Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану |
Мектеп:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Теріс рационал сандарды қосу. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.2.13 таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосуды орындау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Оқушылар: · таңбалары бірдей рационал сандарды қосуды үйренеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Оқушы: · таңбалары теріс рационал сандарды қосу ережесін біледі · теріс рационал сандарды қосу ережесін қолданып есептер шығара алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: · рационал сандарға қосу және азайту амалдарын орындауда түсінік береді. Пәнге тән лексика мен терминология: · рационал сандар; координаталық түзу; бірлік кесінді; санақ басы; оң бағыт; теріс бағыт. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: · таңбасы бірдей сандарды қосу үшін … керек; · таңбалары әртүрлі сандарды қосу үшін ... керек. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
§ құрмет оқушы мен оқушы, оқушы мен мұғалім арасындағы қарым-қатынастың қатар-құрбыға деген сыйластық пен үлкенге деген ізеттіліктің негізі екендігін ұғыну; § ынтымақтастық жұптық жұмыста өзара ынтымақтастықта жұмыс жасау; § ашықтық жұппен жұмыста өз пікірін ашық айту және құрдасының пікірін тыңдай білу; § еңбек және шығармашылық берілген тапсырмаларды орындауда еңбек етудің маңыздылығын ұғынып, шығармашылық қабілетін шыңдау; § өмір бойы білім алу таңбалары әр түрлі рационал сандардың қосындысын табуды үйрену арқылы білімінің өмірлік қажеттілігін түсіне білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Қоршаған ортада кездесетін өлшемдері әртүрлі шамаларды есептеуде таңбалары әртүрлі сандарды қосу тақырыбында алған білімдерін қолданады. Таңбалары бірдей, таңбалары әртүрлі рационал сандарды қосу амалдарын қолдану күнделікті өмірде есептеулер жүргізу үшін маңызды және физикада, химияда, биологияда, географияда пәндерінде сандық есептеулер жүргізуге көмектеседі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Рационал сандарды салыстыруды, координаталық түзуде кескіндеуді және координаттық түзу көмегімен қосуды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 -2_мин
3 -6_мин |
1. Амандасу. Сыныпты түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Теріс және оң сандарды саралап, Қосып, алып, нәтижесін бағалап. Уақыт, қадам, салмақты да өрнектер Көрейікші сандар бағын аралап! 2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау, Бағалау критерийін оқушылармен бірге құрастыру Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар жұп болып жұмыс жасап, бір-бірінің есебін тексереді. Өзара бағалау. Жедел сұрақтар. 1. Натурал сандар деп қандай сандар жиынын атайды? 2. Рационал сандар жиынына мысал келтіріңіз. 3. Координаттық нүкте дегеніміз не? 4. Таңбалары әртүрлі рационал сандарды қалай қосады? 5. Нүкте координаталық түзу бойымен оң бағытта жылжыса, оның координатасы қалай өзгереді? 6. Нүкте координаталық түзу бойымен теріс бағытта жылжыса, оның координатасы қалай өзгереді? 7. Қарама-қарсы сандардың қосынжысы неге тең? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
7-10_мин
11-14_мин
15-17_мин
18-21_мин
22-23_мин
24-37_мин
|
Жаңа сабақты түсіну Жаңа тақырыпты проблемалық оқыту Сыныппен жұмыс: Сұрақ: 1. Теріс рационал сандарды қалай қосу керек? 2. Екі теріс санның қосындысы неге тең? Оқушыларға видеосабақ ұсынылады. Bilimland-Арифметика-Бүтін сандар https://bilimland.kz/kk/home#lesson=10580 Мына тұжырымдар ұсынылады. 1. Екі теріс санның қосындысы – теріс сан. 2. Егер екі қосылғыштың біреуі 0-ге тең болса, онда қосынды екінші қосылғышқа тең болады. Мысалы:
Жаңа сабақты меңгеру. Жұптық жұмыс: Тапсырма 1. Қосуды орындаңыздар:
Тапсырма 2. Жай бөлшектерді қосуды орындаңыздар:
Тапсырма 3. Серіппені сыққанда бірінші ретте оның ұзындығы 1,2 см-ге қысқарса, екінші ретте тағы да 1,9 см-ге қысқарды. Серіппенің ұзындығы барлығы неше сантиметрге қысқарды? Серіппенің қысқаруын теріс санмен жазып көрсетіңдер. Тапсырма 4. Кестені толтырыңыздар:
Дескриптор:Білім алушы - таңбалары бірдей рационал сандарды қосады; - өрнектің мәнін табады.
Тапсырма 5. Жұлдызшаның орнына теңдік тура болатындай санды жазыңыздар: Дескриптор:Білім алушы · * орнына теңдік тура болатындай санды жазады · нәтижесін жазады.
Мұғалім әр оқушыға дер кезінде кері байланыс береді. Презентациядағы дайын жауаптар бойынша бірін-бірі тексеріп, дескриптор боынша бағалайды. Жаңа сабақты бекіту. Жеке жұмыс: Тест жұмысын жүргізу. Рационал сандарды қосу Тест 1 нұсқа
Таңбалары әртүрлі сандарды қосу Тест 2 нұсқа
Дескрипторлар: - таңбалары бірдей рационал сандарды қосады; - таңбалары әр түрлі рационал сандарды қосады; - өрнектің мәнін табады. Оқушы тапсырманы жеке орындайды. Содан соң дәптерін басқа оқушыға береді. Оқушылар бірін-бірі дайын жауаптар арқылы тексереді. |
http://bilimland.kz/kk/content/structure/863-algebralyq_ornekterdi_turlendiru#lesson=10063
Қосымша 1. Математика 6 класс, Т.Алдамұра-това., Алматы, «Атамұра» 2012.
Қосымша 2.
Қосымша 3.
Математика 6 класс, Т.Алдамұра-това., Алматы, «Атамұра» 2012.
Қосымша 4.
Математика 6 класс, С.М.Никольский,. М: Просвещение -2012
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3_мин |
Сабақты қорытындылау: Рефлексия 1) Рационал сандарды қосуды дұрыс ұғына алдың ба? 2) таңбалары әртүрлі сандарды қосудың қасиетін қолдана алдың ба? 3) берілген тапсырмаларды қаншалықты дұрыс жаза білдің? |
Матема-тика 6 класс, Т.Алдамұратова., Алматы, «Атамұра» 2012. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. АКТ-мен байланыстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Жұптық жұмыста өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, тапсырманы орындау жолдарын бақылап, үйренеді. Ашық сұрақтар беріледі, себебі білімі жоғары оқушылар оларды кең ауқымды мағынада түсінеді. |
Жаңа сабақты меңгеру деңгейін бекіту мақсатында топтық тапсырмалар жүргізіледі және алған білімін тексеру үшін бағалау тапсырмасы жүргізіледі. Жұптар бір-бірін бағалайды , яғни өзара бағалау болады. |
Оқушылардың қауіпсіздігін ұйымдастыру мақсатында сыныптағы қауіпсідік ережесінің сақталуын қадағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.