ащвырпщы ооо о о о о о о о о о о ол ллл л л дд дд д д д д дд д д дд д дл л л л о о р р р р пп пп паивтьоьро пр па а
8кл. 5апта.docx
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.1A Металдардың
салыстырмалы белсенділігі
Мектеп: НИШ ФМН Астана
Мұғалімнің атыжөні: Булатова А
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Күні:28.09.15
Сынып: 8
Сабақ
тақырыбы
Осы сабақта
қол
жеткізілетін
оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасын
а сілтеме)
Сабақ
мақсаттары
Жетістік
критерийлері
Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы
өте белсенді металл белсенділігі төмен металдың тұзының
өте белсенді металл белсенділігі төмен металдың тұзының
ерітіндісінен сол металды ығыстыратындығын түсінеді
ерітіндісінен сол металды ығыстыратындығын түсінеді
бұл үрдістің орынбасу екендігін түсініп, оның реакция теңдеуін
жазады
орынбасу реакциясына жүйелі зерттеу әзірлейді
реакция теңдеулерін сөзбен жаза алу дағдыларын дамыту
өте белсенді металл белсенділігі төмен металдың тұзының
ерітіндісінен сол металды ығыстыратындығын түсініп, реакция
теңдеулерін құрастыра алады
орынбасу реакциясына жүйелі зерттеу жүргізе алады
өз зерттеулерін дұрыс жаза алу дағдыларын қалыптастыру
болжам жасау дағдыларын теориялық білімге негіздеу дағдыларын
дамыту
О М 1: Оқушы мақсатқа жетеді,егер
металдардың орынбасу реакцияға түсу қабілеттерін қасиеттерін
болжай алады
металдарға қарап, орынбасу реакциясына түсу қабілеттерін сипаттай
алады
ОМ2: Оқушы мақсатқа жетеді,егер
металдардың тұздармен реакциясын жасай отырып, олардың
белсенділігін анықтай алады
металдардың тұздармен реакцияға түсуінің әртүрлігіне байланысты
бақыланып алынған нәтижелерге қарап отырып, дұрыс қорытынды
жасай алады
металдардың тұздармен реакция теңдеулерін сөзбен жаза алады
металдардың орынбасу реакциясына жүйелі зерттеу жасай алады
орынбасу немесе ығыстыруға қатысты терминдерді пайдаланады
өздік және топтық жұмыстарға қатыса алады Тілдік
мақсаттар
орынбасу немесе ығыстыруға қатысты терминдерді пайдаланады
тәжірибелерді жүргізудің кезеңдерін еске түсіре отырып металдардың
белсенділігін сипаттайды;
пәндік лексиканы қолдану: сутектік көрсеткіш, тұз, негіздік тұз,
қышқылдар, суттек және т.б.
Пәнаралық
байланыстар
Физика пәнімен байланысы: металдардың физикалық қасиеттерін(түрі,
түсі, тығыздығы, агрегаттық күй» және т.б.)
Тарих және технология пәндерімен байланысы: металдардан жасалған
бұйымдардың сақталуы және қолданылуы т.б.
Бастапқы білім Ұсынылатын алдын ала білім
Оқушыларға Қ.Т.Е. естеріне түсіру;
Химиялық процестерге мысалдар келтіру;
Металдардың белсенділігі (8.1А)
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Сабақ
тың
жоспа
рланға
н
кезеңд
ері
Сабақт
ың
басы
18мин
Сабақт
ың
ортасы
812
мин
"Ой жинау"
оқушылардың зейінін шоғырландыру
оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін
нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу қажет
Химиялық реакцияны толықтырыңдар
→
1. Сa+H2O →?+?
2. Fe+H2 O ?+ сутек
→
3.
Na+тұз қышқылы
4. Zn+ күкірт қышқылы
5. Al+ қышқылы
→
сутек+ ?
?+?→
? сулфаты+?
"Ой шақыру"
Металдардың белсенділік қатарын жатқа айтқызуға шеңбер құру
арқылы зейіндерін ояту
"Ой тастау"
Төменде берілген реакция теңдеулерін аяқтау.
