Урок английского языка " In the computer world" 10 grade
Оценка 4.6
Разработки уроков
doc
английский язык
10 кл
12.02.2017
Познакомить учащихся с основными составными частями компьютера,познакомить с понятиями "Локальная" и "Глобальная" сеть.Взаимосвязано обучать английскому языку и компьютерной грамотности,расширять лексический запас и активизировать лексику по теме.Учить учащихся обсуждать проблемы по данной теме в монологических высказываниях и форме дискуссии.Формировать навыки нахождения,используя данный маршрут.Укреплять межпредметные связи: Информатика,Английский язык.разработка урока английского в 10 классе "In the computer world"
Урок английского языка по теме.doc
Класс 10
ТЕМА: “In the computer world”
Цели:
Познавательный аспект:
познакомить учащихся с основными составными частями ПК,
познакомить с понятиями “локальная” и “глобальная” сеть.
Учебный аспект:
взаимосвязано обучать английскому языку и компьютерной грамотности,
активизировать лексику по теме, расширять лексический запас,
учить обсуждать проблемы по данной теме в монологических высказываниях
и форме дискуссии,
вырабатывать навыки пользования программными продуктами
учить самостоятельно решать проблемы на базе изученной лексики,
формировать навыки нахождения файлов, используя предложенный маршрут,
укреплять межпредметные связи.
Развивающий аспект:
развивать интеллектуальные, языковые и познавательные интересы,
развивать мышление путем решения поставленных задач на уровне выбора или
поиска ответа,
развивать навыки и умения работы с компьютером,
Воспитательный аспект:
осуществлять связь учебного материала с реальными жизненными
ситуациями,
формировать ответственное отношение к учебному труду,
воспитывать у учащихся активную жизненную позицию,
ОБОРУДОВАНИЕ УРОКА: урок проводится в компьютерном классе,
заставки для экрана:
а) часы, показывающие время урока,
б) vocabulary,
в) “The Computor Quiz” кроссворд,
г) text “The Language of Computors”,
д) вопросы,
е) “Quick Chat”.
ХОД УРОКА
1. Presentation of the Lesson Good day dear friends. I’m glad to see you in our computer class. We shall
have an unusual lesson. Today we shall say : “Hello, computer!
At this lesson you will:
a)learn about computers, work with a computer and discuss the problem of а
computer education.
b)Learn the vocabulary on the topic
c)Develop reading skills
d)Work with “Word” and “Chat” programmes and send messages
e)You’ll answer questions
f)At last we shall make ourselves sure that computer helps to improve English and
makes our studies more pleasant.
Safety Engineering.
Before starting the lesson, read the “Safety engineering” please. (The “Safety
Engineering” rules are on the displays of the computers)
“Safety Engineering”
While working with a computer, be sure that the desk is suitable. The display
should be 6070 cm far from your eyes and the distance from the keyboard is 3040
cm.
2. Homework : Presentation of the vocabulary: The main parts of the computer:
System block , Display, Software, Mouse, Mouse pad,
Keyboard, Hard Disk Driver, Floppy Disk Driver,
Screen.
Discussing of Computer Uses from A to Z (Обсуждение области применения
компьютеров):
Once upon a time there were no computers, no video games, CDROM players,
modern TV, fast phone connections,etc. A lot of things were not possible. But now
the world is quite different and we can’t imaging it without computers. Can you
tell me where computer is used.
(Banks, cartoons, fax machines, games, hospitals, industrial robots, jet planes,
libraries, newspapers, TV, sports, washing machines, Xray scanners.)
Например:
BANKS – How do we use computers in banks?
– Computers in banks can transfer money from one account to another.
FAX MACHINES– Computers in fax machines are used to send and print the
signal from machine to machine.
HOSPITALS – What is the usage of computers in hospitals?
– A hospital patient’s health can be analyzed by a computer. INDUSTRIAL ROBOTS – What can you tell about industrial robots?
– Some companies use computer – controlled robots.
JET PLANES – How do people use computers in jetplanes?
– Computers help guide planes by giving pilots important information such as
speed and altitude.
LIBRARIES – What is the usage of computers in libraries?– Books and other
materials are checked out by using computers. Each book has a bar code.
NEWSPAPERS – How do computers work in newspapers?– Reporters write their
articles on the computer.
TELEVISION – What can you say about TV?– Computers are used to control
much in television.
SPORTS, WASHING MACHINES, XRAY SCANNERS, etc….
Information about the leading companies (Беседа о ведущих фирмах,
выпускающих компьютерную технику):презентация учащихся о :
HP, CANON, XEROX, SONY ….
