Ұжымдастыру
Оценка 4.7

Ұжымдастыру

Оценка 4.7
docx
29.11.2020
Ұжымдастыру
ҚМЖ№3.docx

 

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.3А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаю кезеңінде

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып: 8(9)

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

№2

Сабақтың тақырыбы

Қазақстандағы  ұжымдастыру

Зерттеу сұрағы:

Ұжымдастыру саясатының ұлттық мәдениетке қаншалықты әсер етті?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

8.1.1.1.демографиялық  өзгерістердің себептері мен салдарын  анықтау.

8.3.1.7.ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл- әкімшіл жүйе  саясатының  зардаптарын  талдау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:.демографиялық  өзгерістердің себептері мен салдарын  анықтау және ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл- әкімшіл жүйе  саясатының  зардаптарын  талдау.

Оқушылардың  басым бөлігі: демографиялық  өзгерістердің себептері мен салдарын  талдау және ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл- әкімшіл жүйе  саясатының  зардаптарын  .

Кейбір оқушылар: Қазақтардың  жаппай көші-қонының және  шаруалардың кеңес  өкіметіне  қарсы қарулы  бой  көрсетулерінің себептерін  талдау,  ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл- әкімшіл жүйе  саясатының  зардаптарын бағалау.

Бағалау критерийі

 

-          Ұжымдастыру жылдарындағы демографиялық  өзгерістердің себептері мен салдарын  анықтайды;

-          Қазақстандағы  ұжымдастыру кезіндегі  әміршіл-әкімшіл  жүйе саясатының  зардаптарын  талдйды.

Тілдік мақсаттар

 

Қазақстандағы ауылшаруашылығын  күштеп ұжымдастырудың демографиялық салдарларын анықтайды /оқылым/

Т.Рысқұловтың И.Сталинге хаттары және « бесеудің хатын»бейнетаспа  арқылы тыңдай  отырып , ұжымдастыру  саясатының дәстүрлі  қазақ қоғамына тигізген әсерін  сипаттайды/тыңдалым/

Күштеп ұжымдастырудың қазақ даласына  әкелген зобалаңына тарихи деректер  негізінде мысалдар келтіреді /айтылым/.

Оқулықтан тірек сөздерді анықтайды, статистикалық мәліметтер негізінде  диаграмма  құрады/жазылым/

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:геноцид , демография,көші - қон.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

ХХ ғасырдың 30 жылдарындағы ұжымдастырудың демографиялық жағдайға кері әсері 

 болды  ,өйткені……

Сіз неліктен….екенін айта аласыз ба?

…..неліктен қазақ халқы «Ұлы нәубетке» ұшырады

 

Құндылықтарға баулу

 

 

Қазақ халқын  күштеп  ұжымдастыру кезіндегі демографиялық  жағдайын негіздей отырып «Мәңгілік ел»жалпыұлттық идеясының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығына баулу.

Пәнаралық байланыс

Дүние жүзі тарихы,әдебиет.

Алдыңғы білім

 

Оқушылар күштеп  ұжымдастырудың  сталиндік моделін,күштеп  ұжымдастырудың қарқыны мен  барысын,жаппай ұжымдастырудың экономикалық салдарларын көрсетеді  .

 

 

 

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

Ресурстар

Сабақтың басы

          7 мин.

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, оқушыларды  түгендеу)

Үй тапсырмасы:(Б) «Серпілген сауал»әдісі арқылы жүреді.

1.Күштеп  ұжымдастырудың сталиндік моделі     дегеніміз не?

2.Күштеп  ұжымдастыру  саясатының ауыл  шаруашылығына  тигізген  зардаптары қандай болды?

3.Қазақстанда жаппай  ұжымдастырудың қандай  экономикалық салдарлары  болды?

 

 «STOP – кадр» стратегиясын қолдану арқылы, «Ашаршылық» деректі фильмінен үзінді көрсетіп, оқушыларды диалогқа тарту.

-          Кадрда не көрсетілген?

-          Көріністі сипаттап берсеңіздер?

-          Басты оқиға не деп ойлайсыз?

Бүгінгі сабақтан не білгілеріңіз келеді?

Бүгінгі сабақтағы мақсатымыз не деп ойлайсыздар?

Оқу мақсаттары хабарланады: 9.1.1.1.демографиялық  өзгерістердің себептері мен салдарын  анықтау

9.3.1.7.ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл- әкімшіл жүйе  саясатының  зардаптарын  талдау

 

Сабақтың ортасы

 10мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин.

 

7 мин.

Тапсырма2./ТЖ/

1)Оқушылар әр түсті стикерлер арқылы   топқа бөлініп,  оқулық және тарихи деректер  бойынша  жұмыс жасайды.

І топ.ХХ ғасырдың 30 –жылдарындағы Қазақстандық зобалаң.

ІІ топ.Қазақстандағы ауылшаруашылығын ұжымдастырудың демографиялық салдарлары

ІІІ топ:статистикалық мәліметтер негізінде демографиялық жағдайды талдау арқылы диаграмма құрастыру

ІҮ топ: «Бесеудің хаты»құжатын талдау

2)Әр топ «Джиксо»әдісі арқылы дереккөздер мәліметтерін бір-біріне түсіндіреді.

3)Топтық талқылау

Тапсырма 3.

