Sana:
Sinf: 7-“B”
Mavzu: Uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqida teorema.
Dars shiori: Matematika- aql gimanastikasi.
Darsning maqsadi:
a) Ta`limiy: O`quvchilarda uchburchak burchaklarining 1800 ga tengligini isbotlash ko`nikmasini hosil qilish, to`g`ri burchakli, teng yonli, teng tomonli uchburchaklarning burchaklari haqida ma`lumotlar berish. Masalalar yechish orqali uchburchak burchaklari haqida olgan bilimlarini mustahkamlash;
b) Tarbiyaviy: O`quvchilarga axloqiy, aqliy va estetik tarbiya berish. Vatanga mehr, milliylik ro`hida tarbiyalash.
s) Rivojlantiruvchi: O`quvchilarni tafakkuri, xotirasi va geometriya faniga bo`lgan qiziqishini rivojlantirish, muomala madaniyatiga o`rgatish;
Dars tipi: Yangi bilimlarni o`zlashtirish darsi.
Dars uslubi: Og`zaki, ko`rgazmali-amaliy, yozma.
Dars jihozi: 7-sinf darsligi, ko`rgazma qurollar, plakatlar va texnika vositasi.
Dars bosqichlari vaqt taqsimoti:
1. Tashkiliy qism |
3 daqiqa |
2. Yangi mavzuni yoritish a) Yangi mavzuni yoritishga tayyorgarlik b) Yangi mavzuni yoritish |
15 daqiqa
|
3. Yangi mavzuni mustahkamlash a) Masalalar yechish b) Yakka tartibdagi mustaqil ish d) Xulosa |
17 daqiqa |
4. Darsga yakun yasash va baholash |
3 daqiqa |
5. Uyga vazifa |
2 daqiqa |
Darsning borishi:
I. Tashkiliy qism: Salomlashish, davomatni tekshirish, zarur ko`rgazmali qurollarni darsga hozirlash.
II. O`tilgan mavzuni takrorlash va uyga vazifani og`zaki usulda tekshirish va yangi mavzuga hozirlik ko`rish.
O`tilgan mavzuni so`rash. (Savol –javob viktorinasi orqali so`raldi)
1.Uchburchaklar tengligining birinchi alomatini ayting?
2. Uchburchaklar tengligining ikkinchi alomatini ayting? 3.Uchburchaklar tengligining uchinchi alomatini ayting?
4. uchburchak balandligi deb nimaga aytiladi?
5. Mos burchaklar teng bo`lsa, bir tomonli burchaklar yig`indisi…?
6. Ko`pburchak deb nimaga aytiladi?
7. Teng yonli uchburchakning xossalarini ayting?
8. Kesma o`rta perpendikularining xossasini ayting?
9. Uchburchak medianasi deb nimaga aytiladi?
10. Uchburchak bissektrisasi deb nimaga aytiladi?
11. Qanday uchburchak o`tmas burchakli uchburchak deyiladi?
12. Qanday uchburchak o`tkir burchakli uchburchak deyiladi?
13. Qanday uchburchak o`tkir burchakli uchburchak bo`ladi?
14. Qanday uchburchak teng yonli uchburchak bo`ladi?
15. Qanday uchburchak teng tomonli uchburchak bo`ladi?
16. Vertikal burchaklar deb qanday burchaklarga aytiladi?
17. Ikki to`g`ri chiziqni kesuvchi bilan kesganda hosil bo`lgan almashinuvchi burchaklar xossasini ayting?
18. Qo`shni burchaklar deb qanday burchaklarga aytiladi?
19. Parallel to`g`ri chiziqlar deb nimaga aytiladi?
20. Qaysi burchaklar yig`indisi 1800 ga teng bo`ladi?
21. Perpendikular to`g`ri chiziqlar kesishganda …. hosil bo`ladi.
22. Ikki to`g`ri chiziqning parallellik alomatlarini ayting?
(Bu savollarga javob olingandan keyin 2017-yil “Xalq bilan muloqot va inson manfaatlari” yili yozuvi hosil bo`ladi)
Chizma Berilgan Yechish
ABC- P=AB+BC+AC
teng tomonli P=178+178+178=
AB=178 mm =534 mm
BC=178 mm
AC=178 mm Javob: 534 mm
P=?
(Natijada Zahiriddin Muhammad Boburning 534 yosh tavalludi kuni sanasi kelib chiqadi)
O`quvchi: Zahiriddin Muhammad Bobur 1483-yilda 14-fevralda Farg`ona viloyatining poytaxti Andijonda tug`ilgan. 12 yoshli shahzoda otasi vafotidan so`ng Andijon taxtiga o`tiradi. Bobur lirikasining asosiy janrlari g`azal, ruboiy va tuyuq bo`lib, shoir qit`a, fard kabi janrlarda ham ijod qilgan. Shoir she`rlarida Vatan ishqi mavzusi yetakchilik qiladi. Bobur 20 yoshida “Xatti Boburiy” yozuvini kashf etgan. Boburiylar sulolasi 1483-1858- yillar mobaynida hukm surgan. Kishilik tarixida Boburchalik shaxsiy imkon, iqtidor va fazilatlari beqiyos kishilar juda kam uchraydi.
