XIV-XV гасырлардагы Казакстан мадениетінін дамуы (7 сынып)
Оценка 5

XIV-XV гасырлардагы Казакстан мадениетінін дамуы (7 сынып)

Оценка 5
Разработки уроков
doc
история
7 кл
21.02.2017
XIV-XV гасырлардагы Казакстан мадениетінін  дамуы (7 сынып)
Сабақтың мақсаты: Оқушылар Қазақстан халқының материалдық және рухани мәдениеті жайлы, мәдени даму деңгейі мен ұлттық киім үлгілері, баспанасы және қолданбалы өнер туындылары жөнінде біледі. Қазақтардың діни-наным сенімдерінің отбасылық пен құндылықты сақтауда және түрлі қоғамдық қарым-қатынастарды қалыптастырудағы маңызын түсінеді. Табыс критерийлері: Оқушылар материалдық мәдениет пен рухани мәдениет айырмашылығы туралы алған білімдерін пысықтай отырып, салыстырмалы талдау жасайды, термин сөздермен жұмыс істей алады, топта жұмыс жасай алады, өз бетінше ой қорытып, өз бетінше еңбектене алады, берілген тапсырмаларды топ болып жинақтап қорытындылай алады. Тарихи тілмен сөйлеу дағдылары қалыптасады. Сабақтың міндеті: оқушыларға қалай оқу керектігін үйрету. Күтілетін нәтиже: Оқушылар материалдық және рухани мәдениет түрлерін анықтай отырып шартты белгімен жұмыс жасайды, киіз үй құрылысы, құру реті сұрақтарына жауап беру арқылы «Киіз үй» пазлын жасап шығарады, Қазақстан мәдениетінің дамуы тақырыбын талдай отырып постер жасап шығарады, жоспарлы әрекет жасайды, уақытты тиімді пайдалана алады. Оқушылар өз ойларын еркін жеткізіп, ынтымақтаса жұмыс жасайды.
Жанна Тарих.doc

Ғ.Мұратбаев  атындағы мектеп-гимназиясы

 

 

 

 

 

 

                                                         Сабақтың тақырыбы:

XIV-XV ғасырлардағы Қазақстан мәдениетінің  дамуы

 

 

 

 

                        Тарих пәні мұғалімі: Жарылгапова Жанна Калибаевна

 

 

Сарыкемер 2017 жыл

Күні: 10. 12.2017 ж                                                          

Сыныбы : 7 «а»

Пәні:     Орта ғасырлардағы  Қазақстан  тарихы

Сабақтың тақырыбы:  XIV-XV ғасырлардағы Қазақстан мәдениетінің  дамуы 

Сабақтың мақсаты: Оқушылар Қазақстан халқының материалдық және рухани мәдениеті жайлы, мәдени даму деңгейі мен ұлттық киім үлгілері, баспанасы және қолданбалы өнер туындылары жөнінде біледі. Қазақтардың діни-наным сенімдерінің  отбасылық пен құндылықты сақтауда  және түрлі қоғамдық қарым-қатынастарды  қалыптастырудағы маңызын түсінеді.

Табыс критерийлері: Оқушылар материалдық мәдениет пен рухани мәдениет  айырмашылығы туралы алған білімдерін пысықтай отырып, салыстырмалы талдау жасайды, термин сөздермен жұмыс істей алады, топта жұмыс жасай алады, өз бетінше ой қорытып, өз бетінше еңбектене алады, берілген тапсырмаларды  топ болып жинақтап қорытындылай алады. Тарихи тілмен сөйлеу дағдылары қалыптасады.

