Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 3В «Сауда қолөнер және әлемді игеру» |
Мектеп: «К.Нұрбаев атындағы Ақсуат орта мектебі» КММ КММ |
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Токишева .Ж.Е
|
|
Пәні: Дүниежүзі тарихы Сынып: 6 (7 ) |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: |
Қытайлықтар мен еуропалықтардың теңіз саяхаттарының айырмашылығы неде? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.4.1.2 – ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру; 6.2.4.3 – картада XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру,картада XV-XVI ғасырлардағы. саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып,Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау. Оқушылардың басым бөлігі: Орта ғасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін, картада XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын сипаттау. Кейбір оқушылар: Ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін сипаттауда Қытай мен Еуропалық саяхаттарды салыстыру, Ұлы географиялық. жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын жіктеу. |
|
Бағалау критерийі: |
ü Халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін анықтайды. ü Батыс Еуропа мен Қытайлық зерттеушілердің енгізген жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын сипаттайды. |
|
Тілдік мақсаттар:
|
Оқушылар. ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіреді, картада XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтайды. Оқушылар ұлы географиялық ашылулар туралы бейнематериал тыңдап, жаңалықтардың адам өміріне ықпалын анықтайды(Тыңдалым) Оқушылар оқулықтағы мәтін мен қосымша деректерді зерделей отыра,халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін анықтайды. (Оқылым) Оқушылар саяхатшылардың жүрген жолын белгілей отырып, Еуропасаяхатшылары мен Қытай саяхатшыларын. салыстырып айтады. (Айтылым) Картаға саяхатшылардың жүрген жолдарын түсіре отырып, саяхат барысын сипаттайды (Жазылым) Лексика мен терминология: Карта, Каравелла,Жаңа жер, Қайырлы Үміт, Кафирлер, Географиялық ашылулар. Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік біліктер: Талқылауға арналған тармақтар: ХV-XVI ғасырларда жаңа жерлер ашылды, өйткені... Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Неліктен Теңіз саяхаттары ұйымдастырылды? Жазылымға ұсынылған тақырыптар. Ұлы географиялық ашылулар нәтижесінде отарлық басқыншылықтар болды, себебі ... Ұлы географиялық. ашылулардың маңызы өте зор, себебі... |
|
Құндылықтарға баулу
|
МЕ индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы негізінде оқушыларды өзге халықтардың тарихына құрметпен қарауға баулу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, жаратылыстану пәндері. |
|
Алдыңғы білім
|
Ұлы Жібек жолы Шығыс пен Батысты қалай байланыстырғанын оқығанда ортағасырлық сауда мен саяхаттардың рөлін оқыған. Сол білімдері арқылы теңіз саяхаттарының негізгі бағыт-бағдарын оқуды қолданады. |
Сабақтың барысы |
||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы – 8 минут 3 минут
2 минут
3 минут
|
Ұйымдастыру шаралары. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Каравелла, компас, карта суреттері арқылы сыныпты 3 топқа топтастыру. І топ- Каравелла ІІ топ- Компас ІІІ топ- Карта Тапсырма 1. «Серпілген сауал» тәсілі арқылы әрбір топқа тақырыпқа қатысты кіріспе сұрақтар қойылады. 1. - Сауда мен саяхатты не байланыстырады? 2. –Орта ғасырларда саяхатшылардың теңізге шығуына не түрткі болды? 1. –бірінші болып теңіз саяхаттарын қай елдер ұйымдастырды? 2. Осы сұрақтардың жауабын бүгінгі сабақта бірлесіп анықтаймыз. Мақсатты хабарлау: 3. 6.4.1.2. ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру; 6.2.4.3 – картада XV-XVI ғасырлардағы саяхатшылардың негізгі бағыт-бағдарларын белгілей отырып, Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалын анықтау. |
Стикерлер плакаттар, Тақырыптық суреттер
|
||||||||||||
Сабақтың ортасы – 20 минут 10 минут
5 минут
|
Тапсырма 2. 1 әрекет. «Ұлы теңіз саяхатшылары» туралы деректі фильм көреді./Дереккөз арқылы саралау/. 2-әрекет. Деректі фильмнен алған мәліметтері бойынша әр топ өзіне берлген тақырыпқа РАФТ кестесін толтырады. І топ- Ұлы Жібек жолы және Чжэн Хэ. ІІ топ- 15 ғ Америка халықтары. ІІІ топ- Ұлы географиялық жаңалықтардың адамдардың әлем туралы түсінігіне ықпалы. 1. «РАФТ» тәсілін қолдану.