Bobur buyuk podshoh, mumtoz shoir, nazariyotchi, adabiyotshunos, faqih, tilshunos, san`atshunos, etnograf, hayvonot va nabotot olamining bilimdoni sifatida ko`p qirrali faoliyat va ijod sohibi. Birgina “Boburnoma” uning yugirmadan ortiq sohalarda qiziqqanligiga yaqqol misoldir. Bobur, birinchi navbatda , shoh, boburiylar sulolasining asoschisidir.
Chizma Berilgan Yechish
ABC- P=AB+BC+AC
teng yonli P=201+201+174=
AB=201 mm = 576 mm
BC=201 mm
AC=174 mm Javob: 576 mm
P=?
(Natijada g`azal mulkining sultoni Alisher Navoiy bobomizning 576 yosh tavalludi kuni sanasi kelib chiqadi)
O`quvchi: XV asr jahon ma`naviyatining buyuk siymasi Alisher Navoiy o`zbek she`riyatining sultoni, Movarounnahr va Xurosonning ma`naviyati, madaniyati taraqqiyotiga juda katta ta`sir ko`rsatgan shoir. “Majolis un-nafois”, “Badoye` ul-bidoya”, “Lison ut-tayr”, “Muhokamat ul-lug`atayn”, “Mahbub ul-qulub”, ayniqsa, 50 ming misradan oshiq she`riy merosni o`z ichiga olgan “Xamsa” asari bilan o`zbek adabiyotini boyitgan.
“Agar bu ulug’ zotni avliyo desak,u avliyolarning avliyosi,
mutafakkir desak ,mutafakkirlarning mutafakkiri,shoir desak shoirlarning sultonidir”
Islom Karimov.
“Yuksak ma’naviyat-yengilmas
kuch".
Chizma Berilgan Yechish
ABC- P=AB+BC+AC
to`g`ri burchakli P=301+159+221=
AB= 301 mm = 681 mm
BC= 159 mm
AC= 221 mm Javob: 681 mm
P=?
(Natijada buyuk sarkarda, sohibqiron bobomiz Amir Temurning 681 yosh tavalludi kuni sanasi kelib chiqadi)
O`quvchi: Kesh (hozirgi Shahrisabz) shahri yaqinidagi Xoja Ilg‘or qishlog‘ida tug‘ilgan. O‘rta asrning yirik davlat arbobi, buyuk sarkarda, kuchli, markazlashgan davlat asoschisi. Amir Temur ilm-fan va madaniyat homiysi bo‘lgan. Sohibqironning bunyodkorlik sohasidagi tarixiy xizmatlari beqiyos. Saltanati tarkibidagi ko‘plab shaharlarda turli me’moriy obidalar — madrasalar, maqbaralar, masjidlar qurdirgan.
O‘zbekiston Respublikasida „Amir Temur“ ordeni ta’sis etilgan. Bu orden bilan davlatchilikni mustahkamlashdagi ulkan xizmatlari uchun, me’morchilikni, ilm-fan, adabiyot va san’atni, shu jumladan, harbiy mahoratni rivojlantirishga ulkan hissa qo‘shgan fuqarolar mukofotlanadilar.
Yangi mavzu bayoni.
Teorema: Uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi 1800 ga teng.
Isbot. A uchdan BC tomonga parallel a to`g`ri chiziq o`tkazamiz.
1= 4, chunki bu burchaklar, a va BC parallel to`g`ri chiqizlarni AB kesuvchi bilan kesganda hosil bo`lgan almashinuvchi burchaklardir.
3= 5, chunki bu burchaklar, a va BC parallel to`g`ri chiziqlarni AC kesuvchi bilan kesganda hosil bo`lgan almashinuvchi burchaklardir.
4+ 2+ 5=1800, chunki bu burchaklar umumiy uchga ega va yoyiq burchakni tashkil qiladi. Hosil bo`lgan bu uchta tenglikdan,
1+ 2+ 3=1800, ya`ni A+ B+ C=1800
Ekanligini hosil qilamiz. Teorema isbotlandi.
1.Quyidagi rasmda tasvirlangan
ABC uchburchakning uchala
burchaklarini transporter yo`rdamida
o`lchang va ularning yig`indisini
hosoblang. Xuddi shu ishni MNL va
PQR uchburchaklar uchun ham
bajaring. Natijalar asosida jadvalni
to`ldiring. Qanday xossani
aniqladingiz? Uni bitta jumla bilan
ifodalang.
Uchburchaklar |
1 |
2 |
3 |
1+ 2+ 3 |
ABC |
600 |
600 |
600 |
1800 |
ТLN |
1200 |
250 |
350 |
1800 |
PQR |
450 |
650 |
700 |
1800 |
Demak shunday xulosaga kelamizki ixtiyoriy har qanday uchburchakning yig`indisi 1800 ga tengligini isbotladik.
