Урок на тему "Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы." ( Химия)
Оценка 4.8
Разработки уроков
doc
химия
8 кл
13.06.2019
1.Барлық оқушылар: Зат мөлшерінің,мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының анықтамасын біледі, формуласын жаза алады .
2.Басым бөлігі: зат мөлшерінің.мольдің,Авогадро санының,заттың молярлық массасының не үшін қолданатынын түсінеді,есептер шығаруда қолдана алады.
3.Кейбір оқушылар: формулаларды түрлендіріп,күрделі есептер шығара алады.
Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде Мольді анықтайды және Авогадро санын есептер шығаруда қолданады.
Қосылыстың молярлық массасын есептей алады.
Білу, түсіну, қолдану
Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы.doc
Пәні: химия
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
Күні:
Сынып: 8"ә"
Мектеп:
Мұғалімнің аты жөні:
Қатысушылар
Қатыспағанд
ар:
Сабақ тақырыбы
Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы.
Осы сабақта жүзеге
асатын оқу мақсаты
(оқу жоспарына
сілтеме)
Сабақ мақсаты
Бағалау критерийі
Ойлау дағдыларының
деңгейлері
Тілдік мақсаттар
8.1.1.1Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретіндемольді білу және
Авогадро санын білу
8.1.1.2 Қосылыстың молярлық массасын есептей алу
1.Барлық оқушылар: Зат мөлшерінің,мольдің,Авогадро
санының,заттың молярлық массасының анықтамасын біледі,
формуласын жаза алады .
2.Басым бөлігі: зат мөлшерінің.мольдің,Авогадро санының,заттың
молярлық массасының не үшін қолданатынын түсінеді,есептер
шығаруда қолдана алады.
3.Кейбір оқушылар: формулаларды түрлендіріп,күрделі есептер
шығара алады.
Зат мөлшерінің өлшем бірлігі ретінде Мольді анықтайды және Авогадро
санын есептер шығаруда қолданады.
Қосылыстың молярлық массасын есептей алады.
Білу, түсіну, қолдану
Оқушылар орындай алады: атом дегеніміз........,
молекула дегеніміз...........,
салыстырмалы молекулалық масса дегеніміз..........
Негізгі сөздер мен тіркестер: Моль,Авогадро саны,Заттардың молярлық
массасы.
Сыныптағы диалог/жазылым/ үшін пайдалы тілдік тіркестер: зат
мөлшері дегеніміз не? Молярлық массаның салыстырмалы молекуладан
айырмашылығы неде?
Құндылықтарға
баулу
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын басшылыққа ала
отырып, есептерді шешу арқылы шағын топтарда диалогқа түсіп,
сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру.
Пән аралық байланыс физика, математика.
Алдыңғы білім
7.1.2.1Атомдар және молекулалар айырмашылығын сипаттау
7.1.2.12 Зат формуласы бойынша салыстырмалы молекулалық
массаны есептеу
Жоспарланған
сабақ кезеңдері
Сабақ барысы
Сабақта жоспарланған қызмет (ісәрекет)
Ресур
стар
Сабақтың басы
4 минут
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сынып тазалығына мән беру, балалардың
көңілкүйін анықтау;
Психологиялық жағымды ахуал тудыру.Оқушылар шеңбер бойымен тұрады, Үй
тапсырмасын
сұрау
5 минут
Топтастыру
Сабақтың
ортасы
4 минут
Білу
Түсі
ну
10 мин
ортаға біреу шығып айнаны қолына алып, бір сыныптасының атын атайды
оқушылар сол аталған баланың жақсы қасиеттерін айтады.Солай кезеккезек
жалғастырады.
Шеңбер бойымен тұрғандары бойынша «Шынжыр» әдісі арқылы оқушылар бір
біріне өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қояды.
А4
парақ
тары
Сол тұрған бойымен 123 саналып топқа бөлінеді.
Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін әр топтан топ басшысын сайлайды
Жаңа тақырыпқа шолу.Мұғалімнің түсіндірмесі. Мольмассасы 12г
көміртекте қанша бөлшектер(атомдар немесе молекулалар)
1тапсырма Химиялық диктант (жұптық жұмыс)
1) .....массасы 12г көміртекте қанша бөлшектер болса,сонша бөлшектері бар
заттың мөлшері
2) 6,02х1023 саны.....деп аталады
3) ..... массазаттың бір молінің массасы
Дескриптор:
1. Мольдің анықтамасын біледі
2.Авогадро санының мәнін анықтайды
3.Молярлық массаның анықтамасын біледі
2тапсырма «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі арқылы тапсырманы топта талдап, постер
қорғау.(топтық жұмыс)
1топ 1мысал. Стаканға 2 моль тұз сыйады.Стакандағы тұздың молекула санын
анықтаңдар
2топ 2 мысал. Стакандағы қанттың молекула саны 9,03х1023. Стаканда неше
моль қант бар.
Флип
чарт,
марке
рлер
3топ 3 мысал. Метан жанғанда түзілген газдың молярлық массасын анықтаңдар
4 мин
Дескриптор:
1 Тұздың молекула санын анықтайды
2 Қанттың зат мөлшерін табады
3 Көмір қышқыл газының молярлық массасын анықтайды.
Постермен тақырыпты қорғайды .Топ мүшелерімен бірлесе орындалған
жұмыстарды өзара бағалайды
«Дұрыс, бұрыс» ойыны (жеке жұмыс)
Берілген тапсырманың дұрыс не бұрыс екенін "+" белгісі арқылы
белгілейді
№ Тапсырмалар
Дұрыс
Бұрыс
1
Зат мөлшерінің
өлшем бірлігі 2
3
4
5
6
7
г\моль
6,02х1023моль1
Авогадро
тұрақтысы
2моль суда 2моль
сутек болады
Бөлшектер саны
N= n х NА
Алюминий
оксидінің
молярлық массасы
43г\моль
98г\моль күкірт
қышқылының
молярлық массасы
3,01х1023молекула
азоттың зат
мөлшері 1моль
8 мин
Сабақтың соңы
3 мин
Дескриптор
1 Зат мөлшерін анықтайды
2 Қосылыстағы бөлшектер санын анықтайды
3 Қосылыстың молярлық массасын табады
Сабақтың соңы
5 мин
4тапсырма сәйкестендіру
2H2O98г\моль6,02х10231моль
Н3РО412,04х10233моль222г\моль
3Са(ОН)22моль36г\моль18,06х1023
Дескриптор
1 Қосылыстардың зат мөлшерін,молекула санын,молярлық
массасын дұрыс сәйкестендіреді
1. Кері байланыс
Ойды аяқта:
1.Бүгін мен білдім........
2.Мен үйрендім............
3.Қолымнан келеді.....
4.Қиындық тудырды......
Үйге тапсырма: №14жаттығу
Саралау – Сіз қандай т сілмен көбірек
ə
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды
Денсаулық қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырсыз?
Оқушылардың қабілетін, қажеттіліктерін
ескере отырып, деңгейлік тапсырмалар
беремін
■
. Ынталандыру, қолдау көрсету.
■
"Досыңды бағала" әдісі
■
Ауызша және жазбаша кері байланыс
Адеңгей
112 г темірдің зат мөлшерін есептеңдер
Вдеңгей
49г күкірт қышқылының зат мөлшерін және
молекула санын есептеңдер
ж неə
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
Оқушыларға
сабақ барысында
сақталатын өмір
қауіпсіздік
негіздері мен
техникалық
қауіпсіздік
ережелері
туралы ескерту
Сдеңгей
Массасы 320г затта 2,804х1024 молекула
болса,оның молярлық массасы қанша?
АСабақ бойынша рефлексия
Оқу мақсаттары шынайы болды
ма? Барлық оқушылар ОМ жетті
ме? Егер жетпесе неге?
Сабақта дифференциация дұрыс
жүргізілді ме? Сабақтың
уақыттары сақталды ма? Сабақ
жоспарынан қандай ауытқулар
болды, неге?
Жалпы бағалау
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның
негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.
Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
керек?
Урок на тему "Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы." ( Химия)
Урок на тему "Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы." ( Химия)
Урок на тему "Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы." ( Химия)
Урок на тему "Зат мөлшері.Моль.Авогадро саны.Заттардың молярлық массасы." ( Химия)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.