1. Магний + мыс сульфаты→
2. Барий сульфаты + мыс→
3. Платина + никель нитраты→
4. Мыс + темір сульфаты→
Балама
тәсіл:
http://www
.bbc.
co.uk/
schools/
teachers/ks
3bitesize/sc
ience/
metals.sht
ml
Таратпа
Мини
тақталар,
маркерлер
және өшіргіш
кері
байланыст
ы
оқушылар
өздері
жасайды
5. Магний фосфаты +натрий→
6. Калий нитраты+ сынап→
7. Кальций + су→
8. Күміс + тұз қышқылы→
9. Алюминий нитраты + натрий→
10. Мыс фосфаты + натрий→
"Металдар белсенділігіне" зертханалық жұмыс құрал
жабдықтарын беріп сыни тұрғысынан ойлауға мүмкіндік туғызу.
"Ойланту"
Төменде келтірілген металдарды екі бағанға бөліңдер:
K,Hg,Ni, Al,Fe,Pt,Na,Cu,Mg
Кестені толтыру
Металдар
1230
мин
Zn
Al
Fe
Na
Cu
Күкірт
қышқылы
Тұз қышқылы
3040
мин
"Айқыштар мен нөлдер " ойыны. Ұтымды жолды нәтижесінде
сутек бөлінетін реакциялар құрайды:
Cu +HCl
Ca +HCl
Ag +H2SO4
HNO3 +NaOH
Zn +H2SO4
Na2CO3 + HCl
Na +HCl
Ba +H2SO4
Al2O3 + HCl
2.Орынбасу реакциясына сілтеме
Жай + күрделі зат
Математикалық түрленуі:
∆? +
?→ + ∆
→
жаңа күрделі зат + жаңа жай зат;
→
АВ + С СВ + А
Оқушылар осы берілген өрнектердің не екендігін талқылайды және
оны химия тіліне аудара отырып, мысалдар келтіреді.
Бейнекөрсетіліммен жұмыс;
Оқыту мақсаты: (8.1С) экзотермиялық процесті білу және кейде
оған қарамақарсы (эндотермиялық) процесс жүретіндігін түсінеді
Оқушы мақсатқа жетті, егер жану белгілерін жазса , мысалдар
келтіре ал са, мұғалімнің демонстрациясы және оқушылардың сол
реакцияны талдауы;
4060
мин
6075
мин
7578
мин Жұптық жұмыс
Берілген заттар көмегімен реакция теңдеулерін құрастыру
Сабақт
Бір үзік ой. (оқушы үнін тыңдау келесі сабақты жоспарлауда)
ың
соңы
7880
мин
Үй жұмысы:
Жану реакциясына кемінде 5 реакция жазу.
кері
байланыст
ы
оқушылар
өздері
жасайды
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
1.СКТ әдісі
2. Топтық әдіс
3.СТО әдісі элементтері
4.ДОТ әдісі
5.АКТ әдісі
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді ісәрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелері
Есте ұстау!
Саралау –
оқушыларға
қалай көбірек
қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға
қандай міндет
қоюды
жоспарлап
отырсыз?
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты
бір оқушыдан
күтілетін нәтижелер,
оқушыға дербес қолдау
көрсету, оқу
материалдары мен
ресурстарын
оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке
ала отырып іріктеу
(Гарднердің жиындық
зият теориясы)
түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты
ұтымды пайдалануды
есепке ала отырып,
сабақтың кезкелген
кезеңінде қолданыла
алады
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ
бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары
/оқу
мақсаттары
дұрыс
қойылған ба?
Оқушыларды
ң барлығы
ОМ қол
жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта
саралау
дұрыс
жүргізілді
ме?
Сабақтың
уақыттық
кезеңдері
сақталды
ма?