2.Bir varaq qog'ozga ixtiyoriy ABC
uchbui chakni chizing va burchaklarini
1, 2 va 3 raqamlar bilan belgilang.
Uning burchaklarini 2-rasmda
ko'rsatilgandek qilib yirtib oling
va yonma-yon qo'ying. Bundan
qanday xulosa chiqarish mumkin?
Mavzuni mustahkamlash.
1-masala. Rasmda berilgan
ma`lumotlardan foydalanib
noma`lum burchak x ni toping.
Yechilishi: ABC-teng yonli
uchburchak bo`lgani uchun,
ACB= A=400. Vertikal burchaklar
xossasiga ko`ra,
DCE= ACB=400. Shartga ko`ra
CED ham teng yonli. Shu bois, DCE= DEC=400.
Demak, uchburchak burchaklarining yig`indisi haqidagi teoremaga ko`ra, CDE da: 400 +400+x=1800 yoki x=1000
Javob: 1000
2-masala. Uchburchak ichki burchaklari 2:3:7 kabi nisbatda bo`lsa, ularning gradus o`lchovini toping.
Yechilishi: Shartga ko`ra, uchburchak ichki burchaklarini 2x, 3x va 7x deb belgilaymiz. U holda uchburchak ichki burchaklari yig`indisi haqidagi teoremaga ko`ra 2x+3x+7x=1800 tenglikka ega bo`lamiz. Undan x=150 ekanligini topamiz.
Demak, uchburchak burchaklarining gradus o`lchovi 300, 450 va 1050 ga teng ekan.
Javob: 300,450,1050.
3-masala: Uchburchakning nechta burchagi to`g`ri bo`lishi mumkin.
A
Javob: To`g`ri burchakli uchburchaklarimizni
bitta burchagi va faqat bitta burchagigina
to`g`ri burchak bo`lishi mumkin.
B 900 C
4-masala: Uchburchakning nechta burchagi o`tmas bo`lishi mumkin.
N Javob: O`tmas burchakli uchburchaklarimizni
bitta burchagi va faqat bitta burchagigina
o`tmas burchak bo`lishi mumkin.
M K
5-masala: Burchaklar: a) 50, 550, 1200,; b) 460, 1500, 40; c) 1000, 200, 500 bo`lgan uchburchak mavjudmi?
a) Berilgan Yechish
A=500 A+ B+ C=1800
B=550 50+550+1200=1800
C=1200 1800= 1800
ABC=? Javob: Ha. Sababi berilgan ichki burchaklarimizni yig`indisi 1800 ga teng.
b) Berilgan Yechish
A=460 A+ B+ C=1800
B=1500 1500+460+40=1800
C=40 1500+50= 1800
2000≠1800
ABC=?
Javob: Yo`q. Sababi berilgan ichki burchaklarimizni yig`indisi 1800 dan katta.
c) Berilgan Yechish
A=1000 A+ B+ C=1800
B=200 1000+200+500=1800
C=500 1700≠ 1800
ABC=?
Javob: Yo`q. Sababi berilgan ichki burchaklarimizni yig`indisi 1800 dan kichik.
6-masala: Agar uchburchakning ikkita burchagi: a) 600 va 400; b) 700 va 850; c) 900 va 450; d) 1050 va 300 bo`lsa, uning uchunchi burchagini toping.
a) Berilgan Chizma
B
ABC
400
A=600
B=400 C x 600 A
C=?
Yechish.
A+ B+ C=1800
600+400+X=1800
1000+X=1800
X=1800-100 Javob: C=800
X=800
b)Berilgan Chizma
MNK M
700
M=700
N=850
850 x
N K
K=?
Yechish.
M+ N+ K=1800
700+850+X=1800
1550+X=1800
X=1800-1550 Javob: K=250
X=250
c)Berilgan Chizma
QPR P
450
Q=900
P=450
900 x
Q R
R=?
Yechish.
P+ Q+ R=1800
900+450+X=1800
1350+X=1800
X=1800-1350 Javob: R=450
X=450
d)Berilgan Chizma
B
ABC
300
A=1050
B=300 A 1050 x C
C=?
Yechish.
A+ B+ C=1800
1050+300+X=1800
1350+X=1800
X=1800-1350 Javob: C=450
X=450
Darsda faol ishtirok etgan o`quvchilar baholanib, baholari kundalik daftar va jurnalga tushirildi.
Uyga vazifa: 6-7 masalalar
Zarafshon shahar
8-umumiy o`rta ta`lim maktabining
MATEMATIKA fani o`qituvchisi
Abdullayeva Marhabo Mahmudovnaning
“Uchburchak ichki burchaklarining yig`indisi haqida teorema”
mavzisida o`tgan bir soatlik
dars ishlanmasi
Zarafshon 2017
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.