Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: |
7.1В: Желілер және қауіпсіздік |
Мектеп: |
|
|||||||
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||
Сынып: |
7 сынып |
Қатысқандар саны: |
|
қатыспағандар: |
|
|||||
Сабақтың тақырыбы: |
Байланыс түрлері |
|||||||||
Сабақтың түрі |
Жаңа сабақты меңгерту |
|||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.3.1 Компьютерлік желілерді жіктеу |
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||
Табыс критерийлері |
Оқушылар 7.1.3.1 оқыту мақсатына жетті, егер: - желілік және сымсыз байланыстарың кемінде екі артықшылығын атаса; - байланыс жолдарының тағайындалуын түсінсе; - желінің жалпы өткізгіштік қабілетіне сілтеме жасап, кемінде бір сценарийді толық түсіндірсе подр. |
|||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Ақпарат беру схемасын сипаттау тілі мен терминологиясын қолдана алады. Пәндік лексика және терминология: ақпарат беру жолдары / байланыс жолдары, сымсыз байланыс, сервер, жұмыс станциясы, сымсыз желі, желінің өткізгіштік қабілеті Диалогқа/хатқа пайдалы фразалар: Ақпарат беру кезінде пайдаланылатын …құрал, … жауап береді ... әдісіне негізделген ақпарат беру жүйесінің өткізгіштік қабілеті ... қарағанда артық/кем, өйткені ... Ақпарат берудің ... әдісінің артықшылығына/кемшілігіне ... жатады |
|||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында мұғалім оқушылар оқу материалдарының өзектілігінің Қазақстан Республикасының (территориясының көлемі, ұлттық қауіпсіздік) саяси және әлеуметтік-экономикалық дамуымен тығыз байланысты екенін түсінуі үшін қазіргі заманғы қазақстандық қоғамның әлеуметтік-саяси саласынан мысалдар келтіреді, бұл оқушыларда «Тәуелсіз Қазақстан және Астана», «Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің жалпыәлемдік және аймақтық проблемаларды шешуге қатысуы» және «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылықтарын дарыту арқылы азаматтық жауапкершілік және патриоттық сезімін қалыптастырады. Сабақ сыйлауға, бірлесіп жұмыс істеуге, еңбекке және шығармашылыққа баулуға бағытталады, бұл ұжымдық, топтық, жұптық жұмыстардың кезектестіріліп, әрі қарай міндетті түрду ұжыммен талқылануының нәтижесінде жүзеге асырылады; сабақты ұйымдастырудың мұндай формасы шығармашылық және сын тұрғысынан ойлай алатын, оқушының игілікті және ақжарқын тұлға қасиеттерін дамытуға бағытталады. Оқушылардың компьютер мен олардың сипаттамаларының арасындағы байланыстардың техникалық құрадарын оқуы (өткізгіштік қабілеті және т.б.) ақпарат алмасу жүйесі аясындағы заманауи жетістікредің толық көрінісін жасауға мүмкіндік береді және өмір бойы білім алу құндылықтарын түсінуге негіз болады. Ақпарат алмасуға арналған техникалық құралдарды бағалау мен талдау оқушыардың өз ойларының қалыптасуына негіз болады телекомуникация құрлдарын әрі қарай дамыту туралы ойға жетелеп, шығармашылыққа баулиды, бұл «Индустрияландыру мен инновация негізінде экономикалық өсу» және « Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» сияқты құндылықтарды дарытуға негіз болады. |
|||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Физика (электромагнитік өріс туралы жалпы мағлұмат), математика (графиктер жасау, графиктерді талдау). |
|||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстарын пайдалану; нәтижелерді презентациясын көрсету үшін интерактивті тақтаны пайдалану |
|||||||||
Бастапқы білімдері |
Зерттеуге арналған әлеуметтік құралдарды, Internet-ресурстар мен WWW пайдалану (7 сынып); жергілікті есептеу желілерін жасау және іске қосу (7сынып); ақпараттық жүйелердің түрлері (7сынып). |
|||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||
Сабақтың жоспрланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басталуы 0-3 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі: мұғалім оқушырға сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады, табыс критерийлерін талдайды. |
Сабақтың презентациясы (№ 1 слайд) |
|||||||
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушылар сабақтың тақырыбын жазады, сабақтың мақсаты мен табыс критерийлерімен танысады. |
|||||||||
Сабақтың ортасы 4-10 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Миға шабуыл және жаңа материалды айту: мұғалім оқушыларға байланыс жолдарын жасау үшін қандай техникалық құралдры пайдалануға болатыны туралы сұраққа жауар беруді ұсынады. Содан кейін оқушыларға «Ақпарат беру әдістері» схемасын түсіндіреді. Компьютерлік байланыс жолдарын жіктеу:
- телефон байланыс жолдары; - кабельдік, онда алмасу үшін "есулі қосақ" кабелі, коаксиальді кабельдер немесе оптикалық-талшықты кабельдер пайдаланылады; - сымсыз (жердегі және спутниктік байланыс радиоканалы), электромагниттік өріс сигналдарын беру үші пайдаланылады. |
