайтын  мәтін – әңгімелеу  мәтіні (іс­қимыл  білдіреді) Зат  немесе  құбылысты  суреттеп,  сипаттайтын  мәтін – сипаттау  мәтіні.(заттың  сынын білдіреді) Оқиға,  құбылыстардың  себебін  дәлелдейтін  мәтін ­  пайымдау  мәтін(сөйлемдер  себебін ашып  көрсету) Дәптермен  жұмыс. Мәтінді  көшіріп  жаз. Мәтін  неше  сөйлемнен  құралған? IV. Сергіту  сәті:   Дәптермен   жұмыс:  Орны   ауыстырылып   берілген   сөйлемдерден   мәтін   құра.   Өз бөлмелеріңді  сипатта.  Менің  бөлмем. Мынау  менің  бөлмем. Оның  терезелері  үлкен. Оң  жақта  менің  төсегім  тұр. Сол  жақта үстел,  орындықтар  қойылған. Бөлменің  ауасы  таза.  IY  апта Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру  кезеңі: балалардың  зейінін  сабаққа  аудару,оқу  құралдарын  жинақтау,ой қозғау (көрнекіліктер  арқылы). Мәтінді  оқы.  Данияр  мектептен  келді. Үйдің  алдына  қар  үйіліп  қалыпты. Қолына   күрек  алды. Ауланың  қарын тазартуға  кірісті. Бірақ  қар  таусылар  емес.   Осы  кезде  оған  көрші  үйдегі  досы  Нариман  келді.  Нариман  да  қол  шанасын  сүйреп   шығыпты.  Екеуі  екі  шанамен  қарды  тез  тасып  бітірді.  V.  Бекіту. «Адасқан  буындар» ойыны. Адасқан  буындарды  табу. Мұғалім  тақтаға   буындар   жазылған  суреттерді  іледі. Суреттегі  буындарды  тауып магниттік тақтаға ілгізу. VI. Қорытынды. Сұрақ­жауап  арқылы  тақырыпты  қорытындылау.     VII. Бағалау. Балаларды  жеке­жеке мадақтау.

"Текст. (чтение текстов))"

"Текст. (чтение текстов))"

"Текст. (чтение текстов))"

"Текст. (чтение текстов))"

"Текст. (чтение текстов))"

"Текст. (чтение текстов))"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
23.06.2019