Урок на тему "Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі." ( Химия)
Оценка 5
Разработки уроков
docx
химия
8 кл
13.06.2019
Белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе су буымен әрекеттесу реакция теңдеуін құрастырады
Металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу
Барлық оқушылар:
Металдардың тотығатынын біледі. Металдардың сумен әрекеттесіп, коррозияға ұшырайтынын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Металдардың оттекпен, сумен реакциясын жаза алады
Кейбір оқушылар:
Реакцияға сәйкес есептер шығара алады, жауаптарын іс жүзінде дәлелдей алады.
Оқушылар
Оксидтердің анықтамасын айтады, оксидтер мен гидроксидтерді атай алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Оксид, гидроксид, сілті, коррозия
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Металдардың ХЭПЖ-дегі оны
Металдардың қасиеттері
Оксидтер дегеніміз не?
Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі.docx
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Металдардың оттекпен
және сумен әрекеттесуі.
МЕКТЕП:
№2көрсетілім «Белсенді металдардың салқын және ыстық
сумен әрекеттесуі
Күні:
СЫНЫП:8
Сабаққа негізделген
оқу мақсаты
(мақсаттары)
Бағалау критерийі
Сабақтың мақсаттары
Тілдік мақсат
Мұғалімнің есімі:
Қатысқанда
р саны:
Қатыспаған саны:
8.2.4.1 кейбір металдар басқаларға қарағанда тотығуға тезірек
ұшырайтындығын білу;
8.2.4.2 белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе бумен
әрекеттесуін сипаттау;
8.2.4.3 металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды
зерттеу;
Белсенді металдардың салқын сумен, ыстық су немесе су буымен әрекеттесу реакция
теңдеуін құрастырады
Металдар коррозиясын туындатуға әсер ететін жағдайларды зерттеу
Барлық оқушылар:
Металдардың тотығатынын біледі. Металдардың сумен әрекеттесіп, коррозияға
ұшырайтынын біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Металдардың оттекпен, сумен реакциясын жаза алады
Кейбір оқушылар:
Реакцияға сәйкес есептер шығара алады, жауаптарын іс жүзінде дәлелдей алады.
Оқушылар
Оксидтердің анықтамасын айтады, оксидтер мен гидроксидтерді атай алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Оксид, гидроксид, сілті, коррозия
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Металдардың ХЭПЖдегі оны
Металдардың қасиеттері
Оксидтер дегеніміз не?
Алдыңғы білім
Пәнаралық байланыс
7.1.2.3 металдар мен бейметалдарды физикалық қасиетттері бойынша ажырату
7.1.2.4. элементтерді металдар мен бейметалдарға жіктеу
Биология,физика
Қоғағымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім құндылығы бойынша өмір
бойы білім алу мен қауіпсіздік дағдыларын қалыптастыру
Құндылықтарға баулу
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Сабақтың басталуы
Сәлемдесу
(10 мин )
Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындау.
Тилек айту арқылы сыныпта жағымды орта қалыптастыру
Үй тапсырмасын сұрау
«Орындықтағы тапсырма» орындығының артында қызыл
стикерлері бар оқушылар жасайды 2. Төменде берілген
реакциялардың тұсына реакцияның қай типіне жататынын
Ресурстар
Стикерлер,
периодтық кесте жазыңыз.(Орындығының артында қызыл стикерлер
жапсырылған оқушылар орындайды)
1) натрий гидроксиді + фосфор қышқылы
фосфаты + су
→
натрий
2) кальций + тұз қышқылы
→
кальций хлориді + сутек
3) мырыш нитраты мырыш оксиді +азот (IV) оксиді
→
+оттек
4) аммиак азот +сутек
→
5) магний + темір (ІІ) сульфаты
сульфаты
→
темір + магний
6) мыс (ІІ) оксиді + күкірт қышқылы мыс сульфаты + су
→
7) натрий гидроксиді + көмірқышқыл газы
→
натрий
карбонаты + су
8) темір + оттек + су
темір гидроксиді
→
9) алюминий гидроксиді алюминий оксиді + су
→
10)алюминий + күкірт
алюминий сульфиді
→
Дескриптор
1.Химиялық реакция типтерін біледі.
2. Химиялық реакция теңдеуі типтерін ажырата алады
Бағалау
«Бағдаршам» әдісі бойынша
Сабақтың ортасы
( 20 мин )
Жаңа сабақ.2. Тақырыпты ашу. Бейнеролик көрсетіледі.