3.Новый материал:
Work with text.
The task is:
1) Read the text once and find what is said about the first computer and about
computers of the nearest future.
Wordlist:
Chip чип, микросхема:Wrist – запястье:To realize выпускать(новую
продукцию): Bank account банковский счет:Brain – мозг: computers
компьютеры:generationпоколение: space –космос:sizeразмер: weightвес.
“THE LANGUAGE OF COMPUTERS”
50 years ago people hadn’t even heard of computers and today we cannot imagine
life without them.Computer technology is the fastestgrowing industry in the
world. The first computer was the size of a minibus and weighed a ton. Today its
job can be done by a chip the size of a pen head. And the computer revolution is
still going on. Very soon we’ll have computers that we’ll wear on our wrists or
even in our glasses and earrings. Such wearable computers are being developed in
the USA. Japan’s biggest mobilephone company has just realized its cleverest
product so far, the imode, a mobilephone allows you to surf the Internet as well
as make calls. Soon they will be able to buy cinema tickets and manage their bank
accounts.
The next generation of computers will be able to talk and even think for
themselves. Of course, they will be still a lot simpler than human brains, but it will be a great step forward. Such computers will help to diagnose illness, find
minerals, understand and control the world’s money markets, identify criminals
and control space travels.Computer revolution is changing our life and our
language too. We are constantly making up new words or giving new meanings to
old ones.
2)Беседа о всемирной и локальной сети: (на русском и английском языках)
Computers are widely used in high and secondary schools now. They help
students to improve their reading and writing, arithmetics and geography. Students
say that computers make learning fun and easy.
А) Локальная сеть HUB – устройство, которое связывает все компьютеры в
единую сеть. Пользуясь локальной сетью можно отправить на соседние
компьютеры всевозможные сообщения, можно увидеть диски соседних
компьютеров и т.д.
Б) Глобальная сеть WWW – World Wide Web (всемирная паутина)
Нужно выбрать качественный модем, чтобы не превратиться в World Wide
Waiting (всемирное ожидание)
4.Закрепление нового материала:
1)Questions:
What size was the first computer?
What types of computers are being developed in the USA now?
What are people using the phone for?
What will the next generation of computers be able to do?
How is the computer revolution changing our life?
2)DOING THE PUZZLE: (Работа с программным продуктом, которая
проверит и знания английского языка и знания аппаратного обеспечения
компьютера):
(Правильно ответив на вопросы кроссворда учащиеся получают название еще
одной фирмы, которая выпускает компьютерные технологии и программные
продукты),презентация о Б.Гейтсе и его корпорации
Attention!
Remember safety instructions, please.
Do this puzzle and you’ll read the name of one of the most successful computer
companies:
This small box is used to operate a computer. (mouse)
A document on your computer.(file) A device which is used to transfer ph otos and texts to your computer.(scanner)
To make a computer better or able to do more things.(upgrade)
This looks like a typewriter and has the keys you need to press (keyboard).
It can be hard. It can be floppy. (disk)
A device which allows your computer to send messages along a telephone line.
(modem)
An unfriendly or rude email. (flame)
To start a computer. (boot)
Information about the Microsoft. (Несколько слов о фирме Microsoft)
презентация учащихся:
In 1975 two friends: Bill Gates and Paul Allen started Microsoft and very soon it
became a business success. In 1980, Gates bought a small company which
produced an operating system called DOS. He made some changes to it and
renamed it MSDOS.He sold the rights to use this system to IBM. Since 1980
MSDOS has been the standard operating system for all PCs. Microsoft has also
developed such well – known programmes as Windows, Excel and Internet
Explorer.
3) Работа в локальной сети. Пользуясь файлом “Quick Chat” в локальной сети
учся отправляют друг другу сообщения на английском языке.
Doing this task you should send a message to your classmate about yourself
(45 sentences).
Who recieves a message, check it and find out if there are mistakes in it.
Проверка выполнения.
5.Summary
We have learned and trained vocabulary on the topic.
We worked with “Chat” programm and sent messages.
You have done the puzzle. I thank you, students.
6.Conclusion. Reflection: draw a diagram «Computer»(написать в форме
диаграммы ассоциацию).Оценки за занятие.
7.Homework.
Write an essay «My attitude to the computer : advantages and disadvantages»
(120150 words).
Урок английского языка " In the computer world" 10 grade
Урок английского языка " In the computer world" 10 grade
Урок английского языка " In the computer world" 10 grade
Урок английского языка " In the computer world" 10 grade
Урок английского языка " In the computer world" 10 grade
Урок английского языка " In the computer world" 10 grade
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.