Барлық оқушылар:
Молярлық көлемнің мәнін анықтай алады.
Қалыпты және стандартты жағдайларды анықтай алады.
Авогадро заңының қалай оқылуын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Формулаға қарап есептер шығара алады.
Кейбір оқушылар:
Авогадро заңына сүйеніп күрделігі жоғары есептер құрастырып шығарады.
Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайдалдағы газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2 В
Стехиометриялық есептеулер.
Күні:
Мұғалімнің атыжөні:
Мектеп:
Сынып: 8
Сабақтың тақырыбы:
Оқу
мақсаттары:
Сабақ
мақсаттары
Ойлау
дағдыларыны
ң деңгейі
Бағалау
критерийі
Тілдік
мақсаттар
Құндылықтар
ға баулу
Пәнаралық
байланыс
Алдыңғы
білім
Сабақ барысы
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Қатысқандар:
Авогадро заңы молярлы колем.
Қатыспағандар:
8.2.3.6 Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайлардағы
газдар көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану.
Барлық оқушылар:
Молярлық көлемнің мәнін анықтай алады.
Қалыпты және стандартты жағдайларды анықтай алады.
Авогадро заңының қалай оқылуын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Формулаға қарап есептер шығара алады.
Кейбір оқушылар:
Авогадро заңына сүйеніп күрделігі жоғары есептер құрастырып шығарады.
Білу, түсіну, қолдану.
Авогадро заңын білу және қалыпты және стандартты жағдайдалдағы газдар
көлемін есептеуде молярлық көлемді қолдану.
Оқушылар орындай алады:
Кезкелген газдың 1 молінің қалыпты жағдайда алатын көлемі молярлық көлем
екенін сандық мәні 22,4л болатынын,бірдей жағдайда алынған газдардың тең
көлемдерінде молекула сандары бірдей болатыны Авогадро заңы екенін біледі.
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Қалыпты, стандартты жағдай, Авогадро саны, Авогадро заңы, молярлық көлем.
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік тіркестер:
Авогадро заңы қалай оқылады? Қалыпты жағдайдағы газдардың молярлық
массасымен тығыздығын есептей алады. Кезкелген газдың . . . қалыпты
жағдайда алатын көлемі . . . деп аталады.
Еңбек және шығармашылық ынтымақтастық, өмір бойы білім алу.
Физика, математика.
7.1.1.4. бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ
тәріздес заттардың құрылымын түсіндіру.
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурст
арИтеракт
ивті
тақта
Менделе
ев
кестесі
үлестірм
е
материа
лдар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеп бүгінгі болатын сабақта реттік
санақ бойынша төрт топқа бөлінеді.
Топ ережесін сақтай отырып, сабақтарына сәттілік тілейді.
Үй тапсырмасын сұрау
«Кім жылдам» әдісі
1. Зат мөшерінің өлшемі?
2. Молярлық масса дегеніміз?
3. Авогадро саны нені көрсетеді?
4. «Моль» дегеніміз не?
5. Мр мен М арасындағы айырмашылық?
6. Темір мыс сульфатымен қалай әрекеттеседі?
7. Тұздардың ерітінділері?
Миға шабуыләдісі бойынша жаңа сабақты ашу мақсатында мына
сұрақтар койылады
1. Қандай газдарды білесіңдер?
2. Тығыздық деген не?
3. Көлем дегеніміз не?
Жаңа сабақ мұғалім түсіндірмесі
Химиялық заттардың кейбіреулері газ күйінде болады, мысалы Н2,
О2, Cl2, N2, т.б.
Күрделі заттарда газ күйінде бола алады: CO2, SO2,
CH4, HCl, H2Sт.б.
Газдардың тығыздықтары бойынша олардың 1молінің алатын көлкмін
есептейік.
mm
p=; г/л V=;г/л Vm=22,4 л/моль.