ҚБ «Допты қағып ал»әдісі арқылы  топтарға  талдау сұрақтары қойылады

1.ХХ ғасырдың 30-жылдарындағы Қазақстандық зобалаң не себепті болғанын талдаңыз

2.Кеңес өкіметі жүргізген ұжымдастырудың демографиялық салдарлары қандай болғанын дәлелдеңіз

3.Қазақ шаруаларының қарулы бой көрсетулерінің себебін бөліп көрсетіңіз

4.Кеңес өкіметінің жазалаушы саясатының сипаты қандай болғанын    түсіндіріңіз

 

Сабақтың соңы

10 мин.

ҚБ тапсырмасымен жұмыс

Тапсырма 1

«Триада»кестесі арқылы  демографиялық  өзгерістің себеп-салдарларын жазады.

«А»жолағы – тарихи оқиғаның себептері «Ә»жолағы – тарихи оқиғалары.

«Б»жолағы – көрсетілген тарихи оқиғалардың салдарлары.

«В»жолағы – тарихи маңызы

А

?

?

?

Ә

Ашаршылық

Қарулы бой көрсетулер

Демографиялық өзгерістер

Б

?

?

?

В

?

?

?

Дескриптор:

Қазақ халқының ашаршылыққа ұшырауының 2-3 себептерін атайды;

Қазақ шаруаларының қарулы бой көрсетулерінің 2-3 себептерін атайды;

 Демографиялық өзгерістердің 2-3 себептерін атайды.

Қазақ халқының ашаршылыққа ұшырауының 2-3 салдарын атайды;

 Қазақ шаруаларының қарулы бой көрсетулерінің 2-3 салдарын  атайды.

 Демографиялық өзгерістердің 2-3 салдарын атайды.

 Қазақ халқының ашаршылыққа ұшырауының 2-3 тарихи маңызын атайды;

 Қазақ шаруаларының қарулы бой көрсетулерінің 2-3 маңызын  атайды.

 Демографиялық өзгерістердің 2-3 маңызын атайды.

Қалыптастырушы бағалау: «3+2+1» активатор

Үйге тапсырма:§35-341931-1933 жылдардағы аштық.Қазақстандағы ауылшаруашылығын  ұжымдастырудың демографиялық салдарлары. «Ашаршылықтың ауыр зардабы»200-250 сөзден тұратын эссе жазу.

Рефлексия: «3-минуттық үзіліс» тәсілі

1.Мен....туралы көзқарасым өзгерді.Себебі...

2.Мен....жайлы хабардар болдым.Себебі....

3.Менің.....жайлы айқын түсінік  қалыптасқан тұсы,себебі....

4.Мені..... таң қалдырғаны,себебі.....

 

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушылар бейнематериал көреді,оқулықтағы мәтінмен ,дереккөздермен жұмыс жасап,әр топ берілген тақырыптарды «Джиксо»әдісі арқылы

Түсіндіріп,топта талқылау арқы «диалог және қолдау көрсету», «жіктеу»тәсілдерін қолдану жоспарланды.Қабілетті оқушылардың басқалардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесу.Визуал оқушылардың қажеттіліктеріне қарай бейнебаян,слайдтар көрсетемін.Барлық оқушылардың қатысуын қадағалау

 

«Допты қағып ал»

 

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

 

Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

           

 

                                   Қалыптастырушы бағалау  тапсырмасы

 

Бөлім

Тақырып

8.3А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаю кезеңінде

Қазақстандағы ұжымдастыру

Оқу мақсаты

 

9.1.1.1.демографиялық  өзгерістердің себептері мен салдарын  анықтау

 

Ойлау дағдыларының деңгейі

 

қолдану

 

Бағалау критерийі

-          Ұжымдастыру жылдарындағы демографиялық  өзгерістердің себептері мен салдарын  анықтайды;

 

 

ҚБ тапсырмасымен жұмыс

Тапсырма 1

«Триада»кестесі арқылы  демографиялық  өзгерістің себеп-салдарларын жазады.

«А»жолағы – тарихи оқиғаның себептері «Ә»жолағы – тарихи оқиғалары.

«Б»жолағы – көрсетілген тарихи оқиғалардың салдарлары.

«В»жолағы – тарихи маңызы

А

?

?

?

Ә

Ашаршылық

Демографиялық өзгеріс

Қарулы бой көрсетулер

Б

?

?

?

В

?

?

?

Дескриптор:

Қазақ халқының ашаршылыққа ұшырауының 2-3 себептерін атайды;

Қазақ шаруаларының қарулы бой көрсетулерінің 2-3 себептерін атайды;

Қазақ халқының ашаршылыққа ұшырауының 2-3 салдарын атайды;

 Қазақ шаруаларының қарулы бой көрсетулерінің 2-3 салдарын  атайды.

 Қазақ халқының ашаршылыққа ұшырауының 2-3 тарихи маңызын атайды;

 Қазақ шаруаларының қарулы бой көрсетулерінің 2-3 мағызын  атайды

 


 

А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаю кезеңінде

А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаю кезеңінде

Тілдік мақсаттар Қазақстандағы ауылшаруашылығын күштеп ұжымдастырудың демографиялық салдарларын анықтайды / оқылым/

Тілдік мақсаттар Қазақстандағы ауылшаруашылығын күштеп ұжымдастырудың демографиялық салдарларын анықтайды / оқылым/

Күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптары қандай болды? 3

Күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптары қандай болды? 3

Сабақтың соңы 10 мин. ҚБ тапсырмасымен жұмыс

Сабақтың соңы 10 мин. ҚБ тапсырмасымен жұмыс

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Ойлау дағдыларының деңгейі қолдану

Ойлау дағдыларының деңгейі қолдану
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020