Сабақ
жоспарынан
қандай
ауытқулар
болды,
неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.1A Металдардың
салыстырмалы белсенділігі
Мектеп: НИШ ФМН Астана Күні:01.10.15
Сынып: 8
Сабақ
тақырыбы
Осы сабақта
қол
жеткізілетін
оқу
мақсаттары
(оқу
бағдарламасын
а сілтеме)
Сабақ
мақсаттары
Жетістік
критерийлері
Мұғалімнің атыжөні: Төлеген Г
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы
өте белсенді металл белсенділігі төмен металдың тұзының
өте белсенді металл белсенділігі төмен металдың тұзының
ерітіндісінен сол металды ығыстыратындығын түсінеді
ерітіндісінен сол металды ығыстыратындығын түсінеді
бұл үрдістің орынбасу екендігін түсініп, оның реакция теңдеуін
жазады
орынбасу реакциясына жүйелі зерттеу әзірлейді
реакция теңдеулерін сөзбен жаза алу дағдыларын дамыту
өте белсенді металл белсенділігі төмен металдың тұзының
ерітіндісінен сол металды ығыстыратындығын түсініп, реакция
теңдеулерін құрастыра алады
орынбасу реакциясына жүйелі зерттеу жүргізе алады
өз зерттеулерін дұрыс жаза алу дағдыларын қалыптастыру
болжам жасау дағдыларын теориялық білімге негіздеу дағдыларын
дамыту
О М 1: Оқушы мақсатқа жетеді,егер
металдардың орынбасу реакцияға түсу қабілеттерін қасиеттерін
болжай алады
металдарға қарап, орынбасу реакциясына түсу қабілеттерін сипаттай
алады
ОМ2: Оқушы мақсатқа жетеді,егер
металдардың тұздармен реакциясын жасай отырып, олардың
белсенділігін анықтай алады
металдардың тұздармен реакцияға түсуінің әртүрлігіне байланысты
бақыланып алынған нәтижелерге қарап отырып, дұрыс қорытынды
жасай алады
металдардың тұздармен реакция теңдеулерін сөзбен жаза алады
металдардың орынбасу реакциясына жүйелі зерттеу жасай алады
орынбасу немесе ығыстыруға қатысты терминдерді пайдаланады
өздік және топтық жұмыстарға қатыса алады Тілдік
мақсаттар
орынбасу немесе ығыстыруға қатысты терминдерді пайдаланады
тәжірибелерді жүргізудің кезеңдерін еске түсіре отырып металдардың
белсенділігін сипаттайды;
пәндік лексиканы қолдану: сутектік көрсеткіш, тұз, негіздік тұз,
қышқылдар, суттек және т.б.
Пәнаралық
байланыстар
Физика пәнімен байланысы: металдардың физикалық қасиеттерін(түрі,
түсі, тығыздығы, агрегаттық күй» және т.б.)
Тарих және технология пәндерімен байланысы: металдардан жасалған
бұйымдардың сақталуы және қолданылуы т.б.
Бастапқы білім Ұсынылатын алдын ала білім
Оқушыларға Қ.Т.Е. естеріне түсіру;
Химиялық процестерге мысалдар келтіру;
Металдардың белсенділігі (8.1А)
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Ресурстар
Сабақ
тың
жоспа
рланға
н
кезеңд
ері
Сабақт
ың
басы
18мин
Сабақт
ың
ортасы
812
мин
"Ой жинау"
оқушылардың зейінін шоғырландыру
оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға
оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін
нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу қажет
Химиялық реакцияны толықтырыңдар
→
6. Сa+H2O →?+?
7. Fe+H2 O ?+ сутек
→
8.
Na+тұз қышқылы
9. Zn+ күкірт қышқылы
10. Al+ қышқылы
→
сутек+ ?
?+?→
? сулфаты+?
"Ой шақыру"
Металдардың белсенділік қатарын жатқа айтқызуға шеңбер құру
арқылы зейіндерін ояту
"Ой тастау"
Төменде берілген реакция теңдеулерін аяқтау.
