Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері |
Мектеп: |
|
|||
Күні: |
Мұғалімнің аты- тегі: |
||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер және олардың жүйелері |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме |
9.2.2.2. екі айнымалысы бар
сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешу; |
||||
Сабақ мақсаттары:
|
Ø құрамында бірінші және екінші дәрежелі екі айнымалыдан теңдеулері бар теңдеулер жүйесін шешу алгоритмін біледі Ø -берілген функциялардың графиктерін салады Ø теңдеулер жүйесінің шешімін анықтайды; Алынған нәтижелер бойынша қортынды жасай алады;
|
||||
Бағалау критерийлері |
— екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шешудің әдіс –тәсілдерін қолданады — екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесін шеше алады — шешімі болатын сандар жұбын табады, негіздейді. |
||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасайды. Мұғалім бағыт бағдар береді. Оқушылар білмеген сұрақтарын немесе есептерін мұғалімнен немесе қасындағы оқушыдан сұрай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Теңдеулер жүйесі..., әдіс-тәсіл Теңдеулер жүйесін шешу тәсілдері Қосу тәсілі, алмастыру тәсілі Функция, координата жазықтығы, екі функция графиктері, Графиктердің қиылысу нүктесінің координатасы Шешімі, жауабын тексеру Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл теңдеулер жүйесін шешу үшін, ..... ..... қосу / алмастыру / графиктік тәсілді қолданамын Графиктік тәсілді қолдану үшін, ... ... алдымен у-терін тауып, әрбір теңдеуді функция ретінде қарастырып, графиктерін саламын. ... шешімдерін геогебрада тексеремін ...шешімдерінің дұрыстығын excel бағдарламасында тексере аламын |
||||
Құндылықтарды дарыту |
Өз ара сыйластыққа,ынтымақтастыққа, тәрбиелеу. Сабақ өту барысында әдепті сөйлеуге, уақытты үнемдеуге баулу. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, сыныпта ынтымақтастық атмосфераны қалыптастыруды дамыту. |
||||
АКТ қолдану дағдылары |
Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана отырып және geo-gebra бағдарламасында көрсету, BILIMLand сайтымен жұмыс жасауhttps://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi https://yadi.sk/i/I-dXzdtosWtMn https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi |
||||
Оқытудың өмірмен байланысы |
Тақырыптың өмірмен байланысын теориялық материалды талқылағанда мысалдар арқылы түсіндіру. |
||||
Пәнаралық байланыстар |
Теңдеулерментеңсіздіктер жүйесін шешужәне оларды графиктік бейнелеу келешекте алгебраның басқа бөлімдерін оқуда қажет. Сонымен қатар физиканы оқыту бағдарламасында маңызды. |
||||
Бастапқы білім |
Мәтіндік есептерді екі белгісізі бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі арқылы шешу |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||
Сабақтың басы 3 минут |
1.Оқушылармен амандасу. 2. Тақырыпты, сабақ мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау. 3 . Терминология |
|
|||
Сабақтың ортасы 2 минут
10 минут 10 минут
7 минут
6мин.
|
4.Ой қозғау. Функция теңдеуі мен графиктерін өзара сәйкестендіру арқылы Диофант сөзі алынады. Диофант теңдеуі жайлы тарихи мағлұмат беру.
5. Қайталау. Функциялардың графиктерін салу 8-12 слайдтар 6.Жаңа тақырып түсіндіру: Теңдеулер жүйелерінің бір теңдеуінің дәрежесі 2-ге тең болса, бұл теңдеулер жүйесін екінші дәрежелі теңдеулер жүйесі деп атайды. Теңдеулер жүйесінің шешімдері деп осы жүйенің әрбір теңдеуін теңбе-теңдікке айналдыратын х-пен у-тің мәні. Проблемалық сұрақ. Теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады?
Барлық мүмкін жағдайларды қарастыру. 18-23 слайдтар
7.Жұппен жұмыс 25-27 слайдтар
8. Жеке жұмыс. Жүйені графиктік тәсілмен шешіңіз 1. |
https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi https://yadi.sk/i/I-dXzdtosWtMn https://bilimland.kz/ru/subject/algebra/9-klass/nelinejnye-uravneniya-s-dvumya-peremennymi презентация Задачник 9 класс Мордкович А.Г. А.Н.Шыныбеков, Алгебра, 9 класс, учебник для общеобразовательной школы, Алматы, 2005 год
|
|||
Соңы 2 мин |
5.Сабақты қорытындылау — Дескриптор. — формулаларды түрлендіре алады; — функциялар мен оның графиктерін дұрыс сала алады; — жүйенің шешімін дұрыс жаза алады. Үй жұмысы. Жүйені графиктік тәсілмен шешіңіз 1) Рефлексия. |
|
|||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
|||
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.
|
Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды. |
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады. |
|||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|
|||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.