День матери
Цели: совершенствование навыков выразительного рассказывания стихотворений; тренировка монологической речи; стимулирование интереса к изучению иностранного языка.
Оборудование: рисунки детей (портреты мам, сестер, бабушек); цветы; шары; игрушки животных для игры «Где это?».
Ход мероприятия
- Today we shall have a lot of guests. They are our nearest and dearest. You can see your mothers here. I think you are glad to see them and they are happy to see you.
Учитель приветствует детей и их родителей и сообщает детям, что проводимое мероприятие посвящается празднику «День 8 марта». Ученики оформляют классную комнату шарами, цветами и рисунками (портретами своих мам, сестер и бабушек).
Учащиеся по очереди рассказывают стихи и исполняют песни. Длинные стихотворения разучивают и рассказывают несколько учеников по 4 строчки каждый. После исполнения художественных номеров учитель организует игры, в которых принимают участие дети и их родители.
. -You have learnt some poems, Let's listen to you. Who will start?
M y m o t h e r Who said "Goodnight", When I was a child? My mother. Who dressed my dolls in clothes
so gay And showed me often how to play?
My mother.
Who ran to help me when I fell And who could funny stories tell?
My mother.
Who sits at my head when I am in bed? My mother.
Who is so nice, who is so kind, Another so dear you'll never find? My mother.
M o t h e r
A mother has so many things to do, From washing, ironing, cleaning to tying a shoe. When they forget to
wash their faces clean, And their clothes are the muddiest you've ever seen, Who repairs the clothes and scrubs them like new? Of course, that is what a Mother will do. Who becomes a doctor or the nurse when they are ill, Applying a bandage or giving them a pill? Who becomes a detective to find a toy or a book? For missing things she must look and look. Who becomes a listener to every broken heart, To every accomplishment that a child makes? Who scolds their children when they are naughty Or reminds them of God when they are too haughty? Who tends her family with love and patience, too? Of course that is what a Mother will do. (By Jeff Greener)
— I think you love your mothers very much. It's time to listen to your stories about your mothers.
Учитель предлагает учащимся представить свои рассказы о своих мамах. На доске вывешиваются рисунки детей — портреты мам.
Примерный рассказ:
My mother is a nice woman. Her name is Anna Ivanovna. She is 30 years old. She is a doctor. My mother has blue eyes, black hair and a red mouth. She is not tall. My mother is thin. She is a beautiful woman. My mother is kind and clever. She is my best friend. She tells me funny stories and read a book every evening. I love my mother very much.
Goodnight, Father!
Goodnight, Mother!
Kiss your little son! ,
Goodnight, sister!
Goodnight, brother!
Goodnight, everyone!
— You can recite the poems very well. Do you know any songs about the holiday? Let's sing it all together.
Учащиеся хором исполняют песню, посвященную празднику.
M y D e a r M u m m y My
dear, dear mummy! I love you so
much. I want you to be happy On
the eighth of March. Be happy, be
happy On the eighth of March, Be
happy, be happy On the eighth of
March.
—When do you usually get up? Do you like to go to school?
—Now let's find out if Kate likes to go to school or not.
На сцену выходят две ученицы и разыгрывают сценку
"Sleepy Kate".
M o t h e r
Dear Kate! Don't be late!
Wake up! It*s seven o'clock sharp!
Kate
Oh, Mummy, dear! I can hardly
hear what you say. Please let
me stay in my bed. I'm a sleepy
head.
M o t h e r
Sleepy Kate! You are late! Get
up! It's eight o'clock sharp!
Kat e
Oh, Mummy, please, leave me in peace.
My eyes are shut. I can't get up.
M o t h e r
Lazy Kate! I can't wait!
Please get up! It's nine o'clock sharp!
Kate
It's Monday today. Such a difficult day!
I'm so stressed and a bit depressed, And
I need some rest to be at my best.
M o t h e r
Shameless Kate! Listen what I say! It's nearly nine
and a quarter! I'll bring a bucket of water and pour
it out of pail As all my words and actions fail.
Kat e
Please, don't, don't, don't! It's time for me to go. - Our
boys and girls like to play. Now we shall play different
games and your mothers and fathers will take part in them.
Учитель проводит игры с участием учеников и их родителей.
Игра «Где это?»
Ведущий (один из учеников) выходит за дверь. В это время его мама прячет предмет в комнате. Когда ведущий возвращается, остальные дети помогают ему найти предмет, давая инструкции на английском языке.
Игра «Мы вам скажем и покажем»
Родители и дети встают вокруг учителя по кругу на небольшом расстоянии. Играющие договариваются о словах и движениях, которые они будут выполнять. Каждому слову или словосочетанию соответствует какое-либо движение.
Например:
Hello! - участники игры приседают.
One - идут по кругу против часовой стрелки.
Two - идут по кругу по часовой стрелке.
Good-bye! — поднимают руки вверх.
Игра «Что изменилось?*
Участники игры садятся в круг. Ведущий выходит из комнаты. В это время игроки меняются местами. Ведущий возвращается, и игроки хором задают вопрос: "Who is out?"Вернувшийся ведущий должен усадить всех на прежние места.
- Thank you for your poems and songs, my dear children. I hope that your relatives liked our concert very much. I want you and your mothers to be happy and healthy. See you next week. Good-bye, boys and girls.
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.