Сабақтың міндеті: оқушыларға қалай оқу керектігін үйрету.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар материалдық және рухани мәдениет  түрлерін  анықтай  отырып  шартты белгімен жұмыс жасайды,  киіз үй  құрылысы, құру реті сұрақтарына жауап беру арқылы «Киіз үй» пазлын жасап шығарады, Қазақстан  мәдениетінің  дамуы  тақырыбын талдай отырып постер жасап шығарады, жоспарлы әрекет жасайды, уақытты тиімді пайдалана алады. Оқушылар өз ойларын еркін жеткізіп, ынтымақтаса жұмыс жасайды.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақта қолданылатын әдістер: «Білім жәрмеңкесі»,   миға шабуыл, диалогтық сұрақ қою, кері байланыс  бағалау парағы,  «Пазлдарды жинау», ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Сабақтың әдісі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО үйрету, оқыту үшін және оқуды бағалау, оқыту мен оқуда АКТ –ны пайдалану, оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Сабақтың ресурстары: Орта ғасырлардағы  Қазақстан тарихы  7сынып, ғаламтор материалдары, қосымша құжаттар,  маркер, стикер, бағалау парағы, мәтіндер, суреттер.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңдері

Жұмыс түрлері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурс

Уақыт

Ұйымдастыру кезеңі

 

 

 

 

 

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.  Сабақ барысымен таныстыру. Оқушыларды «Алтын ережені» еске түсірткізу.   Бағалау парақтарын тарату. 

Кезекші оқушы сыныпты түгендеп, үйге берілген тапсырманы айтады.  Үйге берілген тапсырамны айтады.

 

 

Постерді бағалау  критерийлері (40 балл)

 

Сіздің постеріңізді оқу қаншалықты жеңіл?

10 балл

Ресурстардың тиімді пайдаланылуы

10 балл

Фактілер мен ақпарат ты тиімді қолданылуы

10 балл

Постердің безендірілуі

10 балл

 

 

Топқа бөлу

 

Оқушыларды оқу құралдары арқылы топқа бөлу Бағалау парақтарын тарату. «Нысана әдісі».

Оқушылар оқу құралдары  арқылы топқа бөлінеді.

 

 

Үй тапсырмасын  сұрау

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жаңа сабақ

 

 

Жаңа сабақты пысықтау бекіту

Қорытындылау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

 Топтық

жұмыс.

 

Оқушыларды бағыттап отыру. Бағалау парағын  толтыру. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі

Оқушыларды тірек-сөздермен таныстыру

Мәдениет,

 Материалдық мәдениет, рухани мәдениет.

 

І-топ: «Қазақ» сөзін сәйкестендіру

ІІ-топ:  Қазақ халқының қалыптасуы XY-XIVғасырлар(тірек –сызба құрастыру)

ІІІ-топ: «Жүздердің » пайда болуы  туралы деректер (кесте құрастыру)

IV-топ: «Себет» әдісі.Оқушылар үй тапсырмасы  бойынша  білетінін жазып себетке салады

 

 І-топ: Қазақ атауының шығуы сәйкестендіру

«Қандай деректерде не делінген?» кестесі  «Қазақ» атауының шығуы. Сәйкестендіру

«Қазақ» сөзі

Енисейден жазба ескеткіштер

 

 

қазғақ ұғлым

Сібір тайпалары тілінде

 

«мықты», «берік», «алып»

Шығыс Дешті Қыпшақ тілінде

 

қазақ

Көне түрік тілінде

 

еркін адамдар

Рузбихан деректерінде

 

ержүрек

 

ІІ-топ:  Қазақ халқының қалыптасуы XY-XIVғасырлар

(тірек –сызба құрастыру)

Әдет-ғұрып,салт- саналары, діни наным-сенімдері, этникалық құрамы ұқсасболды.

 

Әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуы ыңғайлас келді.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 ІІІ-топ: «Жүздердің » пайда болуы  туралы деректер (кесте құрастыру)

 

«Жүздердің » пайда болуы  туралы деректер

І дерек

 

жүздің  пайда болуы 100санына байланысты

ІІ-дерек

 

Әскери-тайпалық басқарудың үштік- оң қанат, сол қанат, орта қанатқа  бөліп  басқару жүйесімен байланыстырады.

ІІІ-дерек

 

Шаруашылыққа байланысты табиғи географиялық  жағдаймен бірлікте қарастырады.

 

IV-топ: «Себет» әдісі .Оқушылар үй тапсырмасы  бойынша  білетінін жазып себетке салады

 

 

Топпен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушыларды бағалау

 

Оқушылар топпен мәтінмен танысады, постер жасап,қорғайды.Топтық қорғау.

І-топ.  Материалдық мәдениеті .

