Удивительные создания
Оценка 4.7

Удивительные создания

Оценка 4.7
Разработки уроков
docx
английский язык
5 кл
21.03.2022
Удивительные создания
Конспект открытого урока в 5 классе "Удивительные создания"
Удивительные создания_5 класс.docx

Класс 5

Урок № 

Дата: 25.01

Тема: Животные со всего света

Тема урока: Удивительные создания

Тип урока:  изучение нового материала

Цели:                         

·        образовательная: создать условия для отработки навыков и умений в чтении письме, говорении, восприятии речи на слух;

·        практическая: способствовать изучению лексических навыков по данной теме «Удивительные создания»; способствовать развитию навыков говорения; способствовать развитию навыков поискового чтения; способствовать изучению грамматических форм Present Simple (утверждение); способствовать повторению модального глагола  can и глагола to be.

·        развивающая: обеспечить условия для развития внимательности, наблюдательности и умений выделять главное, оценке различных процессов, явлений и фактов;

·        воспитательная: обеспечить условия для воспитания положительного интереса к изучаемому предмету; способствовать овладению необходимыми навыками самостоятельной учебной деятельности.

Форма работы: фронтальная

Оборудование: плакаты, иллюстрации.

 

Ход урока

I.                  Организационный момент (приветствие).

Good morning, class! Nice to see you again! Sit down, please. So let`s begin our lesson.

What day is it today? (-Today is Tuesday)

What is the weather like today? (- Today is sunny, rainy, foggy, cloudy, frosty, snowy etc. )

Who is on duty today? (- I-m duty today)

II.               Фонетическая разминка.

- You have cards on your desks. It’s time to remember English sounds.  Please take them and repeat after me.

The lion is the king of the jungle.
The elephant is big and strong.
The crocodile is very dangerous.
The snake is very long.

III. Постановка целей и темы урока.

- Look at the blackboard and try to guess what we’ll speak about? What animals can you see?

- We’ll speak about animals.

- Yes! You are right. We’re going to talk about animals,” Amazing creatures”.

IV. Речевая разминка

 Can you name some animals? - Cat, dog, fish, rabbit

 What is your favourite animal? – I like cat, dog,  etc.

  Do you have any pets? – I have got dog, cat, goldfish etc.

 

V. Основной этап:

1. Изучение новой лексики и повторение модального глагола  can и глагола to be .

- Yes, today we are talking about Animals.  Look at the blackboard. There are some new words: leopard, lion, rhino, tiger, cobra, crocodile, deer, elephant, camel. 

Leopard

Lion

Rhino

Tiger

Cobra

Crocodile

Deer

Elephant

Camel

 is

small

big

strong

weak

fat

short

long

tall

fast

slow

dangerous

- And now let's say what they can or can’t do

Leopard

Lion

Rhino

Tiger

Cobra

Crocodile

Deer

Elephant

Camel

can

can’t

Run

Walk

Climb

Carry

Swim

hunt

 

2. Работа с грамматикой. Правильные и неправильные глаголы.

(Обсуждаем время Present Simple. По ходу беседы выясняем случаи употребления, правила написания и произношения)

- Now it’s time for grammar material. Look at the poster and tell me, what is the difference between the sentences?

- Let’s read some sentences about Indian animals and put the verbs in brackets into the correct form.

1.     Rhinos ______________ plants. (eat)

2.     The Bengal tiger ______________ in India. (live)

3.     A lion ________________during a day. (sleep)

4.     Crocodiles______________in rivers. (swim)

5.     Elephants____________________bananas. (like)

6.     A leopard___________________moving. (keep)

7.     A crocodile____________________fast with its tail. (move)

 

- Okay, thank you. It’s to have some rest. Now I show you a warm-up, repeat after me.


3. Физминутка


Show me your shoulders,

Show me your neck.

Clap, clap your hands,

And show me your back.

Show me your head,

Show me your neck.

Clap, clap your hands,

And show me your back.


4. Работа с текстом.

- Now open your textbooks on page 67 ex.3.   Read the story, but pay attention to the words that you come across in the text:


stripes –  полоски

hide –  прятаться

head -  голова

heavy –  тяжелый

trunk  –  хобот

horn –  рог

alone  –  в одиночестве

mud - грязь

Asia - Азия


 

-         Now work in groups. Each group has a task. Find in this text:

The first group – three countries, the second group – five animals, the third group – five colours

 

Three countries

Five animals

Five colours

Pakistan, China, Nepal

The Bengal tiger, deer, the Indian elephant, the Indian cobra and the Indian rhino

Red, orange, black, grey, brown (white, yellow)


- Look at the blackboard! Are these sentences True, False or is there no information in the text? Correct the false statements.

-Cobra can be black, brown, white and yellow.

-Usually a red female is the head of a family of tigers.

-Snake hides in a tall grass and hunts big animals.

-Snakes eat mice and rats.

-The elephant usually lives alone.

-The Indian rhino likes to sit in water or mud.

VI. Подведение итогов урока. Рефлексия.

- Our lesson is coming to the end.  So please name one new word you learned today.

VII. Домашнее задание.

-         Thank you! You've done a good job. Now I give you card with you home task. You should put the verbs in the brackets into the correct present simple form. Your marks are........The bell has gone. Thank you for your attention. You may be free.

 

Дополнительное задание:

 

-         What animals live in India?

-         What is the national animal of India?

-         What color is it?

-         Where does it hunt?

-         Is the Indian cobra dangerous snake?

-         What color is it?

-         What size is the Indian elephant?

-         What do Indian people use elephants for?

-         Where does the Indian rhino live?


 

Класс 5 Урок № Дата: 25

Класс 5 Урок № Дата: 25

I. Фонетическая разминка

I. Фонетическая разминка

Leopard Lion Rhino Tiger

Leopard Lion Rhino Tiger

Let’s read some sentences about

Let’s read some sentences about

Crocodiles ______________ in rivers

Crocodiles ______________ in rivers

Look at the blackboard! Are these sentences

Look at the blackboard! Are these sentences
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
21.03.2022