ҚБ: «+ ;- ;керемет» (танымдық аспектісі) әдісі бойынша бағаланады. Тапсырма 3. Жұптық: картамен жұмыс. Оқулық арқылы дүние жүзінің картасынан саяхатшылардың жолдарын көрсетеді.
Қб: «Ойлау бутерброды» әдісі. Мадақ, сын, мадақ арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. Тапсырма 3. БС. «Допты лақтыру». Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды. Егер оқушы сұраққа жауап бере алмаса, допты басқа оқушыға береді. Бұл әдіс теориялық сұрақтарды бағалауға, тілдік мақсаттардыңорындалуына көмек береді. 1. Ұлы жібек жолы неше тармақтан тұрады? (екі тармақтан) 2. Чжен Хэ басқарған жеті саяхат қайжерлерге бағытталды? (Үндіқытай, Үндістан, Араб түбектері, Шығыс Африкаға бағытталды) 3. Кімнін саяхатың» ақымақтын ісі деп айтады»? Колумбтын, Васко да Гаманың. 4. Колумб теніз саяхатында қандай жерге жетсем деп ойлады? Үндістанға, Америкаға. 5. Америка материгін ашқан саяхатшы?А.Веспуччи, Х.Колумб.
|
Bilim land сайты
Карта.
(NIS)
|
||||||||||||
Сабақтың соңы 12минут |
Тапсырма 4. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы. Ұлы Жібек жолын Ұлы географиялық ашылулармен салыстырыңыз
Дескриптор - - Ұлы жібек жолының қалыптасу алғышарттарын атайды. - - Ұлы жібек жолының ерекшеліктерін атайды. - - Ұлы жібек жолының халықаралық маңызын анықтайды. - - Ұлы географиялық ашылулардың қалыптасу алғышарттарттарын атайды. - - Ұлы географиялық ашылулардың ерекшеліктерін атайды. - - Ұлы географиялық ашылулардың халықаралық маңызын анықтайды. - - Екі сауда жолының ортақ белгілерін анықтайды. Қб: «Екі жұлдыз бір тілек» Үй тапсырмасын беру: Барлық оқушылар: Ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттарды мазмұндап келу. Басым бөлігі: 10 сұрақтан тұратын тест құрастыру. Кейбір оқушылар: Чжен Хэ тұлға туралы қосымша дерек әкелу. Рефлексия. БББ кестесін толтыру |
(ҚБ. NIS) 6 сынып. Дүние жүзі тарихы. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларының жобасы |
||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсымармалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||
Саралау- үй тапсырмасын сұрауда «Диалог және қолдау көрсету» алдын ала дайындалған сұрақтарды топқа қою. Белсенді оқытудың ширату әдісі қолданылады. «Дереккөздер арқылы саралау» ,«Тапсырма» арқылы саралау, жіктеу арқылы саралау, қарқын арқылы саралау. Ұлы географиялық ашылуларды деректер арқылы қарастыра отырып оқушылардың білімін саралау.Сабақ соңында «Тапсырма арқылы саралау» Үй тапсырмасын сұрау барысында суретпен көрсету ақылы саралау. |
Бағалау –Қалыптастырушы тапсырма бере отырып, жұптық тексеру арқылы топ басшысы бағалайды. Жұптық, топтық бағалау «+ ;- ;керемет» «Екі жұлдыз бір тілек» «ҚҚҚ» «БББ» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау,белсенді іс-әрекеттер кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақмақсаттарынемесеоқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||
|
||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
6 (7) сынып. Дүние жүзі тарихы
Бөлім Тақырып |
3В «Сауда қолөнер және әлемді игеру» Қытайлықтар мен еуропалықтардың теңіз саяхаттарының айырмашылығы неде? |
||||||||||||
Оқу мақсаты |
6.4.1.2 – ортағасырлардағы халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін түсіндіру; |
||||||||||||
Ойлау дағдысының деңгейі
|
Қолдану |
||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін анықтайды.
|
||||||||||||
Тапсырма |
|||||||||||||
Ұлы Жібек жолын Ұлы географиялық ашылулармен салыстырыңыз
|
|||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Дескриптор |
||||||||||||
ü Халықаралық сауда мен саяхаттардың рөлін анықтайды.
|
- - Ұлы жібек жолының қалыптасу алғышарттарын атайды. - - Ұлы жібек жолының ерекшеліктерін атайды. - - Ұлы жібек жолының халықаралық маңызын анықтайды. - - Ұлы географиялық ашылулардың қалыптасу алғышарттарттарын атайды. - - Ұлы географиялық ашылулардың ерекшеліктерін атайды. - - Ұлы географиялық ашылулардың халықаралық маңызын анықтайды. - - Екі сауда жолының ортақ белгілерін анықтайды. |
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.