ІІ - топ. Рухани мәдениет

ІІІ - топ. Музыка өнері

IV-топ.Діни наным-сенімдер.

 

1 тапсырма: І-ІІ топтар орындайды.

Шартты белгілермен жұмыс.

Кестедегі сөздердің тұсына шартты белгілерін қой:

               Материалдық мәдениет : Баспана, ұлттық киімдер,  қол өнер бұйымдары , үй жиһаздары , құрал саймандар, қолдан жасалған бұйымдар.

            Рухани мәдениет :  Ауыз әдебиеті, жазбаша әдебиеті, музыка өнері, діни наным сенімдер, жерлеу дәстүрі, тіліміз.

2-тапсырма :

«Киіз үй»  пазлдармен жұмыс . Киіз үйді ретімен құрастыр

ІІІ-IV топтар орындайды.

1.  XY-XIVғасырларда Қазақстандағы хандықтар  шаруашылығының басым түрі ? (кемал шаруашылығы)

2. Қазақстан халықтарының киім-кешектері  негізінен  неден жасалған? (жүн мен теріден)

3. Отырықшы аудандарада  жер өңдеуге  қандай сайман дар пайдаланды ? (темір соқа, мала, шалғы, кетпен, ағаш күрек)

4. Киіз үйдің екі жаппалы есігі? (сықырлауық)

5. Киіз үйді суықтан қорғап, құрт-құмырсқаларды жақындатпайды? (киіз)

6.Рухани мәдениетке не жатады? (әдет-ғұрып, салт-дәстүр, ауыз әдебиеті, аңыз, қиял-ғажайып әңгімелері, діни-наным сенімдері жатады )

7.Эпостық батырлар жырын атыңыз? (Ер тарғын, Орақ мамай, Ер қосай )

8.Ауыз әдебиетіндегі  кең тараған жанрлардың бір? ( ертегілер)

«Білім жәрмеңкесі »  ойынын ойнату арқылы Әр оқушыға мына заттарды алу үшін сұрақтар беріледі.

Дәптер- Музыка қалай пайда болды ? (күнделікті  еңбек ету барысында,адам өміріндегі қуаныш, қайғы –қасірет, күйініш негізінде п.б. )

Қаламсап- Бізге жеткен аспаптық музыка туындылары?( «Ескендір», «Қамбар батыр», «Шора батыр» тәрізді күйлер, Алтын Орда дәуірінен келе жатқан  «Жошы ханның жортуы»,  «Ақсақ Құлан»,  «Ел айырылған», «Сағыныш»  күй аңыздар.)

Қалам- Қазақстанның байырғы тұрғындары аспан  әлемін не деп түсінген? (Көк тәңір ) 

Түрлі-түсті қалам- Тасаттық дегеніміз не? (  қуаңшылық жылдарда  тәңірге сиыну)

 

Жеке оқушыны бағалау мақсатында  бағалау шкаласына салып  қорытынды бағаны шығарады.

15-13- «5»
12-10- «4»
9-7- «3»
6-0- «2»

 

 

 

Кері байланыс

Оқушыларды бағыттап отыру

«өзін-өзі бағалау»

 

 

Үй тапсырмасы

Үйге " XIV-XV ғасырлардағы рухани мәдениет" деген тақырыпта эссе жазу тапсырылды.

Эссе жазып келу.Үй тапсырмасын оқып келу.

 

 

 


Мұратбаев атындағы мектеп-гимназиясы

Мұратбаев атындағы мектеп-гимназиясы

Күні: 10. 12.2017 ж

Күні: 10. 12.2017 ж

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарын сабаққа аудару

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, назарын сабаққа аудару

Жаңа сабақ Жаңа сабақты пысықтау бекіту Қорытындылау

Жаңа сабақ Жаңа сабақты пысықтау бекіту Қорытындылау

Жаңа сабақ Жаңа сабақты пысықтау бекіту Қорытындылау

Жаңа сабақ Жаңа сабақты пысықтау бекіту Қорытындылау

Жаңа сабақ Жаңа сабақты пысықтау бекіту Қорытындылау

Жаңа сабақ Жаңа сабақты пысықтау бекіту Қорытындылау
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
21.02.2017