Vp
О2
1,43
32
32
6,02х1023
СО2
1,964
44
44
6,02х1023
Н2S
1,517
34
34
6,02х1023
Н2
0,089
2
2
6,02х1023
Газ
p,г/л
М,г/моль
m, г
N,
молекула
Осы есептеулерден көрініп тұрғандай 1 моль газдың көлемі шамамен
бірдей екен, оның сандық мәні 22,4 л. Молярлық көлем (Vm) t0°C, p
1атм101,3 кПа, жағдайында анықталған, бұл қалыпты
жағдай(қ.ж.)деп аталады.
Стандартты жағдай t25°C, p101,3 кПа бұл кезде молярлық көлем –
24л.
Кезкелген газдың 1 молінің қалыпты жағдайда алатын көлемі
молярлық көлем деп аталады. Бірдей жағдайда алынған газдардыңтең көлемдерінде молекула саны бірдей болады. Бұл Авогадро
заңы.Сабақтың
ортасы
«Конверт» әдісі арқылы оқушыларға канверттерге дайын жазылған
тапсырмаларды салып төрт топқа таратылады.
1ші топ
1. Көлемі 1л (қ.ж.) сутектің молекула сандарын есептеңдер.
2. Амиактың (NH3) (қ.ж.) 1литрдің массаларын есептеңдер. Ол
шама қалай аталады?
3. Газдың 1л (қ.ж.) массасы 1,964г болса, осы газдың
салыстырмалы молекуласын тауып, оның 0,5 молінің массасын
есепте. Жауабы: 22г
2ші топ
1. Көлемі 1л(қ.ж.) оттектің молекула сандарын есептеңдер.
2. Хлордың (Cl2) 1литрдің массаларын есептеңдер. Ол шама
қалай аталады?
3. Зат мөлшері 0,5 моль көмірқышқыл газының массасын
молекула санын, көлемін есептеңдер.
Жауабы: 22г, 3,01х1023, 11,2л
3ші топ
1. Көлемі 1л (қ.ж.) көмірқышқыл газының молекула сандарын
есептеңдер.
2. Метанның (СН4) (қ.ж.) 1литрдің массаларын есептеңдер.
Ол шама қалай аталады?
3. Массасы 128г күкірт (IV)оксидінің(қ.ж.)көлемі мен
малекула санын табыңдар.
Жауабы: 44,8л , 1,204х10223
4ші топ
1. Көлемі 1л (қ.ж.)күкіртті сутектің молекула сандарын
есептеңдер.
2. Күкіртті газдың 1литрдің массаларын есептеңдер. Ол
шама қалай аталады?
3. Көлемі 89,6л(қ.ж.)хлорда, оттегіде қанша молекула
болады. Массаларын есептеңдер.
Жауабы: 2,108х1024 молекула, 284гCl2, 128г О2
Дискриптор:
1.Авогадро заңын қолданып малекулалық
массаны табады
2.Есептердің шығару жолдарын біледі
3.Молярлық көлемді есептеуді біледі
4.Қалыпты жағдайдағы газдардың көлемін табады.Сабақтың
соңы
Кері байланыс:
БББ әдісі арқылы кері байланыс беріледі Не түсінікті болды, не
түсініксіз болғанын анықтау мақсатында пайдаланылады.
Үйге тапсырма. Химиялық формулаларын құрастырып
кестеге қою.
Заттың
формуласы
Заттың
молекулалық
формуласы
(м.а.б.)
Салыстырмалы
атомдық А, және
салыстырмалы
молекулалық
массалар
Қалыпты
жағдайдағы
газдардың
тығыздығы
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау.
Бағалау –Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз
Өзін өзі бағалау
Жол стратегиясы
Топты бағалау
БББ әдісі бойынша стикерлерге
жазып тақтаға жапсырады
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пкіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз
Қосымша ақпарат
1. 0,25 моль күкірт
қышқылының
Н2SO4 массасын табу.
2. Судағы оттегі
мен сутегінің массалық
үлесін табу.
3.1,2х1023молекула
суда заттың
қандай мөлшері бар.
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар
не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды?Мен
жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма?
өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе? МенҚорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?