11. Магний + мыс сульфаты→
12. Барий сульфаты + мыс→
13. Платина + никель нитраты→
14. Мыс + темір сульфаты→
Балама
тәсіл:
http://www
.bbc.
co.uk/
schools/
teachers/ks
3bitesize/sc
ience/
metals.sht
ml
Таратпа
Мини
тақталар,
маркерлер
және өшіргіш
кері
байланыст
ы
оқушылар
өздері
жасайды
15. Магний фосфаты +натрий→
16. Калий нитраты+ сынап→
17. Кальций + су→
18. Күміс + тұз қышқылы→
19. Алюминий нитраты + натрий→
20. Мыс фосфаты + натрий→
"Металдар белсенділігіне" зертханалық жұмыс құрал
жабдықтарын беріп сыни тұрғысынан ойлауға мүмкіндік туғызу.
"Ойланту"
Төменде келтірілген металдарды екі бағанға бөліңдер:
K,Hg,Ni, Al,Fe,Pt,Na,Cu,Mg
Кестені толтыру
Металдар
1230
мин
Zn
Al
Fe
Na
Cu
Күкірт
қышқылы
Тұз қышқылы
3040
мин
"Айқыштар мен нөлдер " ойыны. Ұтымды жолды нәтижесінде
сутек бөлінетін реакциялар құрайды:
Cu +HCl
Ca +HCl
Ag +H2SO4
HNO3 +NaOH
Zn +H2SO4
Na2CO3 + HCl
Na +HCl
Ba +H2SO4
Al2O3 + HCl
2.Орынбасу реакциясына сілтеме
Жай + күрделі зат
Математикалық түрленуі:
∆? +
?→ + ∆
→
жаңа күрделі зат + жаңа жай зат;
→
АВ + С СВ + А
Оқушылар осы берілген өрнектердің не екендігін талқылайды және
оны химия тіліне аудара отырып, мысалдар келтіреді.
Бейнекөрсетіліммен жұмыс;
Оқыту мақсаты: (8.1С) экзотермиялық процесті білу және кейде
оған қарамақарсы (эндотермиялық) процесс жүретіндігін түсінеді
Оқушы мақсатқа жетті, егер жану белгілерін жазса , мысалдар
келтіре ал са, мұғалімнің демонстрациясы және оқушылардың сол
реакцияны талдауы;
4060
мин
6075
мин
7578
мин Жұптық жұмыс
Берілген заттар көмегімен реакция теңдеулерін құрастыру
Сабақт
Бір үзік ой. (оқушы үнін тыңдау келесі сабақты жоспарлауда)
ың
соңы
7880
мин
Үй жұмысы:
Жану реакциясына кемінде 5 реакция жазу.
кері
байланыст
ы
оқушылар
өздері
жасайды
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
Бағалау –
оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай
тексеруді
жоспарлайсыз?
1.СКТ әдісі
2. Топтық әдіс
3.СТО әдісі элементтері
4.ДОТ әдісі
5.АКТ әдісі
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді ісәрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелері
Есте ұстау!
Саралау –
оқушыларға
қалай көбірек
қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға
қандай міндет
қоюды
жоспарлап
отырсыз?
Саралау іріктелген
тапсырмалар, нақты
бір оқушыдан
күтілетін нәтижелер,
оқушыға дербес қолдау
көрсету, оқу
материалдары мен
ресурстарын
оқушылардың жеке
қабілеттерін есепке
ала отырып іріктеу
(Гарднердің жиындық
зият теориясы)
түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты
ұтымды пайдалануды
есепке ала отырып,
сабақтың кезкелген
кезеңінде қолданыла
алады
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақ
бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары
/оқу
мақсаттары
дұрыс
қойылған ба?
Оқушыларды
ң барлығы
ОМ қол
жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта
саралау
дұрыс
жүргізілді
ме?
Сабақтың
уақыттық
кезеңдері
сақталды
ма?
Сабақ
жоспарынан
қандай
ауытқулар
болды,
неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім,
келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Транспорт и автомобили 5 "А" класс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.