Сабақтың презентациясы (№ 2 слайд)
№ 2/А үлестірмелі материал
№ 1 материалдар файлы |
|||||||
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушылар мұғалімнің қойған сұрақтарына жауап береді және дәптерге компьютерлік бвайланыс жолдарының жіктелуінің схемасын жазады. |
|||||||||
11-25 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Топтық жұмысты ұйымдастыру: мұғалім оқушыларды топтарға бөледі, оларға интернеттен байланыстың телефон, желілік және сымсыз жолдарымен ақпарат беретін материал іздеуді ұсынады. Оқушылар топпен талдап, ақпарат алмасу жолдарының бір түрінің артықшылықтары мен кемшіліктерінің кестесін толтыру керек. |
Сабақтың презентациясы (№ 3 слайд)
№ 3 үлестірмелі материал |
|||||||
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушылар топпен жұмыс ісиеп, мәтінді талдайды және кестені толтырады, оны поштамен мұғалімге бағалау үшін және жұмыстарының нәтижесін көрсету үшін жібереді. |
|||||||||
26-30 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Сыныппен жұмыс (топпен жұмыстың нәтижелерін талдау): мұғалім оқушылардың жасаған кестесін көрсетеді және бірге талдау барысында қателерін жөндейді. |
|
|||||||
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушылар кесте туралы ойларымен бөліседі және дұрыс жауаптарды дәптерге жазады. |
|||||||||
31-38 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Жұппен жұмысты ұйымдастыру: мұғалім оқушылардан бірінші-бесінші болып саналуды сұрайды (жұп жасай отырып) және компьютерді пайдаланушыларды сипаттайтын тапсырманы жұппен орындауды ұсынады: хаттарды пошта арқылы жіберетін және шет елдегі тустарымен видео-конференция жүргізетін зейнеткер; үйде жұмыс істейтін графикалық дизайнер; халықаралық тұтынушылармен жұмыс істейтін спорт шолушысы; шағын бизнестің иесі. Оқушылардың міндеті кесте түрінде пайдаланушылардың коммуникациялық қажеттіліктерін және оларға байланыс жолдарының қандай түрлерін және неге пайдаланған дұрыс екенін жазу. Мұғалім оқушылардан жұмысты орындау барысында НИШ негізгі құндықытарын – ынтымақтастық, сыйластық және өмір бойы білім алуды басшылыққа алуды сұрайды. |
Сабақтың презентациясы (№ 4 слайд)
№ 5 үлестірмелі материал |
|||||||
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушылар баға бойынша тапсырманы жұппен орындайды және компьютердің желіге байланысу түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктері туралы тұжырым жасайды. |
|||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Сабақтың рефлексиясы – “Аралдар ”. Мұғалім оқушыларға үй тапсырмасын айтады. |
Сабақтың презентациясы (№ 5слайд) |
|||||||
Оқушының іс-әрекеті |
Оқушылар аралдардың біреуіне стикер жапсырады (егер оқушы қаласа, 2 не бірнеше арал таңдай алады). |
|||||||||
Дифференциация – Сіз қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушылардың алдына қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың жаңа материалды мегеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау
|
||||||||
. Қосымша қолдау. Жұптық/топтық жұмыс– сыныптастарының қолдауы. Қажет болса, мұғалімнің көмегі. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға күрделірек/қызық болып көрінетін өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Сабақта дифференциациялаудың негізгі принципі – күрделендіру. |
Сұрақтарға жауап беру және жауаптар сеансы. Тапсырманы орындау барысында сұрақтар пайдалану. Сабақтың әр бір кезеңінде оқушылардың нәтижесін/жетістігін түсіну үшін шолу сұрақтарын пайдалану. Таңдалғн топтың файлын қарау үшін сұрау. Жеке, топтық және жұптық жұмыстардың нәтижелерін формативті бағалауға пайдалану. . |
Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін, мысалы, экранды, пернетақта мен тышқанды қосу кезінде абайлауды, денсаулыққа қауіп төндіретіндіктен сымдардан сақ блуды еске салу. |
||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың мақсаты/оқу мақсаты шындыққа негізделген бе? Барлық оқушылар ОМ-на жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифферциация дұрыс келтірілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдері болды ма? Сабақ жоспарынан қандай шегіністер болды және неге? |
|
|||||||||
Жалпы баға
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)? 1: 2:
Сабақты не жақсартуы мүмкін (сабақ беру тұрғысынан да, оқу тұрғысынан да ойлаңыз)? 1: 2:
Мен сынып туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы сабақ барысында не білдім, алдағы сабақтарда неге көңіл бөлінуі керек?
|
||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.