Тіл дамыту сабақтары
Оценка 4.7

Тіл дамыту сабақтары

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
чистописание
Детсад
21.11.2019
Тіл дамыту  сабақтары
тіл дамыту сабақтары
Тіл дамыту сабағының тех картасы.docx

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы.

 

Күні:                                                                                                                                                             Білім беру саласы: Қатынас          .                                                                                                            Бөлімі: Тіл дамыту                                                                                                                                   Тақырыбы:Менің сүйікті ертегім.«Қотыр торғай» қазақ халық ертегісі

Мақсаты:Ертегі мазмұнын әңгімелеуге  үйрету.

Міндеттері:

Білімділік: ертегіні сахналату арқылы тіл байлықтарын жетілдіру,сөйлесу барысында сұрақ қойып,оған дұрыс жауап беруге,сөздерді орнымен қолдана білуге жаттықтыру.

Дамытушылық: ертегі тыңдауға деген қызығушылықтарын ояту,қиялдарын дамыту,жұмбақ шешкізу арқылы ой-өрістерін кеңейту

Тәрбиелеушілік: ақылды болуға,әр істі ойланып істеуге тәрбиелеу.

Алдын ала жұмыс: ертегі  суреттерінен слайд жасау,жұмбақ жасыруға,сахналауға арнап  ертегі кейіпкерлерінің суреттерін дайындау.

Сөздік жұмыс: шеңгел,жабағы,қоспа,жүн иіру,құйын.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Құрал жабдықтар,көрнекіліктер:ертегі  суреттерінен слайд,үнтаспаға жазылған «Ертегілер» әні,жұмбақ жасыруға,сахналауға арнап  ертегі кейіпкерлерінің суреттері.

 

Әрекет кезеңдері

Педагогтың іс-әрекеті

Баланың іс-әрекеті

Мотивациялық-қозғаушы.

(кіріспе бөлім)

Ұйымдастыру кезеңі.

Кіріспе

1.Жылулық шеңбері.

- Балалар біз бүгін ертегілер әлеміне саяхатқа шығамыз.

 

 

 

Жылулық шеңберіне тұрып,бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Іздену-ұйымдастырушылық.

(негізгі бөлім)

Жаңа тақырып

-Жарайсыңдар,қаншама көп ертегі білетіндеріңді көрсеттіңдер.Бүгін тағы бір ертегімен танысамыз.Мен айтқан өленнің ұйқасын тапсаңдар,ертегінің не туралы екенін білесіңдер.

 

Қар жауса да тоңбайды,

Қолыма кеп  қонбайды.

Кіп-кішкентай,сүйкімді

Аялаңдар ...

(Г.Абдрахимова)

-Дұрыс таптыңдар,бүгінгі тыңдайтын ертегіміз торғай туралы.Ертегіміз «Қотыр торғай» деп аталады.

 

Ертегіні оқып береді,түсініксіз сөздердің

мағынасын түсіндіреді.

 

Мазмұны бойынша сұрақтар қояды:

-Ертегі не туралы екен?

-Торғай шеңгелге неліктен ренжіді?

-Ең бірінші кімге барды?

- Ең соңынан кімге барды?

 

Дәптермен жұмыс.

Дәптердегі сурет бойынша ертегінің мазмұнын балаларға айтқызады.

 

Сергіту жаттығуы

Көп отырып, шаршадық,

Қозғалуды аңсадық.

Жүгiргiмiз келедi

Әдемiлеп ән салып,

Ұшқандай боп кекiлiк,

Биiк-биiк секiрiп,

Ойнап-ойнап, тез өсiп,

Кетемiз бiз жетiлiп.

 

Ертегіні сахналау

Басқа киюге дайындалған ертегі кейіпкерлерінің суреттерін балаларға таратып беріп,ертегіні сахналатады.

 

Тыныс алу жаттығуы. «Мен  құйынмын»

Мен  құйынмын, құйынмын,

Шаң,тозаңды үйірдім.

ү-ү-ү-ү-ү-ф

Кездескеннің барлығын

Ұшырам  деп шүйілдім.

ү-ү-ү-ү-ү-ф

(Г.Абдрахимова)

Өлеңді тәрбиеші айтады,әр екі жол сайын балалар тыныс алу жаттығуын жасайды.

 

Дидактикалық ойын «Жұмбағымды шеш»

Мақсаты: кейіпкерлерді сипаттауға үйрету.

 

Ойлануға жетелеу

Ертегінің ең соңғы бөлімін қайта оқып беріп,ойлануға жетелейтін сұрақтар  қояды:

-Қалай ойлайсыңдар,біреуінің жібі желге ұшып,біреулері қорқып,ертегі кейіпкерлері  неге  сонша әуреге түсті?

-Қотыр торғайға  ұқсап елдің бәрінің мазасын алуға бола ма?

 

Тәрбиешіні тыңдайды.

 

 

 

 

Өлеңнің ұйқасын тауып,

ертегінің не туралы екенін табады:

 

-торғайды

 

 

 

 

 

Ертегіні тыңдайды,сөздердің мағынасын түсініп алады.

Сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

Дәптердегі суретке қарап,ертегіні екінші рет тыңдайды.

 

Сурет бойынша ертегінің мазмұнын айтады.

 

Қыздар шеңбер құрып,өлең жолдарын айтып,айналып жүреді,ұлдар шеңбер ішінде «қасқыр» болады.

 

 

 

 

Өлең айтылып болғанда «қасқырлар» қыздарды  ақырын ұстауға тырысады.

 

Әр екі жол сайын балалар тыныс алу жаттығуын жасайды,мұрынмен тыныс алып,ауыздан баяу шығарады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

суреттегі ертегі кейіпкерін суреттейді:

-Бұл –үй жануары.Сақалы бар

ылғи секеңдеп жүреді.

 

 

Ертегі бөлігін тыңдайды.

Сұраққа өз ойларымен жауап береді.

Рефлексивті-түзетушілік

(Қорытынды)

Қорыту

Ертегі мазмұны бойынша сұрақтар қояды,тақырыпты қорытады.Жақсы қатысқан  балаларды мадақтайды.

 

 

Күтілетін нәтиже:

Нені білуі керек:сурет бойынша ертегінің мазмұнын әңгімелеуді.

Нені игереді:ертегі кейіпкерлерін сипаттауды,сөздерді дұрыс қолданып,ойларын дәл жеткізуді                                                                                                                                                     

Нені  біледі: дауыстарын  құбылта отырып ертегіні сахналауды,сұрақты дұрыс қойып,оған 

Тіл дамыту сабақтары

Тіл дамыту  сабақтары

Тіл дамыту сабақтары

Тіл дамыту  сабақтары

Тіл дамыту сабақтары

Тіл дамыту  сабақтары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
21.11.2019