«Сілтілік металдардың оттекпен, сумен әрекеттесуі»
Интерактивті тақта,
периодтық кесте,
металдардың
белсенділік қатары
(орындығының артында жасыл стикерлері бар оқушылар
бейнероликтен көрген реакцияларды жазады Периодтық кесте,
интерактивті тақта,
смайликтер
Дескриптор
Оқушылар бейнероликті мұқият қарайды.
Реакцияға түскен металдарды табады.
Реакция теңдеулерін жазып, теңестіреді.
Бағалау
«Басбармақ» әдісі бойынша
3. Мұғалім түсіндірмесі.
А) Металдардың оттекпен әрекеттесуі
Б) Металдардың сумен әрекеттесуі
Деңгейлік тапсырмалар:
Мына элементтердің ішінен металдарды бөліп жазыңдар:
Mg, O2, Na, N, C, K, Zn, Cu, P, S
Берілген реакция теңдеулерін аяқтап, теңестіріңдер:
Mg + O2 =
Fe + O2 =
Na + H2O =
Ca + O2 =
Берілген заттардың құрамындағы оттегінің массалық
үлесін есептеп тап
BaO, Fe2O3, Na2O
Дескриптор
1. Металдар мен бейметалдарды ажырата алады
2. Реакция теңдеулерін аяқтап, теңестіреді.
3. Заттың құрамындағы элементтердің массалық
үлестерін таба алады. 4. Орындығының арқасында сары стикері бар
оқушылар орындайды. Металдардың белсенділік
қатарын пайдаланып, сумен:а) оксид пен сутек
түзіп әрекеттесетін ә) гидроксид пен сутек түзіп
әрекеттесетін металдарға 2 мысалдан келтіріп,
реакция теңдеулерін құрыңдар.
Бағалау
Смайликтер арқылы
Сабақтың соңы
( 10 мин )
Сәйкестендіру тесті. Металдар мен олардың қасиеттері
арасындағы сәйкестікті табыңдар:
Мыс суық сумен белсенді әрекеттеседі
Периодтық кесте,
металдардың
белсенділік қатары,
смайликтер
Мырыш су буымен әрекеттеседі
Магний сумен мүлдем әрекеттеспейді
Натрий ыстық сумен әрекеттеседі
Дескриптор
1. Мәтінді оқып танысады.
2. М еталдардың қасиеттеріне қарап сәйкес келетін
жауапты таңдайды
Артығын алып таста, артық затты іске асыр. Әр қатардағы
артық тұрған затты табыңыз және сол зат туралы түсінік беріңіз.
1. K, Mg, P, Na
2. S, O, C, Ca
3. Al, H2O, N, Fe
4. Mg, Ca, Li, Zn
Дескриптор
1. Тапсырма шартымен танысады
2. Артық затты табады.
3. Сол зат туралы мақалмәтел немесе сол заттың маңызын
айтып береді.
Бағалау
Смайликтер арқылы, мақтау сөздер арқылы
Қосымша ақпараттар
Саралау
Тапсырма
Дереккөз
Диалог және қолдау
көрсету
Бағалау
Өзінөзі бағалау
Жетістік баспалдағы
Өзара бағалау
Бағдаршам
«Көк алма, қызыл алма»
стикері
Оқушылардың үйренгенін
Пәнаралық байланыс.
жаратылыстану, физикада,
химиядағы термин сөздер көп
кездеседі.
Оқушының сау және қоршаған
ортаға назар аудару туралы
сезімін дамытып басқалармен
жұмыс істеген жағдайда кейбір
шамада қауіпсіздік шараларын
сақтауда жауаптылығын
көрсетеді.
Тақырыпты толық түсінуде АКТ тексеруді тиімді бағалау
әдістері арқылы жоспарлаймын
маңызды
ұжымдық жұмыста
проблеммаларды шешу қабілеті,
білімді шығармашылық тұрғыда
қолдана білу қабілеті
құндылықтары байқалады
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол
ұяшықтағы Сіздің сабағыңызды тақырыбына сәкес келетін сұрақтарға
жауап беріңіз.
Менің бірінші сабағымда, оқушылар арасында көп өзгерістерді байқадым.
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар
нені білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен
жоспарлаған саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берілген
уақыт ішінде үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болады (оқытуды да, оқуды да ескертіңіз)?
1:
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескертіңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін
не білдім?
Урок на тему "Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі." ( Химия)
Урок на тему "Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі." ( Химия)
Урок на тему "Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі." ( Химия)
Урок на тему "Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі." ( Химия)
Урок на тему "Металдардың оттекпен және сумен әрекеттесуі." ( Химия)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.