Тип урока: учебное занятие по комплексному применению знаний и способов деятельности.
Цель урока: закрепить полученные умения и навыки по теме "Достопримечательности Лондона"
Образовательные задачи:
• расширение кругозора учащихся,
• учить понимать английскую речь
• обобщить знания по теме «Лондон»
Развивающие задачи:
• развитие и тренировка памяти;
• развитие способности к анализу, сравнению;
• способности логически излагать учебный материал.
Воспитательные задачи:
• развитие положительной мотивации к дальнейшему изучению английского языка;
• воспитание уважения к культуре другой страны.
Практические задачи:
• развитие умения аудирования (определение основной темы);
• развитие умения говорения;
• формирование навыков взаимоконтроля, самоконтроля
Урок,6кл-Достоприм Лондона (2013-14).doc
Конспект обобщающего урока по английскому языку на тему
“Faces of London”для 6 класса
(учебник М.З. Биболетовой и др. “Enjoy English”) с использованием ИКТ
Тип урока: учебное занятие по комплексному применению знаний и способов деятельности.
Цель урока: закрепить полученные умения и навыки по теме "Достопримечательности Лондона"
Образовательные задачи:
расширение кругозора учащихся,
учить понимать английскую речь
обобщить знания по теме «Лондон»
Развивающие задачи:
развитие и тренировка памяти;
развитие способности к анализу, сравнению;
способности логически излагать учебный материал.
Воспитательные задачи:
развитие положительной мотивации к дальнейшему изучению английского языка;
воспитание уважения к культуре другой страны.
Практические задачи:
развитие умения аудирования (определение основной темы);
развитие умения говорения;
формирование навыков взаимоконтроля, самоконтроля
Методы обучения: частичнопоисковый, иллюстративный
ФОПД: фронтальная, индивидуальная.
Средства обучения: раздаточный материал – рабочие листы учеников, презентация о Лондоне
Оборудование: компьютер, ИКТ доска, мультимедийный проектор
Ход урока
1.Организационный момент
Good morning, boys and girls! I am glad to see you. How are you? There are some guests at our lesson, let’s
greet them. (PP: Good afternoon)Today we will travel around the city. It is the capital of the country, the
head of this country is the queen Elizabeth2. Do you remember this city? (PP: Yes, it is London.) (слайд 1 )
Of course, it is London, the capital of Great Britain. Do you remember what we learnt about London?
What is every city, town, country proud of? (PP: They are proud of sights and famous people.) Yes, we learnt
different sights, famous people of London. At our lesson
you will be guides today, and our guests will be tourists. Begin our trip.
2. But before we start let’s repeat the words and sounds. Guides must speak correctly, loudly. Фонзарядка
(слайд 2)
Let’s repeat some sounds:
•
•
•
•
•
[ei] – raven, great, statue, play, place
[ju:] – museum, new, beautiful
[i:] – see, meet, week
[a:] – park, car, partner
[i] – big, different, bridge (TCl)
Do you remember these names? Listen and repeat after me. (слайд 3)
The Tower of London
A fortress
Westminster Abbey
Hyde Park
Trafalgar Square
Nelson’s column
Buckingham Palace
Tower Bridge (TCl) 3.Практика в употреблении изученного речевого материала
Let's begin our trip. Look at the photos. Do you know these sights? (слайд4 8)
(PP: Yes, we do. They are The British museum, the Tower of London, Big Ben, Madame Tussaud’s,
Trafalgar Square, Westminster Abbey.)
Can you say some words about these sights?
(PP: The tower is very old. It was a palace, a prison, and now it is a museum. Дети говорят 34
предложения по картинке)
4.Контроль аудирования (слайд 9)
Let’s check your knowledge.
Вы услышите 3 описания достопримечательностей Лондона. Установите соответствие между
описаниями и картинками, данными в списке AD. Используйте каждую картинку только один раз. В
задании есть лишняя картинка. Вы услышите описания дважды. Занесите свои ответы в таблицу в листе
ответов.
А. The Tower of London
В. Big Ben
С. Madame Tussaud’s
D. Trafalgar Square
1.
It is one of the sights of London. It is the famous waxworks museum, which has one of the largest
collections of wax models in the world. You can see here actors, film stars, popsingers, sportsmen,
famous politicians.
It was a fortress, a palace, a prison. Now it is a museum. You can see black ravens there. People keep
them and look after them very well believe that London will be rich while ravens live there.
It is the name of the clock and the bell. You can hear its sound every hour in London.
2.
3.
Now exchange your sheets of paper with neighbours and check the sheet, compare the result. Put the marks.
(cлайд 10)
5.We continue our trip. Look at the pictures of London’s parks and say what they are. What are they famous
for? (слайд 11)
(PP: Hyde Park, St. James’s Park, Regent’s Park, Kensington Gardens)
(PP: They are famous for trees, flowers. Regent’s Park is famous for London Zoo. Hyde Park is famous for
Speaker’s Corner….)
6. Now we will go to Madame Tussaud’s Museum. What is it famous for? (PP: It is famous for wax figures
of famous people).Look! They are very different. Can you tell me what they are? (слайд 12 )
(PP: Charlie Chaplin is a world famous actor. Joseph Turner is the master of sea pictures. Charles Darwin is a
wellknown scientist. Agatha Christie…Mark Twain…Daniel Defo…
7. Our tip of London is going to end. Now we must sum up and do the test.
Kонтроль страноведческих знаний (слайд 13) it’s famous for the statue of Peter Pan
an ancient fortress, it is a museum now
а) the first woman Prime Minister
b) a famous English actor of blackandwhite films
c)
d)
e) a master of watercolour
f)
g)
h) coronation of all British kings and queens takes place here
i) London stands on it
j)
it’s the home of London Zoo
tells about magic and history of cinema and TV
1. Buckingham Palace
2. Westminster Abbey
3. The Tower of London
4. Kensington Gardens
5. Charlie Chaplin
6. Joseph Turner
7. Margaret Thatcher
8. Regent’s Park
9. MOMI
10. The Thames
the place where British kings and queens live
Check yourself and compare your results. Put the marks. (слайд 14)
8. Подведение итогов урока. Выставление оценок. Рефлексия.
Our trip has finished. Today we have talked a lot about London, one of the most beautiful cities in the world,
which has many faces. You have worked a lot and I’ll give you the following marks…Your home task will be
on the sheet of paper. Did you like the lesson? Did you like to be a guide? (слайд 15)
Thank you for the lesson! Good bye! (слайд 16)
Урок в 6 классе на тему “Faces of London”
Урок в 6 классе на тему “Faces of London”
Урок в 6 классе на тему “Faces of London”
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.